VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Philips Van Artevelde. Negentiende ja-nr. Zaterdag 14 October 1905. Nummer 40. Post- en Spoorwegbedienden. De opvoeding der vrouw. •^mamas Afrooncmentsprije vll<M*®P betaalbaar 8.00 fr. per jaar toot dea bulten. 2 50 ft. roor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen15 cent |0drukregel Rechterlijke eerherstelling^: 1 Or. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz 4 fr. per 100 Tan rorkocpingen of aadsre bekendmakingen ten buroeie deier gedrukt wordea eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, ais- 00voor hflt buitenland worden ontvangen door den Office de PuMicilé, Magdalenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij H jaderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekead of person nali tel ten bevattende v ordenj^t opgenomen. Onder al de kleine bedienden, die van het hedendaagsch Goevernement te klagen hebben, mogen voorzeker ,je post- en spoorwegbe tienden naast onderwijzers staan. Des te meer, dat zij geene vrijheid bezitten en als echte machienen gebruikt worden, Alle initiatief is hun verboden en zelfs de vrijheid van zich te vereeni- jenen hunne klachten te laten hoo- ren, wordt hun ontzegd. Willen of niet willen moeten zij het hoofd in den schoot leggen en aan al de grillen van den mi nister en van hunne fanatieke overheden toegeven, of zij worden als een riedje gebroken en van hunne broodwinning beroofd. Indien zij van de onlangs gestichte katholieke maatschappij La Ruche geen deel maken, worden ze met een slecht oog aanzien en alle bevorde ring wordt hun ontzegt. Art, 2 van het reglement dezer maatschappij zegt, dat zij de princiepen van den katholieken godsdienst aankleeft, en nochtans verbiedt een ministerieele omzendbrief aan alle fonctionarissen zich in den politieken strijd te wer pen!... behalve ten voordeele van de katholieke partij, zou de minister er moeten bijvoegen hebben, want geene bedienden worden volgens art. 7 aanvaard, die bij de socialistische partij toebehooren. Wat nog meer de ooren door bet vel steken, is in art. 27, dat zegt dat er op de vergaderingen één of meer volksvertegenwoordigers zullen uit- genoodigd wordenAls men weet dat Karton de Wiart en Renkin, de opperbazen dier maatschappij zijn, dan weet men welke kleur Ue uitge- Geschiedkundig Roman. Tegen die al te hevige en dicht op elkan der volgende schokken, was de jonkvrouw TaQ Hallewijn niet bestand geweest; ook deed alles vermoeden dat zij door eene ver dwijning ondermijnd werd, De rozenkleur *as van heure wangen verdwenen, eene opvallende loomheid kenmerkte al heure bewegingen, en heur vroeger zoo gevoelig opgeruimd karakter had plaats gemaakt voor eene onverklaarbare droefgeestigheid, '8 aan menschenhaat grensde. Sechts wan- heer van Qozewijn gesproken werd, ont maakte zij uit de sombere overwegingen, 'e heur kwelden, en glinsterde opnieuw 8ur blik onder de anders ter neer geslagen Wimpers. Zij gevoelde helaas! maar al te de rampzalige maagd, dat zij vroeg of aat onvermijdelijk moest bezwijken onder 8 noodlottige stijfhoofdigheid van heuren verdwaalden vader. Zij voorzag dat zij de ^genoot zou moeten worden van eenen noodigde volksvertegenwoordigers hebben. In elk arrondissement, waar veel post- en spoorwegbedienden zijn is eene dergelijke maatschappij of onderafdeelingder Brusselsche Ruche ingericht en zoo is M. Segers te Ant werpen en M. Verhaegen te Gent de bestuurder dier maatschappij, Noch tans heeft deze laatste in volle Kamer verklaard, dat er veel dieven onder de werklieden van den Staat zijn. M. Verhaegen heeft dus veel die ven in zijne maatschappij't is waarlijk eene groote eer de bedien den moeten daarover zeer gevleid zijn en