T VAN IJPEREN Politiek, Nieuws- EN HET Handels ARRONDISSEMENT. en Annoncenblad. STASDNIEUWS. Philips Van Artevelde. Negentiende jaar. Zaterdag 29 Juli 1905. Nummer 30. BERICHT. Al de personen die kaarten gekocht hebben ten bureele van ons blad, voor het vaderlandsch leest van zondag 23sten; mogen hun geld komen terug balen, mits het afge ven van de kaart, daar 't feest geene plaats heeft gehad is het bellijk dat zij recht hebben op we- dergaaf. Het is waarschijnlijk ook zoo op Indien zij weigeren, (daartoe hebben zij het recht niet) zullen wij re dactie van 't weekblad; rechtvaardig handelen. De kansen keeren. Gemeenteraad van Yper. lbOBB«m«nte»ppU8 voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden i fr. Ann oneen15 cent |Hdrukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Atte berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annonceu voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- gpde die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalen astraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij H enderteek end toe te zenden. -- Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet, opgenomen. het Stadhuis, in de Kasselery, bij Callewaert, bij Nuytten, bij Janssens, bij Lambin, bij Castel bij Tyberghein, Elk zeg het voort. Er was een tiji, niet lang geleden, dat onze politieke tegenstrevers jubelden om onze verdeeldheid, om het misverstand, de onder linge twisten die het liberalism verscheurden. En al wie pilaarbijter was, wreef zich vergenoegd de handen, de overigens zeer gegronde overweging makende, dat al het Geschiedkundig Roman. Deze was intusschen naar eene kamer van den linkervleugel des kasteels gebracht,waar men ze aan de bewaking eener oude vrouw toevertrouwd en een bed ten haren dienste gesteld had. Slapen echter was onmogelijk in den toestand waarin zich de maagd be vond; rusten zelfs kon zij niet. Haar geest was gemarteld door het aandenken der scha king die zij zich thans duidelijk herinnerde; de jammerkreet, door Gozewijn bij heure wegvoering geslaakt, klonk nog akelig in hare ooren, en zij vroeg zich met schrik wat van haar en haren vriend zou geworden. Meermalen reeds had zij heuren aDgstigen blik uitvorschend op de vrouw gevestigd die baar als bewaakster toegevoegd scheenhet afstootelijke aangezicht van het oude wijf had de woorden telkenmale op Kerste's lip pen doen versterven. En niet zonder reden, Want afschuwelijker schepsel dan die oude tooverheks, hadde men zich moeilijk kunnen voorstellen. Hare oogen flikkerden als die liberale gekijf koren op den klerikalen molen was. Vandaag is het onze beurt geworden te lachen. De kliek Woeste ligt overhoop met de democraten. De groene paus, gerugsteund door al wat ultra-fanatiek en autokratisch is, scbelut de volgelingen vanVerhaegen.Renkin en konsuorten voor twistslokers, troebel- water visschers, partij verraders. De cemo- craten doodverven en hunne beurt den noodlottigen man die en Goevernement en meerderheid naar zijne pijpen doet dansen, als dwingeland, democratiehater, kazakkeerder. En terwijl de vriendjes met elkaar in Courier de Bruxelles en Bien Public zulke liefelijke komplimentjes wisselen, han delen de groote bonzen van het Antwerpsch klerikalism met wat er nog overbleef van de zoogezegde meeting als met een schommel meid, laten de eens zoo fiere leeuwkens weten dat ze nooit kefferkens waren en de zweep voor hen gereed ligt, als ze voortgaan met janken. Maar terzelfdertijd is de liberale eenheid een klinkende wezenlijkheid geworden. Nooit waren de vrijgezinden sterker en welgemeender vereend, nooit waren zij inniger bezield door