STADSNIEUWS. Jacht. De Religie en de Politiek Wanneer. Eene liberale zegepraal. Het reizen in de XXe eeuw. Het nieuw liberaal ministerie in Holland. Gemeenteraad van Yper. Muziek der Weezenschool Reddingstoestellen. Diefte. Yal. Eeestkalander. Sportleven. Burgerstand van Poperinghe. 1878-i884de wet op de maatschappij van onderlingen bijstand (men weet welke uitbreiding zij sedert namen) De instelling op de scheids- en verzoe ningsraden En wat wij als het bij uitstek democra tisch werk mogen beschouwen, met het oog op het goedbegrepen belang der arbeiders, die bewonderenswaardige uitbreiding van het lager onderwijs, dat ons land zou be vrijd hebben van de plaag der onwetendheid. Zooals men ziet, was de liberale partij enkel bezorgd voor de ontvoogding en het welzijn van het land, en wat zij beloofde, heeft zij ten volle gehouden, ondanks de moeilijke verwezentlijking, waarvan niet steeds genoeg rekening wordt gehouden. Het verleden onzer partij is eene sterke waarborg voor hare regeering van morgen. En dat de kalot daar nu een punt aan zuige Sommige dorpsbladen vallen op de libe ralen en zeggen zij zijn tegen de religie. Wij zullen u hieronder bewijzen wie er eigentlijk tegen de religie is en feiten aan halen die de oogen uitsteken. Deze die de religie verachtelijk maken zijn de geestelijken zelf, want zij eerbiedigen God zoo weinig, dat zij hem gebruiken in politiek en dat zij van zijnen tempel eenen politieken winkel maken. In Engeland waar de katholieken in min derheid zijn, gaan de katholieke priesters hand in hand met de protestantsche dominés, niet om den godsdienst te verheffen, maar om politiek te maken. In Holland doen zij hetzelve, en de ware in de grond kristelijke bevolking der Neder landen, heeft zoodanig gewalgd, dat zij den ganschen aanhaDg der geestelijkheid, met Kuyper aan 't hoofd van 't bewind geworpen heeft. Hier zien wij hetzelfde De priesters be moeien zich met alles dat noch van verre noch van bij de religie aangaat, zij geven de hand aan vrijmetselaars en liberalen, die onder ons gezegd er mede gevleid zijn en dit ook met een politiek doel, zij weten als zij die mannen bij hun niet hebben, zij niets kunnen en daarom gebruiken zij ze om hunne politieke komedie te spelen, wij hebben het gezien met de feesten der 75ste onafhankelijk heid, hadden onze vrijgezinde mannen zich onthouden, gelijk de dompers zich onthouden hebben met de 50*te verjaring onzer onaf hankelijkheid, geheel hunne politieke be tooging vaderlandsliefde mogen wij niet zeggen want in 1880, waren de dompers geene vaderlanders) had eene fiasco ge weest. Het is verdrietig voor ons van het te moe ten zeggen, onder onze mannen zijn er te veel goedzakken die zich al te gemakkelijk bij den neus laten leiden en die niet gevoelen dat men ze alleenlijk gebruikt als uithangbord. Wanneer zullen de klerikale papierkens van ons land denlaatsten wereldbrief afkon digen van Pius X waarin het aan alle prie sters uitdrukkelijk verboden wordt deel te nemen aan politieke twisten. Geen enkele pastoor heeft dien brief op den predikstoel den geloovigen voorgelezen, geen enkele klerikale gazet heeft er een woord van gerept, zelfs den domper onzer gemeente niet Oh 1 ware het eene brief tegen priester Daens dan zou men het hooren in alle missen, in alle kerken maar van de veroordeeling der