STADSNIEUWS. BERICHT^ Onze briefdragers. Iets voor de herbergiers Onze kloosters. De Vrijheid verderfelijk. Wanneer. Eereteeken. Feestkalander. Sportleven. Landbouw. met Tony., den klown uit de cirque Sosman. Maar ik vraag een 'plaasje voor een vol gend nummer, indien de steller van Commé- moration de 1302 na grondig nazien van zijne stylistica, met mij een pennestrijd zou willen aangaan. Ik zou hem echter intus- schentijd dankbaar zijn mij uit te leggen hoe het komt dat de redactie-keurraad van Le Progrès die niet eens een artikel zou laten doorgaan over verplichtend wereld lijk onderwijs, onder voorwendsel dat niet al de leden der associatie het daar over eens zijn, wel zulke stukken opneemt die rechtstreeksche en grof botte beledigingen omhelzen voor de Vlaamschgezinde leden ja zelfs bestuurleden van de Associatie, te beginnen met wat nog overblijft van onze voorheen zoo bloeiende Afdeeling van het Willems-Fonds. E. T. Zij gaan!... Zij gaan den gang van plicht en verantwoordelijkheid, den gang van toe wijding en betrachting van het gewicht hunner taak. Over geheel het Vaderland, en eiken mor gen, en stiptelijk op elk uur door de veror deningen bepaald, gaan zij van de posterijen uit naar alle richtingen, door al de straten van de steden, van huis tot huis, nagenoeg van mensch tot mensch. 's Morgens, eer de zon uit het rood en uit de nevels van het Oosten is opgegaan, net voor dat de leeuwerik even uit de dauw parelen van het jonge graan wipt, om een eerste lentevreugde te zingen voor de vel den, 's morgens gaat de brievenbesteller, met zijne tasch op den rug, trekkend, trek kend vooruit, met knedenden stap, naar al de dorpen, naar al de wijken, naar al de gehuchten van het land. En of hij zün ronde doet in de hoofdste den of in die provinciestadjes, en of hij door de veldwegen gaat naar de boerderijen en de nederige huisjes der landelijke werklie den; of hij by prinsen gaat en of hij in het bosch de hut opzoekt van den kolenbrander, steeds blijft hij dezelfde kalme, matige man van plicht, die zwygt en draagt en brengt. Hy is de boodschapper, de onbewuste be zorger van alle nieuws, van het kwade zoo wel als van het goede; van het doodgewone zoowel als van het gewichtige; van het ge vreesde zoowel als van het betrachte en verwachte. Hij is de Knappe puntige bode van leed en lief, van vijandschap en liefde, van dood en leven, In zooverre het woord van pen en pers de Belgen in gemeenschap houdt met elkander, de Belgen met de wereld en de wereld met de Belgen is de brieven besteller de bemiddelaar, de vertrouwbare en vertrouwde bewerker dier uitgebreide ge meenschap, die de volkeren als zegen te goede komt. Hij is de eeuwige voetganger, het begin en het einde, het weggaan en het aankomen van het snelle nationaal en internationaal schrifteiyk verkeer onder de menschen. 's Winters, als de vorst bijt, zoowel als 's Zomers, waneer de zon brand door storm en plasregens, door de onbegangbare slyk- wegen en veldbanen van dorpen en gehuch ten, ook wanneer zich niemand op de wegen waagt, ook wanneer de sneeuwstorm woedt en de wegen op het platte land niet te vinden zijn, is de brievenbesteller op de baan en kneedt hy door water en slijk zijn weg naar voren. De twijfel is niet komt hy De over tuiging is hij moet komen. Hij is de staaf van den last, dien hy draagt. Hij gaat van den geleerden tot zijn leerling van den handelaar tot zijn kalant, van den nij veraar tot zijnen afnemer, van den meester tot den arbeider, van den kapitalist tot den proletariën. Allen hebben hem hetzelfde ver