STADSNIEUWS. Jean Sans Peur. Jubelfeest Onderlingen Bijstand De werken van M.Colaert Vlaamsche Ster. Schrik van soldaten. Eene wonderbare plant. Sportleven. Onuitsprekelijk geluk! het getal der amb tenaars is verdubbeld en van ieder kind dat geboren wordt, mag men zeggen dat het zijn hurepostje in de doeken draagt.... Een vader wil dat zijn zoon magistraat, ingenieur of advokaat van den Staat worde, heden is niets gemakkelijker. Hij zendt hem de lucht scheppen naar Leuven gedurende eenige jaren, het leven is er niet te duur, en als onze stokslager terug komt, wacht de administratie hem niet den zakdoek toe te werpen: niet moeilijker dan dit Ziedaar de katholieke goedheid. Als lastenbetalers is onze toestand niet min benijdenswaardig; onze schuld is meer dan verdubbeld sedert twintig jaren, 't is waar: de belastingen zijn in dezelfde ver houding aangegroeid, 't is nog waar, en nochtans hoe zijn die kleine onaangenaam heden gemakkelijk om dragen Eerst komen de onrechtstreeksche belas tingen deze betalen wij zonder smart, ver mits wij ze niet gewaar worden, en men moet waarlijk de sluwheid van deze goede katholieken bewonderen die derwijze er toe geraken onze zakken te ledigen, zonder ons te doen schreeuwen. Wat de rechtstreeksche lasten aangaat, men wordt gelukkig van ze te mogen beta len, vermits men op die manier medehelpt tot de wonderbare finantieele samenkoppe lingen van M De Smet-De Nayer. Alle dagen ondervindt men dat indien Belgie een klein land is, het toch groote ministers heeft. Ik heb u den voorspoed der financiën voor oogen gelegdziet de prachtige inrich ting onzer ijzerenwegen, de regelmatigheid van den dienstbeziet ook welk overschoon leger wij bezittenniemand gedwongen sol daat, meer vrijwilligers dan er noodig zijn verdringen zich in de rangen om het vader land te dienenmen moet er weigerenik ging de prachtige bescbermingswetten van nijverheid en landbouw vergetenik kan niet beter die te snelle opsomming eindigen, dan de menigvuldige reusachtige openbare werken aan te st'ppon dio onze meesters wel doen slagen hebbenden boog van het verjaringspark; de nieuwe militaire school de statie van Antwerpen en het midden kanaal de havens van Brussel en Brugge waar er nog enkel schepen te kort zijn. Ach! welk schoon werk toch het werk der katholieken. En nochtans hebben zij nog meer willen doen. Iedereen weet dat de Zondag tegenstrijdig met de heilige geschriften, bijzonder tot de groote werken was voorbehoudenin de mijnen, in de groeven, in al de werkhuizen, werd er zoo regelmatig gewerkt den dag des Heeren, dat onze werklieden belet wa ren naar de heilige mis te gaan. De noodwendigheid eener sociale wetge ving deed zich gevoelen: de katholieken komen eene nieuwe wetgevende perel te schapen. Na dit alles, hebben zij waarlijk recht op de eindelijke rust; hunne taak is af en de kiezers zouden ondankbaren zijn indien zij hun geene gunst toestonden, en hun de bekommeringen van het bestuur niet ont namen. Hans Martinet. (Journal des J. g.\ Monsieur ÏEditeur ün articulet paru dans le Journal d' Ypres me donne l'occasion de vous écrire. Or done, il parait qu'ft Ypres, ou se sou- vient de moi. Aurais-je par hasard trop fait rire ces messieurs du troisième sexe? Aurais- je convenablement saboulé les mufles En tout cas, trois mois se sont écoulés sans que j'aie rien publié dans voire vail- lant journal et voici qu'un individu vi- dangeur en vacances, probablement s'est amusé k rédiger pour la feuille jaune un factum du meilleur style, débordant de goüt et de féminine délicatesse. Ge triste idiot, doublé d'une superfine cra- pule, croit me connaitre. Conséquemment sa plume ayant éprouvé d'irrésistibles titillements ce doux jésuite