politieke pastoors die haat en twist zaaien onder de menschen, daarvan geen woord Den 13 Augustus moest er gekozen wor den, voor een nieuw gemeenteraadslid te Beerst, eene gemeente nabij Dixmude ge legen. Deze kiezing was niet van belang ontbloot, vermits zij eene aanduiding kon wezen voor of tegen den vooruitgang der liberale ge dachten in Vlaanderen. Wij hebben dan ook met eene gemakkelijk te begrijpen voldoening vastgesteld, dat de liberale kandidaat, M. Avereyn, gekozen werd en 33 stemmen méér bekwam, dan zijnen klerikalen tegenstrever. Eene meerderheid van 33 stemmen in eene gemeente van 1302 inwoners (dus nog iets minder dan Vichte) waar er 258 enkelvou dige en meervoudige kiezers zijn. De Gemeenteraad van Beerst, die, tenge volge van een overlijden, bestond uit 4 libe ralen en 4 klerikalen, heeft nu dus eene liberale meerderheid. Vermits de meerderheid des Raads op het spel stond, ge kunt denken hoe hevig de strijd geweest is. De katholieken hebben hemel en aarde bewogen om hunnen kandi daat te doen zegepralenuitkooperij, dwang, bedreigingen en alle slach van kiesbedrog werd hier door onze tegenstrevers gepleegd. Maar, niets heeft geholpen: De liberale kan didaat zegevierde met eene verpletterende meerderheid. Ja! Vlaanderen ontwaakt en de liberalen mogen ook voor de Kamerkiezingen van 27 Mei 1906 eene schoone en volledige victorie te gemoet zien. Het volk trekt naar de groote steden, waar het alle dage kermis is. Gaat naar de treinen, vooral 's Zondags, 't is naar Brussel, Luik, Oostende, Parijs, enz, enz... waar 't volk in zulke massa naar toe stroomt, dat het verwondering baart. Het groot getal lieden die thans opreis zijn gaat alle gedacht te boven. Te Brussel is het aantal vreemdelingen verbazend en te Luik is er niet min. Van waar komt al dat volk De naburige landen moeten half ontvolkt z(jn, te oordee- len naar deze uitwijking. Hoe het ook weze 't is dat de zucht naar reizen en verplaatsen algemeen is. Het rijke, deftige, onderwezen Holland ging vier jaren gebukt onder een monster verbond tusschen de protestansche en de Roomsch-katholieke geestelijkheid gesloten. Het komt zich vrij te vechten en zoekt redding in een liberaal ministerie. En in ons diepbedroefd Belgie, zoo schan delijk bedrogen, hier ook zal in 1906, de ver lossing brengen en het hatelijk juk van onze schouders heffen, het klerikaak juk. waar onder wij moeten bezwijken. De Vlaming kan ook bedrogen worden door valsch spel doch wee dengene die valsch speelde. Wij zullen willen en kunnen wat de Hollanders deden Weg met het klerikaal ministerie in 1906 Zitting van 5 Augustus 1905. (vervolg) M. Sobry. Over een paar maanden, heb ik u, mijnheer de Burgemeester, proficiat gewenscht en bedankt voor de nieuwe suwatie van de klooster poort. Het spijt mij dien proficiat te moeten intrekken. MStruye. Die vent is nooit kontent. M. Sobry. Ja nauwelijks was het werk gedaan, dat men het heeft moeten herbe ginnen. De buizen waren niet diep genoeg en 't was weere Pitje Verdoene Ik moet eens te meer bistatigen dat er niet de minste toe zicht bestaat over stadswerken. M. Vandenboogaerde. Is het voor mij dat gij het zegt. M. Sobry. Wie het schoentje past, trekke het aan M. Lemahieu.. Attrape, Hippolijte Janus Colaert. Wij zullen moeten eindigen met ons -werk te doen, gij zult het zien Ugeen. M. Sobry. 