1 STADSNIEUWS. Wat is een domper of klerikaal? De Liberalen en den landbouw. Vrede is gesloten. Aan de Lanbouwers De vrede geteekend. Wat de oorlog tusschen Rusland en Japan heeft gekost. Feest aan de Potyze. Banket. Verpletterd. Dat is een kerel die zij De partij Behouds gezind heet, maar daarmèe bedoeltonder drukking van 't volk. Dat is een kerel die op politiekgrondgebied gelijkstaat met volksfopper en geldduivel. Dat is een kerel die alle eigeDgevoel. alle zelfdenken aflegt voor pastoor; die vrijwillig slaaf wordt, een machien in priestershanden. Dat is een kerel die godsdienst hetzelfde heet als politiek-, die al slecht en onbekwaam aanziet al wie tot zijne kliek niet behoort. Dat is een kerel die alleen wil heerschen en die den godsdienst gebruikt tot politieke doeleinden. Dat is een kerel die niet duit dat tegenpar tijen hunne neus in zijne bestuurzaken ste ken. Dat is een kerel die beweert dat er armen moeten zijn, en die daarom van lot verbe tering niet willen hooren. Dat is een kerel die alle burger- en men- schelijke plichten volbracht meent, als hij met een kaars in de processie geloopen heeft of een Te Deum heeft bijgewoond. Dat is een kerel die de verdediging neemt van pharizeers, huichelaars, Vedastussen, volksfoppers, bo ren bedriegers, broodroovers lasteraars en tijrannen, Dat is een kerel die een zoogdier hooger stelt dan zijn God. Dat is een kerel, die op zijn vaandel ge schreven heeft: Slaafscheid van het arbeidende volk Ondergang van den landbouw; Verkwijning van den kleinen handelaar; Ongeleerdheid van de mindere standen Bloedwet Overlasting Bevoordeeling der kloosters ten nadeele van landbouw. De domper van onzen tijd is, als wij hem nagaan in zijn doen en laten een verpros- ser van den waren Godsdienst Een klerikaal is schaamteloos genoeg te beweren dat de liberalen zich nooit met den landbouw bezig gehouden hebben en dat de eer van al de maatregels, die ten voordeele van den landbouw genomen werden, moet toegeschreven worden aan de katholieke ministeries die 't land beheerden van 1870 tot 1878 en van 1884 tot 1901. Welnu, wij houden staan dat deze minis teries vreemd gebleven zijn aan alles wat betreft den grondslag en de inrichting van het hooger en lager landbouwonderwijs, aan de voornaamste maatregelen welke moesten dienen om den landbouw en de vee teelt doelmatig op te beureD, aan 't ver vaardigen van de bijzonderste wetten welke het vervoer en den handel op den buiten moesten bevoordeeligen. Wij zullen het hier niet bij woorden laten, maar feiten aanhalen, welke onze tegenstrevers vruchteloos zullen trachten te loochenen. Het was in 1849 dat het landbouw en hofbouwkundig onderwijs ernstig werd inge richt en uitgebreid op initiatief van den liberaal Karei Rogier, alsdan minister van Binnenlandsche zaken. Beurtelings kwamen in dit jaar tot stand de landbouwkundige scholen van Thienen, Gentbrugge, Vilvoorde, Vaux-lez-Chenée, Oudenburg, Ghimay, Thourout, Ostin, Attert, Verviers, Leuze en Lier. De veeartsenijschool van Cureghem, tot alsdan onbeduidend, werd ernstig ingericht en uitgebreid. Het was den 18 Juli 1860 dat het liberaal ministerie de organieke wet op het land bouwkundig onderwijs deed stemmen. Het waren de liberalen die het centraal landbouwkundig instituut van Gembloux stichten. Door de wet van 1860 kwamen de prak tische Staatsscholen van hofbouw en boom teelt tot stand te Gent en te Vilvoorde. Den 22 April 1864 machtigde het liberaal ministerie de inrichting der Ecole Fores- tière van Bouillon. De land- en hofbouwkundige voordrachten werden ingericht door de ministerie Frère- Orban. 