Jubelfeest Onderlingen Bijstand Schoone vangst. Bijna verdronken. Gevallen. Groote Vaderlandsche feest. De onvermoeibaren. Feestkalander. Sportleven. Cyclisme. Poperinghe. Onze Koningin. Vakonderwijs voor Boerendochters. Brouwer aan 't werk is om de nieuwe fa briek te maken en de buizen te leggen en waarlijk de manier waarop hij te werke gaat laat veel te wenschen. De menschen klagen schromelijk, en ik moet zeggen 't is niet zonder reden Geheele straten werden met eens geopend en blijven verscheidene dagen open en als de buizen gelegd zijn, wordt de tranchée gauw toegesmeten, de kasseien er in geduiveld zoodat onze straten die in 't nieuw gezet waren, wederom in eenen afgrijselijken staal verkeeren.De aarde die uit de tranchée komt, blijft acht dagen liggen en als het regent, is het eene modder poel. Nog iets anders: Als M. De Brouwer eene sewatie tegenkomt, hij kapt ze net af en ziet niet meer om. Heeft het collegie niet te doen in zulke omstandigheden? Kan hij en moet hij niet zorgen dat onze straten niet vermoord worden? Kan hij en moet hij niet zorgen dat de belangen en de eigendommen van de particulieren geeerbiedigd worden, zelfs door M. De Brouwer' Of is M. De Brouwer hier misschien almachtig gewor den? Kan en mag hij hem boven het recht, de wet ea de reglementen zetten zonder daarom op zijne duimen geklopt te worden? Wij moeten opletten want de Yperlingen worden van langs om meer miskontent en zullen het ons allichte laten zien. Wat denkt M.VandenBoogaerde daarover? M. Vanden Boogaerde. Menheeren, ik bekommer mij weinig genoeg van hetgeen men zegt of peinst en ik geloof dat M. Sobry een beetje exagereert. Hij is verbitterd om dat hij geen schepenfrak heelt mogen aan trekken. Daar, geloof ik, is het fijne van zijne gedurige oppositie. Hij spreekt veel voor het publiek, maar me kennen dat; 't is parade en wij gaan daarachter niet vele hooren. Overigens, 't ware mij moeilijk van mij met die zake te bemoeien, want ik ben ook neringdoener en ik leef ook geerne. M. Sobry. Hebt gij misschien ook al een half millioen brikken mogen leveren M. Vanden Boogaerde. Daarover heb ik u geen antwoord te geven Uwe vraag alleen is eene beleediging M. Sobry. Is het al wat gij weet te antwoorden M. Vanden Boogaerde. Ja, ik heb u niet anders te zeggen. M. Sobry. Zoo dat uwe eigen belangen moeten doorgaan voor de belangen van de stad. Zoo dat gij maar peinst om uwen por- temonnaie te vullen als er kwestie is van de interesten van de Yperlingen in 't algemeen en dat gij, voor een handvol geld Janus. Wees kalm, collega,wees kalm. M. Sobry. Ik ben heel kalm, Mijnheer de Voorzitter, en ik eindig met te zeggen Dat komt er van, in eene partij waar de eereposten gegeven zijn aan gekeerde ka zakken. Janus. M. Sobry, ik mag u niet toe laten M. Vandenboogaerde. Als ik overge zwommen heb in de katholieke partij, heeft men beloofd van mij daarvoor te beloonen. Ik ontvang die belooning onder alle vormen en ik schaam mij daarover niet. Al uwe groote stadhuiswoorden maken op mij geen effekt. Mijne leus isLaat de oordjes maar naar mij komen. En geld en heeft geen reuke M. Sobry. 't Is walgelijk! Pouah! M. Vanderghote. Ik vinde dat M. Sobry te verre gaat. M. Sobry. Het spijt mij dat gij aan die bespreking deelneemt, Mijnheer Vanderghote. Sedert dat gij door M. De Brouwer betaald zijt, en dus zijn knecht geworden zijt, zoudt gij beter doen van hier niet meer te komen. De belangen van uwen nieuwen baas zijn in oppositie met de belangen van de stad. Gij en zijt niet meer vrij van deze laatste te verdedigen, zonder M. De Brouwer te kwet sen. Gij moet dus hier weg en hoe eerder, hoe beter, want in het Volkshuis ook vindt men