STADSNIEUWS. ZWARTE GRIET LA POUPÉE. Groot Theater Renouprez La Fille du Tambour Major DE FAMILIEGRARDSART In de Fensioengilde Help u zelyen. Dieven. Ylaamsch Tooueel. Morgen Zondag 18 Maart La petite Bohème Le tour du monde a pied Napoleon Le coup de fouet Y éronique La goualeuse Carmen Maatschappij Burgerwacht. BERICHT. Groote Avondvoorstellingen Grooten Carrousel Opitz. Koninklij ke maatschappij Kruisboogschutters. Nooit teleurgesteld. Tombola van Luik. Yerschillige tijdingen. door huniie fleemeWjfe1 'en leugenachtige woorden niet laten medeslepen en bedriegen. Alleszins belangrijk was de algemeene vergadering, welke de Pensioengilde Help u zeiven j. 1. zondag hield in haar lokaal Den Zwarten Leeuw. Wij hadden het genoegen ze bij te wonen en wij beklagen het ons niet. Daar hebben wij gezien hoe werkzaam die jonge gilde is en tot welkea schitterenden uitslag men er komt. Zij telt 163 leden, waaronder 45 mannen, 93 vrouwen en 25 kinderen, die te zamen in 1905 de som van 3145 fr. in de Lijfrentkas stortten, te weten 2771 fr. door de leden zelf, 62 fr. door de bazen en liefdadige per sonen en 312 fr. bij middel der bijzondere staatstoelage. De staat verleende 1193,50 fr. premiën, de provincie 424,20 fr. en de stad, die het beloop aan de gilde niet doet kennen, ook een mooi stuiverken. Wen ziet dat zulks nog al kan tellen en dat zulke sommen schoone renten moeten verwerven. Daar werd ook hulde gebracht en dank gezegd aan de werkgevers en liefdadigen, die uit eigen beweging bij dragen om het aanwerven van eeD ouderdomspensioen aan arme arbeiders wat te vergemakelijken. Dat is verdient ook. Het is jammer dat niet alle bazen zoo vrijgevig zijn en door hunne gift den werker aanzetten zich tegen de ellenden van den ouden dag te verzekeren. Dat is immers de weldadigheid in haren besten vorm beoefenen. Wij vernamen er ook dat de gilde reeds een gepensionneerd lid telt, dat in 3 jaren met eene totale storting van 72 fr. nu eene levenslange rent geniet van zoo wat 15 fr. 'sjaars en dat te rekenen van 55 jarigen leeftijd. Is 't welsprekend genoeg? Dat voor-' beeld zal de onverschilligen misschien wak ker schudden en bewegen zich ook bij eene lijfrentgilde aan te sluiten om aan al de voordeelen, welke de wet verleend te kun- yen deelachtig worden. Wat ons echter het meest getroffen heeft was de rede van den heer Corienier, die deed uitschijnen dat vele werklieden nog denken dat het ouderdomspensioen van 65 fr. zal blijven toegestaan worden. Wat eene erge dwaling is, die velen in 't korte bitter teleur zal stellen. Dat pensioen zal in 1911, dus bij 5 jaren, voor de laatste maal ver leend worden, aan de werklieden, die in n#ód verkeeren en in 1910, dus bij 4 jaar, hun 05e jaar bereikt zullen hebben. Meer êog, zij. die in 1908, in 1909 en in 1910 hun è5®jaar bereiken moeten voor dat tijdstip fiiïnstens 18 fr. in drij jaarlijksche stortin- van minstens 3 fr. ieder in de Lijfrent kas gedaan hebben, zoo niet zulien zij geen reélQt op het pensioen van 65 fr. kunnen Qööi gelden. Men moet het hun weigeren, zel'fs!' dan als zij in den grootsten nood ver- kodrën en zich in al de andere voorwaarden B^Mden. Deze die in 1843 geboren zijn en ÏÏÉls ïn 1908 hun 65e jaar ten volle bereikt hebben, moeten dus dit jaar nog minstens 3 fE "storten, anders