God is rechtvaardig en de ka- loten niet Die verdient moet gestraft worden. Overleden. Onderscheiding. Bij de Oude Pompiers. Rijschool. Examens. De gedecoreerden. Onze Foore. Sportleven. De Belgische Munt bevlekte maagd dat de kristenen der eerste eeuwen niet kenden en waarmee de grootste leeraars der Roomsche kerk eeu wen lang den spot hielden en door M. L... onderwijzer, in stad, voor eeneheilige maagd uitgescholden werd zal plaats heb ben den dinsdag van Tuindag, Het stand beeld zal staan tusschen St Maartens kerk en de comediezaal. 'T en kan niet beter zijn. Onze lieve vrouw zal voortaan zorgen dat men daar altijd schoone stukjes speelt zonder vrouwenrollen. Verscheidene redevoeringen zullen gehou den ziju, onder ander, door M. Houtave, Vicaris generaal van het Bisdom, (gevraagd door M. Boone.) Vaderlandsliederen zullen gezongen wor den, zooals magnificat te Deum. Veni creator. De sctioone ziel van 't kind, enz. enz. 'S avonds, verlichting van de ves tingen. De prijskamp van schoonheid is gesteld op donderdag. Hij zal geschieden op de Halle. De jury is samengesteld uit vermaarde dok tors uit het Oosten, onder voorzitterschap van M. Golaert. De voorwaarden zijn aan geplakt in alle hoeken. Da bekroonde zal bekomen de plaats van kommissaris van politie. M. Sobry. Die plaats is vervuld, en moet zij ledig worden, 't is de gemeente raad die de nieuwe kommissaris zou moe ten kiezen. De Burgemeester. Ik weet het, maar ik weet ook dat gij nooit geen ander kom missaris zoudt noemen dan dengenen welke ik u zou aanwijzen. Hebt gij vergeten hoe het gegaan heeft met Pierre? Gij wildet er niet van weten en toch hebt gij allen lijk een man voor hem gestemd. Ik had gezegd: marche En gij hebt ge marcheerd. In het toekomende zult gij dat nog doen. Dus de plaats van kommissaris komt in het kort open te vallen omdat Pierre hem hier niet en ghenèert. Hij embiteert hem in Yper. Hij zoekt iets anders. M. Sobry. Een goed middel om zich niet te embiteren is van te werken. Ik em- hiteer my nooit. De Burgemeester. Pierre moet niet werken. Vandenhende doet al het werk van den Bureau, en Pierre mag in velo gaan (Gerucht in de zaal). De Burgemeester. Mijnheer, ik vraag de stilzwijgendheid, gij hebt dus te stemmen over het feestprogramma. M. D'Huvetter. Is er geene vraag van hulpgeld voor den Ouderlingen Bijstand De Burgemeester. Ja, maar zij is van 't zelfs verworpen. M. D'Huvetter. Hoe, van 's zelfs? De BurgemeesterHe ja! iedereen zou kunnen subsidiën vragen om jubilé te vieren van 25 jaren, 't is belachelijk M. D'Huvetter. En de 4000 franken dat je geeft aan den troep, en de 600 fr. aan 't muziek van 4" linie, is het ook nie voor een jubilé te vieren. Ik vindt dat de onderlingen bijstand iets verdiend, ware 't geen groot, 't ware toch een kleintjeWij zouden onze genegenheid getoond hebben jegens eene maatschappij die meer gedaan heeft voor het Ypersch volk dan veel andere sociëteiten die jaarlijks trekken van de stad en niets verrichten. De Burgemeester. 