VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Twin tuiste jaar. Nummer 8. No de, schuivers» van 1879. Altijd maar Staatstoelagen voor de. klerikale scholen. 209 millioen 820 duizend 394 frank toelagen voor de kl rikale scholen met God, Geld der armen voor de scholen met God. De ransel. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Ale berichten van arkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. be annoncen voor België, ter uitzonde ring der beide Vlaanderen, als mede lie voor het buit-- nland worden ontvangen door den Office de Pubïicité, Magdalenastraat. Brussel Men wor it verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en or ertcekend toe -c zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Er komt geen einde aan hun eiscben Men verwachtte er zich aan dat, de be rucht; deserteurs eo verraders van 't open baar onderwijs in 1879, eindelijk zouden gaan slapen op hun lauweren, nu ze de beste posten in het staatsonderwijs bezetten, getroeteld worden door de regeering als kerstekinderen ea alles bekomen hebben wat hun tarteken lustte. Hewel, 't schijnt dat. we abuis hebben. Althans te Gent vergaderde de - Ghristen Onderwijzersbond waarvan een groot aan tal schuivers van 1879 deel uitmaken en bij monde van een paar leden zijn alweer nieuwe eischen gesteld, De praeses van de confrérie, een pikfijne snuiter, riep uit zonder te verblikken of te verblozen Nooit heeft eene regeering zoo veel voor 't openbaar onderwijs gedaan als het katholiek staatsbestuur. En bij 't hooren vao die ketterij, zijn de muren van de vergaderzaal niet ingestort, een degelijk bewijs dus dat, sedert 't grapje dat de profeet uithaalde onder de wallen van Jericho, de muren geene ooren meer hebben. Dit kan echter weinig k waad, doch van eene ergere soort, is de volgende vraag Hebben de scbooldesert.eurs van 1870 volledige herstelling hunner grieven be komen? Neen, duizendmaal, neen I Daarom eischen wij dat de jaren in 't vrij onderwijs doorgebracht worden in aanmerking geno men bij de vaststelling der jaarwedde en van het pensioen De kerels worden ten langen laatste ver velend met hunne eeuwige geldbekommer- nis Ze hebben in 1879 honger en dorst geledon om de rechtvaardigheid, zeggen ze, hewel, waarom wachten ze dan de geluk zaligheid niet af die hun is toegezegd door den profeet van Nazereth 1 Waarom dio i euwige geldkwestie mengen in eene zaak die ons als een gewetens bezwaar werd voorgesteld Dat M. de Smet de Naeyer, die toch zooveel boni verwezenlijkt, ze maar allen op pensioen stelt met 3 000 frank rustgeld, maar dat ze, om de liefde gods, toch dat eeuwig klagen, bedelen en schooien staken 1 De menschen worden er weekhartig van en alles wel ingezien, wat heeft de staat eigenlijk te maken m t de diensten door die lui aan de clericale partij bewezen 't Zijn «martelaars» geweest, zegt men ons zeer wel, maar martelaars gaan hunne belooning ontvangen in den hemel, gezeten aan de rechterhand des vaders en zagen hunne tijdgenooten de ooren niet af met hun eeuwig klaaglied Nog 'n centje, a. u. b., voor den armen piet. De statistieken welke wij sinds eenige dagen afkondigen o?er de millioenen en mil- lioeuen frank, die jaarlijks uit de Staatskas gerobberd worden voor 't onderhoud der scholen met God, zijn verpletterend voor de pastoorsbladen welke tot hiertoe schreeuw den over alle daken, dat de katholieken hun onderwijs betalen met hunne centen. Na vruchteloos beproefd te hebben onze cijfers te loochenen, geput in de offlcieele oorkonden van 't Ministerie van openbaar onderwijs zelf, stelt ons 'tNieuwsken van den Dag heden het volgende vraagsken Maar zeg eens, waar zijn dan al de scholen, door de liberalen met hun eigen centen gesticht en onderhouden, gelijk