vlaamsghêIInddag Brugge. Over den provincialen prijskamp in 't schieten. Redding. Oud-Pompiers. Tuindag. Een goed middel. Onze Foore. Cirque SEMAY. Theatre Excentrique Luisterrijke Avondvertooniugeu E. Overmeer- Romback Poperinghe. Sportleven. Vlaamsche landdag te Antwerpen. Ik heb natuurlijk mijnen vriend Arthur Vanuxem daarover gesproken, maar hij had niets buitengewoons bemerkt en weet niet. Zijt gij voldaan, Mijnheer Sobry! M. Sobry. Ja en neen. Uit uwe ver klaringen blijkt ten eerste dat eene gulden medalie waarde honderd franks ver dwenen is zonder dat er iemand van weet en ten tweede dat er geen regelmatig on derzoek gedaan is geweest. Gij hebt vergeten te zeggen Mijnheer de Burgemeester, welke maatregelen gij ge nomen hebt omdat de andere medaliën die berusten in de pompierzaal ook uit hunne kaders niet zouden vallen. De Burgemeester. Nu heb ik de tijd niet, maar achter het huwelijk van mijne dochter. De begrooting van de Burgerwacht voor 1906 is goedgekeurd. Met die occasie vraagt M. D'Hu vet tere hoe het zit met de schietbaan voor de bur gerwacht. M. Sobry vraagt dat men een stand zou maken bij het arsenaal De Burgemeester. Tot nu toe hebben wij de fanatieken van de garde civique ge paaid met de belofte dat de schietbaan zou gemaakt zijn langs den vaart. Maar 't is lang genoeg dat wij het vertellen. Zij geloo- ven het niet meer. M. Sobry heeft dan een nieuw projekt. Wij gaan het in studie leggen. M. Cooman zal daarvoor zorgen. Alzoo, zullen wij daar van vrij zijn, voor een jaar of tien. Onze opvolgers zullen toen zien. Misschien ook zou er kunnen spraak zijn van een stand aan de Polygone. Het Gouvernement zou het werk doen en wij zouden ervan profi- teeren. Nog eens een tiental jaren gewonnen in studies, maken van plans, papier vuil maken enmenschen zetten. M. Sobry. Meent gij dat uw systeem geen einde zal nemen. De Burgemeester. Het zal toch mij nen tijd meegaan. Dat een ander toen schartelt. De BurgemeesterIn de laatste zit- tii:g, hadden wij u voorgesteld van trottoirs te maken in de Waterkasteelstraat om ple zier te doen aan M. Ch. Spilliaert. Gij hebt zaak uitgesteld. Wij meenen nu dat het be ter ware van eerst de straat te paveeren. De trottoirs zullen later komen. Zoo zullen wij Mijnheer Ch. Spilliaert tweemaal plezier kunnen doen. Hij zal ons toen ook indachtig zijn met de stemming. M. Sobry. Er zijn daar gronden ver kocht van over twee en dry jaren die onbe bouwd blijven. Dat en mag niet zyn. Voor dat men den pavé make, zou men moeten de gazbuizen leggen en eischen dat al de proprietarissen bouwen. Anderzins is het altijd verdoene. M. Struye ontwaakt, spreekt Sobry nog altijd zegt hij aan den Burgemeester. De Burgemeester. Ja! slaapt maar voort M. Struye keert hem langs den anderen kant. De Burgemeester. De pavé zal 2.500 fr. kosten. Is het aanveerd Alleman antwoord ja, buiten M. Struye die ronkt, 't Is ook geteld voor ja De Burgemeester. Een brikke mar- chand heeft iemand het gat opgelicht om grond te koopen in de Klaverstraat aan 3.50 de vierkante meter, 't Is eene goe affaire voor hem en voor de stad. Aangenomen I De Burgemeester maakt kenbaar dat er eene siwatie gemaakt geweest is in 't Gou- denpoortstraatje by de proprieteit van een brikkenmarchand. M. Vanden Boogaerde.—Het werk heeft 750 fr. gekost. Is het goedgekeurd? M. Sobry. Gij hebt het recht niet van werken te verrichten zonder de toestemming van den Raad. Gij overtreedt gedurig de wet. Op die ma nier hebben wij niets meer te zeggen. Wij zijn bier niet meer noodig. M Struye ontwaakt nog eens. Die vent maakt mij gedurig wakker 1 'K geloove da 'k zou beter doen van in mijn huis te blijven. 'K zou daar ten minste gerust mo gen slapen.... Doe maar op je gemak, f Het is meer dan tijd, dat er verandering M. Begerem. Ugeen11 M. D'Huvettere is van 't zelfde gedacht als M. Sobry 'K heb het al twintig maal gezeidmaar er is geen doen. 