STADSNIEUWS. Yoor eigen belangen. Nog een kolenmijner gered te Courrièrës. Tram IJper-Dixmude. Diefte. Halfvasten. Koninklij ke maatschappij Kruisboogschutters. Uitvoer van planten. Bargerstand vau Poperinghe. HAAR. HERSTELLER Werd te Geeraafdsbergen verhaald Vraagt i)e Baakatoer's Cakes. verkiezingen Welnu, vrienden, er is nog veel en nuttig werk te verrichten. Men zegt dat ons geliefkoosd Vlaanderen ontwaakt dat is wel waar, maar woorden alleen zijn niet voldoende Om het hatelijk katholiek ministerie omver te werpen, dient er van nu af onver poosd en onophoudelijk gewerkt te worden. Welaan dus, partijgenooten, allen hand in hand gewerkt, om in de Mei aanstaande de domperskliek naar de maan te zenden, en onze volksvrienden, de koene strijders naar de Kamers-te zenden. öansch het land houdt het oog op ons arrondissement gericht. Nu meer dan ooit zal in gansch het land de nationale leus Eendracht maakt macht» moeten in aandacht gehouden worden, als ook de woorden onlangs door een beroemd politiek man uitgesproken Werkt altijd standvastig gelijk uwe vijanden Het is hetgeen wij zullen doen in de toe komst, nog meer dan in het verleden, om te toonen aan onze leiders en aan degenen die zich voor dè goede zaak opofferen, dat hun woord hier als goed zaad in Vlaanderens vruchtbaren grond gevallen is en dat het onkiemd is en ge wassen tot den boom vau Vlaanderens vrijheid, vooruitgang en onl- slaving. Het werkmansleven zal in België ver beterd worden wanneer, zooals in naburige landen, het verplichtend onderwijs en de gelijkheid van rechten en plichten aan alle burgers zak toegekend zijn. Plichtig is de regeering geweest zulke nuttige hervormin gen niet ingevoerd te hebben. En dit alleen uit gehoorzaamheid aan de geestelijkheid. Geestelijkheid die sinds jaren in vele gemeen ten den grooten baas Speelt. Daar vindt men schoone gendarm riën; daar is het schoonste huis, de pastorij. Maar de school trekt goed op eene schuur! De genever is de plaag der dorpen, waar men het kanonnenvleesch te koop vindt aan lage prijzen! En toch ziet men de afgeslaafde werkman de goede pas toors bedanken voor het negencentjes pen sioen dat hem verleend wordt. Het volk is lang genoeg gepaaid geweest door heer- kens die hunnen hemel op aarde maken, en van het zweet des volks leven. Daar zal een einde aan die onrechtvaardigheid komen wanneer alle werklieden van dorpen en steden het eens zullen zijn om naar de Kamers mannen te sturen, die daar hunne plicht zullen doen, en wetten zullen maken ten voordt ele van het algemeen welzijn, en niet zooals nu, eenige faQadewetten stemmen waarvan weinig in huis komt. Aan welke politieke partij ztj ook toebehooren, moeten zij uit hun brokske stemrecht, alle mogelijk nut trekken om hervormingen van algemeen belang tot stand te brengen. Ook is ons schoon programma overal welkom en wordt het aangenomen als de reddingsplank van het volk dat voor vrijheid en gelijkheid strijdt. Vroolijk wappert de liberale vlag, die zoolang miskend is ge.weest; ook zal de strijd hevig zijn in de toekomende kiezing, en de bazen die het kiesvee naar de stembus leiden, zullen alle middelen gebruiken om weerstand aan de vrij9 gedachten te bieden. Zij die overal de kiezerslijsten ten hunne voordeele en zonder kontrool gekneed'hebben, zullen ook de kiezingen trachten te vervalschen. Daartegen moet overal paal en perk -vesteld worden, met in alle Meshureelen. in