"IflsliÉoisT" Grande Pête de Gymnastique Oorlogsgevaar tusschen Duitschland en Frankrijk Groote zegepraal der liberalen in Holland. Bij de sloetsen Benoemingen. Maatschappij Oud-Pompiers REPETITIE-CONCERT Wettelijke besluiten. Ongeluk. Gheluvelt. Sportleven. De Turners van Meesen te Rijsel. Opbrengst der Tramlijnen. Ville de Wervicq. A FExposition Universelle de Liége 8° Maakt u dan aan hen niet gelijk, want uw Vader weet wel wat gij van noode hebt, vooraleer gij Rem bidt. (H. Mattheus, Hoofdstuk VI, vers 5, 6, 7, 8). Er valt niet te betwisten dat het oorlogs gevaar tusschen Duitschland en Frankrijk blijft bestaan, ondanks alle rozekleurige ver zekeringen van vrede en bevrediging. Een fransche katholiek schreef dezer dagen aan het katholiek dagblad Kölnische Volks - zettung dat het eenvoudig bericht van moei lijkheden tusschen Duitschland en Frankrijk den stilstand verwekt had en dat de fransche katholieken bereid waren uit vaderlands liefde de meest kerkhatende regeering vol komen te ondesteunen. De socialisten even eens In Frankrijk is het zoo gespannen dat geen enkel soldaat er een verlof geniet en dat in de oostelijke regimenten elk soldaat zijne volledige krijgsuitrusting bekomen heeft; dat de mobiel bulletijns reeds gedrukt en aan het korps verdeelt zijn, en ja, dat de generaal en de staf aangewezen om het leger tegen Duitschland aan te voeren Het fanatiek klerikaal- protestantsch ministerie gevallen. De val van Dr Kuyper. De stoutste verwachtingen zijn overtrof fen. Rome en Dordt zijn geslagen. Aan Dr. Kuyper blijft niets anders meer over dan zijne portefoelie neder te leggen. Inderdaad, de herstemmingen hadden den volgenden uitslagDe zegepraal der op positie, die voortaan 52 leden legen 48 ministerieelen telt. Onze hollandsche kiezers hebben in eene vlaag van gezond oordeel de domineeregee- ring omvergekegeld. Het doel is bereikt. Kuyper heeft de ban den zijner ton zien springen. De Hollandsche Kamer zal echter eene bonte verscheidenheid aanbieden. Van__de.52 leb, 23 Unieliberalen, 12 vrijzinnige demo craten en 7 socialisten, waaaronder 2 en 3 gekozen met behulp der antirevolutionnairen en klerikalen, namelijk Troelstra de leider, die er belang bij hadden uit taktische gron den de liberalen te verzwakken. Rechterzijde Rechts is het ook een bonte hoop25 ka tholieken, 15 antirevolutionnairen, 7 chris telijke historische. De liberalen hebben kampen veroverd en drie zetels gewonnen in Amsterdam. Wat zal het ministerie van morgen zijn? Netelige vraag. Doctrinaire liberalen dragen de sociaal de mocraten niet in het hart en omgekeerd. Zullen die 10 conservatieve liberalen liever uit haat of uit vrees van de sociaal-demo cratie met de conservatieve partijen van rechts ter uitsluiting van de katholieke democratie, samengaan of geweld doen op hun conservatism en hun steun toezeggen aan een liberaal ministerie dat ook op de sociaal-democraten zou steunen Zullen de socialisten op hunne beurt een liberaal ministerie onder steunen, dat ook de hulp noodig heeft van de gematigde liberalen In Belgie zouden die vragen geene moei lijkheden meer verwekken, doch bij ons in Holland is men nog zoover niet, hoewel reeds een groote stap vooruit gemaakt is geweest om eene verstandhouding tusschen de verschillende fractiën van links mogelijk te maken. Wij hopen dat de gematigde liberalen en de socialisten hun plicht zullen weten te doen tegenover de maatschappij van Rome en Dordt In de oude Kamer telde de rechterzijde 58 leden, n. 1. 25 Roomsch katholieken, 23 antirevolutionnai ren, 8 christelijk-historischen, 1 Friesch- christelijk-nistorische en 1 christen-demo craat (protestant.) DB LINKERZIJDE bestond uit 42 leden, n. 1. 17 liberalen tot de liberale Unie behoorend, 9 vrijzinnige democraten en 8 sociaal-democraten Kuyper's meerderheid van 16 stemmen is weg. Op de 100 zetels der Kamer zullen er slechts 48 door de kerkelijke partijen bezet worden. Het Kuyper's regime van twist en twee dracht onder de burgers heeft geleefd De klerikale reactie ontving de genade slag. R. I. P. (Knechtenweesjensehool). Wat duivels is er daar al gaande?! Men vertelt dat er daAr kinders zijn die beroofd zijn van de wandelingen en spel en zelfs dat zij soms eene goede rammeling krijgen van meester en knecht. Zou dat waar zijn De heer Voorzitter Biebuyck weet daar zeker niets van, want hij zou zulks niet toelaten. Zou er ons niemand kunnen een weinig inlichten over deze kwestie. Aan 't Nieuws blad moeten wij het niet vragen want er gebeuren soms ook rare dingen in zijn bureel. De ingezonden inlichtingen zullen wij Za terdag aan onze lezers mededeelen. Bij koninklijk besluit van 25 Juni 1905, is M. E, - P.