STADSNIEUWS. DE DRONKAARD Wat is een liberaal De Landbouwers en de wet op de werkongevallen. Feest M. Merghelynck. 50 jarige jubelfeest Maatschappij Oud-Pompiers. Feest te Kortrijk. Ylaamsche Ster. Schrik van soldaten De Belgische munt. liedje. Onder talrijke voorwendsels worden de pensioenen geweigerd. Geen pensioen wordt toegestaan aan oudjes, die nog een cent willen verdienen alsof ze van 18 cen ten daags kunnen leven. Geen pensioen voor degenen, die wat aan kant gelegd hebben, om zich een klein huisje te bouwen, dat nog doorgaans gedeeltelijk belast is; geen pen sioen voor degenen die een jaarlijksch inko men hebben van twee drie honderd frank. Geen pensioen voor de ouden, die door hunne kinderen geholpen worden. Geen pensioen voor degenen, die een her- bergsken houden, al tappen ze slechts op een jaar eene ton of zes bier. Om het pensioen te verkrijgen wat moet men daarvoor wel niet doenMen moet tal van certificaten aanbrengen, van gemeente bestuur, nijveraars, bazen, eigenaars, enz. Komiteiten, door het klerikaal ministerie benoemd, pluizen die certificaten uit. Hier leenen de klerikale burgemeesters, met de herziening der pensioenlasten belast, eene behulpzame hand. 't Is natuurlijk de pastoor of onderpastoor, die dan het meest te zeg gen heeft. Kiest en stemt gij voor de kleri- kalen, dan gaat het van zelfs; maar deelt gij hunne opinie of gedachte niet, dan wordt alles in het werk gesteld om den ouden werkman het gering pensioen te onttrekken. Die wet op de pensioenen dient enkel om den invloed der katholieken op den werk man uit te breiden, zooals dit het geval is met al de wetten die het klerikaal ministerie maakt en doet stemmen. Het toont ons eens te meer dat de vrijzinnige werklieden en burgers op geene onpartijdigheid mogen re kenen, en dat alle anti-klerikalen ten strijde moeten trekken en alles inspannen om onze noodlottige regeering omver te werpen. Een liberaal is voorstander der vrijheid, onafhankelijkheid en ongedwongenheid in politiek als in godsdienstig opzicht. Een liberaal eischt gelijkheid en veracht alle voorkeur wetten. Een liberaal wil geene verdrukking noch van de geestelijkheid noch van den adel. Een liberaal verlangt de verspreiding van het goed en wereldlijk onderwijs; Een liberaal vraagt gelijke rechten en plichten voor werkman, boer, burger en geestelijkheid. Een liheraal is voor den vooruitgang. Niet al de landbouwers zijn verplicht zich aan die wet te onderwerpen. Zij is enkel ver plichtend voor dezen die gewoonlijk ten min ste drie werklieden gebruiken of die, anders dan tijdelijk, gebruik maken van toestellen bewogen door andere dan menschen of die- renkracht (machienen bewogen doorstoom, gas, petrool, water, wind of electriciteit). De landbouwers welke niet in die rang schikkingen vallen mogen kiezen tusschen de verplichtingen door de nieuwe wet opge legd en die van het burgerlijk wetboek; in dien zij oordeelen dat het hun voordeelig is zich aan de nieuwe wet te onderwerpen, zij hebben het maar te verklaren op de griffie van het vredegerecht op het oogenblik dat het hun het best geschikt voorkomt. Zij die gehouden zijn zich naar de nieuwe wet te gedragen en zij die er zich vry willig aan onderwerpen zijn daarom niet verplicht zich te verzekeren; doch, als zij geene ver zekering aangaan moeten zij bijdragen in het waarborgfonds dat ingesteld wordt voor de schadeloosstelling der werklieden van de niet verzekerde en onvermogende meesters De bijdrage in het waarborgfonds ont slaat de meesters niet van de betaling der vergoeding aan de werklieden, slachtoffers van ongevallen, verschuldigd. Een koninklijk