H TAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. STflDSMIEUWS. Philips Van Artcvelde. Twintigste jaar. Zaterdag 10 Maart 1906. Nummer 10. De wereld springt rp krakken. De schoolstrijd ia Belgie. Liberale vereeniging. Gevallen. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3 00 fr. per jaar voor den buitan, 2.50 fr. voor stad. Por 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maarden 1 fr. Annoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. «5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 All: j orichtan van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondrring der beide Vlaanderen, als mede die voor liet buitenland worden ontvangen door den Office de Pubticité, Magdalenastraat. Brussel Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij er. onderteekend toe te zanden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet. opgenomen. Ja, vrienden lezers, de wereld springt op kr ukken Wanneer men de eensbladen door loopt, bestatigt men, dag aan dag, met klim mende verwondering en diepe treurnis, het immer aangroeiend getal van ongelukken, dieverijen, opstand tegen wettelijk en gees telijk gezag, kindermoorden, zelfmoorden, doodslagen, brandstichtingen en dramas van allen aard. En dat gaat zoo jaar in en jaar ait, hoe langer hoe meer Vooral de misdrijven door kinderen en aankomende jongelingen gepleegd, nemen op schrikbarende wijze toe. En niet zelden zijn ie wanbedrijven met zulke pijnlijke omstan digheden gepaard dat men huivert over zoo veel boosheid 1 Als men zoo dag aan dag die droeve too- neelen, die akelige dramas ziet afspelen in ons aardsche tranendal, dan vraagt men zich met afgrijzen af: Waar gaat dat heen 1 Sedert vijftig jaar zijn de wanbedrijven meer dan de helft verdubbeld. Van waar toch die steeds toenemende misdadigheid 1 Verre weg het grootste deel van dien jammerlij ken staat van zaken is aan de gebrekkige of slechte opvoeding te wijten. Vertrouw mij de opvoeding der jeu^d toe, sprak eens een groot man, ik zal het aanzijn der wereld veranderen! Indien hij zoo de waarheid nocht spreken over de goede opvoeding, dan jk is het tegendeel waar, en baart de slech te opvoeding de beweenlijkste onheilen. En wat is de opvoeding voor veie kinde ren hedendaags Hoeveie oud szija er niet, die er weinig mee inzitten of hunne kinderen al of niet ter school gaan en den weg van eer en deugd opgaan Soms, op onze wegen, zien wij zulke gasten langs de vel len of afgelegen straten dwalen, met de pijp in den mond, terwijl zij u stout aankijken en niet zeiden een aanstootelijk gezegde of een afschuwelijk vloekwoord hunnen mond laten ontvallen. En zeggen dat dit kinderen zijn, die soms nog voor hunne eerste communie staan. En als gij de ou Iers daarvan spreekt, dan bijten zij u toe. Daar zullen vij later wel voor Geschiedkundig Roman. Ik geloof inderdaad, genadige heer «at wij 't hier niet lang kunnen vol houden; bekrachtige Daneel van Hale wijn de rede van den vorst. Wij mogen op de bevolking geenszins rekenen en dat maakt ons machteloos tegenover eenen vijand die iagelijks talrijker wordt. Naar mijn oordeel, behoorden wij de hulp van Frankrijk in te roepen. Aangezien den afval van bijna al de steden, schijnt het mij bijna onmogelijk zonder vreemde ondersteuning den opstand te dempen. Dat is ook mijn gevoelenbevestigde de graaf. Jammerlijk heeft men in Prank- i ijk voor 't oogenblik ook de handen vol, ou wie weet wanneer wij van dien kant op hulp mogen rekenen. Wat er evenwel van zij, ik zal mij naar 't Hof begeven, zoodra mijne zaken voor de opvolging van 't graaf schap Artesië vereffend zijn. De meeste ridders knikten ten teeken van 'toestemming. Daneel van Halewijn alleen vond eene leemte in 's graven beslissing en zorgen; g' hebt u daarmeê niet te bemoeien.. Onze kinderen zijn nog veel te jong en te klein om zulks te begrijpen; Ha, dwaze vader en moeder, 't is hier dat wij u verwachten! Wat uwe kinderen niet wordt geoorloofd