ST A DSN FÊUWsTI MELROSE In België of in Frankrijk. Het Kieskartel ia Vlaanderen. Prijkamp voor Beestialen. Burgerstand van Poperiaghe. HAAR HERSTELLER Koninklij ke maatschappij Kruisboogschutters. Yerschillige tijdingen. ing; zij zal zijn en is steeds het gevolg, of beter het verschil tusschen eene samentel ling en eene aftrekking, een batig slot ten voordeele van een grondig onderwijs, van eene degelijke opvoeding. Zijn we nog in België? Zijn we niet in Frankrijk Worden de kiezers van West-Vlaanderen, Braband, van de provincie Antwerpen, Na men en Luxemburg met Mei opgeroepen, om de helft van de kamer der Volksverte genwoordigers te kiezen, die te Brussel, in de Wetstraat, zetelen Zijn zij niet bijeengeroepen om met de maand April deal te nemen, tot de kiezing van de kamer der afgevaardigden, die te Parijs, aan de Orsaykaai zetelen Kr is van niets anders kwestie meer, dan van de fransche wet op de scheiding van kork en staat en van den lievigen tegen stand, die hare toepassing in Bretagne, in de Noord- en Opstproviaciën teweegbrengt. Gansche kolommen worden besteed om met eene met moeite verkleede welwillend heid in al zijne bijzonderheden te verhalen, de moordenaarsfeiten waartoe de door on wetendheid en dweepzucht verdwaalde me nigten zich overleveren. Door de pen der dagbladschrijvers en bij monde van de klerikale sprekers, hoort men niet anders meer dan hevig protest tegen de inventarissen der fransche kerken. Hen te booren, zou men het berucht woord kunnen veranderen en zeggen: Het combism, zie daar uwen vijand, belgische kiezers! gering te verrechtvaardigen van onze kies wetgeving, bestaande uit ongebondenheden, tegenstrijdigheden en onrechtvaardigheden Zij kan niet anders meer stamelen dan combism Zij prijst de hooge daden van de fransche dweepers en ze ziet niet, dat zij hare laatste aanspraak verliest op den titel van partij van orde en algemeenen vrede; en dat zij gansch den kamp verloochent, tegen de bel gische socialisten geleid in April en Mei 1904. Da maskers vallen Zij is de partij van orde omdat zij het be wind in handen heeft, maar zij zou niet aarzelen gelijk in Frankrijk den heiligen oorlog op te delven, zoo haren intrest het haar scheen aan te bevelen. Da natie is verwittigd; zij weet wat dis behouders van gister waard zijn, de schoone heldendaden vandaag toejuichende, die hun ne fransche medegeloovigen uitmeten, en die niet min dan misdaden van gemeen recht zijn. (Naar le Réoeil des Flandres). De Evenredige Vertegenwoordiging zal al dus voor altijd leefbaar blijven. I De handelwijze is grof en ten hoogste ge vaarlijk voor zijne uitvinders. Zij moet vol gens hun inzicht dienen om de algemeene aandacht van de zoo gewichtige, angstwek kende vraagstukken in Bslgië opgeworpen af te trekken; met ze op de gebeurtenissen samen te trekken, die niet gemeens hebben met ons openbaar recht, en alzoo het gewe ten van vele Belgen, getrou w gebleven aan de katholieke kerk, te verschrikken. De staf van het klerikaal leger weet het. Twee en twintig jarenjonafgebroken be stuur bebben de partij van M. Woeste ver sleien. Zij heeft haar krediet verloren en de weinige volksgezindheid die haar nog overbleef, wanneer op 16n Mei laatst, M. do Smet de Naeyer aan de natie 108 miljoen heeft durven vragen om do plaats van Ant werpen een der sterkste verschansingskam pen van de wereld te maken. Dien dag, hebben onze meesters hun doodsvonnis ge- teekend. Zij hebben met oen cynism, die hunne verkleefdste vrienden uit hun looi geslagen heeft, het anti-militarist programma