blijven zij onherroepe- lijk^dn dat pensioen beroofd, omdat zij dan "géème'3 jaarlijksche stortingen meer zullen "künnen doen. De heer Cordenier had dus frveréëhot van gelijk als hij eenen warmen Öpföëp' deed aan alle leden om, elk in zijne omgeving, eens te trachten na te gaan, wie J2icÜ ih dat geval bevindt en deze dan in te 'ircliten wat zij te doen hebben om zich in regel té stellen en ze zelfs aan te raden dat 'biet'uit te stellen. ïiét^is1 stellig eene plicht voor de pensioen- ""giMët^H'e zorgen dat de ouderlingen, door "léeftere onwetendheid, niet van dat pensioen tje^ hoe imager ook, verstoken blijven. Wy këuféhmien spreker volop goed en Help u z'ëlvbn heeft daardoor een schoonen plicht volbracht. Deden alle gilden zooveel, onze oudjes zouden wel allen ingelicht worden en -metdo wet in regel komen. Doch wij vinden datu&ulks geen plicht is enkel voor de Lijf- retftgildefir, maar ook en vooral voor de -Openbarenbesturen. Zij zijn inderdaad in het falfeven giroepen om voor de belangen van alle hkutcgéPS'eïi'Voor deze der armen en zwakken Jj*t édfiaftatoorgen. Zij ook zouden dus moeten maatregelen nemen om te waken dat al de wèfkersiih de jaren 1843, 1844 en 1845 ge- h'jböïhni'weloen goed ingelicht worden over wat zij te doen hebben om niet van het ouderdomspensioen beroofd te blijven als zij het noodig hebben. Doen de openbare bestu ren dat niet, zij blijven aan den eersten van hunne heiligste plichten te kort en verdie nen dan aan den schandpaal gespijkerd te worden. De handen uit de mouwen dushet is meer dan tijd. K. D. Zondagavond zijn dieven gedrongen in de huizen nrmmers 1 en 3 der Pilkemstraat, op Kalfvaart, bewoond door Karei Waterbley en Jules Leupe. In beide huizen werden al de meubels opengebroken. Bij Waterbley sto len de dieven een horlogeketting, twee oor slingers en twee ringen, het al in goud. Bij Leupe legden zij de hand op een som van 12 fr., eene damenshorloge en eene zilveren ketting, eene gouden halsspeld en twee gouden oorslingers. Om binnen te geraken hadden de inbrekers in elk der huizen eene ruit uitgesneden. De diefstal moet gepleegd zijn tusschen 6 en 8 uren. Op Dinsdag 3" April, geeft de koninklijke tooneelmaatschapdij De Kruisbroeders van Kortrijk op den stedelijken Schouwburg van Yper eene buitengewone vertooning van drama in zes bedrijven, door Rosier Faassen. Het is een der schoonste drama's, die ooit geschapen werden, vol roerende toestanden en diepingrijpende tafereelen.öe Kruisbroe ders vormen eene groep tooneelisten, echte kunstenaars, heel en al op de hoogte hunner taak. Men mag dus verzekerd zijn dat Zwar te Griet opperbest zal vertolkt worden en dat wij daar de gelegenheid zullen hebben eene vertooning bij te wonen, die onder de genotvolste mag gerangschikt worden. Het lijd dan ook geen twijfel dat de liefhebbers talrijk zullen opkomen om er van te genieten Niemand zal het zich beklagen, hoor Pdijzen der plaatsen: 1® 2 frs.2® 1 fr. en 3* 0,50 fr. Kaarten op voorhand te bekomen bij den heer Th. De Groote, Vandenpeereboomplaats. Stad Yper Vandenpeereboomplaats. is aangekomen met een gansch nieuw per soneel en nieuwen repertoire. Iedereen herinnert zich nog de schoone vertooningen welke men daar bijgewoond heeft. M. Renouprez heeft geene moeite noch kosten gespaard om aan het publiek