't Waren de liberalen die bij koninklijk besluit van 5 October 1863 het krediet van het landbouwfonds deden verhoogen. Ontelbaar zijn de maatregelen welke door de liberalen genomen en de subsidien welke door hen gestemd werden om het vervoer kalk, landvette, enz., te vergemakkelijken. 't Waren de liberalen die de belasting op het zout en het octrooi afschaften, welke laatste maatregel den ChiDeeschen muur deed verdwijnen welke de buitenbevolking van de steden verwijderd hield. Al hadden de liberaleD geene andere dan deze twee laatste hervormingen inge voerd, daarvoor alleen zouden zij mogen zeggen dat zij meer voor den buiten gedaan hebben dan 't is gelijk welk ministerie. Cijfers die van het ministerie komen. Uit de verschillende rekeningen, door Mi nister de Smet de Naeyer op 10 Maart ter Kamer nedergelegd, zien wij dat er in 1902 een boni was van fr. 12.393,983 87, dat die boniein 1903 daalde op fr. 4,370,538-29, en dat deze voor 1904 als volgt opgesteld is: Ontvangsten fr. 670.438,805-60 Uitgaven 692 359,617-26 Of een te kort van fr. 21,920,910-66 Den 1 Januari 1904 had Belgie eene schuld van fr. 2,988,681,750-57. Den 1 Januari 1905 wordt deze schuld fr. 3 126,047,748-12, plus eene loopende schuld van 37,546,000 fr. waarvan men de aflossing van een jaar of 9,000,000 fr. moet aftrekken, hetgene dus de openbare schuld brengt op f. 3,154 miljoen 584-048 12. Deze schuld groeit onder het klerikaal gouvernement met 137,000,000 fr, per jaar aan, waarvan 9 miljoen afgelost worden, of eene jaarlijksche netto vermeerdering van 126 miljoen. De boni vermindert van 1902 tot 1903 met 8 miljoen, en in 1904 verandert hij in een deficiet van 22 miljoen franks. Zonder de verhooging der ontvangsten, was het gou vernement reeds beneden zijne zaken met 88 miljoen per jaar. Waartoe zal deze verhooging ons leiden? Naar de bankroet, indien de kiezers toeko mende jaar geen einde stellen aan deze geld verspillingen, «De klerikalen zullen vallen door de financien, riep M. de Lantsheere, oud-voorzitter der Kamer, gouverneur der nationale bank, uit. En dan komen de verdedigers dezer uit buiters de stemmen vragen van hen, die een ellendig pensioen van 9 centen daags genie ten, waarmede de partij, die niet meer weet van wat hout pijlen te maken, hare liefde voor den werkman uitbazuint. Werklieden, gij hebt op meerder recht, deze almoes, die slechts toegew* >rpen wordt aan de vrienden der geestelijkheid, en welke aan den vrijzinnigen arbeider op vele plaat sen wordt geweigerd, is eene spotternij die men u toewerpt, wij, zoowel als de liberalen van Frankrijk, kunnen en zullen verhoogen dat is de wensch van al de antiklerikalen, en deze zullen het verwezentlijken. Het wetsvoorstel, ingedient door de libe rale linkerzijde, waarbij een krediet van 5 miljoen gevraagd wordt om ter hulp te komen van de land bouwers die beproefd werden door de onweders die onlangs in het land hebben gewoed, werd in meestal de afdeelingen ver worpen. In de afdeelingea waar de vrijzinni gen de overhand hadden, werd het voorslel in aanmerking genomen, in de andere afdee lingen, waar de klerikalen baas waren, werd het voorstel verworpen. Wat denkt ge daarvan, landbouwers? Wat denk ge alzoo van uwe klerikale represen tanten, die zich immer en altijd uwe goei vrienden noemen, en die weigerigen sommi ge van uwe zwaarbeproefde broeders ter hulp te komen??... Dat is klerikale liefdadigheid Dat is klerikale dankbaarheid 1?... Stemt maar voort voor die heeren kleri kalen, zij weigeren u eene aalmoes te geven van vijf miljoen, maar zij zullen zich niet ge- neeren om honderden miljoenen te verspillen aan nuttelooze werken 