ver scheurd, dat zij met oene onwrikbare hard nekkigheid gedurende meer dan eene halve eeuw verdedigden. Zij hebben al hunne verplichtingen ver loochend, aan al hunne beloften te kort gebleven. Binst acht maarden, heeft de natie in het parlement en in de pers, een tweegevecht zich zien vervolgen, tusschen klarikalen tot het militarism bekeerd en klarikalen be zorgd voor hun programma ea voor de toe komst hunner partijtusschen het ministe rie en Woeste van den eenea kant, en MM. Brornaert en Ilelleputte van den anderen tusschen de Journal de Bruxelles, de Courrier de Bruxelles lang; d eene zijde, on Le Patriate, en de XX3 Siècle, langs de andere. Welke gebeurtenis m >o'at deze versleten ea zender waarberg gebrachte partij, diep verdeeld en verscheurd, wat da liberale partij nooit was, binst het orkaan van 1881, van da nederlaag re 1 len Zj voel la zich verleren. Zij had de volle verzekering, dat de kiezingen van 1906 het werk van dose van 1904 zouden voleindigen. Hat land was kalm, hit aandenken van ds wanorders van April 1902 was uitge- wischt. Wat bleef aan die door ontbinding aan- j getaste partij te exploitoerea? De gebeurte- nissen in Frankrijk komen op, zij klampt er zich aan vast gelijk eene wanhopige Zij heeft dus niet moer t9 verdedigen haar zeo rampspoedig financieel baheer, haar vernielings werk in zake van openbaar on derwijs, hare ontreddering van het leger, de kleineering der magistratuur Zij hseft met meer hare hardnekkige wei- J Gelukkige overeenkomst Verzekerde zegepraal voor de vrijzinnige partij. Het antiklerikale cartel in West-Vlaande- ren is een voldongen zaak. Onder voorbehoud van bekrachtiging door de aangestelde parlementaire scheidsrech ters is men overeongekomen als volgt Te BRUGGE zal M. Termote, liberaal eer ste en M. Vanneste, Damsist, da tweede f plaats bekleeden. Zijn plaatsvervanger zal M Moeyaert zijn. Do Liberale Associatie van Brugge zal binnen kort haren plaats- vervanger aanstellen. Te RORTRIJK zal de antiklerikale lijst i gevormd worden als volgt: 1. Van de Venne, liberaal; 2. Plancquaert, Daensist; 8® en 4® plaatsen voorbehouden aan liberalen; 5® pl., De Bunne, socialist. Plaatsvervangers; 1. Van Lcynseele; 2. De Bunne. Te THIELT-ROU3SELARE 1. Delaere, liberaal; 2 Robberecht Paul, Daensist; 3. I Van Uilborghe Jules, liberaal; 4. Do Clercq Jules, liberaal; De Ven Jules, liberaal. Plaatsvervanger: Robberecht. Te OOSTENDE zal M. Coppieters van Gent f als socialist, de 4® plaatsvervanger op de ge- zamenlijko lijst der antiklerikalen. In die voorwaarden is de omverwerping van het ministerie zeker. De veel te groote abnormale meerderheid der klerikalen telt 20 zetels meer dan de op- f positie. Dank aan het cartel zullen de anti- klerikalen vier zetels winnen in West-Vlaan- deren, drie in Brabant, twee in de provincie a Antwerpen, twee in de provincie Namen. Dus op zijn minst genomen: elf zetels. Op voorhand mogen wij zeggen dat de da- gen van het meervoudig stemrecht voor pro- vincis en gemeente geteld zijn en dat het l ook gedaan is met het behoud der kleine ar rondissementen. Die kleine kiesdistricten,die van aard waren om er de krachten der op positie to versnipperen, zijn de schuld dat de klerikalen niet reeds van in 1900 weg gevaagd zijn geworden. We herinneren ons goed dat de ministers samen met M. Woeste en met modehulp van de ambtenaars die mot de kiescijfers in het ministerie van binnenlandsclie zaken ver trouwd zijn, vóór zes jaar eene berekening maakten naar het getal stemmon, waarover elke partij min of meer