VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Philips Van Artevelde. 2,50 fr. 's jaars, 3,00 fr. 's jaars, Twintigste jaar. Zaterdag 20 Januari 1906. Nummer 3. Een nieuwe kiesstruk Opgepast is de boodschap j Nederlaag van I liet Ministerie M. Karei Buis te Luik i Liberaal leven. Het Ouderdomspensioen, Katholiek of Klerikaal. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maande1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakiogei' ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzond! ring der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangendoor den Office de Pubttcüé, Magdalenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag- middag vr§ m ondertepkend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De abonnenten of de personen die ■wekelijks het weekblad niet ontvan gen worden vriendelijk verzocht het onmiddelijk te laten weten aan den uitgever rijselstraat, 59, teYper. De nieuwe inschrijvers aan het Weekblad kunnen een abonnement bekomen aan den prijs \an voor den buiten, (met den post) dit blad verschijnt wekelijks den zater dag namiddag. De inschrijvingen worden ontvan gen ten bureele van het blad. Voor de herbergiers die een abon nement nemen op ons blad worden prijskampen en vermakelijkheden, wel ke door hun gegeven worden zonder kosten opgenomen. De niet geabon- neerden betalen voorop. De klerikale menschenbedriegers zijn ten stelligste overtuigd dat het einde hunner heerschappij nadert in ons gezegend Belgie. De maand Mei 1906 zal door hen heel angstig afgewacht worden, Ten einde te voorkomen, dat de li berale partij, triomfantelijk hare mi nisters naar de Wetstraat begeleide, zoo zal de klerikale partij alles in 't werk stellen om cle klopping van Mei te ontloonen. Kiezerslijsten zullen worden ver- valscht; en honderden andere groote en kleine middels zullen worden ge- Geschiedkundig Roman. ■De overwinning van Beverhoutsveld beur de alom de voorstaanders der volkszaak op en verwekte, in verscheidene gewesten, on der de lagere standen der samenleving eene gisting die de alleenheerschappij van adel en leenheeren den genadeslag dreigde toe te brengen. De:Fransche en Engelsche gemeenten ver hieven het hoofd en eisehien de erkening hunner onafhankelijkheid. In Luik en Bra bant weerschalden luide vreugdekreten en in dit laatste gewest juichten de steden zelfs luidruchtig de zegepraal des volks toe inmid dels het machtig verbond herinnerende in 1339 door Philips vader met hun land aange gaan. Maar vooral in Vlaanderen vond de heu gelijke gebeurtenis wetrklank oa maakte zij eenen diepen indruk op de gemoedereu. Bij na het gansche gewes schaa'de zich aan de zijde van Gent en wanneer Artevelde ia zij ne geboortestad wederkeerde, werd hem een schier vorstelijke eer bewezen: men begroet- bruikt. En daar zij wel weten dat alles niet heipen zaldat burger en boer en werkman er genoeg van heb ben zoolang bedrogen te zijn gewor den, zoo hebben zij nu een ander middel uitgedacht om duizende stem men in het land te winnen. Zij zenden Deurwaarder-exploiten naar de liberale kiezers om hun kies recht te betwisten Zoo zijn er onder wijzers, advokaten, herbergiers en boeren, die eenige dagen geleden een exploitper aanbevolen brief ont vangen hebben. Wij verwittigen de kiezers dat zij dit exploit niet mogen wegwerpen en indien zij hun stemrecht niet willen zien verminderen, zich te wenden tot een bestuurlid der liberale Associa tie, of iu het bureel, herberg De Zalm, te Yper. Yerledenweek zijn de stemmingen over de forten van Antwerpen begon nen. Het ministerie heeft de neder laag bekomen met 79 tegen 79 en 4 onthoudingen. Minister de Smet en zijne trawan ten liggen te spartelen. In den Cirque des Variétéste Luik, heeft M. Karei Buis eene zeer belangrijke conferentie gehouden over den leerplicht. En groot getal toehoorders waren aanwezig. M. te hem als den Valer, den Redder, den be vrijder des Vaderlands Zijn invloed was zoo groot, zijn gezag zoo slovig gevestigd, dat zijne wertscben bevelen waren voor het Vlaamsche volk on de gansche burgerij hem ais den wezenlij iibn bestierder van Vlaan deren erkende. Overigens, die volksgunst moet geensius verwonderen. IKas de Ru waard in de oogen der groeten, der Leliaarts de machtige trosche behee. schers van het rijke en vrijgevochten Vlaanderland, de ge lijke van koningen en prinsen, die hij door pracht en de weelde zijner hofhouding ver baasde, verblindde en vernederde, in de oogen der menigte, bleef hij een zoon van Gent, eea vertegenwoordiger der oude vrij heden, de vriend, de beschermer der nerin gen, der poorters en der gezellen. Eu waar lijk die vereering was verdiend. Philips deed rechtaan elkeen; groot en klein had toegang tot hem en, te mid Jen zijner macht., was hij eenvoudig en gespraakzaam als do geringste werkersgezel. Om de gezanten, die hem niet alleen uit de verscheidene steden van Vlaanderen maar ook uit andere gewesten gestuurd werden, des te treffelijker en te heerlijker te ODtvan- gen, was hij, op het aandringen zijner om- Maquette de vermoedelijke liberale senator, heeft den uitstelkenden voor drachtgever voorgesteld. M. Buis heeft herinnerd dat ons land nog 175,000 ongeletterden telt. Zijne klare redevoering heeft een diepen indruk op het