-P, Deschepper, majoor bij het 3e linie regiment, luitenant-kolonel benoemd M. C. Fauconnier, kapitein-kommandant u"]Vt. V? Vandeputte, kapitein bij het 3e linie is kapitein-kommandant benoemd. DER STAD YPER. VRIJDAG 7 JULI 1905 om 8 1/2 ure 's avonds, in den hof van Mijnheer JOSEPH DIDIER, Lombaardstraat N° 45, programma. Ist8 DEEL. 1. Le Conscrit, pas redoublé H. Moerman. 2. Samson etDalila, Fantaisio Saint Sams. (uitgevoerd op het festival te Brussel). 3. La valse des Amoureuses H. Moerman. 2" DEEL. 1. Grande Polonaise de Concert Ghopin. (uitgevoerd op het festival te Brussel). 2. Les Saltimbanques, Fantaisie Ganne. 3 .Au Revoir, pas redoublé X. Zondag 9n Juli neemt het muziek dezer maatschappij deel aan het groot festival te Brussel. Vertrek uit Yper 's morgens ten 5.04 m. 'S morgens aankomst te Brussel 8.10 m. Terugkomst den Maandag. Vertrek uit Brussel 's avonds om 6.29. Aankomst te Yper ten 9.38. De leden die begeeren aan dit uitstapje deel te nemen worden verzocht zich te doen inschrijven in het lokaal de dagen der repe- titiën. De lijsten zullen onwederroepelijk ge sloten worden, den Donderdag 6 Juli. De reiskaartjes zullen aan de deelnemers besteld worden den Zaterdag 8 Juli van 8 tot 9 u. 's avonds in het lokaal der maatschappij. Burgerlijk eereteeken. Bij koninklijk besluit van 19 Juni 1905, wordt het burgerlijk eereteeken, medalie van 1" klas) verleend aan M. J. Derouck, secre taris van het parket der rechtbank van eer sten aanleg te Yper, in belooning der bewe- zene diensten gedurende meer dan vijf-en- twintig jaren. Wij wenschen M. Derouck van harte proficiat. komt een smartelijk verlies te onderstaan, bij het verliezen van zijnen eenigen zoon Ernest Lefever, oud 23 jaar. Maandag 19 Juni was het feest te Brussel en ter dezer gelegenheid waren er twee dagen verlof in de bureelen. Zijn vriend ook een student, deed het voorstel naar Antwei- pen te gaan om een reisje op de Schelde te doen, en zij vertrokken den Maandag 19 Juni, om 9 ure 's morgens. Om 11 ure na men zij een zeilbootje en gingen de Schelde op. Door een onvoorzien geval werd het bootje omgekanterd en de twee jongelingen vielen de Schelde in. Een schipper daar voorbij gaande zag een omgekeerd schuitje die boven 't water zwom ging er naartoe en bestatigde dat er een ongeluk gebeurt was. Na inlichtingen genomen te hebben vernam men weldra dat het twee brusselsche jon gelingen waren, en door de afwezigheid herkend, doch hun lichaam werd maar den Zondag 25 Juni gevonden. De ouders zijn ontroostbaar 1 door dit pijnlijk verlies Wij deelen grootelijks mede in het smar telijk verlies, daar M. Edmond Lefever, voor ons geen onbekende is. De Redaktie. 7,935,18 20,593,53 9,251,70 4,392,83 13,644,53 1,201,75 304,59 1,566,34 Door eene automobiel gepletterd. Dood van bet slachtoffer. Het 9 jarig dochterken, Alice Decroix, te Gheluvelt, werd Zondag tusschen deze ge meente en het gehucht Wervick-Cruyseeck, door eene automobiel, komende van Yperea, omgeworpen. Het kind werd getroffen aan het hoofd en op den slag gedood. De gendar merie heeft een onderzoek ingesteld. Feestkalander. 9 Juli. Roubaix-Velodroom. Groote prijs van het gemeentebestuur, verdeeld in de volgende loopstrijden. I8 Groote prijs voor de categorie liefhebbers 2° Regionale professioneel. 3e Groote prijs voor professioneel. 4 Internationale vertroosting koers. 5e Handicap. 6e Motocycletten. 