'T en zal niet veranderen. M Vanden boogaerde was van ons gedacht als hij simpel conseiller was, en met zijne gouden frak aan te trekken is hij veranderd. Wat een gouden frak toch in heeft M. Iweins d'Eeckhoulte. Vous le vou- driez bien aussi, n'est ce pas? Mais les rai sins sont trop verts M. D'Huvettere. Ik heb die ambitie niet. M. Bouquet. Neen het, 't is 't katje I Het krediet van 750 fr. is gestemd met 12 ja's en eene ronking van M. Struye. De BurgemeesterWij hebben ook eene suwatie gemaakt, zonder uwe permis sie, in de Kloosterpoort, om de overstroo mingen te vermijden. De suwatie heeft 350 gekost. Is het wel M. Sobry. 't Is een goed werk. Dank in naam van de inwoners. M. Lemahieu aan M. Sobry. Gij zoudt moeten de zelfde bemerking maken als voor de Gouden poortestraat. M. Sobry. - 'K en kan niet wel. 't Is in mijn wijk. 't Is aan mijne achterpoorte. M. Lemahieu. Gij hebt toen ook twee maten en twee gewichten. Gij zijt niet beter dan al de andere. Ik zal het onthouden en in latere tijden u de memorie verfrisschen. Het krediet is gestemd 12 ja's en de ge wone ronking van M. Struye. De zitting is geheven om 6 u. en 10 m. M. Struye ontwaakt en zegt aan Colaert: Nous avons bien travaillé, n'est ce pas Waarlijk, de laatste dagen van wedstrijd in 't schieten baren ons gedurig nieuwe ver rassingen. Eerst en vooral, in plaats van te verminderen, groeit het getal vreemdelin gen gedurig aan in aanzienlijke verhoudin- uoi. uoi.vcn geuau van nieuwe scüut- ters van Oostende, Roeselaere, Yper, Mos- croen, enz. Volgens de laatste officiëele uitslagen is de heer Ligy, majoor, overste der burger wacht van Yper, den 4en gerangschikt met 28 punten op de onbeweeglijke schijf. M. Froidure, kapitein der burgerwacht van Yper, is den 6® gerangschikt met 30 punten in de schijf naar verkiezing. Wij sturen onze vurigste gelukwenschen aan den heer Majoor Ligy evenals aan den heer Kapitein Froidure. De vijfjarige Emiel De Vos viel maandag in het water, vóór de woning zijner ouders, en was op het punt te verdrinken, docb werd gered door Emiel Moniez, welke op zijne beurt met den kleinen drenkeling moest worden gered door doktor Justice. Ter gelegenheid van Tuindag geeft deze maatschappij, aan hare leden en huisgezin, op Dinsdag 8 Augusti, ten 9 ure 's avonds een luisterlyk bal. De vreemdelingen wor den aanvaardt op voorstel van een lid der maatschappij. Aan 't hoofd van 't Nieuwsblad van heden staat er JuichtYper Juicht Waarom Zeker voor al dieschoone feesten die zullen plaats hebben, 't zal n'en vetten Tuindag zijn, waarlyk de neeringdoeners zullen er zich over belooven, men hoort niets anders dan zaterdag te vertrekken naar Brussel, Luik, Ostende, de panne enz. enz. daar er toch eens niets te doen is die de vreemdelingen aan trekt. Onzen fameuzen Burgemeester, is bezig met van Yper een kerkhof te maken, en alle vermaken af te schaffen. komt. De kiezers zullen er nota van houden. De personen die kaarten gekocht [hebben voor het feest van 23 Juli, die geen plaats heeft gehad door slecht weder, mochten hun geld gaan reklameeren op het stadhuis, tot den 1 Augusti, volgens een affiche die 4 dagen aangeplakt is geweest. Zeerwel, maar velen die niet dagelijks op straat loopen of aan de hoeken der straat staan de plakbrie ven te lezen, zijn den uil van 't spel geweest, en al dezen die na den eersten Augusti naar 'tstadhuis gingen, kregen voor antwoord, den eersten is voorbij, gij krijgt niets meer terug, 't is een zeer goed middel, maar niet loffelijk voor een klerikaal stadsbestuur, nu, zij moeten van iets geld slaan, om hunne onkosten te dekken. Voor de eerste maal in deze stad. Eiken avond, om 8 uren stipt GROOTE VOORSTELLING met optreden van al de Artisten en gedres seerde paarden. Groote oefeningen te paard door M1* Miza.uit de Hippodroom van Parijs. Buitengewoone werkzaamheden Tan het SL A.3ST O-ETST door M. Arthur. De Amerikaansche Geit in hare wondervolle oefeningen, voorgesteld door de Clowns. Me jufter Anna Hongarische dans in internationale costumen. Bijval 1 Bijval LEOHÏ het sprekende paard die overal de grootste bijval geniet voor zijne wonderbare oefeningen De 2 Gezusters RONDÉ in hun snelwerk in de lucht op de ringen. tienden." M. ANTONIO de man met 't ijzeren vel, bijgenaamd de ongevoelige man. Tot slot der vertooning (iroote