VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Philips Van Artevelde. Negentiende jaar. Zaterdag 30 September 1905. Groote Liberale batoogin? te Thielt. Het katholiek werk. AIOBnemMitsprtjs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den bulten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent W dm kregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nnmmer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Afc berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt wordefi* eens gratis ingelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- Vit 4*e toot het buitenland worden ontvangen door den Office de I'ublicité, MagdSlenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoogenaamde artikels uiterl i1- u-gen Vrijdag middag vrij 1 endcrteekend toe te zenden. Artikolen ongeteekend of personnaliteitan bevattende worden rpet opgeuornm. De stad der kloosters, paters en mm en, alwaar een wezenlijk schrikbewind heersc'it tegenover al wat liberaal is, de stad alwaar honderden menscben plat geruineerd werden omdat ze niet plooiden of buigden voor de alleenheerscheade hemeldragonders, werd zondag stormenderhand ingenomen door de liberalen "net de blauwe vlag aan het hoofd. De stad is mooi versierd; overal rijzen praalbogen op met blauwe vaandels versierd en een heelgroet Welkom dragend; aan meer dan honderd huizen wappert de vlag. Reeds vroeg in den voormiddag stroomen van alle zijden liberale korpsen toe: Blan- kenbergke met schepen Decbrck aan 'thoofl is talrijk vertegenwoordigd. Aan de spits der Oostendenaars stappen schepen Decock en Van Graefschepe; uit Brugge zien wij M. Thooris; uit Kortrijk, den volksvertegen woordiger Van de Veune, Serruys van Oostende, dan nog MM. De Laere en De Brouckere van Rousselare, Deswarte van Nieuwpoort, Vekemans van Hoboken, Dan- neels van Eeckloo, Mechelynck en Persoons, Kamerleden, B^yerss van Gent, enz. enz Het weder is weinig voordeelig, doch de regen doet de geetdrift niet afnemen. Het democratisch banket Een driehondertal genodigden nemen te 1 uurplaats aan tafel in de zaal Rhothorika, onder voorzitterschap van M. De Vriese- Maryssael, voorzitter der liberale associatie van Thielt. Onder 'tzingen van het Geuzen lied doen de voorname personnagies die wij hebben genoemd hierboven,,hunne intrede. Een uur later is alles afgenoopen en men begeeft zich naar de statie waar de stcet zal gevormd worden 55 kringen en 8 muziekkorpsen nemen aan den stoet deel die zich te midden eene dichte schaar nieuwsgierigen en tot groote verbazing der Tbieltsche clericalen naar de woning begeeft van M.Denys-Legeyn, sedert tien jaar voorzitter van de vereeniging Geschiedkundig Roman. Vrienden, sprak hij met machtige en tevens indrukmakende stem, gij vraagt mijn oordeel om uw besluit te nemen. Wel nu, ik kies wat mannelijks! en moedigst is. Ofwel met het staal in de vuist onze ver drukkers tot eenen rechtzinnigen vrede dwingen, of wel met eer op het slagveld sneuvelen. Het past niet aan lieden die hunne vrijheden en hunne voorrechten met den degen wonnen als vrouwen voor hunne over- heerschers te knielen; het voegt niet aan een heldenvolk, zooals het onze, als een Slaaf te knielen voor de onverbiddelijke eischen van eenen verblinden er. verdwaal den vorst; het ware eene lafheid, eene on vergeeflijke zwakheid voor ons mannen die de wapens kunnen dragen door onze onder werping, het doodvonnis, te teekenen van al wat ons dierbaar is, van onschuldige vrou wen, van weerlooze grijsaards ja zelfs van hulpelooze kinderen Wij zijn Centenaren en Gentenaren moeten wij bl.jvca tot den doodl Neen, gezellen, men mag niet zeggen dat wij ons zonder strijden hebben overgegeven aan het ijselijkste lot; er mag niet gezegd A miciti'i. Bloemen worden aan mevrou w D<mys aangeboden en toespraken gehouden door MM. De Vrière, Da Laere, Nolf, en Mechdynck, di allen de koene liberalen \au Thielt geluk wenschten en tot volharding in den strijd aanmoedigden. De stoet zet zich terug in beweging om zich naar de zaal te begeven waar de mee ting wordt geuouiea. Vooreerst spelen al de muziekkorpsen te zamen de Brabangonne op de Oroote Markt, waarna de betoogers de groole zaal van Amici'ia innemen waar zij opeenge pakt staan als harigen iu de kaak. De geestdrift is buitengewoon