STADSNIEUWS. Ze worden toch zoo vervolgd! Legt uil wie kan Drukfeil. Processie Jubelfeesten, Ylaamsche Ster. Schrik van soldaten. Sportleven. Hugo overweegt, dat wij op de eerste blad zijde van het boek geschreven hebben Une erreur, chaque année S'en va de mon esprit, d elle même étonnée Maar ondertusschen, nogmaals, liberalen, aan wien de schuld, van zulke afschuwelijke klerikale opvoeding Er komt geen einde aan In 't Staatsblad van zondag 10 September 1905 zien wij dat er weeral drij hulpkerken worden opgericht, te Borgerhout, te Ortho en te Andrimont. Nieuwe kerken, dat wil zeggen nieuwe pastoors en nieuwe onderpastoors en meer lasten voorde belastingschuldigen. En zij komen dan nog aaQ de menschen wijs maken dat de kerk toch zoo vervolgd wordt 1 Waarom, inderdaad, moet men, om kiezer te zijn, voor de wetgevende kamers, 25 jaar oud zijn, dewijl men om kiezer te worden voor den Senaat, de Provincie en de Ge meente, den ouderdom van 30 jaar moet be reikt hebben. Waarom wordt voor de gemeente een maximum van 4 stemmen toegestaan en voor Kamer, Senaat en Provincie een maximum van 3 stemman? Waarom drie jaar woonverblijf voor de Gemeente, wanneer 1 jaar voldoende is voor de andere kiezingen Waarom een verschil in de te betalen be lastingsommen voor de verschillige toege voegde stemmen? En vooral waarom al die toegevot gde stemmen Waarom wordt de evenredige vertegen woordiging in haar geheel toegepast voor de wetgevende kiezingea, terwijl voor de gemeente en de provincie het meerderheid- stelsel blijf bestaan? Heel die Chineesche rommel dient over boor 1 geworpen te worden, want hij speelt hat bedrog en de knoeierij in de hand. Hij vervalscht de ware meening van het kiezers korps en stelt ons ten spot aan alle beschaaf de volken. In het Weekblad van Zondag 11. hebben onze letterzetters eene feil begaan in de naam van M. Golaert. In plaats van met C hebben zij bij misgreep een Q gezet alhoe wel in de namen er geene orthographie of spelkunst en bestaat. Het artikel Jean sans Peur te laat toe gekomen kan maar bij acht dagen overge nomen worden. In het Nieuwsblad lezen wij dat de jaarlijksche boetprocessie Zondag 8 dezer zal uitgaan. In een apder blad zeggen zij dat er eenen stort ingericht is ter eerherstelling van onze vrouwe onbevlekt ontvangenis, onteerd door de geroepen en gezangen der liberalen toen zij terugkeerden van Thielt. Gezien de processie bestaat sedert jaren, waarvoor was het dan? er was dan nog geene kwestie van het standbeeld. Had M. Golaert geen zulke maatregelen genomen, voorzeker had men muziek ge hoord en geen geroep en gezang, zooals vroeger. Hoe valsch en droef zijn toch de kaloten. Mijnheer de Uitgever, Ik bid u om een plaasje in uw blad. Met verlof van M Colaert en de andere katholieken, wenschte ik een klein ant woord te schrijven op het Nieuwsblad van Yper van zaterdag, 30 September. Zooais het schijnt is het dus niet meer genoeg dat men aan het muziek der Oud- Pompiers verbiedt te spelen, men zou bet volk nog willen berooven van het plezier eens goed te zingen. Als dit de wensch is van sommige katholieken die met gebogen hoofd over straat gam (is het schaamte?) dan twijfel ik er niet aan of de menschen zullen niet meer zingen, om hun nen welbeminden burgervader te voldoen. Maar waar haalt het Nieuwsbladje het toch uit dat de «liberale snotneuzen de Hemelsche koningin (eene koningin in den Hemel! zijn de priesters hare hovelingen?) beschimpt hebben Als de snotneuzen Ave Maria gezongen hebben, nooit hebben zij het inzicht gehad de Heilige Maagd te belee- digen, die