als zij meer begrip hebben, mag beu ook voor dien tijd niet toegelaten wordenen wat zij in lateren leeftijd hoeven te doen, dat meet hen, van jongsal aanhou dend worden voorgehouden. En welke taal wordt er soms niet gevoerd in het bijzijn van kinderen? Maak daarop beleefd de ouders opmerkzaam en zij zullen u antwoorden Die kinders geven daar geen acht 1 Gij bedriegt u, ouders, Uwe kinderen, gelijk anderen, zijn met den geest van weet gierigheid behebt; zij luisteren naar al wat verteld wordt. Dat bewijzeu u klaar en duidelijk de menigvuldige wie 's en hoe 's en waarom 's waarmede zij u gednrig lasttg vallen. En dan is men verwonderd, dan klaagt men dat de kinderen zoo jong slim als wij dat slimheid mogen heeten en bedor ven zijn. Ja, eene strenge doch liefderijke waak zaamheid, een aanhoudend voorbeeld van plicchtbesef en burgerdeugd moest de kinde ren van kindsbeen af omringen. Dan, voorzeker, zou de samenleving er heel wat anders uitzien. Dan zou men de jammerklacht niet gedurig hooren herhalen Gebrek aan goede godsdienstige en huiselijke opvoeding, ziedaar een der grootste oorzaken van de steeds toenemende misdadigheid. Het verslag over den toestand van 'tlager onderwijs in Belgie, opgesteld door M. Her- bert Speyer en voorgelezen in den Onder wijsbond, is in druk verschenen. Dit verslag zou in alle handen moeten komen want het bevat wetenswaardige bijzonderheden, die de meeste verblinde vijanden van 't onderwijs zullen overtuigen. Vooreerst de kwestie der «geldverkwis ting. sprak Met uw oorlof, genadige heer graaf, wat gaat dan intusschentijd van Vlaanderen geworden? Wij kunnen het land toch niet zonder de minste verdediging aan de plunde ring en de moorderijen der oproermakers prijs geven? Voorzeker niet, mijn trouwe Daneel; antwoorde Lode wijk van Male. Rupel- monde, Saaftingen en Dendermonde, die ons getrouw gebleven zijn, loopen, voor 'toogen- blik geen gevaar. Alleen Oudenaarde, waar Floris van Heule en Dirk Damman tot heden de pogingen der opstandelingen afgeweerd hebben, zou kunnen bezwijken, wijl hunne aanvallen bijzonder op die stad gemunt zijn. Ik verzoek u daarom allen deze twee moe dige ridders te gaan ondersteunen en mij die sterkte te behouden. Gij, mijn koene Daneel, die mij reeds zooveel bewijzen van belang- looze verknochtheid hebt gegeven, zult het bevel der vesting in handen nemen, en ik ben overtuigd dat aldus Artevelde en zijne handlangers tegen die sterkte niets zullen vermogen, Wij zullen ze tot den dood toe verdedi gen; bevestigde de heer van Halewijn; Wanneer in 1879 het liberaal ministerie Frère-Orban-Bara-Van Humbeeck de school wet deed stemmen en het onderwijs op degelijken voet wilde inrichten, huilden de katholieken over heg en haag dat 't libera lisme met zijne geidverkwisting voor scholen 't land naar den ondergang bracht. De wet Van Humbeeck, die 't onderwijs stevig inrichtte, kostte aan de gemeenten dertien millioen framk in 1883. De wet-Woeste-Schollaert van 1895, die het vraagstuk van 't onderwijs niet oplost, maar tevens de kloosterscholen, op schan dalige wijze bevoordeeligt, kost aan de gemeenten jaariijks Een - en - twintig millioen frank. Wij betalen dus Acht millioen frank per jaar meer en 't is ellendig gesteld met ons openbaar onderwijs. Dit is 't verschil van de differentie en zij die iu 1883 hemel en aarde bijeen schreeuw den over geld verkwistingen hebben heden ten dage de spraak verloren. En de nationale dommerikken groeien maar altijd in aantal aan. De cijfers lie 't onderzoek naar de geeste lijke ontwikkeling van militianen opgeeft zijo hierbij welsprekend, te veel zelfs. In 1903 vielen er 8,423 Vlaamsche lote- liiigen In 'tlot en trokken op voor den dienst, tegen 5,434 Walen. Onder de 5.434 Waalsche schachten trof men aan Die lezen noch schrijven konden 520 Die enkel konden lezen 245 Lezen en schrijven 1.127 Lézen, schrijven en rekenen 2.632 Volledig lager onderwijs genoten 890 Onder de 8,423 Vlaamsche soldaten