trouwen voor allen is hy de zelfde vriend door allen wordt hy met de zelfde achting, met dezelfde beleefheid bejegend. Men voelt dat hy veel weet over de ge heimen der menschen en men weet dat hy alles zwijgt. Hy schendt zeker het geheim der brieven niet, doch zonder te willen, vaak zonder het te wenschen, leert hy uit de ad ressen onze briefwisseling, uit onze post kaarten, uit onze kwijtbrieven en postwis sels, uit onze tijdschriften en dagbladen, den geheelen aard onze gemeenschap ontcijferen en kent hy veel ons pogen en ons doen, ons ons sterven en ons denken, onze philosophic, onze overtuiging op elk gebied. Niet zelden gebeurt het dat onverhoeds zijn aandacht valt op een vreeselyk of een verrassend geheim dat hij in zijn tasch mede- draagt naar den bestemmeling Niet zelden weet hij dat op zijn borst de oneer, het ge luk mededraagt van menschen, die zijn vrien den zijn. Doch steeds zwygt hy, omdat hij de heiligheid van zijn ambt dit vereischt en om dat hy uit eergevoel en deugd het volle besef heeft van de verplichting, die hij heeft op zich genomen. De Bexgische briefvenbesteller is heel waarschynerlyk de nederigste, de geringst betaalde, doch in elk geval een der nuttigste, der onontbeertykste onzer openbare beamp- ten. Een afvaardiging belgische brouwers is dezer dagen ontvaDgen geworden door Minister de Smet de Naeyer om te spreken over het vergunningsrecht; ziehier de juiste verklaring van het klerikanl kabinetshoofd 1. Alle herbergen, oude en nieuwe, zullen door zijne nieuwe wet aan het vergunnings recht worden onderworpen. 2. Elke nieuwe herberg zal een vast ope- ningsrecht van 750 fr. betalen aan den Staat. De provincie zal eene tweede openingstaks mogen leggen. De gemeenten zullen geene openingsrech- ten op drankslij ter ij an mogen heffen. 3. Elke herberg of drankslij terij, die een jaar lang, van i Januari tot 31 December niet geopend was, is in geval van heropening, aan bovenstaande rechten onderworpen. Elke herberg of drankslijtery welke ge sloten, tot eene of andere bestemming aan gewend werd, is eveneens aan bovenstaande rechten onderworpen... Ieder klooster is een handels-en kies- fabriek: de helft onzer historische kasteelen is overgi gaan in de handen der kloosters. Het is een goede zaak geweest voor uwe eigenaars, die in schuld zaten, en die hunne goederen nog aan de kloosters niet hebben verkocht, lasschen aankondigingen in de bladen, waar zij doen uitschijnen dat hunne erve opperbest past voor het inrichten van een geestelijk genootschap. Welnu, het zyn de kloosterlingen die eere diensten uitbuiten welke aan het heidendoifi doen denken en welke door rechtzinnige katholieken op welsprekende wijze werden geschandvlekt. Zoo brengt men opnieuw eene uitgestrekte doode hand tot stand, dank aan behendige verrichtingen en onder vorm van naamlooze venootscbappen. Onder den dekmantel eener handelsfirma, sticht men godsdienstige wer ken waarvan de overste de leiding in handen heeft. Zoo is 't dat het klooster der soeurs Augustinesjdu Sacré-Coeur de Marie, te Brus sel op den Cortenberglaan gevestigd, eene naamlooze venootschap is voor doel hebbende de onderneming van bebouwde of onbe bouwde erven. Zoo deed zij verschillende aankoopen. Dat is het zelfde geval van het gesticht van het Heilig-Hart en van de onbevlekte ontvan genis te Heverlé, dat ingericht werd als naamlooze venootschap met een kapitaal van 2 miljoen, vertegenwoordigd door een aan deel in gronden aangebracht door een priester. In Februari 1904, werd te Brussel eene venootschap gesticht onder titel van