de katholieken dat doen In gansch het land zult ge er misschien een half dozijn tellen. Het besluit is dus gemakkelijk te trekken Zeker is het besluit gemakkelijk te trekken. Volgens de officiëele statistieken welke wij sedert, 9 Februari in ons blad alle weken mededeelen, putten de kadodders sedert 1884 jaarlijks uit de staatskas 1. Voor hunne katholieke bewaarscholen, zondagscho len, avondscholen, tappen en congregatiën, 3,914,455,62 2. Voor hunne katholieke lagere scholen, personeel en materiaal, 3,505,316,43 3. Extra toelagen voor de schuivers van 1879, alle drie jaar 26,240 ir. dat maakt per jaar, 8,750,00 4. Jaarwedden voor de gees telijke schoolopzieners, 110,125,00 5. Toelagen aan de katho lieke normaalscholen, 100,000,00 6. Onderhoud der zoogezegde aanneembare katholieke scho len 1.898,643,61 Totaal Frank 9,537,290,66 Deze zes postjes beloopende samen 9 mil- lioen, 537 duizend, 290 fr. en 66 C. betaalt de Belgische schatkist sinds 1884 jaarlijks voor 't,onderhoud en 't personeel der scholen met God. Zulks maakt dus in 22 jaar tijds 309.820,394 frank en 52 c. Ziedaar lezers het besluit Buiten de zes voornoemde postjes treffen wij er nog een aantal andere aan in het Drieiaarlrksch verslag van minister de Trooz over den toestand van het lager onderwijs in Belgie, verslag waaruit blijkt dat de klerikale scho len in B lgie, sinds de kadodders aan 't be wind zijn, zoowat 500, zegge Vijf honderd millioen frank aan het land gekost hebben. Deze formidabele som wordt geklopt zoowel uit de zakken der vrijdenkers, liberalen en socia listen, als uit die der klerikale lastenbeta- lers. Voor liberale scholen is er geen roode duit beschikbaar. De liberale scholen te Yperën, Kortrijk, Lokeren, Nederbrakel en andere steden in Vlaanderen worden recht gehouden uitsluitelijk met de vrijwillige bij dragen der vrijzinnige ou 'ers die hunne kinderen aan de nonnen en broerkens niet willen toevertrouwen en dan durven de pastoorsbladeu ons vragen waar zijn al de sholen, door de liberalen met hun eigen centen gesticht en onder houden gelijk de katholieken dat doen Geeft ons de helft van het bedrag dat gij uit de Staatskas robbert en Allerwege rijzen Als paleizen Liberale scholen uit den grond BERT. hebben de kadodders op 22 jaar tijds geklopt uit Staats-, provincie- en gemeentekassen. Dat hebben wij tot hiertoe met ouweder- legbare cijfers bewezen, en wij zijn eerst op de helft. Onze laatste statistiek hal betrek op de aanneembare scholen, wil zeggen katho lieke scholen welker rekeningen van onder houd jaarlijks sluiten met een tekort van 1 millioen, 898 duizend, 643 frank, dat met toelagen moet aangevuld worden uit de schatkist. Nemen wij heden de bewaarscholen waar van kwestie in het Driejaarlijksch verslag van minister de Trooz, bladzijde 711, onder de hoofding van Private gesubsidieerde bewaar scholen w. z. bewaarscholen in alle kloosters gehou- houden door de nonnekens. Deze trekken per provincie Antwerpen fr 48.521,00 t Brabant 65 904,00 West-Vlaanderen 73 470,00 Oost-Vlaanderen 70 521,00 Henegouwen 73 639,20 Luik 24 936,00 Limburg 12.582,00 Luxemburg 11.972,17 Namen 28.971,00 Totaal Fr. 410.506,37 Dit cijfer klimt natuurlijk van jaar tot jaar, sedert den inval der franscbe klooster zusters die overal bewaarscholen openen. Doch, indien wij het bedrag dezer jaarlijk- sche toelage slechts nemen als gemidd-ld cijfer, dan hebben de brave nonnekens sinds het jaar 1884 uit de kas van Staat, provin cie en gemeente opgestreken 22 maal 410.506 36, dat maakt 9 mil lioen, 31 duizend, 140 fr. en 18 c. Sa nonneken willen w' eens dansen, Ik zal u geven een man Wel zeker, zei dat kwezeltje 'k Zal dansen wat ik kan I Ik mag wel daDsen, Ik kan wel dansen Dansen is onze regel wel. Beggijntjes en kwezeltjes dansen wel Zoo zingen de lieve kloosterzusjes, doch 't zijn wij, beste lezers, die den speelman betalenBert. Provinciën W.