schoone en aangename avonden te laten doorbrengen. gisteren Vrijdag gaf men op meesterlijke wijze heden zaterdag LE BOSSU Drama en 5 actes. ten 3 ure op algemeene vraag In deze voorstelling heeft elk groot mensch het recht gratis een kind mede te nemen. Later aankondigd men De personen die tot heden de vertooniDgen bijgewoond hebben moeten bekennen dat wjj Schieting van 15 Maart 1906. Gewono. Fol J Vermeulen H. 15 20 20 25 15 Dehollander Hij 15 5 20 20 25 Poelemans D. 25 20 20 15 10 15 10 20 10 25 25 15 10 15 10 Vandevyver A. Pinteion M. Burgho A. Salomé A. 10 20 25 20 25 100 95 90 90 80 76 75 75 1 25 5 20 25 10 25 10 10 20 BURGERSTAND van den 9 tot den 16 Maart 1906. Geboorten. Sanctorum Mauritius, Moscoustraat. Frère Marcellus, Boterstraat, Bryxis Urbanus, O, L. Vrouwstraat. Vandenwynckel Albertus, Hoornwerk. Buseyoe Celesta, Klaverstraat Dewilde Gerardus, Zonnebeke steenweg. Kesteloot Magdalena, Zonnebeke steenw. Micbiel Magdalena, Neerstraat. Wullepit Irema, De Haernestraat. Debreuk Elisa, Poperingbe steenweg. Deconinck Alphonsus, Boomgaardstraat. Sterfgevallen. Germonpré Carolus, 75 jaar, zonder beroep echtgenoot Vandenbroucke Julia, Patteelstr. Degomme Julia, 81 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Poperinghe steenweg. Sinave Andreas, 1 jaar, Korte Thourout- straat. Tresy Celina, 10 maanden, Doorgangstr. Leun Rosalia, 71 jaar, zonder beroep, weduwe Goudenhoofdt Aloisius, Poperinghe steenweg. Debruyne Gerardus, 4 jaren, Statiestraat. Wittouck Pierre, 49 jaar, landbouwer, echtgenoot Ameel Rjsalia, Paddevijverstraat Tanghe Maria, 47 jaren, zonder beroep, weduwe Van Royen Petrus, Janseniusstraat Lemaire Edouardus, 82 jaar, zonder beroep weduwe Sinaeve Catharma, Rijselstraat. sedert lang geen zulken goeden tooneeltroep j in Yper gehad hebben. j De liefhebbers van 't tooneel kunnen hunne liefhebberij ten vollen voldoen. Bentley's Extra Stout B. Y. B. Agent Balleul Heugebaert. heeft de eer de geachte bevolking der stad Yper kenbaar te maken, dat de koninglijke Cinématograaf heden zondag van 3 ure fami lie voorstellingen zal geven aan vermin dering van Prijzen. Alle avonden om 8 ure met een gansch nieuw pogramma. DONDERDAG TOEKOMEND om 3 1/2 ure groote familie voorstelling. Hopende vereerd te worden met den groo- ten bijval die wij hier genieten Bedanken wij U voorop. Familie Grandsart. Men weet de carrousel Opitz een de groot ste aantrekkelijkheden is der foor, sedert lang hebben wij het kunnen bestatigen, al hoewel veel andere vermakelijkheden be staan op de markt moet men bekennen dat men bij Opitz eenen aangenamen avond door brengt. Onnoodig verder uit te breiden daar de Yperlingen serdert lange jaren er naar toe trekken. Iu den loop dezer week zal M. Opitz nog eens aan het Ypers publiek eenige schoone prijzen te winnen geven, geen twij fel of er zal veel volk naar toe trekken. Gamma De Beukelaer Volmaakte melk chocolade Schieting van Maandag 12 Maart Naar den hoepel Felix Pintelon 10 13 13 10 46 Vandevyver 13 116 De Beukelaar 's Hopjes De regelmatige wijze waarop in onze dag bladen plaatselijke gevallen zooals het vol gende bekend gemaakt zijn, boezemt ons hier te Yper noodzakelijk belang in. Er is geene wijk onze stad, die niet vertegenwoor digd werd, ook is het met belang dat wij wekelijks een altijd