STADSNIEUWS. Madame SAKS-GÊNE ELROSE De valsche banknoten van 100 Fr. Diefstal van 30.000 fr. St Cecilia bij de OUD-POMPIERS. Maatschappij Burgerwacht. Vlaamsche Ster. Zondag 17 December 1905 De liefde op 30 sporten Het Rouwkleed Théalre d'Ypres. Verloren. Sportleven. De Loting van 1906. Koninklij ke maatschappij Kruisboogschutters. Burgerstand van Poperinghe. HAAR HERSTELLER werken en daden der liberalen luider spre ken dan de klerikale beloften voor het be driegen van den boer. Wie heeft de landbouwtentoonstellingen van vee en vruchten ingericht die de stallen verbeterd en Dieuwe graanzaden hebben doen gebruiken? De liberalen. Wie heeft de wateringen ingericht? De liberalen. Wie heeft het wetboek op het boschbe- stier gemaakt? Nog al de liberalen. De liberalen hebben puik vee en nieuwe gewassen uit den vreemde doen komen, om den landbouwvooruitgang te begunstigen, wat de heerlijkste uitslagen teweegbracht. Het zijn de liberalen die de octrooien heb ben afgeschaft, wat voor gevolg had dat de lasten van twee millioen verminderden en dat de gemeenten in het bezit kwamen van een fonds dat jaarlijks vele millioenen le verde en in vele plaatsen de abonnements- rollen afschafte. Wio heeft de barriererechten afgeschaft? De liberalen. Waren het de liberalen ook niet die de belastingen op het zout afschaften, ten voor- deele van landbouw en nijverheid en van al de huisgezinnen Klerikale schreeuwers, maakt zooveel la- wijt niet. Haddet gij gedurende uwe een-en- twintig jarige regeering ten minste zooveel gedaan voor den landbouw, als de liberalen, dan mochtet gij boffen en stoffen 1 Wij hebben vermeld dat in de Nationale Bank te Brussel valsche banknooten van 100 frank werden ontdekt. Het parket der hoofdstad, vertegenwoor digd door MM. Willemaers, procureur-gene raal, Nagels, procureur des konings, heeft een onderzoek ingesteld. De valsche bankbrieven zijn uiterst fijn nagemaakt en men moet een goed kenner zijn om de nagemaakte van de echte te onderscheiden. De medewerking van ver scheidene personen is hiertoe noodig ge weest, zoo van etsers als steendrukkers en lichtteekenaars. Nooit werd eene banknoot, in Belgie of in den vreemde, zoo goed nage maakt. Ziehier eenige kenteekenen, evenwel, die de nagemaakte banknoot van de echte onder scheiden 1. De waterdruk, het woord cent francs verbeeldend, is in de nagemaakte banknoot zeer onduidelijk en weinig zichtbaar; 2. De G van het woord Sculp, onderaan de voorzijde staande, is buitengewoon klein; 3. De kleine streepjes ontbreken, op het nagemaakte briefje, op het kruis (achterge deelte) van het paard dat op de achtezijde van de banknoot staat. Het dienstpersoneel dat gelast is de bank nooten te klasseeren, is Zondag laatst aan den arbeid geweest om de valsche banknoten te ontdekken. Tot heden, vond men er slechts een twintigtal, doch er zijn voor dertig millioen frank banknoten van 100 fr. in omloop en de hulphuizen der Nationale Bank alsook de post- en ontvangbureelen zijn verzocht geworden den stock dien zij bezitten naar de Bank van Brussel te zenden. Het zal dus nog eenigen tijd duren voor aleer men wete hoeveel valsche banknooten zijn in omloop gebracht. Te oordeelen naar bet maaksel, moeten de valsche banknoten vervaardigd zijn gewor den door Duitchers en de eerste daarvan in omloop gebracht rond de maand Februari van dit jaar. Het parket van Brussel heeft, met het oog hierop, onderrichtingen gezonden aan al de parketten van 'trijk en de Nationale Bank zal, naar gewoonte, eene belooning uitloven van 15 tot 20.000 frank aan hem die de namakers doet ontdekken. Men herinnert zich nog dat men op Zondag 5 November bij de weduwe Decock, eene diefte begaan bad van 30.000 fr, goud werk en nog andere juwelen, die in een blikken kistje verborgen waren en zich bevond in de slaapkamer van Mevr. Decock. De diefte was gepleegd 'smorgens tusscben 8 en 9 ure. Een man ging binnen met visch om te verkoopen, toen eensklaps Mevrouw Decock iemand van boven zag komen en de deur uitliep, zij vroeg aan den koopman er achter te loopen, maar deze weigerde zeggende dat zij miszien had. De visch mar- chand werd den woensdag namiddag aange houden, zeggen wij dat de visch marchand A, Delaire de schoonbroeder is van Madeleine Depuydt die ook