VAN YPEREN IN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Philips Van Artevelde. Twintigste jaar. Nummer 25. Priester Daens. Ter aanmoediging. Slechten tijd. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. par jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Ter 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 A'le berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden een3 gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondiring der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicilé, Magdalenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en ouderteekend toe te zenden. Artikelen ongetaekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Een man die door alle eerlijke lieden, tot welkdanige gezindheid zij ook behooren, zou moeten geeërbie- digd worden, is priester Daens. Van hem kan men zeggen dat hij gewerkt, gestreden en geleden heeft, niet om aanzien of persoonlijke voor- deelen te verwerven, maar uit loutere liefde voor de nederigen, de verdruk ten. Wij bewonderen dezen priester om zijnen moed, zijne rechtzinnig heid, zijne ware volksliefde. Voor ons is hij een achtingswaardige tegenstrever; voor de klerikalen is hij een vijand. Omdat de wisselvalligheden der politiek dezen koenen ouderling van zijnen zetel in de Kamer beroofd hebben, kunnen de reactionnaire bladen niet genoeg hunnen bijtenden scherts tegen hem bot vieren; zij hebben geen greintje medelijden voor den braven priester die zijn fortuin voor het volk heeft opgeofferd en thans zelf in armoede verkeert. Daar aan herkent men de lieden voor wie de christelijke liefdadigheid, zooals overigens de goedsdienst zelf, slechts een masker is waarachter zij hunne haatdragende tronie verbergen. En nu priester Daens bezweken is in den kiesstrijd, zat hij, beroofd van zijne vergoeding als volksvertegen woordiger, naar middelen moeten uitzien om zijn bestaan te verzeke ren. De klerikalen zouden hem thans willen overhalen aan de politiek vaarwel te zeggen en zich te werpen in de armen diergenen die hem en Geschiedkudige Roman. Ëu de twoe krijgslieden verdwenen achter bet behangsel der tent om zich buiten in bet gewoel der wekelijksche markt te verlusti gen. De legerplaats der Vlamingen rond Aude- naarde was wezenlijk schoon en wel inge richt. Als aanvoerder had Artevelle op den Edelareberg, ten Zuiden der vesting, stand gevat. Van daar beheerschte hij niet alleen de sterkte, maar was bij tevens in staat nauwkeurig de gemeentelijke troepen gade te slaan en des noods spoedige bevelen te geven. Immers zijne tent, een prachtig pa- wiljoen mot kostbaar laken afgehangen, be- "vond zich op het verhevenste punt van den heuvel en de Vlaamsche standaard met zijnen klimmenden leeuw die er boven wapperde, Was door bijna geheel het kamp zichtbaar. In geval van hoogdringendheid, kon dus de Ruwaard door overeengekomen teekeDS, door het uitstellen van bepaalde vaandels of het ontsteken van noodvuren ganscb de zijne familie met eene booze hardnek- T kigheid vervolgd, gebroodroofd en onder stoffelijk opzicht ten onder gebracht hebben; als prijs van dit verraad jegens zijn eigen zei ven zou toelaten het overige zijner dagen in een zekeren welstand te slijten... 