besluit zal, op 't einde van ieder jaar, het bedrag vaststellen van de bijdrage in het waarborgfonds te stortenhet eerste jaar zal deze de 2 frank per uitbating niet over treffen, daarboven eene taks waarvan het maximum bepaald is op 50 centiemen per werkman boven de vier. De landbouwers die het nuttig achten zich te verzekeren, mogen de maatschappij kiezen waarin zij het meeste vertrouwen hebben. Een verzekeringskontrakt met eene maat schappij met vaste pivmiën of met eene ge meenzame kas, beide door den Staat ge machtigd, ontslaat de meesters geheel en al van de verplichtingen door de wet voorge schreven. De landbouwers door eene gemeenzame kas verzekerd, mogen zich verbinden zelfde schadeloostellingen te betalen voor de zes maanden onbekwaamheid tot werken. Opdat de werkman aan wien een ongeval over komt of zijne rechthebbende, op geener wijze zouden te vreezen hebben van de schadeloos stelling beroofd te zijn, bepaald de wet dat de gemeenzame kas borg staat voor de scha deloostellingen, 't is te zeggen dat zij die moeten betalen, in geval van on vermogen heid van den meester. De landbouwers die zich verzekeren bij eene niet-gemachtigde maatschappij moeten evenals deze die niet verzekerd zijn, bijdra gen in het waarborgfonds en zij zijn gehou den de schadeloostellingen te betalen welke de niet-gemachtigde maatschappij niet zou betalen te hunner ontlasting in geval van on vermogen of voor alle andere oorzaak. Elk ongeval, in de uitbatingen aan de wet onderworpen, overgekomen aan eenen wer- man, gedurende zijnen arbeid, en dat ver oorzaakt of van aard is te veroorzaken den dood van het slachtoffer, of eene onbekwaam heid tot werken van ten minsts n éénen dag, moet binnen de drie dagen aangegeven wor den door den meester of zijnen afgevaardig de. De verklaring wordt schriftelijk gedaan aan den arbeidsopziener, alsook op de griffie van het vredegerecht. De landbouwers die nalaten zich aan deze bepaling te gedragen zijn strafbaar met eene boete van vijf tot vijf en twintig frank. De verzekerde meesters moeten daaren boven de aangiften doen door hunne verze keringspolis voorgeschreven. Zij die een kon- trakt hebben met eene gemeene kas die eene bijzondere rechtbank heeft ingericht, ge naamd scheidsrechterlijke kommissie moeten de ongevallen aangeven op de griffie dezer kommissie en zijn daardoor ontslagen deze te doen op de griffie van het vredege recht. De verzekeringspolissen tegen de verant woordelijkheid der meesters in zake van werkongevallen, aangegaan vóór 1* Januari 1905 mogen afgezegd worden voor le Juli 1906. Landbouwers en werklieden kunnen koste loos inlichtingen bekomen aangaande de nieuwe wet, mits zich te wenden tot de Staatslandbouwkundigen, tot het ministerie van landbouw of tot het ministerie van nij verheid en arbeid. Het feest van Zondag 11. ingericht door de heeren Burgemeesters van het Arrondisse ment om hulde te brengen aan den heer Merghelynck heeft uittermate wel gelukt. Om 12 ure was de vergadering in de troon zaal. M. Merghelynck werd door de feest commissie verwelkomt en bood den jubilaris een prachtig geschenk aan, bestaande uit een kristalen inktpot met versiersels in ver guld zilver op een buvard, en al voren eene vergulde plaat, waarop te lezen stond: a Monsieur Ferdinand Merghelynck Commissaire d'Arrondissement d'Ypres. Les Bourgmestres, Jubilé de 25 ans, 1880-1905. M. Merghelynck zeer ontroerd bedankte de tegenwoordigen voor het kunstig ge schenk die hem werd aangeboden, en be loofde altijd te werken als voordezen tot het welzijn der gemeenten van het Arrondisse ment. Heildronken werden er gedaan aan