alle dotpen, hoe klein ook, goede en bekwame getuigen te stellen, om de vrijheid der kie zers en het geheim der kiezing t,e handhaven. Hoogst is het noodig dat alle werkzaamheden van het bureel, göe 1 nagezien worden, en het getal stemmers goed in oogen gehouden. Daarom moeten de getuigen de kiezerslijst hoed kennen, omdat Pieter niet kome stem men voor Karei, en deze niet meer stemmen verkrijge als hij recht heeft. De kiezers lijsten zijn heden vastgesteld voor de Mei- kiezing, de getuigen zooveel mogelijk geko zen in de gemeente waar zij moeten werken, moeten van nu af zich met de lijsten bezig houden, zien of er geene kiezers gestorven zijn, of recht tot stemmen verloren hebben door failliet, gerechtvonnis, enz. Om hunnen plicht goed te kwijten, moeten de getuigen onze Chineesche en zoo ingewik kelde kieswetten machtig zijn, en daarbij krachtdadig optreden om de bureelleden in het goede spoor te houden. Daar kan nog bedrog gepleegd worden met geteekende briefjes. Alle trukken moeten tegengewerkt worden en alle rechtvaardige lieden moeiten het moeilijk werk der getuigen des noods ondersteunen. De kiezing is verplichtend; zij is geheim, zij moet ook rechtvaardig zijn. Daarom moeten in alle kiesbureelen goede, wakkere en bekwame getuigen zetelen, en van nu af aangesteld worden. Na 24 dagen levend boven gehaaid Men heeft Woensdag morgend, uit den put nr 4 van Sallaumines nog een kolenmijner levend bovengehaald, nadat hij gedurende 24 dagen in een echt graf had verbleven. Men denkt dat er nog andere in 't leven zijn. j De nieuwe overlevende is August Berton, Hij woont te Sallaumines, is 32 jaar oud en werd geboren te St-Eloy des Mines, in Puy du Doms, Ziehier de eerste inlichtingen over de red ding van Berton Eene ploeg werkte op 231 meters in put 4, toen rond 8 uren een der arbeiders zich op den schouder voelde kloppen en eene stem riep Ik ben gered De ingenieurs Bard en Petitjean allen liepen naar dezen die weerkeerde tot het leven en brachten hem naar den ophaal bak, die wer.d opgehaald. Men bracht Berton, bedekt mét eenen deken, om zijne oogen te beschermen tegen 't licht, naar een bijzonder lokaal, waar hij op een bed werd gelegd. Het nieuws verspreidde zich bliksemsnel. De opgewonden menigte snelde toe. Toen kwamen de dokters en verzorgden Berton, die niet al te veel honger had geleden ver klaarde in de eetzakken der dooden eerte toereikende hoeveelheid eten te hebben ge vonden om zich te voeden. Hij verklaart het eenige levende wezen in den put te wezen. Berthon, de ontsnapte, vérkeert in goeden toestand 1)8 opzoekingen. De afgevaardige mijnwerkers troffen op 384 meters in een stal nog een levend paard aan. 't Was nog wel levend. Sinds de 25 dagen dat het daar opgesloten was, had hpt dier het hout zijner kribbe en van een koflfe? opgeknaagd, en wat stroo geeten. In den stal stond 30 centimeters water. De lijn van den buurtspoorweg van Yper naar Dixmude is voltooidzou men ze van nu af reeds niet kunnen benuttigen en daar toe des noods de gebouwen van het depot te Yper gebruiken 1 Aldus luidt eene vraag door M. Nolf van Yper, aan den Minister van spoorwegen gericht. Deze week dinsdag nacht zijn er dieven binnen gedrongen in de woonst van M. Baron R. Mazeman de Couthove, Oudenzakstraat, 35, te Brugge, hebben er eene lade openge broken en eene som van 1150 fr. gestolen, zonder hun adres kaartje te laten. Kavalkade te