't Zijn al geuzen die er in zijn en voor de geuzen doe ik niets. Eene stem uit het publiek. Gij liegt, Burgemeester. De Burgemeester bleek lijk de dood van Yper. Ik gebied stilzwijgendheid en zal u aan de deur doen zetten gelijk eenen Canepeel 1 De Stem: Ik zwijg voor niemand en zelf voor u niet Burgemeester Colaert, want ik ben Jean sans peur en moet hier de rech ten van het volk verdedigen aangezien gij ze miskent. De maatschappij heeft sedert hare inrichting ontzaggelijke diensten be wezen aan de werkende klas. Honderd dui zend franken zijn door haar aan onze zieke, gebrekkelijke en werklooze werklieden ge stort geweest, 't Is de schoonste, de nuttig ste, de edelste instelling van geheel de stad. Bare leden zijn al de treffelijkste man nen van de stad, mannen van verstand, mannen van orde, mannen met vooruitzicht. Gij zoudt moeten die gelegenheid te bate nemen om hun aan te moedigenom hun geluk te wenschen, om hun eenen blijk te geven van de voldoening van stadsregeering, om hun te bedanken voor de bewezene diensten, om hun te verheffen. Maar dat kunt gij niet, Burgemeester Colaert. Gij zijt gewoon te handelen met slaven en kruipers. Gy kunt gem onafhankelijke vrijzinnige burgers in uwe oogen zien en daarom zult gij die lafheid begaan van het gevraagde hulpgeld te weigeren. Gij kunt niet gedoo- gen dat vrije burgers samen de stichting vieren van een schoon werk en dat zij zich onder hen verheugen over de goede uitsla gen van hun edelmoedig streven. Gij han delt niet als een vader van de stad. Ik zeg het u Gij zijt eenJean sans peur verlaat de zaal). De Burgemeester. Het woord was aan M. D'Huvettere. M. D'Huvettere. Jean sans peur heeft gezeid 't geen ik te zeggen hadde. Ik kan er niets bij voegen De Burgemeester. 'K zou 't gelooven. De programma is dus goedgekeurd. M. Sobry. Maar Burgemeester, wij en hebben nie gestemd. De Burgemeester. 't En is nie noodig, 't ga wel gaan zonder stemming. Gij zoudt toch allemale ja zeggen De Burgemeester. 't woord is aan M. Iweins van Eeckhoutte. M. Iweins. Mijnheeren, ik bedank u in mijnen naam en in naam van M. de Sena- teur Baron de Vinck voor de 300 fr. dat gij gestemd hebt voer de groote fanfare, die zoovele diensten bewezen heeft aan de stad. M. Fiers. Gij hadt beter gedaan van die 300 franken uit uwe beurze te geven met den Baron de Vinck, en wij hadden kunnen die som besteden voor den onderlin gen bijstand, die meer verdiensten gedaan heeft dan de fanfare. De Burgemeester. Die kwestie is ge daan, M. Fiers en gij hebt ongelijk van daarop weer te keeren. M. Fiers. 'K meugen toch zeggen d'ak peinzen, zeker? 'k en ik ook werkman ge weest en 'k wete wuk dat 't is Wordt voortgezet Het is waarlijk spijtig dat de feesten van zondag niet gelukt hebben, niet voor de inrichters, want zij verdienen wat zij gehad hebben, maar voor de neeringdoeners, die natuurlijk dachten eenen goeden dag te hebben, welk eenen tegenslag! de weekvöör de feest goed weder, de week nadien schoon weder, en den dag der feest, storm regen, voor gansch den dag, 't was eene straffe gods, want hij is rechtvaardig, die wat ver dient moet gestraft worden, gij katholieken moet het beter weten dan wij, daar uwe langgerokte het geheele dagen aan het volk wijsmaken, ofwel alles is comedie spel, zy hebben willen van een vaderlandsch feest, eene politieke feest maken, zij kunnen het niet lochenen, want alle liberale maatschap pijen waren uitgesloten zelfs de koningljjke maatschappijen, nog eens een schoon werk van Burgemeester Golaert. Er was middel van schoone feesten in te richten, zonder onderscheid van partij. Eene ware vaderlandsche feest, en ten was toen noch maar zooals 't zijn moest. Niemand heeft gevraagd geweest van de liberale jongheden. Zij hadden nochtans een schoon programma voorgesteld. Ziehier's morgens revue voor al de troepen, inhaling van 't muziek van 't vierde, Te deum, 12 ure con cert, 