TAB IJPEREN EB HET ARRONDISSEMENT. ek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad, Extension universitaire. "Philips Van Mevelde. 2,50 fr. s'jaars, 3,00 fr. 's jaars, Negentiende jaar. Zaterdag 2 December 1905. Nummer 47 De nieuwe inschrijvers. La Télégrapkie ayec experiences 't Nieuw kiesstelsel. Dovemans' Wetsvoorstel. Wat de liberalen gedaan hébbeo voor den landbouw. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 8.00 fr. p«r jur Toor dea buiten. 8 50 fr. voor stad. Per 0 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden i fr. Annoncen: 15 cent gppfeakragei. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 bertehten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, afs- dw voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publtcité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaarndo artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij tg «nderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De ahormenten of de personen die wekelijks het weekblsd niet ontvan gen worden vriendelijk verzocht het onmiddelijk te laten weten aan den uitgever rij seist raat, 59, te Yper. Cours de M. PIÉRARD Professeur a l'Ecole polylechnique de lüniversité libre de Bruxelles welke een abonnement (voorop be taalbaar) voor het jaar 1996 nemen, zullen het Weekblad meiden dag der inschrijving tot het einde van Decembim 1.905, kosteloos ontvangen Het abonnement kost slechts voor den buiten, (met den post) dit blad verschijnt wekelijks den zater dag namiddag. ])e inschrtjvingen worden ontvan gen ten bureele van het blad. Voor de herbergiers die een abon nement-Kernen op ons blad. worden prijskampen en vermakelijkheden, wel ke door hun gegeven worden zonder kosten opgenomen. De nipt geabon- neerden betalen voorop. DIMANCHE 3 DÉGEMBRE a 15 Heures, 4®'LeQor SALLE DE LA BOURSE RUB CARTON. Geschiedkundig Roman. Zij, die zich vermeten hadden die uitge hongerde belhamels als eene vlieg te ver nietigen, zijn verplicht, na een gevecht van min dan een uur, verpletterd en vol aDgst, hun heil in den vlucht te zoeken en de veili ge muren hunner stad als laastste wijkplaats te aanschouwen Ea helaas! zelfs kunnen dje .muren hen Bief voor de wraak der overwinnaars be hoeden. Vlieden 's graven partijgangers Voor de Gentsche gezellen met de gezwind heid van het wild voor den jager, spoedig ook zetten ArteveWe's mannen hen achter na: zoo dicht vlogen zij de Bruggelingen op dat zij te gelijk met hen den stad bereiken. Lodewijk van Male heeft schoon te roe pen: - Slipt,de poprten! zijn bevel komt te laat. Een Gentenaar werpt zijne speer tusschen de scheideuren en zijnne makkers dringen met.zooveel drift en geweld vooruit dat de poorten openvliegen en de overwin- 't Is toch zoo lang, dat wij over het kiesstelsel gerept hebben. Er was eertijds zooveel over geschreven, gesproken, getierd, gevloekt, dat men meende, dat elkeen van de waarheid, van de rechtvaardigheid van een nieuw kiesstelsel overtuigd was. Doch de eenvoudigste, rechtvaardigste zaken, zijn menigmaal onbereikbaar, omdat de per sonen, die de gunsten ten onrechte genieten, aan hunne voorrechten zoo .sterk, als aan hun vel houden, en dat het meest altijd deze bevoorrechten zijn die ée wetten maken. Is 't dus niet hoogst noodig 'tgeheugen wat op te frisschen Nu, ,de nieuwe kieswet moet bevatten: 1. Dat elke mannelijke Belg. 'tjzij door geboorte, 't zij door inburgeriLg, op 21 jari gen ouderdom, na 1 jaar woonst ééne stem hebbe en in de vorige gemeente zoo lang ingeschreven blijve, tot zoo lang hij in de nieuwe geen, kiesrecht bekomen heeft. 2. Dat elke partij in welkdanig bestuur vertegenwoordigd zij, ingevolge het beko men getal stemmen; de volstrekte Even redige Vertegenwoordiging. 