trof men aan Die lezen noch schrijven konden 1,100 Die konden lezen 564 Die volledig lager onderwijs genoten 695 't Is in 't Vlaamsche land dat men de meeste bötterikken aantreft en eigenaardig om na te gaan is de volgende bijzonderheid dat iu het Walenland 't leerliugcijfer der vrije scholen slechts 1/4 der schoolbevolking en eer de trotsche Ruwaard er in zal treJen, zal hij o/er onze lijken moeten stappen, Dat zweren op we op ridders woord klonk het eenparig uit den mond der edelen. En, tot bevestiging van hunnen eed staken zij plechtig de handen omhoog. Dat verwachte ik van uwe getrouwheid en uwen moed ook bedank ik u allen voor uwe oprechte vaderlandsche gevoelens; gaf de vorst ten antwoord. «En wijl nu alles geregeld is, meen ik dat wij de uitvoering onzer besluiten niet langer moeten uitstellen. Bijaldien de oproerlingen hulp krijgen, zoo als ik het voorzie, zouden wij wellicht in eene ontmoeting het onderspit delven en misschien in de klauwen van dat wraak gierig geboefte vallen.. «Inderdaad;" mompelden de edellieden terwijl eene soort vau huivering don' de zaal liep Om geen vermoeden op te wekken en alle mogelijke hinderlagen te vermijden, vertrek ik dus dezen nacht, met een paar ridders, in stilte naar Hesdijn. De heer van Halewijn zal terzelfder tijd den weg naar Oudenaarde inslaan en zorgen een voldoende bedraagt, terwijl in de Vlaanderen deze verhouding tot 50 p. h. klimt. Vergelijk de uitslagen hierboven, en ge zult overtuigd zijo. De Liberale Vereeniging van het arrondis sement Yperen vergaderden Zondag, onder voorzitterschap van M. Victoor, burgemeester van Meesseo. Na kennis genomen te hebben van de uitslagen van een enkwest ingesteld in al de gemeenten van het arrondissement over de kwestie of het gepast werd geacht met eene volledige lijst te strijden, werd met algemeene stemmen besloten slechts een titelvoerenden kandidaat en een plaatsver vanger voor te dragen De kadidaturen van M. Nolf, uittredend Kamerlid en van M. Vanden Bulcke, eige naar te Wervick, werden toegejuicht. Deze laatste treedt op in de plaats van M. Aug. Brunfaut. M. Ernest Nolf bedankte de vergadering wegens het gulhartig onthaal dat aan zijne kandidatuur te beurt valt en wijst er op hoe de kiesstrijd zich met zooveel hoop op zege praal doet. Hij brengt hulde aan M. Brunfaut, die zelfs iu de somberste dagen nooit wan hoopte voor de toekomst, en die nog blijken van opoffering geeft voor de partij met zijne kandidatuur af te staan aan een kandidaat van een ander kanton. Als kandidaten voor de katholieke partij zijn aangeduid: MM. Colaert, Van Merris en Therelin. De beste hoop bezielt de liheralen. De eerste groote meeting zal gegeven worden te Meessen waar de kandidaten en M. Liheyne alvocaat, als redenaars zullm optreden. Maandag morgend was Eugeea Alleman schaliedekkersgast, bezig met het dak te vermaken van eender huizen van M. Gille- hoeveelheid levensmiddelen mede te nemnn om den tegenstand tot het oogenblik der ontzetting vol te houden. «Uwe bevelen zullen volbracht worden, genadige heer graaf; sprak Kcrste's vader met eene diepe buiging. Eu gevolgd door de andere edelen, verliet hij den vernederden vorst De Leliaarts hadden voor den tijd hunne matten opgerold. Nauwelijks kon den graaf Hesdijn, en Daneel van Halewijn Oudenaarde bereikt hebben, of de Vlamingen, door tal rijke hulpbenden versterkt, verschenen eene tweede maal voor Rijsef. Tot hunne groote verwondering werden hun de poorten ge opend en werden de legerhoofden verwittigd dat de graaf ea zijn aanhang de stad verlaten hadden. Wat lafaards toch!» kreet Raas van Herzeele op den toon der woede, wanneer hij de dubb le vlucht der Leliaarts vernam. Ze ontsnappen ons nogmaals, Gozewijn, en deze maal zal het lastiger zijn ze te achter halen, want ze hebben zich als arenden in hun ne3t verscholenWat moedige ridders voegde hij er spottend by. Wordt voortgezet. WEEKBLAD (4tie Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1