Meesen. Zondag van halfvasten heeft er te Meesen eene luisterlijke kavalkade plaats gehad, met medewerking van het liberaal gemeente bestuur. Het weer pronkte wel in den morgend, maar Phebus kwam weldra tot betere ge voelens en zond ons rond den middag zijne stralen. De trams brachten uit de naburige steden en parochiën eene menigte volk meê. De schoone landjeugd was ook in aantal toege stroomd, welke onze stad met hunne tegen woordigheid vereerden De stoet was in alle oogpunten merkwaar dig en moest in zake van schoonheid en inrichting voor deze van andere steden niet onderdoen. Het kluchtige wisselde zich af met het deftige, het nuttige met het ver- lödGDö De Meesensche neringdoeners hebben al hoewel het ongunstig weder, eenen goeden dag gehad. Daar ten minste zijn de nering doeners door het liberaal bestuur onder steund, terwijl men hier in Yper, wanneer er nog iets te doen is die aan het katholi k bestuur niets en kost en de inwoners wat profijt bij brengt, benijden en beschimpen zij nog de inrichters. Daar is de handelwijze der katholieke mannen. De Meesenaars toonen dat zij bloed in hunne aderen hebben, en de interesten van hunne inwoners ter harte nemen. Ook ver dienen de inrichters van het feest van Zon dag den meesten lof en den besten dank Eere, eu een gul hartelijk bravo voor hen 1 Het is spijtig d it Komen juist den zelfden dag gekozen heeft om eene kavalkade in te richten, 't ware te wenschen dat zij deze feest in de eerste, dagen van karnaval zouden geven, het is nu reeds zooveel jaren dat Meesen den dag van halfvasten gekozen heeft om eene kavalkade in te richten. Twee feesten op denzelfden dag ia de buurt veroorzaakt wederzijusche schade. ELIXIR D'ANVERS stilt maag en buikpijn. Schieting van Maandag 2 April Naar den Hoepel. Hoog getalVandevyver Arthur, Laag getal: Vermeulen Léon. Ministerie van Landbouw, Beheer van Londbouw. Brussel, den 21 Februari 1900. Mijnheer de Gouverneur, Ik heb de eer u te berichten dat er door het bijvoegsel handelstraktaak, den 22n Juni 1904 tusschen België en Duitschiand geslo ten, overeengekomen is dat de planten, boompjes en gewassen (den wijDStok uitge- zonderdj, voortkomende van kweekerijen, hoviDgen en broeikassen, reizende tusschen Belgie en Duitschiand, voor de reis, op eene der volgende wijzen moeten aangeboden worden 1° gepakt in kisten, manden of gesloten pakken; 2° gestort in gesloten of geplorn beerden wagen 3° geladen op open wagen, met eene inpakking die volkomen de aarde en de wortelen bedekt, de takken samengebonden zijnde. Ik verzoek u, Mijnheer de Gouverneur, de ruimste ruchtbaarheid te geven aan deze schikkingen die met 1 Maart aanstaande van klacht zullen worden De Minister, B®n M. van der Bruggen. Proeft de Petit-Beurre Parein van Antwerpen. BURGERSTAND van den 30 Maart tot den 6 April 1906. Geboorten. Dumortier, Maria, St. Janstraat. Ghesquiere, Joanna, Klaverslraat. Adenot, Margareta, Water kasteelstraat. Verkouter, Lucianus. Minneplein. Ozeel, Bertha, Poperinghesteenweg. Vanderghote, Josephus, Veemarkt. Tasseel, Selima, Drielingstraat. Lebon, Marcellina, Doorgangstraat. Flou, Maria, Poperinghesteenweg. Sterfgevallen, Verhulst,Hortentia,71 jaar, zonder beroep ongehuwd, St. Jan hospitaalstraat. Ollevier Maria, 4 maanden, Canonstraat. Duprez Germana, 8 jaar, St Elisabethstr. Devrieze Maria, 34 jaar, kloosterlinge, Boilingstraat. Trasschaert Julianus, 50 jaar, werkman aan den ijzerweg, echtgenoot Louwagie Maria. Dickebusoii steenweg. Dezitter Barbara, 78 jaar, zonder beroep, weduwe Odent E tou.t us, St Jan Hospitaal straat. De Grendele Caroius, 65 jaar, werkman in de Statie, weduwnaar Verstraete Theresia Schuttelaeresiraat, Thiteca Josephus, 73 laar, landwerker weduwnaar Eobaeys Carolina, en van Deburggraeve Pelagia. Dixmudestraat. Debruyne Lucia. 