11... En alzoo, ziet ge, houden de klerikalen met u dan aap. Binnen eenige maanden zul len ze nogmaals naar uwe eenzame dorpen afgestreken komen, beloften geven met vaten kanselmanden, en vriendschappelij k de hand komen drukken, maar na de kiezing met trots en verachting op u nederzien en u ap pelen voor citroenen verkoopen. Maar zegt eens, landbouwers, denkt ge niet dat het tijd wordt een einde te stellen aan dat belovers en bedriegers volk en andere mannen aan het bewind te stellen, die ten alle tijde uwe belangen verdedigd hebben en nog zullen verdedigen. Ik geloof van ja; ik geloof dat ie verstan dige landbouwers beginnen klaar te zien en dat zij toekomend jaar zullen medewerken tot den val van het grootste bedriegers- en beloversministerie dat ooit bestaan heeft 1 De verstandige landbouwer kan, noch zal de ongelukkige ongevallen wet en de wei gering der schandevergoeding aan onge lukkige broeders niet vergeten; met hun stembriefje zullen zij zich op eene rechtvaar dige wijze wreken. Landbouwers, vergeet het nietl 1... Het woord is wel niet geheel juist: de vrede tusschen Japan en Rusland is nog niet geteekend, doch de gevolgmachtigden van beide landen zijn verledene week eens ge worden over de vredesvoorwaarden en het opmaken en onderteekenen van het vredes verdrag zal binnen eenige dagen een voltrok- ke* feit zijn. De russische verliezen. Ziehier een beknopt overzicht van de schrikkelijke verliezen, welke de russen in de voornaamste gevechten ondergaan hebben: Slag aan de Yalou, 2500 man buiten ge vecht gesteld te Kinteheou, 2000 te Waf- angku, 4000 aftocht naar Liao- Yang, 8000, van Liao-Yang, 20,000 dooden, gekwetsten en gevangenen,- slag van de Cha-ho, 15,000 aan de Houn-ho, 10,000; slag van Moukden, 35,000 dooden, 60,000 gekwetsten en 55,000 gevangenen: beleg port-Arthur, 23,000. Met de anderen kleine gevechten meege rekend, bedragen de russische verliezen te land meer dan 250,000 dooden,gekwetsten of gevangenen. De verliezen in verschillende zeeslagen, erin begrepen de vernieling van het pantser schip Petropawlowsk, worden geschat op ten minste 20,000 manschappen. Indien men nu rekening houdt van ver schillende gevechten, die niet officieel ver meld werden, mag men de verliezen van de russische land- en zeemacht in het geheel schatten op 125,000 dooden of overleden tengevolge bekomen wonden; 75,000 ge neesbare wonden, 100.000 krijgsgevangen. Men moet daarbij nog ongeveer 250,000 zieken rekenen waarvan de helft overleden zijn. In het geheel dus een half miljoen man schappen buiten gevecht gesteld en daaron der 250,000 dooden. De verliezen aan schepen bedragen12 pantserschepen en 10 kruisers in de grond geboord en twee pantserschepen gekaapt verders nog een hondertal torpeldojagers, kanonneer booten en andere oorlogsbodems vernield. De oorlogskosten voor Rusland bedroegen ongeveer 6 miljoen franks daags, 't zij voor gansch den oorlog 3 1/2 miljard. Daar de weerde der vernielde schepen, kanons, enz. bij gerekend,komt men tot een verzamentlijk verlies van ongeveer vijf miljard franks. Rusland moet bovendien aan Japan de ha ven van Port-Arthur en de helft van Sakha- line afstaan; het verlies den oost-Chineeschen en den trans mandchourrischen spoorweg tot Kharbin. De verliezen der japauers aan manschap pen zijn voorzeker bijna even belangrijk als die der russen, doch hunne verliezen aan geld worden vergoed door de uitbreiding van hun grondgebied, door weerde der russische sciiepen die zij gekaapt hebben en ook door de versterking van hun krediet. De oorlog begon op 8-9 Februari. 