me portrai- tise. Voici comme: type Bulgare, trogne gaufrée, figure malsaine de petit-frère ou de souteneuren veut aux célibataires qualifie les calotins Yprois de «tantes»; n'est Rien; a tous les défauts et tous les vices (au moinsi) se cache. un maitre, se disait autrefois catholique (proh pudorl); est homme de lettres et d'esprit; fait de sales besognes; recevra la botte.. évidemment au Q puisque ga lui-viendra d'un catholique! Vous comprendrez aisément, cher Mon sieur, le chagrin excessif, la douleur extré me, que m'ont valu la lecture de cette prose k la Jourdain. Je suis surtout en peine de cette transcendaüte laideur dont on m- croit affiigé. Songez done! Moi qui m'affirmais être: «jeune homme bien de sa personne, 24 ans, toutes ses dents, pas de corset, in- demne quant au cercle catholique, garde civique et célibataire I Peu s'en est fallu, sans doute, que le vi- dangeur du Journal me diseami de M. Qolaert. Qu'aurais-je fait alors? Me se- rais-je écrié, comme dans les chants de Maldoror: Jean, tu as un ami, enfin M. Qolaert. En comptant l'acarus sarcepte qui produit la gale, gft te fera deux amis Quant a moi, n'ayant pas marché dans le rédacteur du Journal je ne connais point son odeur. Naguère pourtant, dans Régi- cides catholiques j'avais invité la redac tion du papier clérical k signer l'article intitulé Ce n'ótait que pour rire d'un nom d'un individu quelconque m'engageant par après (dussé-je apprendre qu'il s'appelle Onan) de publier mon carnet d'identité (ma photographie serait maintenant indispensa ble, afin que l'on puisse admirer mon profil, d'une pureté de lignes a séduire la plus hérissonne punaise de confessionnal.) J'ai attendu sous l'orme. J'attendrai quel- ques jours encore, après quoi je signerai mes articles de mon vrai nom. Les calom- niateurs anonymes du Torchon d'Ypres n'en oseront faire autant. J'ajouterai mon adresse dans l'espérance de recevoir des témoins. De cette fagon au moins, j'aurai le bonheur de prouver k tous que Jean Sans Peur ne s'efïraie aucun genre de bottes. N'ayant plus le loisir de vous écrire, ce matin même, une réponse a Jean sans Peur je ne puis que vous annoncer le titre de mon article de Samedi prochain. II sera Pornographes cléricaux ou Jean sans Peur devant les Voyous. Comptant sur votre amabilité coutumière, je vous serre, cher Monsieur, cordialement les deux mains. van den De Oud - leerlingen der Stadsschool Op zondag i October eerst komende viert deze maatschappij volop feest, ter gelegen heid 1° Van haar meer dan 25 jarig bestaan; 2° van de stichting eener afdeeling voor mannen, die geene oud-leerliDgen der Stads school zijn en 3° van hare aansluiting bij den Bond der West-Vlaamsche Maatschap pijen van Onderlingen Bijstand. De feesten, die heel luisterlijk beloven te zijn, zullen om 9 ure 's morgens aanvang nemen. Al de leden worden dringend verzocht op dat uur in het lokaal, ten stadhuize te willen aanwezig zijn. De verschillende bons, de loterijbriefjes der Tombola en de toegangs kaarten tot de feestlokalen zullen 's morgens aan de leden uitgedeeld worden, die in 't bezit moeten zijn van hun ledenboekje en in regel met de wekelijksche betaling. De herbergiers, bij wie men bons voor een glas bier, geteekend door een bestuurlid, in betaling aanbiedt, mogen deze gerust aan voerden. Zij zullen hun op zondag, 8 October, in 't lokaal, stadhuis, van 9 tot 11 ure voor middag uitbetaald worden. Namens het Bestuur De dd. schrijver, M. CORDENIER, Zondag om 8 ure 14 minuten kwam het muziek der Oud-Pompiers vau de liberale feest van Tbielt terug, een massa volk was aan de statie, denkende eenige schoone pas- redoublés te hooren spelen, maar ja zij hadden vergeten dat M. Colaert