aangehouden is geweest, maar in vrijheid gesteld ter oorzaak van bewijzen. Den dag der diefte rond 9 ure 's morgens, kwam A. Delaire uit het vestenstraatje en ging het Minneplein over langst den kant van M. Seys fabriek, hij was drager van een klein pakje met wit papier omringd, bij den abattoir gekomen sprak hij een tijd met de 4 tamboers der Burgerwacht die daar als gewoonte den zondag staan te trommelen. Dan ging hij voort langs de buitenwandeling, denkende niet meer gezien te zijn van de tamboers, werpte hij het pakje in het water en ging zijne wandeling voort. De tamboers hadden zeer wel gezien dat hij het pakje in het water gesmeten had, maar niet denkende dat het een doosje was, hebben zij dit aan niemand verteld. Verledene week, was den politie agent Raspoed, op dienst langs St Pieters kant, toen hij door twee mannen over deze zaak hoorde sprekenhij gaf melding er van aan zijne oversten en seffens werd er een onder zoek ingesteld. Intusschen werd er eenen ongeteekenden brief naar het politiebureel en parket ge zonden om seffens de opzoekingen te doen het water werd afgetrokken en men ging op zoek op de plaats door de tamboers aange wezen, en Woensdag rond elf ure vond men het gestolen kistje gansch plat gestampt. Men liet het kistje aan Mev. Decock zien die het seffens erkende als haar eigendom waarin alles gesloten was. Arth. Delaire werd seffens aangehouden en ten 3 ure 's namiddags voor den heer vrederechter gebracht die na hem onder vraagd te hebben, bevel gaf hem naar de gevangenis te doen. Madeleine Depuydt werd ook ondervraagd maar niet aangehouden, zooals vele men- schen vertelden. Arth. Delaire is 20 jaar oud, was metser- diener en sedert eenigen tijd koopman in visch en fruiten, herbergier in de Lange Meersch A la Ville de Fur nes De politie heeft zekeren Louis Dufrémont, geboren te Roubaix in i860, aangehouden, hij ging van huis tot huis bedelen zeggende dat hij slachtoffer van zijn werk was en maar eenen arm meer had. Hij bood nog al tegenstand. Zondag 11. heeft de Harmonie de Oud- Pompiers op eene waardige wijze S'" Cecilia gevierd. Ten 11 ure hebben de leden der Commissie en het muziek zich ten huize van den mu ziekmeester M. H. Moerman begeven, onder het spelen van eenige schoone pas-redoublés, aan zijne woonst komende hebben zij als vo rige jaren een schoon concert gegeven,nadien zijn zij al spelen naar hun lokaal gegaan, waar er van 12 tot 1 ure een wandelings concert plaats had. Er was uitermate veel volk. Iedereen was tevreden over de uitvoe ring der schoone stukken. Ten 11/2 ure waren al de muzikanten en de commissie in het Hotel de Chatellenie op een lekker noenmaal vergaderd, die duurde tot 6 i/2 ure 's avonds, iedereen was gelukkig eenen vroidijken avond in familie te hebben doorgebracht. Wij houden er aan Me;', Marie Aelbroucq hartelijk te bedanken voor de bijzonder» zorgen die zij tot de bereiding der spijzen en den dienst der tafel heeft gegeven. Al de genoodigden zonder onderscheid bieden haar de beste gelukwenschen aan. Op Zondag 10 December uitstapje voor het muziek en ten 1 1/2 ure banket in 't lo kaal der maatschappij. De leden die begeeren deel te nemen kun nen zich doen inschrijven bij M. E. Degroote of in het lokaal, de dagen der repetitie. loting van 1906, moeten in den loop der maand December hunne inschrijving doen, ten stadhuize hunner verblijfplaats. i De loting heeft plaats in de 51 Kantons op j Woensdag 7 Februari 1900. Schieting van 30 November 1905. Geeft deze maatschappij hare tweede ver tooning van 't abonnement bestaande in blijspel in een bedrijf. treurspel in een bedrijf, en DB VIOLIER gekostumeerd blijspel met zang in een bedrijf Eene mooie vertooning zooals men ziet. De personen die een abonnement begeeren worden vriendelijk verzocht zich te begeven bij M. K. Deweerdt, Rijselstraat. Nous allons recevoir pièce en 4 actes MM. Victorien Sardou et Emile Moreau, auteurs de la pièce, dont le succès est déci- dément inépuisable, ont choisi Madame Daumerie du Thè&tre de la Renaissance. L'annonce de cette charmante artiste dans le röle de la Maréchale Lefèbvre indique le soin particulier que la Direction Daumerie- Aubry apporte a l'interprétation de cette oeuvre d'un succès vraiment sans précédent. A cóté de