't Is een hoon te meer voor de volks priester, een hoon waarop hij zeker met verachting zal nederzien, Niets is hatelijker dan de doen wijze der klerikalen in deze zaakzij speculeeren op den nooddruft van den man, slachtoffer hunner wraak zucht, vergrijsd en verarmd in den strijd die hij rechtzinnig meent den goeden strijd te zijn. En zij durven er op rekenen dat hij het werk zou verloochenen door hem gesticht en waaraan hij het beste van zijn leven heeft gewijd! Slechts in klerikale breinen kunnen dergelijke gedachten ontkiemen. Wij gevoelen te veel eerbied voor priester Daens om een oogenblik te gelooven dat hij in staat kan zijn. ten prijze zijner waarheid, het medelij den zijner vijanden te aanvaarden. Het is niet tegen de Kerk, tegen het Geloof dat hij gestreden heeft, maar wel tegen de hedendaagsche Phari- zeërs, de kooplieden van den Tempel die zich overgeven aan de schandig- ste uitbuiting van den godsdienst welke in hunne handen slechts een werktuig is om hunne schraap-en heerszuchtige plannen uit te voeren. En men kan besluiten dat Je Chris ten democraten, al zijn zij verslagen, den klerikalen nog vrees inboezemen dewijl deze laasten voor de schand- volste middelen niet terug wijken legermacht in beweging brengen en onver hoeds, zelfs blimsemsnel op den vijand stor ten. Wanneer men van daar den blik. over de legerplaats liet dwalen, voelde men zich waarlijk verrukt door het grootsch tafereel dat zich voor het oog ontvouwde. In de verte, bij de Beverepooit, lachten de driekleurige kappen der Brugsche tenten in den gloed der zonne en fladderden honderde vaandels, wit, geel en rood in de warme en doorschijnende zomerlucht. Lichter, in de liefelijke beem den, die zich van weerzijden der stad op de Scheldeoevers uitstrekken, dansten de be weegbare schaduwen van abeelen en popu lieren, volgens de grillen van den wind, op de gestreepte tentekleederen der talrijke benden van het Vrije, van leper, van Kor- trijk, van Poperinghe, van Veurne, en van Kassei. Menigvuldige straten, van afstand tot afstand beplant met blazoenen, die leeu wen, kruisen, dwarsbalken of blokjes op gouden, zilveren of zwarten grond voorstel den, bakende de legering der verschillige steden af. Nabij, op de Noordelijke helling van den Edelareberg, waar zich de Oost- Viamiagen neergeslagen hadden, vormden om te beproeven van hen ootmoedige en karakterlooze slaven te maken. J. L. V.... Onder de drie groote politieke partijen, welke aan de verkiezingen van 27 Mei deel namen, zijn de liberalen wel degene welki zich het meest over haren uitslag mogen verblijden. In meerderheid van 1878 tot 1884 vi 1 de vertegenwoordiging der liberale partij al met eens van 79 tot op 51 zetels. En bij het naderen der herkiezing verminderde zij nog. In de constituante van 1892 vinden wij 60 liberalen; maar bij de eerste toepassing van het nieuw stelsel vallen zij tot op 21. Vier jaar later waren zij nog slechts met 11, Al hare hoofden waren uit het parlement verwijderd. Hare kiesvereenigingen waren teenemaal ontredderd, ten zij in eenige groote steden. In menig arrondissement voerden zij geen strijd meer. De jeugd keerde haar den rug; een «jonge» liberaal werd een wonder. Hare drukpers, die van hare eigene bcstandmiddelen leefde, bleef baar alleen over, en de gemeentebesturen, waar van zij hare laatste verschansingen had gemaakt. Klerikalen en socialen bazuinden overal uit dat de liberale partij stervende was en reeds betwistten zij onder malkander haar erfdeel, haar nalatenschap. 't Is dan, dat de evenredige vertegenwoor diging de zaken weer op baar pas bracht. Terug in het bezit gekomen van de kies rechten, welke het meerderheidstolsel hun ontnomen had, bekwamen de liberalen 34 zetels in 1900. Sedert dien gingen zij steeds vooruit, groeide hun getal gestadig aan. In 1902, zijn zij 34; in 1904, 43; in 1906, 46. Inlusschentijd herstelden zij hunne eenheidmaakten hun programma, her stelden hunnen legerstaf, verwierven do gmegenheid, de achting en de medewerking der jeugd en men zag hun vaandel wap peren en door de straten gedragen worden in al de kiesomschrijvingen des linds. In de bont versierde nokken hunner tenten als do treden van eenen oumeetbaren trap langs w aar men, over damasten tapijteD, de hoog te zou beklommen hebben. Hier en daar kon men, tusschen die tallooze