3. Dat de 21 jaar moeten bereikt zijn voor 1" Mei van 't jaar der in-voege-treding der lijst en het jaar woonst vöör le Julidus vóór de opmakiDg der kiezerslijst De deel name aan de kiezing is verplichtend. 4. Dat al de kiezingen voor 6 opvolgende jaren geschieden en alle 3 jaar bij helft ver nieuwd worden. Dat al de kiezingen voor gemeente en provincie op eersten Zondag van October en die voor Kamers en Senaat den eersten Zondag wan-Mei geschiedende kleur der stembrieven verschillende. 5. Dat men, om te kunnen gekozen worden, 25 jaar oud moet zijn voor de Kamers, provincie en gemeente en 40 jaar vooi den Senaat. 6. Dat de gemeentebesturen en bedienden, die wetens en willens, met voorbedachten rade, de kiezerslijsten „vervalschen, van hunne kiesrechten 'beroofd-voor -5 jaar en met de straffen van enkele policie zullen gestraft worden 7. Dat in geval van nieuw gekozen leden, het oud korps, na de-kiezing, geene nieuwe naars zich.schier te gelijk met de over.won- nelingen qp dagroote markt bevinden. Zoo verrasten overompeld werd de graaf nog nooit. Ook kon hij dien hoon niet -ver kroppen, en wilde .den .degen in de schede niet steken alvorens zijne gekrenkte eer (ge wroken te hebben. Nog heden tierde hij, zal ik mijnen haat in.üet bloed dier woelgeesten koelen en hen onze nederlaag duur doen betalen I En wat wilt gij beginnen, genadige heer. daar de.avond reeds gevallen is? vroeg Da- neel van Halewijn, die, na in der haast de vlucht zijner dochter, onder de bewaking van Wouter van Massemen bezorgd te heb ben, naar 's Gravensteen gesneld was. u Wat wil ik beginnen? herhaalde Lo- wijk van Malle spottend. Ik wil mijne die naren wapenen en toortsen geven, de stra ten doorkruisen en de ambachten oproepen. De Bruggelingen zullen toch, hoop ik. niet met de opstandelingen heulen en mij in dit opperst oogenblik verlaten. De meesten zeker niet, doch voor allen zou ik niet durven .instaan. Dan, hoe ge waagd mij de onderneming ook schijne, heer J benoemingen, instellingen, reglementen enz. mag aannemendat het slechts dea gewo nen gang der zaken.mag voortzetten,:tot op den dag der in diensttreding der nieuwe leden. 8. Dsat de minister van het inwendige de kieswet doet rangschikken, zoodanig dat zij een klaar, eensluidend geheel uitmake. Het opmaken der nieuwe kiezerslijst, deed ons nogmaals de oneindige moeilijkheden inzien en bewees ons klaar dat niet één op honderd kiezers, zijne rechten kent. Men moet er dagelijks mede bezig zijn,-de -wet uitpluizen, lezen en herlezen, om ze grondig te kennen. Elkeen verlaagt dus ze vereen voudigd te zien. Om geene nuttelooze ver anderingen voor te stellen kan men den datum van len Mei voor den ouderdom en van l,n Juli voor de andere vereischten behouden. Om het kiezerskorps niet nutteloos te ver ontrusten-, wo; den provincie- en gemeente» kiezing samen gelegd, evenals de kiezing van Kamers en Senaat. De gedeeltelijke vernieuwing geschiedt alle 3 jaar, omdat veel diensten per 3 jaar eindigen en vooral het 3 jarig verslag alge meen aangenomen is. Die beter weet, schrijve beter; wij zijn tot weêrlegging bereid. Donderdag, 23 nov., is een afvaardiging van Vlamingen vertegenwoordigende de voornaamste kringen uit al de arrondisse menten van het Vlaamsche land, een bezoek gaan afleggen in den Kamer der volksver tegenwoordigers met opdracht namens de Katholieke Vlamingen.aan te dringen, opdat het vraagstuk der vervlaamscbing van het Middelbaar Onderwijs zonder uitstel opgelost worde. Van deze afvaardiging maakte deel uit de heeren Lod. Sips. ondervoorzitter; M. Josef Van den Broeck, advokaat-secretaris, en Van.Kerckhoven Donnez, gemeenteraads lid. bestuurleden van den Nederduitschen bond van AntwerpenDr F. Mets, genees- graaf, ik ten minste verlaat-u