strijdlust dan thans om ons land te verlossen van den langen hangen droom der reactie. De heer Paul Hymans, de talentvolle Brus- selsche volksvertegenwoordiger, heeft deze week op een vergadering der Ligue Libérale gewezen op de stevige verstandhouding tusschen progressisten, gematigden en werk lieden. Het is geen gelegenheidskoalitie welke wij begroeten, zegde de spreker, maar eene innerlijk gevoelde en overwogen eenheid, beantwoordende aan de noodwendigheden van den politieken toestand. De volkomen vrijheid aan elke der liberale groepeu gegeven, te ijveren voor de grondbeginselen die hem lief zijn, verzekert aan onze partij een kranige werkzaamheid. Het liberaal programma heeft den invloed der nieuwe denkbeelden ondergaan. Het is niet overlast met formulen noch holle dekla- matiën, maar biedt het volk de zekerste en doelmatigste middelen aan zich zedelijk te der hyena, heur gebogen neus deed aan den krommen bek van den uil denken en heure lange, magere vingers geleken aan de klau wen van den roofvogel. Met eene soort van spotlach op het afzichtelijk gelaat, had zij de bewegingen der maagd gade geslagen en wanneer zij zag dat deze, bedrukt en door droefheid overstelpt, in tranen los barstte, grijnsde zij Houd op met weenen, mijn lief tortel duifje; wanneer het straks dag is zal uw beminde komen om u te troosten. Zijne lief kozingen zullen u dan ruimschoots schade loos stellen voor de doorgestane vermoeie nissen. Hoe? zal Gozewijn mij in mijne gevan genis komen bezoeken? vroeg Eerste, met den glans der hoop op het gelaat. Wie spreekt u nu van Gozewijn sneeuwde het leelijke wijf. Neen, de edele Wouter van Massemen zal u zijne hulde komen bewijzen en u vragen of het verblijf, in zijn slot, u niet al te zeer verdriet. Wouter van Massemen 1 de valschaard die mij deed oplicbten, hier bij mij in deze kamer 1 gilde de maagd. verheffen door het onderwijs voor allen, de afschaffing van alle voorrechten. Dit programma is breed jn solied genoeg om de meeste verwoede aanvallen te trot- seeren. Onze tegenstrevers, bewust van de rechtmatigheid onzer eischen, pogen zelfs niet ze te beknibbelen maar vergenoegen zich met de bewering, als zou de liberale partij, eenmaal terug aan het bewind ge komen onmachtig zijn om haar programma uit te voeren. Die taktiek zal niet lukken. Door haar verleden, door hare staatkun dige overleveringen en door hare bewezen diensten is de liberale partij aangeduid om de nalatenschap over te nemen van een gehaat Goevernement welks dagen geteld zijn. Wan neer voor haar het uur der bestuurlijke verantwoordelijkheid zal slaan, zal ze die zonder vrees op de schouders laden en de natie, haar edel inzicht kennende, zal haar toejuichen. Yoor de uitvoering van een programma dat, alhoewel beantwoordende aan de recht matige en beredeneerde verzuchtingen der demokratie, toch de openbare orde en de stoffelijke welvaart van het land verzekert, zal in de Kamers eene meerderheid gevonden 'worden. De logische kant der toestanden schrijft de oplossingen voor. Ten overstaan van het overwonnen kleri kalism hunkerend naar wederwraak, zal het voortbestaan van een liberaal Goevernement zich opdringen als de onmisbare borstwering van de burgerlijke maatschappij. De loyale naleving harer verbintenissen zal de liberale partij den steun der andere antiklerikale groepen verzekeren. Zitting van la Juli 1905. Volgens het Journal d'Ypres zijn al de leden tegenwoordig uitgenomen M. Fraeys die geenen tijd heeft om te komen. De Burgemeester kondigt aan dat zijne dochter den 2n Oogst aanstaande in huwe^ Vindt gij dat zoo buitengewoon, mijn schoon kind? meesmuilde de oude. Jon