80 jaar, z. b. Dixmudestr Bentley's Extra Stout B. y. B Agent Balleul Heugebaert. Van den 30 Maart tot den 6 April 1906. Geboorten Room Alice. Rek hofstraat. Maselys Margareta, Wijk S. Samyn Abel, Wijk I). De Wachter Jeanne, Casselstraat. Huwelijk. Dumelie Maurice, metsergast en Maria Papin, kantwerkster. Sterfgevallen. Rappelet Maurice, 2 j. en 9 m. Wijk C. Hulet Arthur, 42 jaar, ongehuwd, Boe. schepenstraat. üül S? I Wj ]|j iW I p (ft ft p 5s9 feV flssi <C'VJ herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verw ert het schin en deelt er leven, groe-kracht, glans en schoonheid aan mede. Te, bekomen bij M. Raym. OMMESLAGH mercerie-en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. BALSEM zuivere kinawijn, ver wekt eetlust Een inwoner van Geeraardsbergen zeg hier rechtzinnig en volgaarne de wijze waar op hij eindelijk verlicht en vervolgens gene zen werd van eene aandoening die zijnt wanhoop uitmaakte; degenen, die aan ader spattige zweren, sczema, speen, dauwworm enz lijden, zouden wel handelen er voor deel uit te trekken. M. G. Cau wel29 Denderstraat, te Gee- raerdsbergen, zegt ons Sinds zeven jaren leed ik van 't speet; vergezeld van vreselijke jeukiugen, ik hac reeds vele middelen beproefd, maar zondei uitslag, ik wanhoopte en geloofde gaens genezing meer mogelijk, toon ik aangerader werd de Foster's Zalf verkocht te Ypei in de Apotheek Becuwe, te gebruiken. 't Was gelukkig voor mij want na eenigt toepassiagen heb ik een onmiddelijke ver lichting gevoeld en acht dagen later bad ii het genoegen mij teenemaal genezen te ziei van die vrees-dij ke kwaal. Ik verklaar he bovenstaande waar en veroorloof U he kenbaar te maken. De jeukingen, eczema, het speen, alsooi al de huidaandoeningen in 't algemeen zijl eene aanhoudende kwelling; de prikkeling is er des te onverdraagelijker van daar allt rust mogelijk ishet leven is een ware las en de gezondheid wordt ondermijnd. Dt Foster's Zalf verlicht altijd en verzacb reeds van de eerste toepassing gelijk welkt huidaandoening, zooals eczema, bloedend o droog speen, pijpzweren, aderspattige zwe ren, vochtige korsten, impetigo, melkkorst puistjes, dauwworm, jeukingen, winter handen en voeten, barsten, enz. Voor al dt gewone gevallen is eene doos altijd voldoendi om niet alleen eene onmiddelijke verlichting maar enne krachtige, blijvende en oaber valbare genezing te geven. Foster's Zal gelukt altijd zelfs daar waar al de zorgei mislukten. Verzekert U dat men U de Foster's Zalf geve van dezelfde soort als die welke M Cauwel gehad heeft. Men kan ze in all Apotheken bekomen tegen 3 fr. 50 de dooi of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per pos met het bedrag der som te zenden aan he Algemeen Depot voor Belgie: Enge licht Apotheek, Ch. Delacre, 50 Goudenöerg straat, Brussel. Wacht U voor namaaksels, eischt he handteeken James Foster op elke doos. W. Y. 20 «HO III I W—W HWMWS —mi Wl Ill Mill»—w*—am MEEST GEZOGIJTE KÏ j) v«ëU1:ï"';.tgtS"'

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 2