en men maakt zich bereid de redenaars dapper toe te juichen. De meeting M. VerschooreD, voorzitter van het in- richtingscomiteit, spreekt, zijnen dank uit aan alleD die den oproep der Thieltsche libe ralen hebben beantwoord om deze betooging zoo indrukwekkend Ie maken. Hot liberale land, zegt hij, heeft kunnen zien hoe levendig onze maatschappij Amicitia nog is. M. Persoons spreekt daarna eene gloed volle rede uit bij het ontleden van het libe raal progamma. Hij drukt zijn genoegen uit dit puik libera il feest te hebben bijgewoond en doet een krachtdadig beroep op de libe - rale eendracht. Hij bezweert de Antwerpsche liberalen zich aan te sluiten bij de pogingen die overal worden aange vend om het clerikaal minis terie om te werpen en een einde te stellen aan hunne tweedracht. Zoo zij door hunne schuil dit werk van verlossing in den weg staan, zal dc vermalelijding der liberale partij op hen nederkomen. Zoo iedereen, besluit bij, in Mei 1906 zijne plicht doet, is de zege aan ods en wij zullen terugkeeren naar Thielt om de overwinning aan onzen vriend De Laere te komen weren. M. Thooris, van Brugge, spreekt meer bepaaldelijk over den strijd in 't arrondisse ment Thielt en doet uitschijnen welke prach tige victorie de liberalen zullen behalen zoo worden dat ons liet oude leeuwenbloed in melk veranderd is en dat wij onze echtge- nooten en ons kroost aan den schrikkelijken hongerdood opleverden zonder hunne red ding te beproeven er mag niet beweerd worden dat wij lafaards zijn en als lafaards stierven. Grijpen wij moedig het zwaard en den Goedendag; toonen wij onze dwingelan den, die zich reeds in onzen val verheugen, dat wij onze vaderen waardig zijn gebleven. Overigens, mijne vrienden, onze zaak is rechtvaardig. Wij hebben alles gedaan om den vrede te verwerven, wij hebben Diets onbeproefd gelaten om ons met onzen mis leiden vorst te verzoenen. De God der heer scharen zal onze goede trouw in aandacht nemen, bij zal onze wapenen zegenen en ons de overwinning schenken. Ik zal uw aan voerder zijn, gezellen, en moeten wij ster ven, sterven wij dan den dood der dappe ren; sterven wij met de overtuiging dat wij onzen plicht kweten, sterven wij voor onze geliefde moederstal, die wij niet hebben kunnen redden! Welaan, makkers, wie met mij dien strijd opleven of dood voor de ver lossing van Gent wil aangaan, verhefïe met mij de rechterhand, en zwere, voor Gods aanschijn, te overwinnen of te sterven voor het heil zijnor broeders 1 Helpe God 1 zij er in gelukken een afgevaardigde naar de kamers te z-n len. De toekomst, lac it ons toe, zegt hij. Vlaan deren ontwaakt en wil weerwraak nemen, maar hiertoe dieut vooral eendracht te tieer- scheu in onze rangen. Autwerpen moet het voorbeeld geven en daarom stel ik eene dagorde voor, zeggend: de liberalen, vergaderd te Ttiielt drukken den wenscb uit de onderhandelingen tus- scben de verschillende liberale korpsen van Antwerpen te zien hernemen om eene scheu ring te vermijden die voor gevolg zou hebben den val van het clericaal bestuur te ver dagen. Deze dagorde wordt daverend toegejuicht. M. Öuyl, die insgelijks 't woord zou voeren door ongesteldheid belet zijnde, zoo sprak M. Vekemans van Hoboken in zijne plaats. In eene humoristische rede randt spreker de klerikale schimpblaijes aan die slechts leven van laster en die de vrijzinnige bevolking tegen het clericaal bestuur heeft aan te voeren. Spreker spreekt namens de Ant werpsche liberalen zijnen dank uit voor de bezorgdheid die wordt betoond om aldaar tscnófacüt tc zien heerschen. M, De Vriese kondigt aan dat de Thieltsche liberalen vast besloten zijn met eene vol ledige lijst te strijden waarop M. De Laere van Rousselare de eerste plaats zal be- kleeden. M. De Laere wordt, bij zijne verschijning, aan de tribuun luide toegejuicht. Spreker zegt dat hij en zijne liberale vrienden vast besloten zijn den strijd door te drijven tot het uiterste, dadelijk de propaganda gaan aanvatten en de liberale vlag te Tnielt zullen doen zegepralen. Op voorstel van M. De Vriese werd een telegram gezonden aan den Koning, de gehechtheid der liberalen aan 't vorstenhuis uitroepend, waarna de meeting uiteenging te midden van de grootste geestdrift. Waarlijk de Belgen zijn gelukkige men scbende katholieke partij zal hun