publiek ge maakt, dat zich verhaast heeft de lijs ten ten voordeele van den leerplicht, te onderteekenen. De liberale partij twintig jaren lang door onze tegentrevers uitgeroepen als dood en begraven legt overal eene bedreivig- heid aan den dag, waarvan wij het beste mogen verwachten. Het is bijzonderlijk in West Vlaanderen dat de herleving zich krachtig afteeken d. De liberale dag- en weekbladen dringen tegenwoordig door in gemeenten waar er vroeger nooit een vrijzinnig orgaan gelezen werd. Dezer dagen werd te Ghistel eene kanton - nale Liberale Associatie gesticht. Te Tbouroutrheeft zich een Jonge Libe rale Wacht gevormd waarvan de notaris Coulier eerevoorzitter, D Maertens voorzit ter is. Met eenen ievengen secretaris getij k de heer Cyrille Cools zal de' Jonge bpacht dapper vooruitgaan. Er zijn reeds zestig le den ingeschreven. Eenige weken geleden had de Jonge "Wacht vaD Yper eene meeting ingericht. De groote zaal van de oude pompiers was goed bezet. Meer dan twee honderd personen wa ren opgekomen, en dat in vollen dag, in eene gebuurte waar er zich niet minder dan tien kloosters bevinden. Het ouderdomspensioen van 65 frank werd verleend geving en der bestuurders genoodzaakt ge weest zijne gewone burger kleeding tegen een kostelijker gewaad te verwisselen en zija huis op den trant van dat der vorsten van dien tijd in te richten. Hij droeg eenen slependen, scharlakenschea mantel met her melijn afgezeten had zooveel strijdrossen en dienstboden als dé graaf zelf. Dagelijks hield men in zijne woning prachtige maaltijden waarop niet zelden de afgevaardigden, de onderhoofdmannen en soms zelfs de burger vrouwen van den hoogerert stand verzocht werden. Tevens had men aangespoord, naar het voorbeeld der ridders en. edelen, een ge slachtwapen aan te nemen. Had de Ruwaard alhoewel wars van ijdele tooi, uit do staat kundige noodzakelijkheid, aan de eischen zijner raadslieden toegegeven, op het laatste punt bleef hij echter langen tijd onwrikbaar. Ten slotte overgehaald en overreed, stemde hij enkel toe drie goude hoedisn op een zwart veld in zijn schild te voeren, zooals zijne voorvaders gedaan hadden. Dit wapen bedie- de tevens volgens hem dat het niet zijn goed dunken maar de volksmacht was die Vlaan deren bestuurde. De misschien al te groote toegevendheid van den Ruwaard tegenover -eenige zijner In 1901 aan de behoeftige» geboren vóór en tot 31 o rnber 1835 In 1902 aan do behoeftigen geboren vóór en tot 31 t)?cember 1836. In 1903 aan de behoeftigen geboren vóór en tot 31 December 1837. In 1904 aan de behoeftigen geboren vóór en tot 31 December 1908. In 1905 aas de behoeftigen geboren vóór en tot 31 December 1839 Evenzoo zal hei verleend worden In 1906 aa a de behoeftigen geboren vóór en tot 31 December 1840. In 1907 aan de behceftigon geboren vóór en tot 31 December 1841 In 1908 aan de behoeftigen geboren vópr en tot 31 December, 1842. Doch in 1909 zal, voor dé eerste maal moeten nagegaan worden of de storting van 18 fr. voorafgaandelijk werd gedaan; werd die storting gedaan, dan zal het ouderdoms pensioen van65 frs. worden verleend-, In 1909 aan de behoeftigen geboren tus- scben 1 Januari en 31 December 1843 In 1910..aan dé behoeftigen be boren tus- schen 1 Januari en 31 December 1844. Ia 1911 aan de behoeftigen geboren tus- schen 1 Januari en 31 December 1845. Sommige lezers zuilen zich misschien af vragen waarom wij bij voorkeur klerikale drukpers schrijven, in plaats van kaïho- lieüe drukpers. 't Is omdat er eigenlijk greno katholieke gazettcü^n België bestaan. Iu deze gazetten treft men nog echte gods iier.stige nog echte christene gevoelens aan 't Is al schimp en haat, onverdraagzaamheid en loensche poli tieker^" welke er in bovenzwemmen. Het katholicisme in Belgie wordt geheel en al in deze afkeerverwekkende richting opgeslorpt- al het walgelijke van het klerikalisme komt j' op den voorgrond en daarmede gaan de oogen j vab de menschen open. Daaraan is het toe te schrijven dat wij tegenwomdig in de meeste verwijderde dorpen van onze Vlaam- vertrouwelingen, deed hem door sommigen van verwaandheid en hoogmoed beschuldi gen, doch de overgroote meerderheid der Vlaamsche bevolking droeg h m eene onbe grensde en onbewimpelde genegenheid toe. Dan, hoezeer ook iti Vlaanderen gevierd, Philips was tocli niet gelukkig. De onbegrij pelijke verdwijning van Kerste, die hij ais zijn eigen kind beminde, de treurnis zijner gade over netverlies van het levenslustige meisje dat vroolijkheii in het gezin bracht en de eenzaamheid dor thans eenigzins ver waarloosde echtgenoote opbeurde, pijnigden hem bitter. Wat meer is, Gozewijn van Herzeele liet hem geene rust, Het ongeduld van den verliefden jongeling grensde aan zinneloosheid en, sedert zijne bevrijding, zat hij dagelijks gansche uren bij Philips gade die hein de geschiedenis der oplichting en der gevangenneming heurer pleegdochter ten minste voor de tiende maal deed verhalen. Hadde ik toch, zuchtte de Loostelooze vrouw bijwijlen; hadde ik u toch op ien aoodiottigen dag van 24° Januari ter vrijdag markt vergezeld, zeker ware mijne dierbare Kerste mij niet ontroofd geworden Wordt voortgezet, magssKiess^} ^Ta^mssfffssea WEEKBLAD (42e Vervolg.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1