Onbevlekte maagd, die hier ter stede in vele kerken en in vele treffelijke huizen vereerd wordt. Sedert M. Woeste ons zijne wet voor de oogen zwaait, zingt het volk geestelijke lie deren, zeker zijnde op die wijze niet door de beruchte Wet getroffen te worden, terwijl ze openlijk hunne godvruchtigheid toonen ten opzichte hunner hemelsche moeder. Maar de katholieken zeggen dat het volk haar beschimpt heeft, en de katholieken moeten het wel weten. Het beste om de zaligheid uwer ziel te redden, o godvruch tige schapen, ware eene mis van boete doening ter eere van de Heilige Maagd te lezen. Gedurende die mis zouden alle geloo- vigen blootvoets, in het gewaad der Gente naars als vroeger, eene kaars in de hand, hare goddelijke genade afsmeken terwijl alle klokken zouden luiden bim, bam, bom, ik hoor het reeds. Wij twijfelen er niet aan, of de Onbevlekte moeder zal aan al hare kinderen vergiffenis schenken. Het Nieuwsblad zal ons wel willen ver tellen sedert wanneer bim, bam, bom» in de lijst der godlasteringen begrepen wordt. Wij hebben ook verwenschingen uitge- braamd och arme! éi bas Colaert, il faut le prendre! al bij zijn hair 1 Zou het niet veeleer eene klucht zijn, want hij heeft geen hair! Wat betreft de repetitien die zouden plaats gegrepen hebben om het Ave Maria aan te leeren dat is gelogen o Nieuwsblad, niet minder treffelijk dan uwe opstellers, noemt mij die plaatsen, indien gij wel ingelicht zijt? maar gij kunt niet. En voorwaar ik zeg u, o Nieuwsblad van Yper en ommelands de ouders mogen immers gerust zijn wanneer zij hunne kinde reu bij de strijkers zenden om muziek te leeren Er is verschil tusschen eene liberale maatschappij en eene broederschool. Een die zijn haar te Popering'ue niet gelaten heeft. gevierd op 1 October 1905, door de Maat schappij van Onderlingen Bijstand De Oud leerlingen der stadsschool te Yper, ter gelegenheid van haar meer dan 25 jarig bestaan. 's Morgens om 9 1/2 ure vergaderden de leden in het lokaal ten stadhuize om, met muziek aan 't hoofd, stoetsgewijze, het vaandel bij den heer Voorzitter af te halen. Daar had eene ingrijpende betooging plaats. De bestuurleden, om hunne genegen heid aan den zoo ij vervollen als verkleefden Voorzitter te betuigen boden hem een bloem tuil en het kenteeken der Maatschappij in goud aan met, langs de voorzijde het wapen van Yper, en langs de keerzijde het volgende opschrift Maatschappij van Onderlingen Bijstand, 1876 Hulde 1905 aan Onzen Voorzitter I De bestuurleden der Oud-leerlingen Een lief meisje zegde het volgende gedich tje op, 1876 Hulde 1905 aan den heer Arthur Stoffel, Voorzitter der Maatschappij van Onderlingen Bijstand De Oud-leerlingen der Stadsschool te Yper, ter gelegenheid der 25 jarige jubel feesten der Maatschappij, op 1 October 1905. Heer Voorzitter, Wij juichen allen om den zegen Van onze al oude Bijstandsmaatschappij - Zij heeft eenen nieuwen bloei verkregen, Een nieuwen steun in Uwij zijn zoo blij 1 Muziek, gejubbel, tromgeroffel Dreunt door heel de stad, heere Stoffel. Wien men, als der werkers lieveling, Den eerezetel heeft geschonken Ter zaal, waar hulp en bijstand pronken, Den eeretroon van den schoonsten kring. Voorzitter dierbren uitgekozen, Zijn 't geen woorden vol ontvlamde poëzy, Geen krans van onverwelkbre rozen, Die lieflijk geuren in ieder jaargetij, Die 'k, met 't geschenk, U op mag dragen, Ze ontstroomen toch in welbehagen OnsmiDnend hart, wij zeggen tluid. Het is een kroon van zegowenschen Die 'k needrig om uw hoofd kom trensen, Een lof, die onzer ziel ontspruit. Dat vers, sierlijk