aide De warme en aanhitsende rede van Arte- velde maakte den indruk dien hij verwacht had. Ofschoon uitgeput door de ellende en de ontberingen, staken de Gentenaren hunne vermagerde handen ten hemel en riepen eenparig: Welaan de strijd I Gentl Gent! Helpe ons God 1 Vau de toestemming zijner medeburgers verzekerd, voelde Artevelde zich sterk. Hij wist, bij ondervinding, dat de Gentenaren, even onversaagd als vastberaden, nimmer op een genomen besluit wederkeerden maar het integendeel met hardnekkigheid en iever doordreven. In het tegenwoordig geval ech ter en in aanzien van de zwakheid zijner strijdgenooten, scheen het hem noodzake lijk hunnen moed nog meer aan te vuren. Zich daarom nogmaals tot de menigte wen dende, zegde hij Het doet mij goed aan bet hart, gezel len, te zien dat de hongersnood uwe dap perheid niet heeft kunnen doen wankelen, en dat uwe vaderlandsliefde op de hoogte gebleven is van de gevaren waarin wij ons bevinden. Volhardt gij in die gevoelens, mijne vrienden, blijft gij even standvastig en onverschrokken op het slagveld, dan is de zege aan ons, en zullen de graaf en zijne Leliaarts ondervinden wat de koene zonen gelukzaligheden doen kennen. Die verachte lijke liberalen gingen het geld verbrassen met scholen te bouwenzij wilden de mon sters de ongelukkige kinders doen bukken onder geestelooze boeken om hun te leeren lezen De groote kath ilieke partij was daar zij waakte eene eerste zorg was de jonge ge slachten te vrijwaren van de gevaarlijke aanraking der wetenschap, die duivelse,be uitvinding! Hij verzekerde de jonge Belgen de kostbare vrijheid van te leven in de vol- komene onwetendheid en onder dat opzicht was ons land spoedig het eerste des werelds. Men moest ook ons land redden van de vuige wereldsche vooroordeelen, en het ge loof verspreiden: 't wierd gedaan: de ge dachten wenden zich naar het heil der zie len, grootsche tempels werden voor de hooge glorie gods opgericht, terwijl die waardige herders pindelijk, de vette jaren en de gelukkige dagen kenden. Op elke ouderdom, in al de betrekkingen, genieteii <k. »4gen van al de rechten en al de vrijhedenindien zij ook de wijsheid hebben van in vrede te leven met deti Heer, Gaat zion in onze steden en bijzonderlijk in onze dorpen, indien de vrijheden van kiezen bij voorbeeld, niet nauwkeurig in acht ge nomen wordt door de roofvogels en de pas toors I Ziedaar 't werk der katholieken. En zij hebben ook zorg gëfïömen voor de openbare gezondheid: heeft het alcoholisme niet afgenomen in zulke mate dit het even wicht van het budget er door gebroken is De brouwerij zelf moet zorg nemen dat het bier licht zij en de hersenea niet bewim- pele van onze medeburgers, want indien België zekere dag moet sterven, zal het moeteu van dorst zijn. Zoo wil het de ka tholieke gematigheid I Ach! wat heeft ons uitmuntend goever- nement niet gedaan en wat zou het nog niet doen om ons gelukkig te maken?! Ziet hoe het de zorgen der familiën ver eenvoudigd heeft. van het oude Gent vermogen Zij zullen voor uwen heldenmoed zwichten; de ellende zal uit uwe geboortestad wijken, de over vloed zal er met vrijheid en nering weder- keeren en Vlaanderen, gansch Vlaanderen, zal u toejuichen als zijne redders en zijne bevrijders. Dan, gezellen, dan zal Gent. het vrijgevochten Gent, de andere steden in roem en macht vooruitstrevend, aan het hoofd van het Vlaemsche vaderland staan, dan zullen wij Europa door onze grootheid verbazen en zelf bet tratsche Frankrijk dwin gen de Vlamingen le ontzien en te eerbiedi gen. Wij zullen den koophandel weer naar onze gewesten lokken, de laken- en linnen nijverheid bevorderen en uitbreiden, het verbond, beloer met de aanpalende lanien gesloten, vernieuwen en alzoo de rijkdom men van alle kanten der aarde naar onze streken doen stroomen. Zegt, vrienden, lacht het u niet toe dat heldere vooruitzicht, schijnt ze u niet bekoorlijk en verrukkend de glanzende toekomst welke ik u voorspie gel? En twijfelt er niet aan, dat lot zal het uwe, deze bestemming zal die van Vlaande ren wezen, zoo gij den moed en de vastbera denheid behoudt, die gij heden toont. Met mannen, zooals gij, moet men overwinnen! (Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD (28® Vervolg.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1