beschikte. Men kwam tot het besluit dat het ministerie in 1900 op slechts 8 stemmen meerderheid mocht reke nen. Welnu, dank aan het behoud der kleine arrondissementen, dank aan het mislukken der onderhandelingen over het cartel in het Vlaamsche land; dank aan den tegenstand van zekere kortzichtige doctrinairs en chris ten democraten, wvas de uitslag voor de kle rikalen boven alle verwachtingen. Wij gaan dus naar de provinciale omschrij ving voor do toepassing van het evenredig stolsel, naar de afschaffiag van het vier kantje boven de lijst en naar de vrijheid van panacheeren op verschillende lijsten. Vermits de klerikalen tot hunne schade zullen ondervinden dat de truc uiet meer deugt, zoo hebben zij er geen belang meer bij de kleino arrondissementen te behouden en de vrijheid van den kiezer aan banden te leggen, vermits zij zelf minderheid zullen worden. De Jaarlijksche schatting van stieren, veerzen en melkkoeien, hebben woensdag voor den omtrek van Yper plaats gehad. Do jury was samengesteld als volgtVoorzitter, M. Edouard Lagaa-Bekaert, brouwer en niiveraar, ridder van het orde van Leopold te Heule; commissaris, M. Arthur Debra- bander, stoker te Waereghem; secretaris, M. Theopbile Vandamme, veearts te Blanken- bergbe; hulp aan de Commissie. M. Leopold Vandanhende, commissaris van policie t9 Yper. Do uitslagen van den prijskamp zijn de volgende Prijskamp voor sliers. (61 mededingers). Premie van bewaring 150 fr. M. Ilenri Vergote, landbouwer te Sint-Jan; id. van 150 fr. M. Theodore Vandeputte, te Brielen; eerste premie van den omtrek, 100 fr. en zilver eermetaal, M. Julas Desmytter, te Vlamertinghe; 2® premie, 80 fr. en bronzen eermetaal, M. Henri Steelandt te Vlamer tinghe; 3® premie, 60 fr. ea bronzen eerme taal, Mme weduwe Carpentier, te Brielen; 4® premie, 40 fr en bronzen eermetaal, aan M. Clément Grouset, te Zillobeke. MM. Ch. Van Raes.te Brielen. Hector Samyn, te Sint- Jan, eervol melding: MM. Désiré Demaegt, te Vormezeele, Henri Vereecke, te Vlamer tinghe, Camiel Dochy, te Sint-Jean, Henri Nuytten, te Yper. Prijskamp voor veerzen en melkkoeien. Veerzen met tweetanden (13 mededingers) 1® premie, 50 fr. en zilver eermetaal. M. Joseph Veys, to Vlamertinghe, (2 premiën); 2® premie, 25 fr. en bronzen eermetaal, aan M. Emile Dambre, te Vlamerlinghe, August Clarebout, te Vlamertinghe en Henri Ver eecke, te Vlamertinghe. Veerzen met vieren zes tanden (7 mede dingers). le premie, 50 fr. en zilver eer metaal, Emiel Vermeersch, te Yper. 2® premie M. Henri Vereecke, te Vlamertinghe, en M. Charles Gesquière, to Sint-Jan. Melkkoeien, (9 mededingers), 1° premie 50 fr. en zilver eermetaal, Kinders Dehem, I te Vlamertinghe (2 premiën) en Joseph Veys, te Vlamertinghe, 2e premie 25 fr. en bronzen eermetaal, Jules Desmytter, te Vlamertinghe Emile Vermeersch, te Yper, Joseph Veys, te Vlamertinghe, en Hector Docby, te Sint Jan. Parruys Arthur, 3 weken, Tegelstraat. Boga^rt Renatus, 2 maanden, Poperinghe steenweg. Cortewilde Sophia, 76 jaar, zonder beroep, echtpenoote Verschelde Franciscus. Boe' singhestraat. Van den 6 tot den 13 April 1906. Geboorten. Lahaye Arthur, wijk G. Vandermeesch Ivonne, Casselstraat. D'hondt Estelle, Veurnostraat. Huyghe Anno, wi k A. Vermote Camille, wijk A, Dehaone Margaretha, wijk D. Decrock Albert, wijk G. Spetebroot Margareia, wijk I. Bruneel Remi, wijk L. Adriaen Daniel, Pottestraat. Liebert Abel, Honds raat. Sterfgevallen. Vaacalbei'g Louise, 81 jaar, zonder beroep weduwe van Auguste Meis ms, Sint-Michiel- siraat, Ronduelle Victor, 3 jaar, wijk E. Den zeer E ;rw Heer Lu iovicus Huys, 76 j, gewezen Pastor-Deken van Sint-Bertinus, Boescbepen straat. Rosselle Germain, 19 jaar, zonder beroep, wijk D. Couterie Petrus. 