Inter nationale katholieke mutualiteit. Daarin vinden wij een geheim kamenier van den Paus, Mgr. Grimaldi, die te Rome verblijft een pastoor uit Frankrijk en een zaakvoer der van geestelijke goederen. Die venootschap heeff voor doel te zorgen voor de stoffelijke belangen der geestelijk heid van alle landen zy zal zich onder andere bezighouden met de verzekeringen en andere voorzorgswerken. Ze zal een blad uitgeven ten voordeele van de matualiteit, finantieele werken op touw zetten enz. De inrichting is verstandig en ingewikkeld om geld in te zamelen, op de gewetens te drukken en het bewind te veroveren 1 Ziehier een uitreksel vertaald uit een boek van den priester Bataille, dat gebruikt wordt voor den godsdiensleergang in het Atheneum van Hoei Wat de moderne vrijheden betreft, 't is te recht dat de Kerk ze aanziet ala verder felijke grondbeginselen alhoewel zij ze soms verdraagd om erger kwaad te vermy- den. Die vrijheden inderdaad zijn louter toomlooze ongeregeldheid en laten ale dwa lingen onbestraft. Ziedaar wat men tegenwoordig zelfs in offlcieele scholen, in Atheneum durft onder wijzen 1 Wat zouden de mannen van 'tjaar 1830 katholieken inbegrepen daarvan ge dacht hebben, zij die zoo fiier waren op die Grondwet die al de moderne vrijheden waar borgt 1 Wanneer zullen de klerikale papierkens van ons land den laatsten wereldbrief afkon digen van Pius X waarin het aan alle pries ters uitdrukkelijk verboden wordt deel te nemen aan de politieke twisten. Geen enkele pastoor heeft dien brief op den predikstoel den geloovigen voorgelezen, geen enkele klerikale gazet heeft er een woord van gerept, zelfs het idiotenbladje onzer stad niet. Oh 1 ware het eene brief tegen priester Daens, dan zou men het hooren in alle missen, in alle kerkenmaar van de veroor- deeling der politieke pastoors die haat en twist zaaien onder de menschen daarvan geen woord 1 Een artikel over de behandeling van Kommandant en Adjudant der Pompiers wegens een tamboer van de Pompiers, kan door plaatsgebrek, maar binnen 8 dagen opgenomen worden. Wy hebben met genoegen vernomen dat onzen stadsgenoot mijnheer EGIDE TEIR- LYNCK apotheker en doktor in natuurweten schappen, PRIMUS is uitgeroepen geworden voorden universitairen prijskamp 1903-1905. Het is de eerste maal sedert 1885 dat deze onderscheiding is behaald geweest. Hartelijk proficiat 1 De heer Jan Mallet, is vereerd met het eereteeken. van 2de klas, voor 45 jaren dienst te hebben in de brouwery van den heer P. Vermeulen - Decoene en Zuster. 16 Augustus Clerken Ringsteking - eierkoers 19 Roubaix Velodroom 3 uren snelkoers 23 Thouront 27 Wirvick snelkoersen statieplaats 3 September Deynze Te Roubaix zal men het publiek nogmaals ieds aanbieden dat men dit jaar nog niet heeft gehad, namelijk drijdagen Koersen achtereen den eersten dag 3 uren en de tweeden dag 3 uren lang Den derden 3 uren 's achternoens en 3 uren 's avonds; alle 5 kilm. eene premie van 5 franks voor degene die aan den kop is de prijzen van het klas sement zijn 300 fr. - 200 fr. -100 fr. - 50 fr. 25 fr. Den zondag avond zal er een schoon nachtfeest gegeven worden en gedurende de dry dagen zal Dutrieu, den ouden Kampioen met zijn holstrekend getuig de menschen- schicht en den levenden vuurbol uitvoeren. Onze stadsgenoot de Kampioen Vander- stuyft, vertrekt woensdag toekomende met Heller en Lorrain naar Lisabonne om weer te keeren einde der maand voor den gouden Bol te Parijs. - Goede reis Arthur. - Op het laatste oogenhli'c is onzen stadsge noot Vanderstuyft akkoord gekomen met het bestuur der