STADSNIEUWS. De.vrijheid der drukpers. De schooloorlog. Eerbied voor de dood. Neemt, leest en oordeelt. Proces. 50ste Verjaardag Betooging ter eer van Mijnheer Merghelynck. Inhuldiging van het vaandel der J. W te Kortrijk Koninklijke maatschappij Kruisboogschutters. Sportleven. Feestkalander. Cyclisme. is veel grooter dan die der staatslieden en der wetten; niettemin blijft de vrouw in eenen staat van ondergeschiktheid en schijnt er zelfs in te berusten. Tienmaal sneller zou de vooruitgang op maatschappelijk gebied geweest zijn, hadde men het moederlijk ge voel gesterkt en toegelicht door eene dege lijke verstandelijke opvoeding, door eene zelf bewustheid over hare plichten en over de rol welke zij, als echtgenoote en moeder, in de maatschappij te vervullen heeft. Verlichte geesten hebben over die zaak veel geschreven. Fénelon, de abt Fleury, Mevrouw de Maintenon, J. J. Rousseau, Mevr. de Rhémusat. Mgr, Dupanloup, H, Spencer en nog tientallen andere hebben het belang en de noodzakelijkheid eener dege lijke opvoeding voor de vrouw doen uitschij nen. In hoofdzaak zijn zij het allen eens alleen de middelen, om het doel te bereiken, verschillen naar de philosophische denkbeel den, door die schrijvers en opvoedkundigen aangekleefd. De opvoeding onzer meisjes aardt nog te veel naar den muffen kloostergeest van vroe ger: in een nuttig, degelijk en oprecht on derwijs, nauw verwant met de Wetenschap zal de vrouw haren sterksten steun vinden. Spencer wil dat zij eene verlichte opvoedster weze, dat zij harer taak bewust weze en volkomen vertrouwd met de wetten welke hare lichamelijke, verstandelijke en zedelijke ontwikkeling beheerschen. Heerlijk ideaal, voorwaarLaten de liberale huisvaders het zich dikwijls voorspiegelen 1 Wij zien met voldoening dat de Ypersche bevolking eene verstandige bevolking is, die de opvoeding en het onderwijs in de voor treffelijke scholen der stad gegeven, naar waarde weet te schatten. Wij vragen ons af waarom de geestelijk heid altijd de menschen verbiedt liberale gazetten te lezen Waarom al die gramschap, voor bladen die enkel strijden voor recht en volksont- slaving Waarom al dat getier Worden ze benauwd omdat wij aan menigvuldige lieden de listen gaan kenbaar maken die zij en hunne trouwe aanhangers gebruiken om het volk van langs om meer onder het slavenjuk te houden Neenhet volk ademt naar meer recht de uur van den val der klerikale partij is nabij, en niets zal baten 1 Kristus, de Zaligmaker, was de goedheid zelf! Hij zond de priesters onl zijne leer te verkondigen, en niets anders dan zijne leer 1 Het ambt van den priester verbiedt hem politiek te maken. Foei, do politieke pries ters Wij, liberalen, strijden enkel voor het welzijn van het volk, om het te doen beko men waartoe het recht heeft, namelijk Algemeen stemrecht, 't is te zeggen elk maar ééne stemWaarom den rijke 2, 3 en 4 stemmen, terwijl den wroeter, die ook mensch is, er maar eene bekomtIs dit recht Iedereen soldaat 1 Den rijke zijn vader land dienen nevens den zoon van den werk man. Alzoo zou men een volksleger bezitten. De tijden die zooveel droefheid in menige huisgezinnen brengen, zouden niet meer be staan. Het ware een plezierreisje Verplicht onderwijs De jongens uit de nederigste klassen zouden alzoo ook occasie hebben zich het noodige onderwijs aan te schaffen, en misschien in de samenleving ge makkelijker tot eenen goeden stand komen. En dan, aan den armen afgesloofden werk man een beter ouderdomspensioen, en niet 18 centiemen daags gelijk het nu is, niet ge noeg om er eenen hond meê te onderhouden I Ziedaar waarvoor wij strijden Dit zijn onze plannen, en wij zullen den moed niet opgeven, vooraleer wij deze dringende, her vormingen bekomen hebben. Ondanks al de drukking, al het geweld, al de bedreigingen van broodroof en verhui zen, door eene politieke en fanatieke geeste lijkheid gepleegd, die niets spaart om de stadsscholen te ontvolken, is de heropening dier scholen allerbest geweest. Wat de vrienden van het officieel onder wijs, zonder vrees voor tegenspraak mogen uitroepen, is dat al de kinderen die er zich bevinden, er zijn uit den vrijen wil hunner ouders, en indien de klerikalen dezelfde vrijheid lieten aan degenen die zij nu dwin gen, dan zouden er niet de helft van de leerlingen, die zij thans van alle grondig onderwijs berooven, in hunne dompersscho- len blijven. Geheel België spreekt schande over de lage handelwijze der Thieltsche paperij te genover eene burgerlijke begrafenis. De fanatieke kaloten hadden op den door tocht