TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Philips Van Artevelde. Negentiende jaar. Zaterdag 2 September 1905. Nummer 4. Eenige Cijfers. Wat de liberalen deden voor het volk. voorop betaalbaar 8.00 fr. p«r jaar voor dea buiten. 2.50 fr. voor stad. Por 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent |d jnikregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 AS0 boriolitoaa van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- gpéc toot het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij m «ederteekend tee te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Niets is welsprekender dan cijfers. Dezer dagen deed een blad van Doornijk de opsomming der sommen, welke de katholieke meerderheid de laatste acht dagen der Kamerzitting- stemde, en der voorstellen, welke zij verwierp. 't Is zeer belangwekkend. De Moniteur zegt de Avenir van Doornijk kondigde den 2 Oogst een koninklijk besluit af 2,900 frank toestaande aan kerkfabrieken Den 3 Oogst wierden fr. 63,644.66 toegestaan aan kerken, welke ge meld blad noemt. In de zitting van 3 Oogst stemde de Kamer rechts tegen links fr. 400,000 voor de kerk van Laeken en 710,000 fr. voor eene kapel en eenen kerktoren te Oostende. Dat alles te zamen gerekend be loopt tot rond het sommetje van 1 miljoen 176 duizend 544 frank 66 cen tiemen, in acht dagen aan de kerken verleend. 't Is, wij herhalen het, een rond en schoon sommekenHet Wee kb lad ko mt daar nogtans niet tegen, indien de katholieken dan ook maar een beetje zorgen voor de andere menschen. Maar zóó gaat het niethorkt liever Gedurende dezelfde acht dagen wierden verschillige voorstellen der liberalen verworpen. MM. Roger en Paternoster stelden vóór 5 millioen te stemmen voor de landbouwers, die, het land door, ge durende de onweders zoo erg beproefd en geteisterd wierden door de ver nieling der veldvruchten. Minister De Smet de Naeyer Geschiedkundig Roman. Ziehier uwen minnaar. Jonkver van Halewijn Hij komt u vaarwel zeggen spotte de snoodaard. Gozewijn, ach Gozewijn gilde de maagd en wilde den ongelukkigen edelman om den hals vliegen. Maar de valsche Wouter stelde zich met fceaen sprong tusschen de twee gelieven, terwijl hij met zijne sterken hand het meisje verwijderde. Op afstand brieschte hij. «Gij zult mij, in mijne tegenwoordigheid, door uwe liefdebetuigingen niet hoonen I U hoonen Zou men zich niet verlagen met eenen valschaard te hoonen I Ware ik vrij, ik verpletterde u den verraderlijken kop i kreet Gozewijn zijne zware ketenen schuddende als wilde hij zich van zijne boelen ontmaken. Raas en tier, schoone edelman schud vrij uwe manen en ontplooi uwe klauwen, verklaarde dat het Gouvernement die som niet zou stemmen. Het ont werp wierd naar de sectie verzonden enverworpen door dq katholieke.. vrienden van den landbouwer M. Pepin stelde voor het dagloon van zekere klassen van werklieden der spoorwegen te verhoogen. Dit voorstel wierd verworpen door de Rechterzijde, terwijl geheel de Lin kerzijde er vóór stemde. Het zelfde lot viel te beurt aan eene voorgestelde schadeloosstelling voor de treinwachters en treinover- sten, die overlast worden. Het voorstel ter verhooging der jaarwedde van de brievendragers wierd verworpen door de Rechter zijde de Linkerzijde stemde er voor. 't Zelfde lot wierd voorbehouden aan het voorstel ter verhooging der magere jaarwedde van de telefoonbe dienden. Eindelijk, priester Daens had voor gesteld de jaarwedde der douaniers en tolbeambten te verhoogen. Dit ook wierd verworpen de Rechterzijde stemde er tegen, de Linkerzijde stemde er voor. Dus, in 8 dagen tijd verleende de katholieke meerderheid aan de gees telijkheid fr. 1,176,544.66; en aan de werklieden, landbouwers brieven dragers, douaniers, treinpersoneel, enz. O fr. De cijfers zijn welsprekend en toonen beter dan lange redevoeringen hoe het klerikaal Gouvernement en zijne Kamermeerderheid hunne kie zers verongelijken en voor den zot houden. Het kiezerskorps zal in Mei aan staande geroepen worden, om de po- moedige leeuw, gij zult niet los geraken grinnikte de schaker. Heden nog zijt gij in mijne handen en morgen lever ik u aan onzen genadigen graaf die u al spoedig aan de galg zal doen dansen. O ware ik vrij, gij zoudt mij niet straf feloos bespotten Maar gij zijt een lafaard, een eerlooze moordenaar, die de machteloos heid uwer slachtoffers te baat neemt om hun den wreedsten smaad toe te brengen I grijnsde den jongenling van woede uitzinnig. En, ondanks zijne boeien, sprong hij op den laaghartige Massemen toe en slingerde, met buitengewone krachtsinspanning zijne kete nen tegen diens lichaam. Een luide smartkreet ontsprong de borst van den verrader en een hevige vuistslag op het hoofd deed Gozewijn duizelend op den vloer storten. Dat kon Kerste niet verkroppen. Als eene getergde leeuwin, vloog zij op haren beurt op den laffen Wouter toe en doorploegde zijn aangezicht met heure nagelen, eer hij op tegenweer bedacht was. Inmiddels had Gozewijn het bewustzijn