2 ure vergadering op de markt van al de deelnemers aan het feest, cantate voor de kinders, nadien stoetsgewijze van de markt, Hondstraat, Rijselstraat, Boterstraat naar 't plein om de oefeningen te beginnen, 's avonds om 8 ure fakkeltocht voor al de maatschappijen van stad, algemeene ver lichting en nadien volksbal in de Halle zoo als vroeger. Ziedaar ten minste feesten om 't volk aan te trekken en de neringdoeners te laten leven. Hadden de liberalen van het feest deelgemaakt dan ware het voorzeker schoon weder geweest. Gelukkiglijk hebben zij 's avonds noch wat goed weder gehad. M. Colaert heeft zijne rol van comediant kunnen uitvoeren, en te schreeuwen als iemand die vermoord was, vele menschen dachten dat Godderis hem eene poedering gaf denkende dat hy gelijk in 't jaar dertig, den vijand bij de keel had, maar neen 't was contrarie, 't was M. Golaert die hem profi ciat wenschte omdat hij in 't jaar 30 voor de vrijheid gevochten had; Godderis Pos teerde zeggende dat hij nooit gevochten had, en Colaert schreeuwde voort tot dat Goa- deris zegde dat hij genoeg wist en dat hy moogt eindigen, dan overhandigde M. Co laert, aan Godderis, een zilveren eermetaal als herinnering, en zij vertrokken samen in rijtuig rond de stad, om aan d'Yperlingen te laten zien dat hij volksgezinde was. Is dat geene comedie Wat hadden zij van hunnen Jan gemaakt had het feest moeten lukken. Alles komt van hier bovenzegden zij en zij hebben het gewaar geweest want hij van hier boven heeft de kranen open gedraait om hen te geven wat zy verdienden. Er is een spreekwoord dat zegt Gaat vooruit en zie niet öm Die wel doet moet niet vreezen. God is rechtvaardig, die wat verdient moet wat hebben. Maandag namidag wandelde, M. D. Van- severen apotheker in 't krijgshospitaal, op de majoors vesten toen hij op eens onpasselijk kwam en op den kant van den oever ging zitten, voorbijgangers vonden hem daar liggen, en gingen het kenbaar maken. Een genees heer M. Opzoiner werd geroepen en toen hy ter plaatst kwam, was hij reeds een lyk. Reeds lang was M. Yansaveren van eene hartziekte aangetast. Zijne begraving heeft Vrijdag te Ostende plaats gehad. De heer Rutters, bestuurder van 't stads collegie bekomt de medalie van ie klas voor bewezene diensten aan het onderwijs. Dinsdag gedurende de repetitie na het eerste stuk, speelde men de brabangonne, iedereen vroeg zich af wat er te doen was, weldra vernam men dat het voor de Jonge Louwier was, die gedecoreerd werd met de medalie van 2° klas, voor daden van zelfopof fering. Iedereen gaf hem de hand, en wenschte hem proficiat. De examen der Rijschool zijn geëindigd, en maandag morgend om 7 1/2 ure, vertrek ken zij naar hun regiment. 't Bataljon van 3* ligne is donderdag morgend naar het kamp van Beverloo ver trokken. M. Maurice Reynaert, van Yper, komt, met bijval, voor den jury van de hoogeschool van Brussel, zijne eerste exaam van kandidaat in de rechten af te leggen. M. Jules Nolf, oud-leerling van het Collége de l' Union, komt, met bijval, voor den Jurie van de Faculteit van Gent, zijn exaam af te leggen van kandidaat in de rechten. M Emile Vuylsteker, van Gheluveld, oud-leerling van het Collége de l' Union, van Yper, komt, met groote onder scheiding, voor den Jury van den Univer siteit van Gent, zijn derde exaam af te leggen van germaansche taalkunde. M. Robert Glorie, van Nieuwkerke komt, met bijval, voor den Jury van den Universiteit van Gent, zijn eerste exaam