van het stoffelijk overschot van een eerlijken burger hunne luiken dicht gemaakt en het volk tot onthouding aangezet. Lang- getande kwezels hielden den zakdoek aan den neus om de verpestende stank van het tuil beest niet te rieken. Zekere die naar Gods had zijne vuilnisbakken op de straat uitgeworpen. De burgervader nam twee besluiten waar van de tekst volgt De Burgemeester dier stad Thielt, willende beletten, dat de begraving van den heer Francq Alfred, dezer stad, aanleiding geve, ter oorzake van haren ongewonen aard, tot vijandelijke betoogingen en erge wanorders Gezien art. 94 der gemeentewet, Gezien de dringendheid, Besluit I. Het lijk van den heer Francq zal ter aarde besteld worden, vrijdag 21 der maand om drie uren namiddag. II. Geene lijkreden zullen in het openbaar uitgesproken worden. III. Het hekken van het kerkhof zal op 29 dezer gesloten blijven van 2 tot 5 uren na middag. Alleen de dragers der lijkbaar en de verwanten van den overledene zullen op het doodenveld toegelaten worden (11) IV. De overtreders van voorhandige schik kingen zullen de politiestraffen oploopen. Thielt, 28 Sept. 1905. STAD THIELT Policie De Burgemeester der stad Thielt, Gezien het gerucht loopt, dat de stoet die heden namiddag het lijk van den heer Francq zal verg izellen, eenen grooten omweg door de stad schikt te doen, om alzoo eene betooging te maken die de openbare rust noodwendig in groot gevaar moet brengen Gezien artikel 94 der gemeentewet. Gezien de hoogdringendheid, Besluit: Art. I. Het lijk van den heer Francq zal over den kortsten weg van het sterfhuis naar de begraafplaats gedragen worden. Dus zal de lijkstoet van dezen namiddag de Oude Statiestraat, de Kortrijkschestraat, de Yper- straat en de Krommewal volgen zonder ver dere straten door te trekken. Art. II. De inbreuken op de tegenwoordige schikking, zullen beteugeld worden met de politiestraffen. Get. Jan Boone. Ten teeken van protest had eene opeen gepakte ingetogene volksmassa er aan ge houden de teraardbestelling bij te wonen. Het is de eerste maal niet dat de dweep zuchtige Thieltsche klerikalen van zich laten hooren. Verleden kerstdag werden door de zorgen der liberale dames speelgoed en lek kernijen aan de kinderen uitgedeeld, onge lukkiglijk giugen sommige kleinen bij de nonnen ter school. Hewel, zij werden ge straft, omdat ze bij de geuzen geweest wa ren 1 De kornuiten deelden ook koeken ait, en wanneer die kinderen erin gretig wilden bijten, werd het snoepgoed hun wreed ont rukt, terwijl de hartelooze kwezels hun toe snauwden: «Haal koeken naar Amicitia! (liberale maatschappij). Dergelijke handelwijs doet de oogen van het volk opengaan, dat paapmans met 1906 eene ferme part spelen zal. N. B. M. Hymans, liberale volksver tegenwoordiger, zal de Minister interpellee- ren over het gedrag van den Thieltschen Burgemeester, ter gelegenheid van de bur gerlijke begrafenis. Het blad l'Avenir du Tournaisis geeft eene beteekenisvolle opgave van de sommen gestemd door de klerikale meerderheid der Kamers, gedurende de acht laatste zittingen, ten voordeele der kerkfabrieken. In die zittingen bekwamen de kerkfabrie ken eene smoutstuitte van 1,176, 544 frs. Rijkelijk, niet waar? Daartegen, is het belangrijk eens na te gaan watier, gedurende dezelfde acht dagen gedaan werd met de voorstellen der linker zijde ten voordeele der kleine bedienden van den Staat. M M. Roger, Paternoster, Buyl, enz., had den een krediet gevraagd om de landbou wers ter hulp te komen, die door de laatste onweders werders beproefd. De pauwzelijke graaf de Smet de Nayer heeft zich niet ver zet tegen de inachtneming van dit voorstel, maar verklaarde dat het gouvernement er tegen zou stemmen. En, inderdaad, het werd naar de afdeelin- gen verzonden en.... verworpen. M. Pepin stelde voor het loon te vermeer deren van de werlieden van den trekdienst en het materieel. Verworpen katholieken tegen linkerzijde. Een voorstel strekkende om de treinwach ters wat in pensioen te verhoogen. Verworpen katholieken tegen linkerzijde. Voorstel om de jaarwedde der landelijke briefdragers te verhoogen. Verworpen katholieken tegen linkerzijde. Voorstel om de bedienden van den telefoon en der douanen in jaarwedde te verhoogen. Verworpen katholieken tegen linkerzijde. In een woord, op acht dagen tijds, ver leenden de klerikalen aan de geestelijkheid frs 1,176,544-66 c. en aan de werklieden en landbouwers 0,000,000-00. Niet waar dat de cijfers beter spreken dan de beste redenaars. Ziet ge 't verschil, vriend lezers? Ziet, daar staat de groote geldkist. Van den eenen kant ziet men er afkomen eene heele rei klerikale kreaturen, nietsdoeners uit de ministerien die duizenden 's jaars ver dienen, pastoors, kloosterlingen enz. en de minister roept en toe Komt bij, komt bij! gij mijne vriendjes voor u is er overvloed, de kas is wel voor zien, zit er maar in tot over de elleboogen, voor kerken, kloosters, voor forten, voor pastoors en politieke vriendjes is er altijd geld. Van een anderen kant naderen: arme werklieden, slechtbetaalde bediende, ramp zalige boeren. Gaat weg van hier, schreewt de minister, voor u is er geen geld. 