ingelijst en door al de bestuurleden geteekend, werd ook den heer Stoffel als aandenken ter hand gesteld. Het vaandel kwam dan buiten, terwijl de muziekafdeeling de Brabangonne aanhief, die door de leden blootshoofds aanhoord werd. Vervolgens deed de eindelooze stoet, tus schen twee hagen van toeschouwers eene omwandeling door de stad, terwijl de knapste marschen, meesterlijk uitgevoerd onder het bestuur des heeren Van Egroo, vader, weer galmden. In de stedelijke tooneelzaal aangekomen werden de leden binnen gelaten, terwijl men hun de verschillende bons, loterij briefjes en ingangkaarten overhandigde. Wanneer allen binnen waren nam de heer Volksvertegenwoordiger Nolf het woord om, namens de eere- en beschermleden,der Maat schappij geluk te wenschen en te doen uitschijnen hoeveel zij te danken heeft aan hare overleden Voorzitters E. Verschaeve en A. Thiebault en ook aan het bestuur van Burgemeester Vanheule, die den Onderlingen Bijstand immer zijne bescherming mildelijk verleend heeft. Hij verzekerde tevens den leden dat zij altoos op de ondersteuning der vrijzinnige burgerij van Yper zullen mogen rekenen. Zijne gloedvolle woorden werden op dave rende salvo's onthaald Na hem nam de heer R. Cordenier het woord en handelde met zijne gewone wel sprekendheid, in eene weldoordachte rede over de geschiedenis van den onderlingen bijstand door de eeuwen en vooral over de geschiedenis der Maatschappij De Oud- leerlingen Hij bracht hulde aan de hee ren Voorzitters, terwijl bij al het goede, dat zij der Maatschappij bewezen, voor oogen legde en hun er den levendigsten dank voor zegde. Hij bracht ook hulde en dank aan de vele bijzonderen die, door hunne milde giften en hunne jaarlijksche bijdragen, de Maatschappij tot zulk een weergaloozen bloei gebracht hebben. Hij deed ook uit schijnen met welke verkleefde zorgen de geneesheer zijne zieken behandelt en met welke nauwgezetheid, ijver, kunst en kiesch- heid hij zijne zware en moeilijke taak waar neemt. Oorverdoovencte toejuichiogen waren het loon dier gloedvolle en ingrijpende voor dracht. Dan werden aan de i2 oud-leden, die meer dan 70 jaar oud zijn, zakuurwerken met opschrift tot aandenken dezer heuglijke feesten overhandigd. De heer G. Janssens kreeg dan het woord om den leden het lezen van boeken en dag bladen aan te raden en hun tevens te melden dat hij 150 boekjes bij de prijzen der tombola gevoegd heeft. Daarna keerde iedereen, voldaan over het eerste deel der feesten, huiswaarts. 's Namiddag om 2 ure nieuwe concert wandeling en afhaling aan de spoorhalle der afgevaardigden der Bonds-maatschappijen. Het was een stroom van volk, die de feest vierders vergezelde om het feest mede te vieren en de Oud-leerlingen toe te juichen. Nooit zagen wij zooveel geestdrift in onze straten, die, hoe breed ook, nog veel te eng waren om die ontelbare menigte doortocht te verschaffen, En toch liep alles in de beste orde af. In de zaal der Beurs sprak de heer Voor zitter Stoffel eene korte, maar knappe en luimige rede uit, waarin hij de afgevaardigden des Bonds welkom heette en den heer Cor denier bedankte over zijne boeiende voor dracht van 's voornoens. De heer Bersou bood hem eene prachtige kiemen garve aan en wenschte, namens ctu Bond, de Maat schappij geluk over haar lang bestaan, haren bloei en hare ontwikkeling. Prachtig oogverblindend was de aanblik der ontelbare ten tentoongestelde, kostelijke prijzen, waarvan de verloting ruim drij uren duurde. Om 6 ure 's avonds had er in de tooneel zaal, eene concert vertooning plaats, die alleszins puik heeten