weergekregen Houd op, Kerste, sprak litiek van het Gouvernement te be- oordeelen en het is daarom goed die onloochenbare cijfers, onder de oogen der kiezers te leggen. Maar dat is niet alles. Wij hebben vroeger in Het Weekblad de aandacht geroepen op andere cijfers, welke wij hier terloops willen herinneren. Eenige jaren geleden vroeg Woeste 100,000 frank ten voordeele der ka tholieke scholen. Dat was toch maar een kleintje, zegde men; maar, men had het spreekwoord vergeten Geeft aan dat volk een voetje en weldra pakken zij eene schrede. Weet ge tot hoeveel dat jaarlijks sommetje nu geklommen is 1 Tot 9 miljoen, voor een enkel kle rikaal werk de klerikale scholen En dat volkje is dan nog onbe schaamd genoeg om te beweren dat zij hunne scholen zelf betalen Wij zouden nog veel klerikale werken kunnen noemen, die de zuur gewonnen miljoenen der Belgen ver zwelgen, terwijl er niets ernstigs ge daan wordt voor den landbouw, de werklieden, de kleine bedienden en de kleine burgerij ja, terwijl de katholieken zelfs de belangen ver waar loozen van handel en nijverheid die anders eene bron van rijkdom en welstand konden wezen voor gansch de bevolking van België, Kiezers, onthoudt het wel en trekt den 27 Mei 1906, allen ter stembus onder den kreet van: Weg met de ka- loten! Leve de Liberalen Wanneer de kaloten voor een massa hij met ijzingwekkende kalmte, bezoedel uwe handen niet aan dien valschaard het bloed der Artevelden is te edel omdat van eerloozen te vergieten. Zoo ik ooit het geluk heb uit zijne vuige handen te komen, zal ik hem zijne wreedheid en zijn verraad wel betaald zetten. De stem van mijne beminde dien zij dood waande, deed Kerste's toorn eensklaps vallen. Overigens Wouter hield hare handen met zooveel kracht omkneld, dat hare be wegingen er teenemaal door belemmerd waren. Wouter Wouter 1 klaagde zy, wat helsche geest heeft u toch op onzen weg ge steld om ons zoo ongelukkig te maken Mijne eindelooze liefde tot u, aanbidde lijke jongvrouw streelde de booswicht, terwijl hij het bloed afvaagde dat langs zijn aangezicht zijpelde. Want zie, Kerste, al hoewel gij mij gewond en bitter gehoond hebt, kan ik toch niet nalaten u te bemin nen. En hij naderde het meisje als wilde hij ze omhelzen. Door eene rasse beweging, waarvan walg en afkeer doorstraalden, ontsnapte de staan, wier politieke opvoeding nog ontoe reikend is, dan wordt de liberale partij vaak beschuldigd van niets voor het volk te heb ben gedaan. Daarom komt het nuttig voor het verle den onzer partij aan het land te herinneren, wat er ook de gepatenteerde kwakkelschie ters van den leugenaar er over mogen denken. Driemaal stond eene liberale regeericg aan het hoofd van 't land. Ziehier welke maatschappelijke hervormingen, op elke de zer drie tijdvakken werden verwezentlijkt 11S47-1852: vermindering van den kies- cijns tot het minimam door de grondwet bepaald Aanneming van een krediet van bijna twee millioenen franks, eene belangrijke sow. voor de spaarkas om arbeid te bezor gen aan de werklieden slachtoffers van de schrikkelijke economische crisis van 1847; Inrichting van een lijfrentkas Democratische inrichting van den post dienst Invoering eener wet op de patenten,waar door een groot deel van de werkende klas werd vrijgesteld Rechtstreeksche belasting op de nalaten schappen met algeheele ontlasting der kleine erfenissen Taks van l 1/2 t. h. op de winsten der naainlooze vennootschappen. 1857-1870: afschaffing der octrooien, de roemrijkste daad van het ministerie Frère- Orban Grootere toepassing op onze handelsver dragen van 't grondbeginsel van vrijhandel; Afschaffing der barreelreoüten langs de steenwegen Verlaging der spoorwegtarieven Afschaffing van de rechten op het zout Inrichting eener spaarkas; Afschaffing van het artikel 1781 van het burger wetboek, volgens welk in de betwis tingen tusscben den patroon en een zijner werklieden of dienstdoenden de eerste op zijn woord geloofd werd, terwijl >-'e werk man zijne beweringen moest bewijzen; Vrijheid op samen te spannen. maagd aan zijne lievekoozing. Gozewijns ledematen trilden van verontwaardiging en haat, en een heersch gegrol, gemengd met eene ijsolijke vervloeking, klom uit zijne keel. Mochte de duivel u halen, af schuwelijke booswicht 1 knarsetandde hij in zijne machtelooze woede. Genoeg 1 genoeg schreeuwde Masse men op spott nden toon. - Wij hebben noch duivelen, noch engelen noodig om u te halen; mijne dienaars zullen zich met die taak ge lasten, want ik zie dat, het zou kunnen ge vaarlijk worden u nog langer te zamen te laten. Eq zich met eenen sprong naar de deur wendende, riep hij Willem I Pieter llier 1 Brengt den gevangenen weg 1 - Oamiddelijk verschenen de bedienden en grepen Gozewijn vast. Werp' hem in zijnen kerker en roept eoneu priester bij hem zoo hij het wenscht het is heden zijn laatste dag; - beval de snoodaard. Wordt voortgetel). HET WEEKBLAD lilI - Mill.. I. ^.1 II. I 1 (24* Vervolg). t

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1