plaatselijk geval besta- digen en zulks verdient het grootste ver trouwen. Mm* Vaneatnpo, 9, Goudepoortstraat te Yper, zegt ons 'c Is sedert meer dan een jaar dat ik aan houdend aan nier-en rugpijnen leed, Ik was 's morgens zoo vermoeid dan den avond te voren bij 't slapen gaan, ik kloeg altijd van hoofdpijnen, aanhoudend had ik bedwel- mingen, 'tis met moeite dat ik mij kon bukken en dikwijls kostte het mij om het niet uit te schreeuwen, wanneer ik mij op rechten wiide deed de rug mij zeer pijn, mijn water was troebel, ik was gansch op mijn ongemak, en van dag tot dag scheen het mij te verkwijnen, toen ik gebruik maakte der Foster Pillen voor de Nieren verkocht in de Apotheek Becuwe. 't Is met dankbaarheid dat ik op mijne beurt die onwaardeerbare pillen wil aanbe velen want zij verplichten mij reeds van de eerste dagen en na niets meer dan eene week verpleging was ik gansch anders en eindelijk van mijne vreeselijke nierkwalen ontlast. Ik verklaar het bovenstaande waar en ver oorloof U het kenbaar te makeD. Het gevaar der nierziekte. Nierziekte nadert langzamerhand, verraderlijk en kan jaren lang in het gestel geweest zijn. voordat de zieke de ware oorzaak zijner ongesteld heid vermoedde Het kan zijn dat hij hoofd pijn, pijn in de leden, zenuwpijn, jicht, rhumatiek, een zenuwachtig, opgewonden, of een zwak afgemat gevoel, zwakte van het hart, waterzucht, enz., gehad heeft. Indien ge niet wilt teleurgesteld worden, verzekert U dan dat het wel de echte Foster Pillen voor de Nieren zijn, die men U geeft; mijd U dus voor namaaksels met min of meer gelijkend voorkomen en naam, want ge zoudt den wenschten uitslag niet verkrijgen. Men kan ze ia alle Apotheken bekomen tegen 3 fr. 50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor Belgie: Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50 Gou denbergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels, eischt het handteeken James Foster op elke doos. W. Y. 17 Proeft de Petit-Beurre Parein van Antwerpen. De voluittrekkiag der bijgevoegde loten aangesloten aan de serie E (bruine brietjes) heeft plaats gehad Dinsdag 13 Maart. De afgeving van deze loten zal gedaan worden tegen afgeving der overeenkomstige brieftjes, in het Paleis van Schoone Kunsten te Luik, te beginnen van 20 dezer de zon- en feestdagen, van 10 tot 12 ure, de andere dagen van 10 tot 12 en van 2 tot 4 ure. Men levert hedendaags de loten der serien G, A, B et Cdeze van de serie D mogen geeischt worden te beginnen van den 12. Den dienst van de tombola gelast zich niet met het verzenden der objecten. De post en telegraaf bureelen zijn gelast met het verkoopen der lysten en catalogues der loten. BALSEM zuivere kinawijn, ver wekt eetlust Waarom nog hoesten? Wanneer wij openbaarlijk verzekeren dat eene flesch Borst Siroop De Pratere altijd voldoenen is om den geweldigsten en gevaarlijksten hoest te genezen. Alwie borstsiroop De- pratere genomen heeft kon niet nalaten zijne voldoening uit te drukken en zegt aan alwie die het hooren wilt; dat is waarlijk eene goede borst remedie. 2 fr. de flesch te Oostende en te bekomen bij MM. May Libotte, Aerlsens en Donck te Yper, Monteyne, Poperinghe. Van Win dekens te bekomen, en overal. En te bekomen in alie goede apotheken.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 2