uw gedrag en uwe handelwijze maar geheel aardig. M. Fiers. Wij hebben genoeg van al uwen Hauwen praat. M Sobry. Gij haddet ook liever ge zwegen, M. Fiers, want gij woont in het zelfde straatje van M. Vanderghote. Gij zijt ook aan M. De Brouwer verslaafd, gelijk de Burgemeester, M. Vanden Boogaerde, M. Struye, M. Fraeys en M. D'Huyvettere. De helft van de regentie dependeert van M. De Brouwer. Ze moeten weg, zegt de stem van het volk. en de stem van het volk, is de stem van God. Vox populi. vox Dei! Toejuichingen in het publiek. De BurgemeesterMenschen ik zal de zitting maar eindigen, alhoewel wij nog veel werk hebben; want M. Sobry zou ons wel haast allemale aan de deur zetten gelijk eene bende schurken en dieven. Het publiek zingt met geweld; Zij moeten weg, Zij moeten weg! Janus. De zittiug is dus geheven. Tot zaterdag, ik hoop dat al de leden die nu af wezig waren, hier zullen zijn en dat wij meer werk zullen verrichten dan vandage. Gaat in vrede en ik ga bij Pierre. van den De Oud - leerlingen der Stadsschool Op zondag i October eerst komende viert deze maatschappij volop feest, ter gelegen heid 1° Van haar meer dan 25 jarig bestaan; 2° van de stichting eener afdeeling voor mannen, die gi ene oud-leerliugen der Stads school zijn en 3° van hare aansluiting bij den Bond der West-Vlaamsche Maatschap pijen van Onderlingen Bijstand. De feesten, die heel luisterlijk beloven te zijn, zullen om 9 ure 's morgens aanvang nemen. Al de leden worden dringend verzocht op dat uur in het lokaal, ten stadhuize te willen aanwezig zijn. De verscbill -ade bons, de loterijbriefjes der Tombola en de toegangs kaarten tot de feestlokalen zullen 's morgens aan de leden uitgebeeld worden, die in 't bezit moeten zijn van hun ledenboekje en in regel met de wekelijksche betaling. De herbergiers, bij wie men bons voor een glas bier, geteekend door een bestuurlid, in betaling aanbiedt, mogen deze gerust aan- veerden. Zij zullen hun op zondag, 8 October, in 't lokaal, stadhuis, van 9 tot 11 ure voor middag uitbetaald worden. Namens het Bestuur De dd. schrijver, M. CORDENIER, In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag heeft onze wakkere politie eene goede vangst gedaan. Over een tiental dagen was de genaamden Remi Lippens van Worteghem bij Aude- naerde, te Yper uit het gevang gevlucht, hoe of alwaar niemand weet het, Lippens was gestraft, en moest nog een jaar gevang doen. Zaterdag vernam onze politie dat hij in Yper rondleurde, en met den avond gingen zij op zoek. Rond twaalf ure vond men hem in een klein herbergje in de Neerstraat, vatten de kerel bij de kraag en nam hem mede naar het politiebureel. Daar gekomen onderzocht men hem en zij vonden dat hij drager was van eenen revolver met zes schoten, en een veertigtal kardoezen. Hij werd opgesloten en ter beschikking gesteld der Justitie. Dinsdag avond rond 9 ure, kwan Edmond Berghman, wonende op de markt, van zijn werk ging aan de Rijse! poort de vesting op om zich naar zijn huis te begeven, misleid door de duisternis viel hij van de vesting in het water, een voorbijganger horende om hulp roepen, liep in volle haast. Henri Seys, stadswerkman gaan verwittigen, die seffens er naar toeliep om den drinkeling te redden. m Eindelijk en niet zonder moeite, en zelfs in gevaar van zijn leven, gelukte Seys hem te redden en te verzorgen, duurde het nog eenige minuten hij ware voorzeker verdron ken. Zulken moed en zelfsopoffering verdiend voorzeker beloond te worden. Woensdag, is de genaamde Jan Boucke- nooghe, metser, van zijne stelling gevallen, met het hoofd voren in het slijk, gelukkiglijk heeft zijnen diender hem kunnen helpen, zoo niet was hij in het modder versmacht. te] Thielt op zondag 24 September, Volgens wij komen te vernemen zullen de volgende maatschappijen morgen deel nemen aan het feest te Thielt. 