mag.Zangeres, zangers artisten-muzikanten, speelsters en spelers oogsten allen den meesten bijval in, en iedereen was verrukt over het prettige/het kunstrijke genot, dat men daar beleefde. Doch het puikste van al dat puike was stellig het tooneelstukje Hulp in Nood of Onderlingen Bijstand, opzettelijk door den heer R. Cordenier geschreven voor die feesten. De rollen werden meesterlijk ver tolkt door de zusters De vers en de heeren J. Hustinx «n J. Ossieur. Allen werden op donderend handgeklap en bisgeroep ont haald. En na de herneming van het slot- liedje greep er dan, ter eere van dehschrijver eene betooging plaats, zoo plots ontstaan' door heel de zaal, en zoo indruwekkend als wij er ooit weinig zagen. Op het tooneel geroepen werd hem een prachtigen bloemtuil aangeboden, terwijl het orkest de Brabangonne aanhief en de ovaties geen einde schenen te nemen, 't Was meer dan verdiend ook. Om 10 ure eindigden die onvergetelijke feesten, die bij de leden en in heel de stad een weldoenden indruk verwekten. Dank aan de heeren inrichters en mede werkers over hun schoon werk. Hulde en dank ook aan de vrijgevige eere- en be- schermleden, die door hun goedjongstige en milde giften ze mogelijk maakten. Hulde en dank aan allen. K. D. Onze moedige sterrelingen hebben reeds vergaard om hunne vertooningen vast te stellen en aan het publiek gedurende dezen winter 4 luisterlijke vertooningen te geven. Indien wij goed ingelicht zijn zal d'eerste vertooning plaats hebben op zondag 5ll,n November aanstaande iu I>e Dronkaard Drame en eene mooie vertooning zooals men ziet. Moedig zonder hoogmoed is hare leuze, en 't is de waarheid ook, want er moet moed by zijn, om na eenen ganschen dag gewrocht te hebben aan het leeren te zetten om aan het publiek eenen aangenamen avond te doen doorbrengen, spijtig dat er in Yper niet meer liefhebberij bestaat, want het tooneel is een school van zedeles, beschaafdheid en leerzucht, ook verschaft zij aan het Ypersch publiek groot profijt, alhoewel ons stadsbe stuur alle hulp weigert doen zij moedig voort, zij is nu op haar 47 jaarbestaan, en het is te hopen dat zij alhoewel ons stadsbestuur alle hulpgeld weigert, nog lange jaren zal bestaan Binnen eenige dagen zal men met de lijsten van inschrijving rondgaan. Onzen dapperen kampioen Vanderstuyft heeft Zondag door een onachtzaamheid de koers Brussel-Roubaix verloreninderdaad hij kwam eersten, aan in den velodroom al waar er nog 3 ronden af te leggen waren; daar den iDgang op den overkant van de jury gebeurd, moet men een groote halve rond voor niets doen en in de sprint die er onder de strijders was, vergat onzen kam pioen de ronden te tellen; denkende 3 maal rond geweest te zijn hield hij op, met de armen zwaaiende alsof de koers gewonnen was; dan sprong Trousselier en Passerieu voorts en door het publiek verwittigd liep hij dezen achterna, doch kon ze maar op I wiel inhalen bij de schreef; Vanderstuyft is werkelijk den overwinnaar van Brussel- Roubaix. Wij wenschen hem moer geluk voor Zondag in zijn match tegen Cadolle en Pottier te Parijs. De inschrijvinglijst geopend door den jour nal De Sportsman had Zondag 11. ree^s de ronde som van 314 franks verzameld Brussel waardeerd onzen kampioen; er is geen twijfel of het kunstvoorwerp die men hem zal schenken, gaat een meesterstu zijn Iedereen mag zijn penning zenden, aan de gazet De Sportsman 14, Goude straat te Brussel. Den dag der volksfeesten en wielrijdersfeesten ter eere van Vander stuyft zullen later bekend gemaakt worden-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2