't Is uwe plicht. Gij zijt er voren betaald M. Bouquet. Ilk zou willen weten of het waar is dat onze* collega Henri Vander- ghote eene plaats aanveerd heeft in de nieuwe gasfabrieke va n M. De Brouwer. M. Fraeys. Ja, Jt is waar en M. Van- derghote heeft dat we.l verdiend. Hij was den Yperschen gasfabr ikant Valcke nogal genegenmaar op het laatste heeft hij gelijk gij allen, Menheeren, mijnen kozijn De Brouwer voorgetrokken en medegeholpen om hem te doen aanvaarden. Hij is daarvoor beloond en ik vind dat het juist is. Ik zal zorgen dat gij allen op de eene of andere manier zoudt beloond worden, hier of in 't eeuwig leven. M. Sobry. 't Is schande van zoo te spreken, men zou zeggen dat er hier, in de gemeenteraad stemmen uitgekocht geweest zijn gelijk in eene ordinaire kiezing. Om de waardigheid van den gemeenteraad, vraag ik dat M. de Burgemeester de bespreking niet en zou laten voortgaan. Janus Colaert. M. Sobry is nog jong 1 Hij zal daarin verharten en binnen een jaar of tien, zal hij zoo kittelachtig en zoo schru- puleus niet meer zijn, niet waar, Ernest 1 M. Fraeys. C'est évidant 1 ces scru- puls sont ridicules M. Vandenboogaerde. Ik zou willen ne keer mijn gedacht zeggen over 't water van de stad. Er is veel water vermoord De kranen blijven open en 't water loopt gedurig zonder nut voor iemand. Het stadswater is voor alles gebruikt. Er zijn zelfs menschen die zich daarmee wasschen in plaats van regen water te gebruiken't is schande zulk kostelijk water ezoo aan den hals helpen. Er zouden moeten maatregels genomen wor den om aan al de buitensporigheden een einde te stellen, zoo niet zullen wij wellicht zonder water zijn. M. Lemahieu De misbruiken zijn groot, inderdaad, maar hoe ze beletten M. Vandevoorde. Ik ken ik een per soon die alle dagen drie of vier karteelen stadswater naar zijn werk voert, buiten stad. Is dat toegelaten mag dat zijn Janus Colaert. Wie is die persoon! M. Vandevoorde. Vraag het ne keer aan M. Vandenboogaerdel Janus Colaert. Nu, wat er ook van zij, is het zeker dat er veel misbruiken zijn, en als de Yperlingen niet en willen luisteren, wij zullen moeten compteurs placeren, 't zal daarmee eindigen. M. Lemahieu. a propos van 't water, wanneer zal de buize gelegd zijn om de Kruisstraat te spijzen. M. Vandenboogaerde. 'k En kan geen plan krijgen van den ingenieur. M. Vandevoorde. Als hij geen tijd en heeft om een werk te doen, laat ons eenen anderen kiezen, 't werk van de stad moet toch doorgaan voor het ander, 'k en heb dat nog nooit gehoordDe kerkmeesters bekij ken malkander gelijk zieke koeien en Abdon Moreau op 'tander van Janus drijft het publiek buiten de zaal en de comedie is voortgespeeld met gesloten deuren. Droevig, droevig, droevig Al wie Zondag avond, het Concert, gege ven door de weezen, bijgewoond heeft, moet bekennen dat het muziek, onder 't bestuur van M E. Wenes, veel vooruitgang gedaan heeft. Men moet weten dat het zeer moeilijk is voor den muziekmeester, daar, wanneer zijne muziekanten goe 1 komen, uit de school vertrekken. Niettemin was het Concert wonderwel gegeven, bijzonderlijk het stuk Fidèlité voor piston uitgevoerd door den jongeling M. De- bruynena het stuk was er bisgeroep, dat den chef verplicht was te herbeginnen. Het volkslied, was ook zeer schoon. Spijtig dat het weder zoo onstuimig was, niettegenstaande