1° De Oud-Pompiers. 2° De liberale associatie. 8° De Liberale volksbond. Vertrek uit Yper om 12 ure 20. Terugkomst ten 8,14 ure 's avonds. Zondag 11. hebben wij kunnen bestatigen dat deze maatschappij op nieuwen voet inge richt is. Het uitstapje dat zij gedaan hebben is de opening van het winterseizoenDe nieuwen meester M. Cambier zal er zijn werk van maken om aan de leden eenige aange name uurtjes te laten doorbrengen. Allen waar fijn uitgeborsteld, M. J. Didier den moedige en bereid willigen voorzitter mag fier wezen over zijne Tuners, die te samen werken voor den bloei en vooruitgang dezer schoone maatschappij. Hulde ook aan de leden der commissie die te samen werken met den voorzitter, en fier mogen zijn aan 't hoofd te zijn van zulke ijverige maatschappij. 24 Sept. Brussel, Roubaix, baankoers. 24 Parijs, Bol d'or. 25 Mellet bij Gosselies, groote baan- koersen. 25 Moorslede, snel koeren. 26 Langemarck, snelkoersen, traag- rijden, ringsteking. 1 Oct. Roubaix, veledroom snelkoersen. 3 Knesselare, snelkoeren. Bol dor. Heden zaterdag herbegint om 5 u. 'savonds de 24 uren koers te ParisDiegeneD die het nieuws over den geheelen rit willen lezen kunnen het blad L' «auto» koopen bij Pierre Logie. La course Bruxelles-Roubaix 1 octobre). Voici l'heure actuelle la liste des engagés dans la grande épreuve sur route du ler octobre dont l'arrivèe se fera au vélodrome Roubaisien: 1. Tichon St-Servais les-Namur 2, Sales Bruxelles, 3. Samson, Bruxelles; 4. Catteau, Tourcoing; 5, Crupelandl Rou baix; 6. Proy, Roubaix; 7. Jamart Liége; 8. Achten Liége; 9. Huyskens Deurne: 10. Froust Deurne; 11. Bruggeman Hobo ken; 12. Heindrikx Thourout; 13. Bleau Chièvres; 14 Leclercq-, Lumay; 15. Dartois Douai; 16 Colsaet Watrelos; 17. Dortignac Paris; 18 Zurerte Deurne; 19. Georget Paris; 20. Walripon Tournai21 Mallun- ders Bousoit22. Dochain Waret-la-Chaus- sée; 23. Ringeval Paris; 24. Paulin Paris; 25. Van Houvaert Moorslede; 26 Wancourt Wervicq; 27 Trippier Paris; Zim Bruxel les; 29. Wattelier Paris; 30. Gaudry Paris; 31. Ch. Prêvot Lens; 33. Leturgie Roubaix; 34. C. Niedergand Roubaix; 35. Pincent Dhultz Watrelos. Gette liste est déjè. sufffsamment éloquente par elle même pour pouvoir afSmer dès maintenant lesuccès de l'épreuve. Les enga gements (droit d'entrée 5 francs) seront clos le 22 septembre a la direction du Velodrome Roubaisien 47 rue Sint Georges Roubaix. Le Vélodrome Roubaisien pour enca- drer les sensationelles arrivées de Bruxelles Roubaix organise pour le dimanche ler octobre une grande réunion de courses inter- nationalesdevitessedont voici leprogramme; Internationale amateurs A. V. E. 3 prix d'objets d'art. Régionale professionnels prix 30, 15, 5 francs. Internationale seratch: prix 75, 40, 20 fr. Handicap internationalprix 50, 30, 20 et 10 francs. Motocyclettes 10 kilomètres: prix 30, 20, 10 francs Engagements pour le vendredi 22 sept. au plus tard. La direction lu Velodrome' 47 rue Sint Georges a Roubaix. Talrijke kiekendiefstallen. De daders In-den omtrek van Ghist en Poperinghe, werden sedert eemg0a J. talrijke hanen en kiekens op de voorhov gestolen. Da boeren beschuldigden de kwaad* doeners welke de streek verontrusten. Gisteren echter, schoot de boschwachter van M. Alfred Ronse, oud-schepen van Brutr ge, te Ghistel, op den eigendom van dezen laatste, eenen vos van zeldzame groote. Een andere jager, M. Lecomte, van P0pe. ringhe, schoot er ook eenen op het landgoed van M. CotteDier. Deze vossen waren de kiekkendieven. Daar de wilde dieren