-Vlaand. Henegouw Luik Limburg Luxemburg Namen 1900 6 950,63 1.047,68 1.811,01) 2.569,53 1.057,70 840,31 1901 4.440,72 992,33 1.865,00 3.355,24 1.295,85 697,20 Niet alleen in de kas van Staat, provincie en gemeente putten de kadodders vette toe lagen voor 't onderhoud hunner scholen met God, maar zelfs in de kas der bureelen van weldadigheid. Dienaangaande nemen wij de volgende cij fers over uit het Driejaarlij ksch verslag van minister de Trooz, wegens den toestand van het lager onderwijs in België. Toelagen der bureelen van welda digheid voor aanneembare katho lieke scholen. 1902 6 976.91 1 064.80 1 780,00 3 487,16 1.264.99 576,32 14.276,85 12 646,34 15.159,18 Totaal 42,073 frank en 37 c. voor een tijdverloop van 3 jaren Zulks maakt voor het termijn van 22 jaren dat de kleri- kalen aan 't bewind zijn 42.073,27 verme nigvuldigd door 7.3, zegge de ronde som van 307 duizend, 135 fr. en 60 centie men van het fonds der arme men schen voor 't onderhoud der scholen met God En zeggen dat de klerikale dwingeland Woeste een wetsvoorstel ter afschaffing van alle liberale schoolwerken heeft neergelegd, omdat het bureel van weldadigheid der libe rale stad Thienen jaarlijks eene toelage van een paar duizend frank verleen'e aan het werk der sehoolsoep aldaar 1 Bert. Spreekt aan een klerikaal van persoonlij ken dienstplichthij krijgt kiekenvleesch en bibbert als bij denkt aan... de kazerne, den ransel en de rattatoelie. Hoe tiert die klerikaal, dan moet alleman soldaat worden 't is een gruwel, eene ramp, de ondergang van Belgie Wel, de kazerne en 't soldatenleven dat is de val van de jeugd, het verderf, de gruwel der huisgezinnen, de schrik der brave menschen, enz., enz. -—Zoo? Indien ge de waarheid spreekt, waarom dan de kazernen niet afgeschaft waarom dan nog alle jaren 1 op 4 der jongens die 20 jaren bereiken naar die pestholen gezonden, waar volgens u hart en ziel te leur gaan Ja. maar er moet toch een leger zijn het land kan in zekere omstandigheden het leger noodig hebben, antwoordt de kleri kaal, en daarom kan het leger niet afge schaft worden. Goed, maar als het zoo slecht is in de kazerne, waarom moet de eene er dan meer naartoe dan de andere; waarom moet van 4 jongelingen er een ongelukkig worden, waarom moet 1 geslachtofferd worden voor 3 anderenis dat rechtvaardig, is dat juist Ge begrijpt wel, zegt de klerikaal, dat er te veel soldaten zouden zijn indien ieder een moest optrekken. In 't geheel nietMen zou den dienst tijd zooveel korter maken; in alle landen waar elk zijn tijdje dienen moet (slechts eenige maanden), kost het leger min dan in Belgie en is daarenboven veel beter inge richt. Wij trachten naar het vrijwilligers leger we zouden willen, dat niemand sol daat worde buiten zijn wil. Ge lacht er meê Vrijwilligers? Er is nog een land ter wereld waar het soldeniers- leger in voege is, namelijk Engeland, en door den oorlog met de Boeren hebben we gezien, dat er geen slechter bestaat. Ho Ho de Boeren waren ook vrij willigers Ja, doch geen soldeniers Ge wilt toch elk niet verplichten naar de kazernen te gaan Hoe redeneert ge toch Ik wil dat de kazerne goed weze; ik wil dat het leger goed zij. Gij klerikalen maakt dé kazerne en het leger slecht. Ge zijt aanhangers van de plaatsvervanging. De arme gevoelt dat het in de kazerne slecht moet zijn, dat het soldatenleven eene slavernij, eene vernedering moet wezen, want waren de kazerne goed en het sol datenleven, men zou de rijken niet moeten toelaten huune zonen vrij te koopen, om den t ET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1