was er toch nog al wel volk. Wij wenschen M. Wenes proficiat over de uitvoering, het ware te wenschen zijn muziekje nog menigmaal te hooren en toe te juichen, 't is wat anders dan de blauwe koesen De wezen trekken 't volk aan, terwijl de nattekazakken ze doen vluchten Een liefhebber van muziek. Eindelijk heeft men gehoor verleend aan ons schrijven, over de nalatigheid van red dingsmiddelen rond oüze stadswaters te plaatsen. De Koninklijke reddingsmaatschappij van Belgie heeft langs onze stadswaters 4 staken geplaatst voorzien van reddingstuigenaaQ het hoornwerk, rijselpoort, esplanadeplein en statie. Deze reddingstoestellen zijn ter beschik- king van iedereen. De personen die zouden misbruik maken of deze tuigen ontvreemden worden met ge- vang en eene groote boete gestraft. Maandag 28 dezer zijn er dieven in de wooning van M.Deconinck-Parret, hoefsmid buiten de rijselpoort, binnengedrongen, en hebben uit den stal al de konijnen gestolen. De dieven zijn tot heden niet gekend. Donderdag namiddag is Fl. Coffyn, 14 jaar oud, loodgietersleerjongen, bij M.R. Lacante in eenen bouw van den Zonnebeekscben steenweg gevallen, hij klaagt van inwendige pijnen. 3 Sept. Bulscamp. Ringsteking 125 fr. Deynze Roubaix, Velodroom, snelkoersen. Deynze, baankoersen. Rijssel, Velodroom, snelkoersen. Iseghem St Gillis Waas - Beveren, Grens, - Vaantjesrapen Bavichove, snelkoersen. Roubaix, velodroom, snelkoersen. Eessen, ringsteking en snelkoers. Oostvleteren, eierkoers en traag- koers. Mellet bij Gosselies, groote baan koersen. 3 3 3 - 3-41 4 7 - 8 - 10 10 10 10 25 Den 10 September zal de match herloopen worden tusschen Jan Olieslagers van Ant werpen onlangs te Roubaix gevallen en Ba- thiat van Rijssel die tot hiertoe nog nooit in motocyclette te Roubaix heeft geklopt geweest. Onzen kampioen den kleinen Vanderstuyft loopt zondag en maandag 3-4 Septoajóer ia den Velodroom van Rijssel, den 9-10 Sep tember de 24 uren koers genaamd den Gou den Bol te Parijsdaar hij goed gesteld is, kan hij wel de eerste plaats bekleeden in beide koersen. De opening der jacht was vastgesteld op 26 Augustus aanstaande en gesloten op 31 December. De jacht op kwakkels en patrijzei wordt reeds gesloten op 25 November. BURGERSTAND van den 25 Augusti tot den 1 september 1905 Geboorten, Baelde Joanna, Tegelstraat. Tanghe, Henricus, Beurzestraat. Simoens, Isidorus, Zaalhof. Vanuxem, Emilius, St Catherinestraat. Degraeve, Mauritius, Dickebusch steenweg Neirinck, Anna, Kaai (west). Decrok, Maria, Dickebusch steenweg. Van Elslande Renilda, Poperinghe steen* Firlefyn, Germana, Kaaistraat. Overlijden s. Kerrinck, Gabriela, 1 1/2 jaar, Oartonstr Poupaert, Maria, 32 jaar, strijkster, ecM genooteVlaemynck, Emilius, Doorgangstraat Hoorelbeke, Alphonsus, 5 maanden, Me® nensteenweg. Cobbe, Victor, 49 jaar, timmerman, ecW genoot Buyse, Euphrasia, L. Thouroutstraa' van den 25 tot den 30 September 1905' Geboorten. Pentevinck IrmaWijk L. Vandenbrouck Godelieve, Boomgaardstr- Vierstraete Margarita, Pottestraat. Letcher Estelle, Wijk C. Huwelijksbelofte. Leopold Deraeve, dienstknecht en Outtier, dienstmeid. Sterfgevallen. Clabau Emma, 7 maanden, Pottestrai Noppe Remi, 19 maanden, Wijk B. Baelen Gelicienne, 22 maanden, WÜ» Beneot Adrien, 7 maanden, Hondstraa ifliaata 11 I

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2