zullen het hem in de eerst komende kiezing gedenken. Ware minister Liebaert een man met een hart, hij zou zijne gepensio neerde werklieden niet verplichten aan de deur der werkhuizen van sommige steden te moeten bedelen. Een katholieke volkvertegen woordiger. die tegen het recht van vereeniging stemde, zegde in eene zitting te Gent gehouden. De werk lieden, die zich van hunne overheden te beklagen hebben, hebben zich maar tot mij te wenden, ik gelast mij ze af te zetten De Tsar zou niet beter kunnen spreken. Geen wonder dat de werlieden liever alle onrecht verkroppen, dan gebroodroofd te worden doch de ver ontwaardiging, de zucht naar ver lossing welt in hunne onderdrukte boezems op, en zij zullen het de dweepzuchtige overheerschers wel dra doen gevoelen, De grondwet verzekert de gods dienstvrijheid aan alle Belgen; doch man dien zij, uit al de krachten har er ziel. haatte en verfoeide en in wieus liefde zij slechts huichelarij zag om de rijkdommen barer familie te bemachtigen. Wouter van Massemen kende genoeg die gevoelens der edelvrouw ten zijnen opzichte. Hij vreesde daf zij noch aan smeeking6n, noch aan bedreigingen zou toegeven en had zich daarom de hersens gefolterd ten einde een middel te vinden dat hem tot de verwe zenlijking zijner wenschen moest lijden. Dat middel meende hij eindelijk ontdekt te hebben. Zijne verraderij, die hij bekroonde met Qozewijn van Herzeele in de handen der Leliaarts te leveren, had de aandacht des graven op hem getrokken, en geene laagheid kostte hem te veel om stee is dieper in de gunst van den vorst te dringen. In den beginne hadden de betrekkingen, welke hij te Gent behield en zijne geveinsde vader landsliefde hem herhaalde malen de gelegen heid verschaft den handel en wandel der opstandelingen te verklikken en alzoo de lof betuigingen van den graaf te erlangen. veel oversten geven zoo niet een be vel, dan toch eene aanmoediging om allerlei godsdienstplechtigheden bij te wonen en alzoo in uniform politieke stoeten en feesten bij te wo nen, terwijl zij zich van alle deelne ming aan liberale en socialistische feesten moeten onthouden. Al de kleine bedienden, zonder uit zondering, hebben menig klacht, 't zij van overwerk, 't zij van al te karig loon te uiten en wat antwoordt het Goevernement, als er een voorstel tot lotsverbetering dezer bedienden gedaan wordt!Er is geen geld in 't bakskenl Er zijn nochtans millioe- nen voor kerken en kloosters. Wat nog het schandaligste isveel dienstdoende chefs-gardes, die dezen post méér dan 3 jaar uitoefenen, wor den nog immer als garde betaald. Wie zijn de dieven'? En gaan de post- en spoorwegbe dienden eindelijk begrijpen dat zij om den tuin worden geleid en hunne vry faeid wordt geketend Wanneer de liberalen den politieken toe stand overleggen en de oorzaken nagaan van den bijval, welken de klerikalen bij het kie zerskorps schijnen te genieten, wordt er meest altijd een factor veronachtzaamd, welke ons niet de minst gewichtige schijnt: Wij bedoe len den invloed der vrouw. 't Is door middel der vrouw, dat de kleri kale politiek in ons land boven drijft, omdat de vrouw, niet alleen op den buiten maar ook in de stad, onder den rechtstreekschen invloed des priesters staat., Op den katholieken Soömschen priester rust het klerikale kraam: neem de macht der papen weg en het kraam stort in duigen. En wat Paapmans op de vrouw vermag, hebben wij allen gezien onder de schoolwet Hij had van deze voordeelige kansen gebruik gemaakt om van zijne liefde voor Eerste van Halewijn gewag te maken en op bedekte wijze te spreken van de genegenheid welke de maagd voor den zoon van den vurigsten muiter koesterde. Lodewijk van Male, wulpsch en dartel ondanks zijne vijftig jaren en daarenboven