Pantomime. De prijzen der plaatsen zullen aangewezen worden aan het Bureel. HET GROOT Morgen Zondag en volgende dagen van 8 tot iO uren, met verschillende werkzaamheden uitgevoerd door een troep artisten van in rang Alsook vele kluchtige optredingen van onze BEROEMDE CLOWNS met hunne grappige vermakelijkheden, die overal den grootsten bijval genoten hebben. Prijzen der plaatsen Eerste Rang 0,50 fr. Tweede 0,25 fr. CAROUSEL sedert jaren hier in stad bekend, voorzeker kan men daar eenen aangenamen avond doorbrengen. Ben kind verdronken in een waterput. Vrouw Pattyn Deraedt wonende op het gehucht (Vogeltje) verliet voor een oegenblik hare woonst, en liet hare drie kinders alleen, om in de beurt melk te gaan halen. Toen zij terugkwam, hoe groot was hare verwondering, bet kleinst Vind oud 17 m. niet te huis te zien, het meisje van 2 1/2 jaar, vertelde aan de moeder dat haar broertje in den hof was gegaan en in den waterput was gevallen. De vrouw onderzocht den put, en vond welhaast haar kind die reeds opge houden had van leven. Feestkalander. 6 Augusti. Rijsel. Velodroom, Snel- koersen. 6 Augusti. Ledeghem. Baankoersen. 6 Gent, Blankenberghe, Oos tende, Gent, baankoers. 7 Aoftt, Namur. Piste St Nicolas. Snelkoersen voor de L. V. B. 565 francs. 8 Augusti. Yper. Ringsteking. 13 Augusti. Middelkerke, velo festival. Wynckel St-Eloi, 13 Augusti. 1® Snelkoersen. 5000 meters. - Inleg 1,50 fr. Fr. 15-13-10-8-6. 2® Consolatie, 5000 meters Fr. 8-6-53-2-, 13 Roubaix. velodroom. Snelkoersen. 15 Augusti. Avesnes. Velodroom. snelkoersen. 28 Augusti. Stavele. Ringsteking. Op Zondag 27 Augustus 1905, ten 10 ure 's morgens. O R O E I*. Vlaamschen Landdag. ter gelegenheid van het Jubeljaar 1905, door de zorgen van den Liberalen Vlaamschen Bond van Antwerpen ingericht, om de geestelijke ontwaking van het Vlaamsche volk te gedenken en on?e hoop uit te spre ken in een beter toekomst voor al zijne belangen. Wij roepen uwe aandacht op de namen onzer Eere-Voorzitters en onzer sprekers, alsook op de onderwerpen door dezen te behandelen. Zij moeten U de overtuiging schenken, dat de ontworpen Vlaamsche Landdag eene onderneming is van buitengewoon ge wicht, eene betooging eenig in haren aard, geroepen om den grootsten weerklank te hebben in het binnenland en daarbuiten. De Vlaamsche Landdag moet bewijzen, dat de Vlamingen goede Belgen willen blijven, in vriendschap willen leven met hunne Waalsche landgenooten, maar niettemin houden aan de eigendomme- In tegenstrijd met sommigen, die droomen van uitroeiing van den Vlaamschen geest en onderdrukking van de Vlaanscbe taal, van versmelting en opslorping, willen zy de twee ledigheid in de eenheid behouden en aan elk der beide rassen, waaruit de Belgische natie bestaat, gelegenheid geven, zijne krachten te ontwikkelen naar eigen overlevering, aard en aanleg. Zij willen eigen taal, eigen wetenschap, eigen kunst en in 't algemeen beter verzor ging van de verschillende economische be langen. Daar de Vlaamsche Landdag inge richt wordt buiten allen officieelen steun, zou het ons aangenaam zijn U te tellen tusschen de leden van ons Eere-Comiteit. PROGRAMMA 75® Verjaring van België's onafhankelijkheid. op Zondag, 27 Augustus 1905, ten 10 uren 's morgens in de Groote Zaal van het Kunstverbond onder het Eere - Voorzitterschap van de Heeren Jan Van Ryswyck, Burge meester en Volksvertegenwoordiger te Antwerpen; Adolf Verspreeuwen, Senateur te AntwerpenE. Braun, Burge meester en Volksvertegenwoordiger te Gent en Karei Buis, Oud-Burgemeester en Oud- Volksvertegenwoordiger te Brussel. 1. Inleidend woord door den Voorzitter, M. is. Van Dooselaere, Advocaat, bijgevoegd Volksvertegenwoordiger. 2. Vlaanderen in het verleden (vóór 1830). SprekerDr Victor Fris, Leeraar aan het Koninklijk Atheneum te Gent. 3. De Beeldende kunsten in Vlaanderen van 1830 tot 1905. Spreker: Dr Max Hooses, Conservator van het Museum Plan- tin-Moretus te Antwerpen. 4' De Vlaamsche Letterkunde van 1830 tot 1905. Spreker Dr Aug. Vermey- len, Leeraar aan de Vrije Hoogeschool te Brussel. :i.u j

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2