dit jaar in de Arden nen overvloedig zijn, zullen, na vossen, mis schien ook wilde zwijnen in West-Vlaande ren komen, tot meerdere vreugde^ van de jagers aldaar. Het was woensdag 20 dezer 3 jaar geleden dat onze koningin Maria Henriette te Spa gestorven is. Voor alle beroepen is het van onbetwist baar nut de beredeneerde begrippen te ken nen, die den grondslag dier beroepen moeten uitmaken. Dit wordt thans, zelfs in de eenvoudigste beroepen, algemeen erkend. De kleinste naaister beseft bet nut der snijschoolop den buiten zijn timmerman en metser gelukkig hunne jongens, bij gebrek aan eene beroep- scbool, naar eene teekenschool te kunnen zendende kleine handelaar trekt groot voor deel uit de lessen over handel en boekhouden. De scholen waar men de begrippen van huis houdkunde aanleert, worden op heden door vele huisvrouwen gewaardeerd. Het beroep van pachteres, aangenamer en gezonder, is ook meer ingewikkeld dan welk ander. De pachteres moet inderdaad niet alleen de keuken gadeslaan, het huis en de klee deren onderhouden, maar zij moet ook nog den tuinbouw, de melkerij, het neerhof, het koekhpuden, en zoo meer, behoorlijk kennen. Daarbij moet eene vrouw, om op de hoogte ?an hare zending te zijn, evenzeer de grond beginselen der lichaamlij ke, verstandelijke en zedelijke opvoeding der kinderen bezitten. In een bericht aan de landbouwers, uitge geven door het ministerie van landbouw, lezen wij De landbouw huishoudscholen zijn niet alleen nuttig voor de dochters welke zich op het landbouw beroep toeleggen, maar ook voor al deze die den buiten bewonen of eenen tuin, een neerhof of eene melkerij te verzor gen hebben. Het is enkel wanneer men de zaken verstaat, dat het buitenleven al het mogelijke genoegen verschaft. Deze gestichten mogen voorlaan tusschen de volmaakste opvoedingshuizen gerekend worden. Inderdaad, het aanleeren van na tuurlijke wetenschappen, elders te veel ver waarloosd, wordt hier noodzakelijk zeer hoog geprezen, en men hecht er meer belang, dan in andere opvoedingsgestichten, aan de opleiding der vrouw. Daar het getal leer lingen zeer beperkt is, en dat zij samen wonen, leeft men er meer in familie; de vorming van het karakter en van de persoon lijkheid, de bijzondere zorgen, zijner evenals in den huiselijken aard, mogelijk. De staatslandbouwschool voor meisjes te Bouchout bij Antwerpen, in 1892 gesticht, munt vooral uit door de practische inrich ting van haar onderwijs. Beurtelings verrichten de leerlingen al de werkzaamheden welke aan de pachteres ten deel vallenZij voeden en melken de koeien, berekenen de voedingswaarde en de kosten van het rantsoen, maken boter en kaas, oefenen zich in het herkennen der hoedanig heden en gebreken van het vee, het bewaren, benuttigen en ontleden der melk. Zij verzor gen het neerhof, bewaken het natuurlijk en kunstmatig uitbroeien, oefenen zich in het opk weeken en vetten der hoenders en berei den dezelve voor het leveren naar hallen en markten. Zij besturen de bieënhalle, kwee ken groenten en bloemen, snoeien de fruit- boomen, maken allerlei oplegwaren, beziën- wijn. mee en verschillende fruitdranken. De huishoudkundig gebied maken en her stellen zij hunne kleederen, wasschen blee- ken en strijken het linnen, bereiden de maal tijden, onderhouden het huis en den huisraad, houden boek der inkomsten en uitgaven en ft versieren de woning en hare omgeving zonder de onkosten de vergrooten Deze praktische opvoeding wordt nog volledigd door lessen van opstel, rekenkunde, natuurwetenschap en gebruikelijk recht. Het onderwijs aan de landbouwschool van Bouchout is ganscb kosteloos, enkel WW0* t

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2