't Wordt tijd de klerikale slokkers van de kas te jagen en van 's landsbestuur. Mijnheer Colaert, Burgemeester van Yper spant een proces in tegen het Weekblad en vraagt 25 duizend franks voor schade vergoeding, Yoor min of meer bedekte arti kels (zegt het Nieuwsbladverschenen in dit blad. De eerste zitting heeft Vrijdag 11. plaats gehad, en verschoven geweest tot Vrijdag 3 November. Wij zijn nieuwsgierig te weten of M. Co laert aan deze zitting zal tegenwoordig zijn om zijne collega Meester Begerem te hooren pleiten. Het Journal d' Ypres is zoodanig haastig om de naam te kennen van Jean sans peurWacht een weinig Journal gij zult het weten, met wachten zult gij niet ver liezen. Een banket zal den waardigen Juh.. aangeboden worden en zal ODeerii^ Uaris ten 12 1/2 ure in de Blauwe Zaal W°r(lei1 Indien onze inlichtingen juist zfin de heeren Burgemeesters den heer c'ZCllei1 saris Merghelynck een prachtig aanT^' aanbieden. Dat feest, dien hoogen ambtenaar aa boden, beloofd zeer schitterend te zijn h t eene welverdiende hulde zijn en de w'a belooning zijner dienstwilligheid aaj 8' openbare zaak gedurende meer dan1 h6 vierde eener eeuw. et der Koninglijke maatschappijtje Vrije Kruisboogschutters. Deze maatschappij zal op Zondag 15 <j0, hare 50n verjaardag vieren. Al de leden worden tot dit feest uitge- noodigd, welke zal bestaan uit een prachti" noenmaal, en daarna een luisterlijk concert De zaal zal ter dezer gelegenheid wondei schoon versierd worden door de zorgen eener commissie uit de jonge leden der maatschap pij gekozen, geen wonder of het zal mooj zijn. s' Avonds verlichting van 't lokaal, en vuurwerk. Maandag 16, luisterlijke schieting vooral de leden. Arrondissements-Commissaris te Yper. De betooging ingericht ter eere van Mijn heer Merghelynck, onze sympathieken Arron- dissements-Commissaris, <rtr gelegenheid van de 25® verjaardag zijner benoeming, is be paald vastgesteld op Zondag 15 October aanstaande. De heeren Burgemeesters van het arron dissement zullen vergaderen ten Stadhuize van Yper, in de Troonzaal, ten 12 u. stipt. op Zondag 29 October 1905. De leden van de Liberale maatschappijen moeten het zich tot plicht achten dit feest bij te wonen. Het is de opening van kiesstrijd in ons arrondissement, waar de kamp van het al lergrootste belang zal zijn. Dus allen op 29 October naar Kortrijk. Schieting van Maandag 12 October. Naar de hoepel. Hoog getal: Deweerdt Ch. Laag getal: Brunfaut A. Vanderstuyft tegen Lepoutre Velodroom van Roubaix, Morgen Zondag 15 October zal men voor de laatste koers die er gegeven wordt nog een uitstekende programma uitvoeren; de bijzonderste nummer is wel den match tus- schen Vanderstuyft den overwinnaar van den Gouden Bol tegen Oscar Lepoutre op een uur afstand, met gangmaking van groote motocycletten. Opvolgens zal er een koers zijn voor lichte motocycletten. Geen twijfel of al de liefhebbers van sport zullen naar de velodroom van Roubaix stroomen. Men zal beginnen om 2 1/2 uur. 22 October, Ardoye, snelkoersen. 22 St Nicolaas-Waas, velodroom, snelkoersen. Vanderstuyft contre Lepoutre au Vélodrome Roubaisien (15 Octobre). Après une saison si fertile en événement sportifs de premier ordre il semblait difficile que le Vélodrome Roubaisien puisse fer®er ses portes sans manquer A sa réputation m»is l'émotion a été grande dans les milieux spot tits de notre région en apprenant qu'on pour rait voir aux prises dimancbe prochain 5 octobre pendant une beure le brillant va® queur du Bol d'Or 1905 Vanderstuyft célèbre petit Yprois, avec celui qui est plus quallfié dans le Nord pour une ®Pre^^ de ce genreOscar Lepoutre le stayer lois, qui a battu successivement sur laV Roubaisienne les plus réputés spécia is L'entralnement par grosses motccyc e viendra compléter l'intérêt de cette>ren®°° j sensationneli© et le match que dispu e »uuHBwoaei" wc ft VM -it-tj» eau ii uw

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2