68 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Ragina Goussey, wijk S. Lebbe Livinus, 76 jaar, ongehuwd, zonder beroep, wijk G. Salomé Emma, 20 jaar, huishoudster, echt- genoot van Camille Moeren, wijk B. Desomer Georges, 1 maand, wijk L. Goudeseune Victor, 4 maanden, wijk G. Schieting van Maandag 9 April gegeven door de Secretaris Schatbewaarder. 1 prijsPinteion F. 2 prijs Vaonieuwenhuyze C. 3 prijs Van den Hende L. Proeft de Petit-Beurra Parein van Antwerpen. BUllGERSTAND van den 6 tot den 13 April 1906. Geboorten. Segers Gustavus. Ncerstraat. Gruwez Flora, Dixmudestraat. Vanuxem Emilius, Wateringestaat. Iluyghebaert Georgius, Blau we Leliestraat Vandevyver Oscar, Kaai (West). Riem Maria, Cartons'.raat. Verminck Georgius, Nieuwe Houtmarkt. Ossieur Camillus, Almoezeaierstraat. Huwelijk. Courtequisse Petrus, timmerman weduw naar van Delaere Maria,en van Aman Maria, met Pollet Octavia, weduwe Talon Joannes, beiden te Yper. Sterfgevallen, Melseus Petrus, 72 jaar, zonder beroep, weduwnaar Declerq Romanie, Mondstraat. Seys Anna, 26 jaar, zonder beroep, Mond- straat. Bouckaert Edma, 25 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Poperinghe steenweg. Burggrave Antonia. 5 maanden, Neerstr. Estrade Cyprianus, 74 jaar, kloosterling priester, Mondstraat DehaeDe Franciscus, 87 jaar, zonder be roep, ongehuwd, Almoezeaierstraat. Ghesquière Antonia, 8 maanden, Grim- minckstraat. Te bekomen^bij M. Raym. OMMESLAGH, mercerie-en reukverkoopar. Groote Markt, 55, Yperen. Waarom nog hoesten? Wanneer wij openbaarlijk verzekeren dat eene fiesch Borst Siroop De Pralere altijd voldoenea is om den geweldigsten en gevaarlijksten hoest te genezen. Al wis borstsiroop De- pratere genomen heeft kon niet nalaten zijne voldoening uit te drukken en zegt aan alwie die het hoeren wilt; dat is waarlijk eene goede borst remedie. 2 fr. de fiesch te Oostende en te bekomen bij MM. May Libotte, Aertsens en Donck te Yper, Monteyne, Poperinghe. Van Win dekens te bekomen, en overal. En te bekomen in alle goede apotheken. Waasten. Werkongeval. Gus- taaf Denis, brouwersgast van M. Elslande, burgemeester van Komen, droeg deze week eene ton bier ia den kelder eener herberg, te Waasten. Hij gleed uit op de trap en viel tot beneden toa De man word gekneusd op gansch het lichaam en bloedde langs neus en mond. Dr. Wysenr heeft het slachtoffer ver zorgd. Vraagt De Beukelaer's Cakes. Poperingh8. Een grijsaard ver moord. Zondagmorgen bevond de land bouwer Désiré Vercruysse, 70 jaar oud, wo nende nabij de grens, zich alleen in zijn pachthof terwijl zijne vrouw naar de mis was. Twee kerels zijn binnengebroken en heb" ben den man verrast. Zij schoten vier maal hun revolver op den ouderling af waarna zij allo kassen doorzochten, zonder echter ge^ te vinden. De moordenaars namen daarna dfl vlucht, hun slachtoffer in hopeloozen toe* stand achterlatend. Dinsdagnacht zijn baldadigaards hier aan 't werk geweest; op verscheidene plaatsan hebben zij ruiten ingesmeten, onder and«r0 bij Henri Seynave, Vlamingstr.bij B. Ver- straete, Casselstraat. In de O.-L.-Vron* U W MEEST GEZOCHTE herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, r j iViof- coinn wit of verkleurd haar reinigt de kruin, verw' ert het schin en deelt er leven, groe.kracht, glans en schoonheid aan mede.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 2