Z. M. den Koning, aan M. Merghelynck en aan de feestcommissie. Binst het feest werd er aan Z. M. den Koning eene depeche gezonden, waarop Z. M. eene antwoord terugzond. Aan de heer Merghelynck bieden wij onze beste gelukwenschen. De redaktie. bij de koninklijke maatschappij De vrije Stalenboogschutters. Bronzen Hoofd, Rijselstraat. Zondag laatst vierden de leden dezer maatschappij hun 50u« jaren bestaan en ter zeiver tijd de inhuldiging van hun nieuw vaandel, geschenk van zyne koninglyke hoogheid Monseigneur De Graaf van Vlaan deren. Om 12 1/2 was er in 't lokaal een prachtig banket gereed, aan al de leden aangeboden, vervaardigd door de zorgen van Philip, en gereed gemaakt door Mevr. Vanherle. Hulde aan Philips want alles was er goed en in overvloed gereed gemaakt, de wijnen even goed, eene mooie spijskaart, gemaakt door M. V. D. met het portret van den heer voorzitter, versierde de tafel. Aan het nagerecht nam de heer Voorzit ter het woord om het nieuw vaandel in te stellen en het toe te vertrouwen aan de zorgen van den heer vaandrig, bedankte Z. M. voor het prachtig geschenk en stelde vóór een glas op zijne gezondheid te ledigen. Eene dépêche werd aan zijne Majesteit gezonden, waar een uur nadien eene ant woord uit het paleis gezonden, aan den heer voorzitter toekwam. De voorzitter stelde ook voor, te drinken op de gezondheid van M. Ferd. Merghelynck ter gelegenheid van zijn 25tlg jarig bediening als arrondissement-kommissaris, eenen brief van gelukwenschen werd er aan M. Mer ghelynck gestuurd waarop M. Merghelynck zeer gevoelig, eene antwoord terug zond. Maar nu was de verrassing! want buiten de commissie wist niemand want er ging gebeuren I toen eensklaps M. Y. D. secreta ris, met medehulp der commissie naar het uiteinde der zaal gingen en er opeens een papier afrukteD waaronder het portret van hunnen achtbaren en beminden Voorzitter ten voorschijn kwam, hoe groot was de verbazing van iedereen. Bravos, handge klap, de geroep van leve de voorzitter was zonder eiade. De heer voorzitter zeer ontroerd, bedankte al de leden voor de eere die hem werd aan gedaan, en beloofde zooals in het verleden, al te doen wat in zijne macht was voor den bloei en vooruitgang dezer maatschappij. Mijnheer L. V. nam het woord. In korte woorden overlegde hij de diensten welke M. Brunfaut bewezen heeft en over handigde hem het portret. De zaal dreunde van handeklap en geroep. Daarna ging men over tot de zangpartij, het feest duurde tot laat in den avond, en al de leden waren tevreden over het aangename feest. De maandag was het prijsschieting ver lichting van 't lokaal en vuurwerk. Hulde aan de heeren Commissarissen van het feest. Zij hebben er een handje van om alles naar de goesting der leden en het wel- gelukken de feest, te schikken. Dank nogmaals dank. Een lid der maatschappij Morgen Zondag, om 7 ure 's avonds, geeft deze maatschappij in haar lokaal, aan hare leden en huisgezin een luisterlijk Concert met de medehulp van M. Leon LERMYTTE, kluchtzanger. Na het Concert danspartij. Geen twijfel of de zaal zal als gewoonte te klein zijn. PROGRAMMA I' DEEL. 1. Marche militaire 2. Le Prophéte, fantaisie Meyerbeer. 8. Marche Turque Mozart. 4. Rigoletto, fantaisie Verdi. 5. Saluto éi Gemona, valse pour Cornet k pistons Cossetti. 2' DEEL. 1. Quintette, ire partie Beethoven. pour Piano, Clarinette, Hautbois, Cor (Saxo- phone-alto) et Basson (Saxophone-baryton), exécuté par MM. Moerman H., Lebbe F., M oerman MTasseel Met Dobbelaere H 2 M. L. Lermytte dans son répertoire. 3. Quintette, 2e partie Beethoven. 4. M. L. Lermytte dans son répertoire. 