ker Wouter is een treffelijk edelman gij moest gevleid zijn over zijne komst. Wouter van Massemen Wouter van Massemen 1 herhaalde het meisje op den toon der diepste vertwijfeling. «Wat zal mij gebeuren! O God! sta mij bij? En met de handen voor het aangezicht, zonk zij moedeloos en uitgeput op eenen zetel neder en richtte inwendig een vurig gebed tot Hem die niet enkel de bescher mer is der onschuld, maar tevens de schrik der boozen. Het moet zijn dat die innige uitboezemiug haar troost schonk, want allengs vermin derden hare snikken en kon men aan de re gelmatige klimming en daling harer borst bemerken dat zij hare kalmte herwon. Toen na een kwart uurs een gerucht op den trap haar het aangekondigde bezoek deed vermoe den, verhief zij met fierheid het hoofd en richtte eenen uitdagenden blik naar de deur. Wouter van Massemen trad in de kamer, terwijl de oude harpij schoorvoetend het vertrek verliet. lijk treedt met. M. Leleux van Roubaix. (Handgeklap). Al. Bouquet. Wij zijn zeker al ge vraagd voor den diner. De BurgemeesterJa. Om 't huis te blijven. Gij kunt wel peinzen, M. Bouquet dat zulks niet mogelijk en is. Ik heb moeten den edeldom vragen van de gansche provin- tie en toen mijne persoonlijke vrienden. M. Vanderghote. Passeeren die bee- ren vóór de gemeenteraad De Burgemeester. Daarvan doe ik wat ik wil en heb er geene rekening van te geven. AL Bouquet. Ik was te wege een voor stel te doen, van u, met die gelegenheid, een prachtig cadeau te doen geven door de stad maar aangezien wij op den bruiloft niet gevraagd zijn, doe ik geen voorstel. En nog, ik houd er niet aaD, van daar met uwe persoonlijke vrienden aan tafel te zitten. Ik ben meer gewend De rekening van de lagere scholen is goed gekeurd. De uitgaven beloopen fr. 35505.09. Eene verpachting van hospicegoederen is goedgekeurd. Idem voor den Disch De Burgemeester. Voor de tuindag feesten zijn er subsidiën gevraagd voor eene som van 8.500 franken. De feestcommissie samengesteld uit zui vere kaloten heeft die vragen onderzocht en het meestendeel daarvan verworpen. Er zal dit jaar niet veel gedaan zijn voor de tuindagen, want er is 4000 fr. beschikt voor de fête patriotique die zal gegeven zijn door den troep op het kazerne plein. En er is ook eene schoone som verteerd om de voyage naar Luik te betalen. Van de Pompiers (300 fr.) van de stadsharmonie (500 fr.) en van de groote Fanfare (300 fr.) totaal 1100 fr. Nogtans, er zijn twee sohoone feesten op het programma: de inhuliiging vau het beeld van Maria onbevlekt en de prijskamp van schoonheid voor mannen. De inhuldiging van het beeld van de on- Jonkver Eerste, zoo begon de schaker aanmatigend, gij zijt zeker verwonderd u in eene onbekende plaats te bevinden? De jonkvrouw antwoordde niet, maar blikte den valschaard zoo onverschrokken in het gelaat dat deze de oogen nedersloeg. Zoo gij u ecliter de pogingen herinnert, die ik onlangs aangewend heb om uwe liefde te winnen, zult gij gemakkelijk begrijpen, waarom ik u haar hier deed voeren; ver volgde de booswicht. Lafaardklonk het uit den mond der maagd. Hagij noemt mij lafaardgrinnikte de verrader. Er behoeft nochtans moed om de pleegdochter van den machtigen Ruwaard en den zoon van den al vermogenden Herzeele uit Gent op te lichten en weg te voeren! Den moed der lafheid weersprak Eerste met vuur. Den moed der lafheid, zooais gij wilt. Dan, gij zijt in mijne macht en dat zelfs met het voorweten van uwen edelen vader naar w.en ik u zal brengen en die mij uwe hand geschonken heeftverklaarde Wouter. [Wordt voortgezet). ga—ft a633ai-y,wri WEE BLAD (21® Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1