Burgemees ter bevel gegeven had geen muziek te spelen, Oud-Pompiers wel te verstaan, want een uur vroeger kwam er een boerenmuziek al spelen door de stad. De groote menigte volk was razend bij het vernemen van Colaert's bevel, en in plaats van schoon muziek hoorden men niets anders dan k bas Colaert 1 en dan een lied van ave Maria bim 1 bam bom I enz. dat er sommige van hunne mannen moeten begrijpen, aangezien dat het Journal dYpres het blad van M. Colaert, en het vuilblad, geschreven voor de dommerikken en onnoozelaars uit hun vel zouden springen van colerie 1 En aan wie is zulks de schuld? aan nie mand anders dan aan M. Colaert, Burgemees ter, alhoewel gij de naam niet wilt hebben, en de verantwoordelijkheid op uwe onder danen zoudt willen leggen, zooals gij zondag gedaan hebt. Toen het muziek, gevolgd van duizende monschen al schreeuwen en zingen in uwe straat kwam om naar d'herberg Café Royal te begeven stond gij geheel ver wonderd aan uwe deur en vroeg aan M. Brunfaut, Commandant, wat er gaande was M. Brunfaut deed U opmerken dat het 't gevolg was van uw schoon werk, waarop gij antwoordde dat gij van niets wist en geene bevelen gegeven hadt Hoe rechtveerdig niet waar voor eenen burgemeester, weten dat gij het besluit in geschrift naar het politiebureel gezonden hebt, en durven loochenen, met te zeggen ik weet van niets Dat is laag, dat is valsch1 Waar is dan het vertrouwen dat men in zulk een man moet hebben? Uwe voorzaten, M. Colaert waren recht voorde vuist; gaven recht aan wie het toekwam en zij waren geëerbiedigd en bemind van al de Yperlingen, terwijl dat gij van iedereen veracht zijt 11 tot zoo verdat men beklagenswaardige liedjes en geroepen op uw persoon weet uit te kramen. Onze moedige sterrelingen hebben reeds vergaard om hunne vertooningen vast te stellen en aan het publiek gedurende dezen winter 4 luisterlijke vertooningen te geven. Indien wij goed ingelicht zijn zal d'eerste vertooning plaats hebben op zondag 5dsn November aanstaande in De Dronkaard Drame en eene mooie vertouning zooals men ziet. Moedig zonder hoogmoed is hare leuze, en 't is de waarheid ook, want er moet moed bij zijn, om na eenen ganschen dag gewrocht te hebben aan het leeren te zetten om aan het publiek eenen aangenamen avond te doen doorbrengen, spijtig dat er in Yper niet meer liefhebberij bestaat, want het tooneel is een school van zedeles, beschaafdheid en leerzucht, ook verschaft zij aan het Ypersch publiek groot profijt, alhoewel ons stadsbe stuur alle hulp weigert doen zij moedig voort, zij is nu op haar 47 jaarbestaan, en het is te hopen dat zij alhoewel ods stadsbestuur alle hulpgeld weigert, nog lange jaren zal bestaan Binnen eenige dagen zal men met de lijsten van inschrijving rond gaan. In het gesticht het nazareth hier ter stede, bestaat er eene aardappel plant, van 2 meters hoog en 1 meter in 't rond, zicht baar voor iedereen, vele landbonwers en hoveniers zijn ze reeds gaan bezien en vinden het zeer wonderbaar schoon, en bijzonder lijk in een ouden mannen gesticht. De gouden Bol. Zegepraal van Vanderstuyft. Laat ons jubelen, Yperscke sportsmans, het is een van ons Ht, den kleinen Van derstuyft, die de koers gewonnen heeft Den Bol d'Or van zoovelen geneigd. Wij zijn destemeer gelukkig van dien uitslag omdat den winnaar, niettemin de begaafdheden die onloochenbaar zijn, nooit de noodige aanmoe digingen heeft ontvangen om te doen zien waarvoor hij bekwaam was. Deze uitslag die wij reeds Zaterdag 11. voorzagen is zoo veel te meer uitstekend omdat Vanderstuyft te doen had met de samenwerking T fransche tegenstrevers, die niet vreestif0® te doen wankelen op herhaalde malf6 gevallen veroorzakende waarover h 1' °D' bliek verzet