af te leggen van doctoraat in de rechten. M. Armand Glorie, van Nieuwkerke komt, met bijval, vo,r Jon Jury van den Universiteit van Gent zijn laaste exaam af te leggen van kandidaat-notaris. M. Max Glorie, van Nieuwkerke komt met bijval, voor den Jury van den Univerl siteit van Gent, zijn eerste exaam af te 1 van wijsbegeerde en letteren, voorberg8' tot rechten. tot rechten. Wij bieden hun onze rechtzinnigste wenschen. len lende geluk. Woensdag «vond sön Wec van Luik terug gekomen. en Eene ontelbare menigte bevond ZiCh de statie om aan hunne familie aau aan te bieden. Uit Yper waren zij met te wetende heeren Louis Gillebert h Wenes, Alph. Gbys, Charles Coffyn T'°r Tegen toff, Ed. Sinnaeve en J. Indevuvst Ug' M. Stoffel, M. Brunfaut en de bedienden willende een bewys van erkentenis gev had aan Mev. Wenes een aantal geschenk gezonden tegen het te huis komen van 1^ Echtgenoot. Hoe verwondert was hij bij ht zien van al deze geschenken. M. H. F. sprak eenige schoone woorden in naam des patroons en knechten daarop Hector antwoordde en sloot den avond met het drinken van een glas bier op de gezond- heid van allen, en den wensch dat Hector nog lange jaren in hunnen dienst zou mogen blijven. "Volgens wij vernemen zal er dit jaar niet veel te zien zijn op de markt, het is waarlijk de moeite niet waard, welk verschil bij andere steden ziehier Kleine cirque Semay, Carroussel, Boermeer, Theater van Bever en theater van mécanique W. Bosnians, van wat er met Tuindag te doen is spreken wij er niet van, want het is min of niet - eene goede zaak voor contribuabelen. M. Colaert heeft er een handje van om van Yper een kerkhof te maken Zij vragen niets beter. Feestkalander. 30 Juli. Roubaix. Bethune, heen en weer, baankoers. 30 Juli. Boesinghe, Ringsteking. 30 Juli. Wervicq. Snelkoersen. 5 Augusti. Gent, Blankenberghe, - Ostende, Gent, baankoers, Amateurs L. V. B. 7 Aoht, Namur. Piste St Nicolas. - Snelkoersen voor de L V. B 565 francs. 13 Augusti Middelkerke, velo festival, Wynckel St-Eloi, 13 Augusti. 1' Snelkoersen. 5000 meters. - Inleg 1,50 fr. Fr. 15-13-10-8-6. 2* Consolatie, 5000 meters Fr. 8-6 -53 -2- .1*. Zondag 30 Juli zal er te Roubaix iets nieuws te zién zijn de vermaarde motocy- clettiste Jan Olieslagers, die verleden zondag te Antwerpen viel aan 109 kil. in d'uur, zal in den velodroom deelnemen aan de koers Grooten prijs van 't Noorden, als men weet dat hij gaat strijden tegen Bathiat, deze die nooit verslegen is geweest te Rou baix, vraagt men zich af wat belang het publiek zal hebben dien strijd te ziendaar bij is de programma samengesteld als volgt 1" koersvoor scholieren beneden de 21 jaar, 3 prijzen. 2e koers kampioenschap vitesse voor 't noorden. 3 prijzen. 3® Groote prijs van 't noorden, 50 kilom- met gangmakers motocyclette. 4" Vertroosting van diegene niet geplaatst in de voorgaande. 5® Groote prijs der motocyclette. Dan heeft men nog de aankomst op den velodroom der renners. Roubaix - Béthune en terug 100 kilom. De prijzen zijn vastgesteld als volgt Omgeving fr. 0,75 eerste rang fr- Tribuun fr. 2. Weegschaal fr. 5.00 - begin om 2 1/2 ure. België heeft sinds de 75 jaren van zijn onaf hankelijkheid voor ongeveer 7 miljard allfl^ hande geldstukken geslagen. De g°u 6 600 du'1* munten geldstukken geslagen stukken zijn daarin voor ongeveer joen begrepen. De eerste gouden werden in 1847 geslagen j op dit t—n»ou u ma

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2