1904. en heeft voortgewoed gedurende 547 dagen, Zij heeft aan Rusland per dag gekost: 6.000.000 fr aan Jipin in het geheel, 3 miljard 750 miljoen liauk. Oorlogtaksen geheven door Rusland 2.175.000.000 fr. Door Japan: 1.550.000.000 fr. Verliez.en op zee door Rusland8 pantser schepen,. 13 kuuisers en 50 andeue schepen. Verliezen op zee door Japan1 pantser schip, 2 kruisers en 20 andere schepen. Doode en gekwetste Russen192.000, Doode en gekwetste Japanners: 155.000 Meer dan 100.000 russische krijgsgevan genen en meer dan 800 kanonnen werden genomen door de Japenners, Voornaamste verloren veldslagen der Rus sen.Te landeYalou, (8-9 April 1904) Liao-Yang(4 Sept. 1904) val van Port-Arthur (1 Januari 1905), la-Ghe-Kiao (25 Januari 1905), Moukden, (10 Maart). Op zee: 3 zeeslagen voor Port-Arthur, (8 Februari, 13 April, 10 Augusti 1905). Zeeslag in de Japansche zee op 27 Mei 1905, waar de Baltische vloot vernietigd werd. Nauwelijks was de kermis gedaan of nog eens was het gehucht de Potyze volop ia feest. Dinsdag 12n September was het de terugkomst van hunne trouwreis, vaD Mijn heer en Mevrouw Robert Merghelynckde inwoners hebben er aan gehouden hunnen kasteelheer op eene schitterende wijze te ontvangen Al de huizen van het gehucht waren luis- terlijk versierd met vaandels, bloemen, op schriften, het was schoon om zien. Om 2 ure vertrok het muziek der Oud- Pompiers, uit haar lokaal om al spelende zich naar de Potyze te begeven. Om 3 ure kondigde men de aankomst van het nieuwe paar. Een vijftig ruiters te paard, versierd met liDten en bloemen, openden den stoet, ge volgd van het rijtuig der kasteelheeren. Het muziek speelde de brabangonne en Mijnheer en Mevrouw Robert deed het rijtuig stil houden om de groote massa volk te groeten. Nadien vertrokken zij naar het kasteel, gevolgd door het muziek, de maat schappij de Ware Vrienden en eene groote menigte. Op het kasteel gekomen, zijn zij vurig toegejuicht geweest door hunne ouders en vrienden. De maatschappij de Ware Vrienden over handigde hun eenen overgrooten bloemtuil gemaakt door M. Appelsde voorzitter sprak eene schoone lofrede uit, waarov#r M. en Mevr. zeer gevleid waren. Het muziek der Oud-Pompiers, vergaard voor het kasteel, speelde eenige schoone stukken, waarover M. Robert hun hartelijk kwam bedanken over hunne goede uitvoe ring. Daarna na een half ure rust, begaf het muziek zich naar het kasteel van Mijnheer vader Merghelynck, waar zij eenige schoone stukken uitvoerde, waarop M. Merghelynck hun bedankte voor hunne schoone uitvoe ring en bereidwilligheid. 's Avonds was het algemeene verlichting en vuurwerk. Deze welgelukte feest moet eene groote voldoening zijn voor deze edele familie daar zij een bewijs is van genegenheid, eerbied en dankbaarheid, zoowel van het gehucht de Potyze als van de algemeenheid der in woners van Yper. Wij vereenigen ons bij deze, om Mijnheer en Mevrouw Robert Merghelynck hartelijk geluk te wenschen ter gelegenheid hunner terugkomst en hen een volkomen heil aan te bieden. Volgens wij vernomen hebben is het op 15 October dat al d Burgemeesters een banket zullen aanbieden aan onzen achtbaren Arrondissement Kommisaris M. Ferdinand Merghelynck. Ter gelegenheid van zijn 25' verjaardag als arrondissement kommisaris. Maandag avond werd er aan de statie van Houthem zooveel volk dat het bijna onmoge lijk was orde te houden. De bureelwachter A. Vandeweghe, welke de reizigers trachtte te verwijderen, die 'e dicht bij de spoorbaan stonden toen een trein aanstoomde, werd verrast door dezen trein en onder de wielen der machien geworpen De ongelukkige werd op vreeselijke wtjz® verpletterd.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2