tenten, hoogere en ruimere paviljoenen met koepelvormige bedekking onderscheiden waarboven lange wimpels ia de lucht zweefden. Het waren taveernen waar men Malvezij, Rhijnzwijn en bier uitventte; magazijnen waar men laken, lijnwaad, pelterijen en zelfs juweelen ver kocht of hallen waar men, alle Zaterdagen, boter, kaas, eieren, vleesch en groenten te koop bracht. Trouwens, in het kamp ont moette men vreemdelingen uit alle gewes tenBrabanders, Henegouwers, Hollanders, ja tot Duitschers toe kwamen er heen ge stroomd om hunne waren te veilen. Geen wonder dus dat op gemelden dag in de legerplaats eene buitengewone drukte, een luid gejoel heerschten, die Raas van Herzeele en zijnen zoon uit hunne tent lok ten. Achteloos slenterden de twee ridders in de legerplaats rond, hier luisterend naar het getier der koopüenen, daar de uitgestalde goederen bewonderend, elders den prjjs van het arrondissement Brussel alleen, waar in 1894, zij nauwolijks 40 000 stemmen bekwamen, tegen 60.000 gegeven aan de socialisten en 90.000 aan de klerikalen, thans hebben zij er meer dan 99.000 dus boven de spcialitische lijst zoowat 33,000 stemmen en rakende op 20.0)0 stemmen na die der klerikalen. Te Antwerpen, waar de socialisten, niettegenstaande den grooten aangroei van het kiezerskorps, niet den minsten vooruitgang dedeD, met hunne 14.000 stemmen bleven, en de klerikalen er slechts 5000 wonnen, steeg haar getal wat 12.000. In kot meeste deel van de andere arrondissementen is de aangroei of de ver mindering moeilijk vast te stellen, dewijl de kartel er in voege was, dGCh men mag zonder vrees van gegronde tegenspraak aannemen, dat de toeneming van de oppositiekrachten vooral te danken is aan den vooruitgang van het liberalismus, en dit in weerwil van d^n afval welke door bet in voege brengen zelf van het kartel, zich zou hebben kunnen voordoen. Sedert hoevele jaren klaagt men nu over den slechten lijd I. Als grootmoeder in de verre dagen met de buurvrouwen haar wekelijksch koffietafeltje hield, liep het gesprek over de buitengewone duurte van het brood de aardappelen waren mislukt, de boter was niet koopbaar, de kolen duur, het leven kostte stukken van menschen. En tusschea eiken teug van den geurigen en gezonden drank, namen de aan gezichten van onze kofllevrouwkens een meer en meer bedenkelijke uitdrukking. De gewone bezoekers uit Het Vlaf-msch Bierhuis bezadigde burgers, spraken tus schen smousjas en dominospel over de te verregaande koncurrentie, over te hooge huishuren, de schaarschheid van werk, de te drukkende lasten. De maatschappij liep op hare laatste beenen, er was voor een ordentelijk burger geen mogelijkheid meer om door de wereld te geraken. 't een of ander voorwerp vragend. Zoo kwa men zij eindelijk bij de brug, welke de Vla mingen over de Schelde geworpen hadden, om bet verkeer tusschen de twee legerafJee- lingen te vereemakkelijken, het punt waar het gevecht van den morgend het hevigst geweest was. De plaats was eenzaam en verlaten als waren de beleraars overtuigd dat zij daar, voor het oogenblik, geen gevaar te vroezen hadden. Alleen eenige schildwach ten, door de warmte ontzenuwd, door den strijd afgemat of door het gewoel der markt verstrooid en afgetrokken, waren hier en daar uitgezet. Wanneer de twee edeliedenj smalend over deze gebrekkelijke bewaking, den overkant der Schelde bereikten, ont moetten zij eene boerin van buitengewoone gestalte. Zij droeg eene botermande aan den arm en scheen zeer haasiig. Ilare groote en zware stappen, hare stijve hou lino, hare onbehendigheid in het dragen van den korf en meer nog iets hards en mannelijks in heur gelaat, deen de ridders eenen veelbe- teekenendea blik wisselen. Wordt voortgezet. HET WEEKBLAD (55» Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1