aanteekende. Tnt Q„ pu' 01 aan de lp. uur bleef onzen stadsgenoot 4»« met J den achteruit, bekomen door tweemaT vallen, maar in den morgend verandert]6 zichteinder; Vanderstuyft zeer frisch b regelmatig ronden te nemen; Pottier' tit Breton beginnen flauwten te krij? geen voor gevolg had dat ze van hun chien afstapten en zoo kwam Vanderst^f' aan de 12"* uur aan den kop der koers Er bleef nu Dortignac als gevaarlijke kcT kurrent maar al zijn pogingen om den m diger» Belg, van een rond in te halen ble^" vruchteloos. Vefl Den uitslag na 24 uren standvastig ioopeil 1' Vanderstuyft Arth. 943 kil. 666 meters 2' Dortignac 935 666 3® Nat Butler 859 333 4e Chauvet 852 666 I 5e Samson 744 333 6" Trousselier 646 666 Daar het wereld record bestond aan Petit Breton met 852 kil., wordt den kleinen Belg Wereld recordman met 943 kil. 666 m 't r 91 kilometers meer. Leve den jonge! Wereldkampioen. Leve Vanderstuyft. Vanderstuyft is pas opgehouden van iets boven natuurlijk uit te oefenen of hij denkt reeds een nieuwe palm aan zijn vorige ie voegen, inderdaad hij is ingeschreven voor de koers Brussel-Roubaix van Zondag aan staande als men de kennissen hoort klap pen zou het geen wonder zijn of hij gaat het merk Diamant voor eeu tweede maal doen winnen. Iedereen zal Zondag om 3 uren in den velodroom te Roubaix onzen stadsgenoot willen zjen aankomen, alwaar er terzelvertijd snelkoersen gegeven worden. De Velo-club heeft haar lokaal «Het Klein Yper verlicht; al de leden begaven zich Woensdag avond naar de statie om Arthur Vanderstuyft te verwelkomen. Eene schoone redevoering werd gedaan door den Sekreta- ris M. Arthur Salomé, waarop Vanderstuyft vader, eenige woorden van bedanking heeft gezegd. Ter eere van Vanderstuyft. Brussel 26 September. De Brabandsche afdeeling van den Belgischen Wielrijders Bond komt te besluiten van een manifestatie op touw te zetten ter eere van Vanderstuyft en van hem een kunstvoorwerp te schenken door 't openen van eene openbare inschrij ving. Ziehier den inhoud van den brief hem gezonden Mijnheer, - De Brabandsche afdeeling der Belgisch! Wielrijders Bond heden avond in algemeen! vergadering heeft besloten, u glorierijk te ontvangen bij uwen terugkeer, met u te be tuigen door een groot wielrijdersfeest ei volksfeest, onze bewondering der schitteren de overwinning in den Bol d'Or, die gij op zulke bewonderde manier hebt gewonnen. Al de wielrijders zullen het ter hert nemen van diegene die de Belgische kleuren zoo waardig heeft verdedigd toe te juichen. W(j verzoeken U ons den Zondag aan te duiden die gij verkiest om uwe officieels intrede te doen te Brussel. Indien wij aandringen op een Zondag is het om aan de manifestatie de grootste luis ter mogelijk te geven. Geloof aan geheel onze bewondering eD aanvaard onze hartelijke groetenissen. De Secretaris, De Voorzitter, De O.-Voorziet B. Baeyens. J. Capploen. D1' GYSELYN®- De Schatbewaarder, De sport-geheimschrijW' G. Steyvers. Fernand Paul. De Matin van Antwerpen opent e® inschrijvingslijst om aan Vanderstuyft medalie te schenken, hem alzoo bewijz® dat men hem meer in 't hert draagt als velen meenen, en heeft men hem we'.I!'^o0f j voordeeligd in Antwerpen, zullen zii j dezen blijk hem naar waarde schatten- N. B. En wat zal men hier te YP* doen j Allo Colaertun bon mouvement0 dat gij de vriend van de werkman z(jt- {De Redahtie.) ii ii'i.i franschA teofAnstroworc! ait Zijn De Sport-opzichter, De Aanlegger, Fr. WILLEMS. A. COLLIÖNON. Een inschry vingslijst is geopend teBrussel. De bewonderaars van Vanderstuyft die verlangen hunne penning te storten raop het bedrag opzenden aan de gazet Sportsman, 14, Goudestraat, Brussel.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2