3® DEEL. REDOUTE. De leden werden verwittigd dat het jaar begint met ln November. Maandag 6 November 1905, ten 8 1/2 ure juist 's avonds, algemeene vergadering der actionnarissen. DAGORDE 1. Rekeningen. 2. Uitbetaling der obligaties. De interesten der obligatiën (coupon 12) zijn betaalbaar te beginnen van dezen datum bij MA. Dechièv re, bankier, Meenenstraat, Yper Volgens wij komen te vernemen heeft a Liberale Jonge Wacht besloten deel te men aan de inhuldiging van het vaan!n der Liberale Jonge Wacht van Kortrhk Zondag 29 October 1905. °P De leden die begeeren deel te nemen dit uitstapje, kunnen zich in het lok Zilveren HoofdRijselstraat, laten inschi?' ven. De prijs gaan-keeren 1 fr. 20. J~ De lijsten zullen donderdag avond geslote worden. Vertrek om 12 1/2. Terugkomst om 9 i/2 Het is op Zondag 5 November, dat deze maatschappij hare eerste vertooning geeft met de medehulp van Mevrouw HEB BELYNCK van Antwerpen en MejuSer ZULMA DEVERS, lid. Deze vertooning zal bestaan uit Drama in 3 bedrijven door P. F. van Kerckhoven Blijspel met zang door M. P. Kints. Eene zeer mooie vertooning waar de te genwoordigen eenen aangenamen avond zul len doorbrengen. Men is reeds op ronde met de inschrij- vingslijst. Indien er personen zouden verge ten zijn, zij worden vriendelijk verzocht zich by M. K. Deweerdt te laten inschrijven, waar de lijsten berustend zijn. Belgie heeft sinds de 75 jaren van zijn onafhankelijkheid voor ongeveer 7 miljard fr. allerhande geldstukken geslagen. De gouden stukken zijn daarin voor ongeveer 600 miljoen begrepen, De eerste gouden munten werden in 1847 geslagen; op dit oogenblik bestonden er slechts voor 10 mil joen zilveren geld; het bankbiljet was slechts weinig gebruikt, want in 't geheel was er toen voor slechts 20 miljoen frank papieren geld in omloop terwijl er voor 200 miljoen allerhande geldstukken bestonden. De gouden stukken van 10 en 25 frank, werden slechts eenmaal, dat is voor een zestigtal jaren, geslagen en zijn thans geheel buiten omloop. Voor een 50 tal jaren hadden we in Belgie zeven verschillende zilveren muntstukken; van 20 centiemen, 25 c., 50 c., I fr.,2fr., 2 1/2 fr. en 5 fr. Aanvankelijk bestonden echter slechts de stukken van 25 c., van 50 c., 1 fr., 2 fr., en 5 fr. Van 1843 tot 1850 worden die van 21/2 fr. geslagen en later die van 20 centiemen. Er werden in geheel geslagen Voor 626 duizend fr. stukken van 20c.; 616 duizend stukken van 25 c.13 1/2 mil joen fr. stukken van 50 c.22 miljoen fr. stukken van 1 fr.21 miljoen fr. stukken van 2 fr.7 miljoen fr. stukken van 2 1/2 fr. 495 miljoen fr. stukken van 5 fr. Er werden te zamen voor ruim een half miljard fr. aan zilveren geld sinds 1832 uit gegeven. Er zijn thans nog voor 375 miljoen vijffrankstukken in omloop. Zoudt ge gelooven, dat er sinds onze onaf hankelijkheidsverklaring voor 9 miljard fr. Belgisch koper geld in omloop werd gebracht 1 Daarvan zijn ruim 1 miljard stukken van 1 c.bijna 5 miljard stukken van 2 c. bronzen stukken van 5 c, en 10 c. worden sinds een klein vijftigtal jaren niet neer geslagen en werden vervangen door 6 nikkelen stukken van 5, 10 en 20 centiemen, waarvan er sindsdien voor nagenoeg 13 mi joen fr. vervaardigd en in omloop gebrac werden. De stukken van 20 c. werden alle®11 't begin en wel voor een waarde r 360,734 fr. geslagen. p Welk het juist beloop is van het in om 0 zijnde geld, zou moeilijk uit te maken Indien er voor ongeveer 600 m^'oenjl6t aan goud geslagen werd waarv,aQ_ee. grootste deel door de banken word t houden, is er op dit oogenblik voor 65 joen papieren geld in omloop. EN VAN

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2