16 Juli Ghistelles: Velo-festival Ringsteking. en Een onzer stadsgenoten, Edmond Lefever, sedert eenige jaren te Brussel woonende De programma der koersen van Roubaix is buitengewoon samengesteld; den moeiliik- ste zal zich kunnen bevredigen want er is wat van alles. - Natuurlijk dat de groote prys voor professioneel die 1000 fr i voor Zondag 25n Juni is de Meesensche Turn- maatschappij Progrès par le Travail gaan deel nemen aan den grooten prijskamp voor turnen te Rijsel. Onder de 48 aanwezige maatschappijen namen er 39 aan de prijskampen deel. Deze boden een bijzonder gevaar aan, want het getal prijzen was beperkt; het was niet ge noeg een bepaald getal punten te bekomen om eenen eersten, tweeden of derden prijs te behalen; viel men buiten het gegeven getal prijzen, dan kon men niets meer be komen. De Meesenaars hebben zich met eer uit den slag getrokkenDe maatschappij is met drie prijzen wedergekeerd 7de prijs voor turnen in sectie, lle prijs voor loopen in sectie en 88te prijs voor balletten. Bravo. Opbrengst der maand Maart 1905 Oostende-Nieupoort- Veurne. Reizigers en reisgoed 12,658,35 Koopwaren Totaal fr. Veurne- Yper. Reizigers en reisgoed Koopwaren Totaal fr. Veurne-de-Panne. Reizigers en reisgoed Koopwaren Totaal fr. de eerste het bijzonder nummer isook de bijzonderste sprinters van Parijs i schreven. Dat men zich maar bijtijds n den velodroom begeve zooniet vind men e plaats dien dag. 11 donnée par la société La Libre Wer- vicquoise, Le Dimanche 2 Juillet a 3 1/2 h. dans le Pare du Café Au Tele phone, (Place de la Gare), avec le bienveil- lant concours des sociétés L'Avenir d6 Comines-France, La Vaillante de Mouscron Les Infaligables d'Ypres, Le progrès par le Travail de Messines, rehausséa par la Fanfare Les Amis Réunis. PROGRAMME. lre PARTIE 1. Entrée des gymnastes. Mouvements géné- raux de la 31 Fête Fédérale de Bordeaux par toutes les sociétés réunis (200 gymnastes). 2. Mouvements avec engins, par La Libre Wervicquoise. 3. Travail artistique aux barres Axes, par les diverses sociétés. 4. Mouvements spéciaux A mains libre, par Le Progrès par le Travail. 5. BALLET DES PIERROTS, par les pupilles des Infatigables. 6. Pyramides par l'Avenir. 2me PARTIE. 1 Boxe frangaise en sections, par La Libre Wervicquoise 2. BALLET BABB Y, par La Vaillante 3. Mouvements avec massues, par Les Infa tigables. 4. Travail artistique aux barres parrallèles, par les diverses sociétés. 5. Mouvements avec drapeau, par les pupil- les des Infatigables. 6. Pyramides, par La Vaillante. 7. BALLET COMIQÜE: LA FÊTE DES CLO WNS, par l'Avenir. Succès persistant. Le temps trés agré- able favorise d'heureuse fagon FExposition universelle et Internationale de Liége, donf toutes les sections sont maintenant compléte- ment achevées. Le nombre d'entrées augmente tous les jours et atteint un chiffre inconnu précédem- ment aux Expositions de Bruxelles et d'Anvers. Le nombre d'abonnés est de plus de 46.000 et quotidiennement on distribue aux divers guichets prés de 15000 entrées. Aussi l'animation la plus joyeuse règne-t- elle dans les halles et les splendides jardins, qui sont un émerveillement pour les étran- gers. La Presse frangaise. Un grand nombre de journalistes parisiens sont arrivés ces jours-ci a Liége, et ont été regus par le Comité Exécutif et les délégués de la Presse liégeoise. Parmi eux on comptait les rédacteurs des plus importants quotidiens frangais; tous ont été unanimes pour recon- naitre que FExposition de Liége est certaine- ment ce qui a été fait de mieux jusqu'ici par une ville de province la section frangaise, le Japon, le Canada, les Colonies frangaises ont méme dépassé en richesse, bon goüt et distinction leur participation a 1'Exposition de Paris en 1900. Ingénieurs Anglais <X Liége. Les membres de l'Institut des Ingénieurs mécani- ciens d'Angleterre et ceux de Flnstitut du Pays de Gallet ont tenu cette semaine leur réunion annuelle a Liége. Us ont été regus princièrement par leurs Collègues de F Association des Ingénieurs de l'université de Liége qui les ont promené dans toutes les usines des environs, Spa et A la Gileppe. Nos visiteurs anglais n'ont pas caché la satisfaction qu'ils ont éprouvée A la visite de la Wold 's Faire liégeoise. Une partie de la presse anglaise avait en effet répandu le bruit que rien n'était encore prêt et qu'un voyage en ce moment serait prématuré. On a pu s'apercevoir de Finexactitude de ce fait: FExposition de Liége est bel et bien achevée, et Fétranger y trouve occasion A passer des heures agréables de plaisirs variéS'

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2