Madame Daumerie, des artistes des théatres parisiens dont nous ferons connaltre les noms. Madame Sans-Oêne sera jouée le Ven- dredi 8 décembre prochain, en notre Salie de Spectacle. Bureaux A 8. heures. Rideau 8 1/2 h. Prix des Places 1»3 fr.; 2* 1.50 fr.; 3*0.00 fr. On peut se procurer des cartes a l'avance chez Th. Degroote, place Vanden Peereboom. Over 4 weken is er een schoonen para- pluie achtergelaten, geheel de laatste sys teem die open springt door eene veer. Gelieve hem te bestellen ten bureele van het Weekblad. Het is zondag middernacht dat den Bel gischen Kampioen Vanderstuyft voor de derde maal aan de zesdagen koers te New- York zal deelnemen. Onze lezers zullen in het volgend blad, geheel de beschrijving uur per uur kunnen lezen 'tgeen voorzekerd van groot belang zal zijn, want volgens men beweerd is onzen kampioen in goeden form en zal hij het mogelijke doen om de eerste plaats te bekleeden. Onze gelukwenschen op voorhand. De wielrijders die verlangen met nieuw jaar eene kaart te bekomen van den Bel gischen wielrijdersbond, hun recht gevende, vrije ingang in Frankrijk, kunnen van heden af hun doen inschrijven bij Fritz Vanderstuyft, Nieuwpoortschen steenweg, 87, te Oostende. De kaart zal afgeleverd worden tegen betaling van fr. 1,60. Elk zeg het voorts. De jongelingen die deelnemen aan de Schieting van Maandag 27 novemb. Naar den hoepel. Hoog getalVandevyver Arthur. Laag getalVandaele Alfred. Tir réd uit. Pintelon M. 20 20 20 20 20 Vermeulen H. 20 20 25 20 15 Froidure R. 25 20 25 15 15 Burgho A. 15 10 25 25 20 Poelemans D. 15 25 15 20 20 Vandevijver A. 20 25 15 15 20 Maes M. 20 25 20 15 15 Butaye C. 10 25 15 15 25 Salotné A, 20 20 20 15 15 Gruwer A. 20 20 20 15 15 Lesaffre P. 20 15 20 15 15 95 95 95 95 90 90 90 «5 BURGERSTAND ?an den 24 November tot den 1 December 1905 Geboorten Speybrouck, Remigius,Zonnebeke steenw Casteleyn, Helena, Klaverstraat. Gryffon, Maria, Patteelstraat. Gisquiere, Henricus, Zonnebeke steenweg Pauwels, Oscar, Dickebusch steenweg. Tahon, Elvira, Dickebusch steenweg. Bruneel, Bertha, Zonnebeke steenweg. Dekeerle, Ivonna, Meenenstraat. Coppens, Albertus, Bukkerstraat. Ollevier, Maria, Kanonstraat. Huwelijken. Charles, Emilius, dienstknecht en Deweerdt Maria, z. b. beiden te Yper. Decroix, Hilarius, landwerker en Muylle Irma, landwerkster, beiden te Yper. Sterfgevallen Gheysen, Julia, 24 jaar, kleermaakster, ongehuwd, Cartonstraat. Comein, Elodia, 66 jaar, winkelierster.we- duwe Vangel uwe, Martinus, G. deStuersstr. Desramault, Renatus 61 jaar, boekbinder, echtgenoot Lameire, Felicia, K. Thouroutstr! Moerman, Gustavus, 03 jaar, muzieklee raar, ongehuwd, Elverdinghestraat. Volckaert, Petrus, 50 jaar, z. b. echtgenoot Lecoutere, Amelia, Lange Thouroutstraat. Aernout, Emma, 49 jaar, waschvrouw, weduwe Deruddere, Petrus, echtgenoote Leire, Aloisius, Cartonstraat. Declercq, Alida, 3 maanden, Veemarkt. Van den 24 Nov, tot den i December 1905, Geboorten. Eerdekens Herman, Veurnestraat. Beauprez Bertha, Yperstraat. Lamond Gerard, wijk A. Coubronne Magdalena, wijk G. Pitellioen Maurice, Reninghelsstraat. Deschoot Hector, Cosselstraat. Bannelis Joseph, wijk D. Delepiere Julie, wijk K. Huwelijken. Gaspard Maertens, koopman, en Laura De Necker, zonder beroep. David Emile, lattensplijter, en Marie De Coninck, kleermaakster. Jerome Simoen, werkman, en Lucie De Coninck, kantwerkster. Sterfgevallen. Bannelis Joseph, 79 j, landbouwer, echtge* noot van Cecilia Vadamme, wijk D. Durey Marie-Tberese, 90 j. zonder beroep weduwe van Felix Quaghebeur, wijk E. Vandenbergbe Leonard, 82 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Boeschepenstraat. Bruneel Prudence, 78 jaar, ongehuwd, zonder beroep, St Michielstraat. De Bruycker Masgarita, 19 j, ongehuwd, zonder beroep, Priesterstraat. Boutez Joseph, 3 weken, Peerdenmarkt. Huwelijksbeloften. Jules Herou, weduwaar van Philomeoa Caesteker en Juliana Verhaeghe, weduwe van Charles Boddin. C'TM 7W?J1 herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, gl«ns en schoonheid aan me.de. Te bekomen bij M. Raym. OMMESLAGH, merc°rie-en reukverkooper. Groote Markt» 55. Yper«n. v nn-Tiia eBwaaowaHgiiiiriTr-rn-... MEEST GEZOCHTE •SETÏCTró&i.'X'J*

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2