geneigd voor al diegene welke zijne staatskunde ondersteunden, had het verhaal van den valschen Wouter met eenen goedkeurenden glimlach aanhoord en hem laten hopen dat hij diens ontwerpen zou begunstigen. Hij hield woord. Spijts het gemor zijner onderdanen, die meermalen door drukkende belastingen den afgrond zijner schulden moesten vullen, hield hy, naar zijne onverbeterlijke ge woonte, te Brugge groot hof. Schier dagelijks werden een aantal bij zondere edelen aan zijne tafel genoodigd, en de kostelijkste feestmalen volgden elkaar als j om strijd op. Ook de edelvrouwen werden vaak ten hove genoodigd, en zoo gebeurde 'i het dat Eerste insgelijks op zekeren dag van 1879: hg drong in de huizen, hitste de vrouw op tegen haren man, dwong haar door het biechtkot en de schoolwet viel... omdat de vrouw het toeliet dat ze viel. Met de vrouw kan men veel; zonder haar kan men weinig in de politiek. Daarom zou den de liberalen, die zich met het inrichten en het bestuur van sociale werken en pro pagandamiddelen onledig houden, nooit uit het oog mogan verliezen, hoe krachtig en heilvol hun de medewerking der vrouw we zen kan, tot het bereiken van het doel dat zij zich voorstellen. Men moet de vrouw in dergelijke werken doen belang stellen, haar eene functie in het bestuur opdragen, haar tot soldaat van het liberale leger her scheppen. Doch, om ze tot daar te krijgen, moet er bij haar een liberale fond aanwezig zijn, moet zy vrijgezinde gedachten hebben. En dat verkrijgt men alleen door opvoeding en onderwijs, alsmede door de inwerking der omgeving. Uit een verpaapscht, fanatiek, achterlijk midden kunnen onmogelijk libe rale gedachten ontkiemendoch het is de plicht der liberalen te zorgen, dat vooral hunne kinderen tot vrijgezinden opgroeien en niet het leger der tegenstrevers gaan ver sterken 't is de afvalligheid welke wij moe ten vóórkomen Op dat punt zijn veel liberale huisvaders nog te zwak zij aarzelen niet hunne meis- es aan nonnen toe te vertrouwen, omdat hunne vrouw het verlangt of om genoegen te doen aan eene oude tante, die met spaar penningen gekweld zit en van wie men erven of deeien moet. Het is de plicht des vaders eerst en vooral zijne vrouw te overreden en haar te doen be grijpen, hoeveel er, voor de toekomst der kinderen, van de keus eener goede school afhangt. En waar man en vrouw, op dat stuk, ver- eenigd optreden, zal de priester algauw be grijpen, dat de strijd voor hem verloren is en dat zelfs de oude kwezel van 'n tante als geen schrikbeeld kan dienst doen. De invloed der vrouw op de lotgevallen van mensch, huisgezin, staat en meoschdom genoodzaakt werd voor den graaf te ver schijnen. De maagd mocht vrij haren zieke- lijken toestand inroepen, de uitnoodiging van den vorst was zoo dringend geweest, liij had met zooveel minnelijkbeid den wensch uitgedrukt met de dochter van den getrouw- sten zijner ridders kennis te maken dat Daueel noch aan de smeekingen, noch aan de tranen van zijn kind had kunnen toe geven. Hij vermoedde overigens dat de vorst door een geheim inzicht gedreven werd, en deze overtuiging had hem nog meer aange spoord aan diens verlangen te voldoen. En inderdaad, Lodelijk van Male had besloten deze gelegenheid te benuttigen om betgeen hij Eerste's stijfnoofdihheid noemde te over winnen en haar te dwingen in eea huwe lijk met den jonkheer van Massemen toe te stemmen. De uitvoering van dit ontwerp scheen hem des te wenschelijker daar hij aldus niet enkel den minnaar maar tevens den vader zou bevredigen, want ook deze had hem doen verstaan dat hij die vereeni ging met genoegen zoo zien geschieden. Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD (30* Vervolg.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1