niet. Heb dank1! heer van 'Halewijn ant woordde Lodewijk hem de hand drukkend. Een oogenblik later doorliep de-vorst zijne hoofdstad vergezeld van eene talrijke omge ving die onverproosd riep: Vlaanderen den Leeuw 1 Staat den graaf bij Deed deze-noodkreet eene menigte Brug gelingen toesnellen, hij wekte ook de aan- der Gentsche strijders en spoorde hen aan oog in te houden. Artevelde die alles voor zien had, wreef zich in de banden in de hoop dat 's graven lichtzinnigheid een bepaald einde aan de vijandelijkheden zou stellen, want hij was overtuigd dat de vorst hem niet kon ontsappen. Te dien einde, had hy op zich op de markt neergeslagen en een an der gedeelte zijner mannen rond-de St, Ja- cobskerk geschaard, Dewijze was hij in staat den aanval af te weren, dien de Brug- sche gilden ten voordeele van den graaf kon den ondernemen, en bevond zioh tevens in de mogelijkheid diens eigen bewegingen ga de te slaan. Overigens, Lodewijk van Male bemerkte spoedig dat-allle 'kansen tegen hem waren. -.heer te Lier; Dr Borgiaon, geneesheer en ge meenteraadslid te Schaarbeek M. Van Die ren „ad vokaat, en Bosteels, student aan de katholieke hoogeschool te Leuven; de Reu provinciaal griffier te Gent: Dr Bauwens, geneesheer en gemeensteraadslid te Aalst'. Mr Dosfel, advokaat, en D' Van Winkel, ge- <neesh. te Dendermonde; Mr H. Heyodrickx, gemeentesecretaris te St Nicolaas; VeF- straeten, gemeenteraadslid te Senay (Oost- Vlaanderen); Lod. Herbert, fabrikant te Lokeren; M. E. de Visschere, advokaat te Brugge A. Glorie, ingenieur te Dixmude; Dr Aug. Peel, geneesheer en gemeenteraads lid te Kortrijfe; Mr Baals, advokaat te Oos tende. De heeren volks vertegen woordigers Core- mans, de Coster, Lepaige, Heheputte, Van- Cauwenhergh, Van der Linden, Schollaert. voorzitter der Kamer aanhoorden beurte lings de afgevaardigden en in den Hoop der .onderhandelingen .werd verklaard dat het verslag.van.den heer Van Gauwenberg op 7 December of ten laatste een week daarna-in de Middeaafdeeliog zal voorgedragen wor den. Daardoor,zal de zaak dus. aan de dagorde komen. De heeren Volksvertegenwoordigers ver- klaardensalien.dat zij,hun-uiterste best zou den doen om-van.de Kamer te bekomen dat het wetsvoorstel vooraan aan de dagor le zou komen na he t Nieuwjaar-sv erlof Boffen -en foppen is het ordewoord bij de klerikale-partij. Onze groote ministers gin gen den landbouw redden, dat is een liedje van vader zagemaus-dat- sedert een-en-t win tig jaren duurt, maar -wij zien weinig of niets aankomen, tenzij de fameuze boeren bonden die enkel het voordeel hebben de ministers en opperbazen hunne zakken te vullen. Maar hebben de liberalen dan nooit iets voor den'landbouw gedaan Laat eens zien, en ge zult straks overtuigd zijn dat de Bij-den duivel!fluisterde hij Daneel -van Halewijn in 't oor, wij zijn «verraden. De wevers-en de volders hebben zich bij de oproerlingen gevoegd, en wie weet of de an- dere ambachlen hun voorbeeld niet zullen volgen Op de beenhouwers, de visehverkoo- pers en(de bout-werkers, moogt gij rekenen, heer graaf; de andere staan aan den kant onzer vijanden; verklaarde Kerste's.vader. Dan zijn wij verloren en moeten naar onze Steen weder-keeren! knarsetandde de vorst. De toortsen uitRedde wie kan! be val hij onmiddelijk, want hij hoorde Arte- velde's mannen<duidelijk roepen: Daar is de graaf! Laten wij.hem heerlijk vangen en naar Gent leiden, dan zal hij ons den vrede wel toestaan I Door zijne oproerige onderdanen gevan gen worden! welke vernedering voor den vorst! Ook stond Lodewijk van Male, de 'trotsche graaf van Vlaanderen, een oogen blik radeloos en wist niet waar zijne stap pen wenden. Wordt voortgezet). (36« Vervolg). e f s

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1