velodroom van Roubaix om er te loopen zaterdag - zondag en maandag 19 - 20 - 21 Angusti een koers van 12 uren zijnde 4 koersen van drij uren ieder. Dit maakt dat hij Lisabon heeft uitgesteld om eens in de streek alwaar hij zoowel gekend is te doen, om al die mannen zooals Dorti Biaugimdre, Samson, Fisscher, Cau!' Trippier, Marcelli enz. werk te lever durende twaalf uren Zonder ongewf mag men onzen kampioen als winnaar duiden. Ziehier de uren van ieder begin der k. Zaterdag om 8 uren 's avonds om 3 1/2 's avonds Maandag om 4 en om 8 1/2 's avonds. Gedurende de koersen zal de heer Dut zyn sprong in de lucht per velo van 16 uitvoeren. 91 Prijzen der plaatsen 0.50 fr. - 1 00 f 3.00 fr. Ir- De ondergeteekende AUGUS' HONDEGHEM verklaard van hede af geene schulden meer te herkennei gemaakt door zijne vrouw THERE SIA VANAGKER 18 Augustus i90j AUGUST HONDEGHEi Winterbemesting De meeste landbouwers zijn van dat in den wintertijd scheikundigs stoffen gebruiken, gansch nutteloos is, js zelfs dat het zooveel beteekent als het geld in het water smijten. Niet te verwonderen dan ook, dat ze ge. rust op de twee ooren slapen. En nochtani bestaan er zekere chimieke vetten die zeei voordeelig gedurende den winter aangewew worden j Daarom ook achten wij het noodige di aandacht der belanghebbende op dit punt tf bevestigen. Hebt gij b. v. eene natte zuurachtige weide Welnu, wanneer zult ge beter en met meer voordeel de potasch en fosfaatmesten ge bruiken dan in den winter I Hebt ge by het zaaien der haver, waarin gewoonlijk de jonge klaver komt, geene potaschmest gebruikt, waarom zoudt ge neg langer wachten 't Is nu het best geschikte tijdstip. Houden wij ons voor dit oogenblik bij die twee voorbeelden en bespreken wij ie vat nader. Waarom zijn in vochtige weiden derlijk potasebzouten op hunne plaats t Eerst en vooral om de zuurheid des grond! te verminderen en weg te nemen en ten tweede om den wasdom der Jslaverachtige planten te bevorderen, die in zure weite zeer schaarsch te vinden zyn, ja in sommij! zelfs teenemaal verdwenen zyn. En op de klavers dan Welnu iederee weet van hoe groot belang eene goei klaveroogst is. Zijn de klavers wel geit dan heeft men 1" heel den zonaar veel goed voedsel voor het vee, en dat gee reeds veel te beteekenen 2' eene zuivel partij land, want tusschen weliige en malscl klaver kan onmogelyk onkruid wassen; m verzekerd is daarna goede tarwe te hebbi Dat heeft iedereen reeds besta,tigc hoe beti klaver, hoe beter tarwe. Immers, klavf heeft de wondere eigenschap den gronde stikstof te verrijken en daar is tarwe zw gulzig op. Welnu, het is een gekendi feit dat men ot goede klaver te winnen, moet zorgea dat 4 grond rijkelijk van potasch voorzien zij' zelfs in leem. In kleiachtige grO- waarin nogtans een tamelijke hoeveel-' potasch voorhanden is, zijn de goede slagen met potaschzouten verzekerd. Eene proef welke wij verleden jaarna gaf Zonder potasch bemesting 77. potaschbemesting 100. Klarheidsbalve hebben wy de of in perhondert berekend. Wat meer is, soms hoort men klaverkanker, van het wegsterven der ver, enz. Welnu dat zal zelden of beuren wanneer den grond genoegzi ia® oplosbare potasch voorzien is. De heer Peiffer, Staatlandbouv vkun te Dendermonde, heeft het verdwii^ klaver met den grootsten uitslag door het gebruik van potasch en Ook raadt hij de landbouwers in der8e gevallen het gebruik dier vetten t efl aan. Nu oppert zich de vraag Als i ik Potl op myn land wil brengen, welke» s®®8" 20 21 M H mwcü—üM* 'Dtfj 1 ie#1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2