STADSNIEUWS. De verkiezingen van 1908. Toujours content! Jamais faché! Het monument van Gulden Sporen. Jan Van Ryswyck. Afschaffing van bookmakers. Heropening van de Velodroom van Blankenbergbe De bende van Hazebroeck. Rijschool. Burgerwacht. tusschen de drie partijen ongedeerd doorga En aan wie de verantwoordelijkheid? Aan de leiders? Dat men het wel onthoude, de propaganda alleen, de bestendige propaganda door woord en geschrift zal aan het volk doen kennen en onze princiepen, en ons program ma en de mannen die dit programma in de geconstitueerde korpsen moeten verdedigen Men zegge en men herhale overal en steeds De kiezingen zijn voorbijDe kiezingen zijn nakende: Men weet dat de kiezingen zullen plaats hebben in de provinciën Oost-Viaanderen, Henegouw, Luik en Limburg. Cartels zullen in Oost-Ylaanderen niet gesloten worden. Waarschijnlijk te Audo- naarde en te Aalst, waar de oppositie zich aan het stelsel elk zijn spel zal houden. Te St-Nikolaas, waarin 1904 een verbond tasschen liberalen en socialisten gesloten werd, zal waarschijnlijk dit verbood ver nieuwd worden, ten ware alle liberalen in 1908 oprukten om den werkzamen en verdienstolijken volksvertegenwoordiger, Dr Persoons, te ondersteunen. Te Dendermonde zal waarschijnlijk de ganscheantigouvernementeeleoppositie hand in hand oprukken. In 1904 had zij twee lijsten aangeboden. Daar de klerikalen be sloten zijn kost wat kost den derden zetel terug te winnen, zoo zullen hunne aanvallen vruchteloos zijn als de oppositie blok vormt met hare 12.000 tot 13 000 stemmen. In Limburg is ook geen cartel noodig te Hasselt, misschien wel te Maeseyk-Tongeren. In de provincie Luik, te Luik en te Ver- viers ook geen cartel. De kwestie zal daarentegen te Hoei- Borgworm besproken worden. Buiten Zoningen zal er ook geen cartel gesloten worden in Henegouw. Integendeel, de socialisten zullen te Door- nik hun best doen om hun in 1904 verloren zetel terug te winnen zetel die veroverd werd door een liberaal. Hetzelfde doel zullen zij vervolgen te Charleroi en te Bergen. Indien de liberalen te Zoningen hun steun aan de socialisten verleenen om eenen tweeden zetel te bemach tigen, dan zal dit gebeuren op voorwaarde dat de socialisten van het Vlaamsche land de liberalen ondersteunen in de kleine arron dissementen van Oost-Vlaanderen. Zooals men ziet wordt een cartel uit uiterste noodzakelijkheid des middels ge sloten. Hij zou zelfs in het heel niet gesloten worden indien wij de provinciale omschrij ving bezaten. De klerikalen zijn het dus die de oppositie partijen verplichten cartels te sluiten, zooals reizigers, die in een bosch aangevallen worden door een bende baanstroopers er zich moeten doorslaan door eendracht en ver standhouding. Wij meldden eenigen tijd geleden dat de Engelsche kaloten hun pakje gekregen had den en dat Koning Edward aan het bewind érn liberaal ministerie had geroepen met Sir Campbell, hoofd dc-r Engelsche liberalen. En w eet gij wat de klerikale gazetten erop weten Ie antwoorden? Gij moogt niet ver schieten of niet lachen, want 't is heel serieus. De kalotjes zeggen dat de aankomst aan het bewind in Engeland van de liberalen eene victorie is voor de kat.oolijke partij! Als wij dat lazen, hebben wij onze oogen niet kunnen geloven. Maar 't was maar al te wel alzoo. En weet gij waarom? Omdat Markgraaf Ripon, gewezen Onder Koning van Indië, een der beroemste heden- daagsche Staatsmannen, een goed kristen Ai.glikaan) is en vele goede werken doet! Wel, wel! dat zijn dingen! Zooals men weet is het dus aanstaande maand dat het reusachtig monument, op den Groeningerkouter opgericht ter gelegenheid van den slag der Gulden Sporen, zal worden onthuld. Ziehier nog eenige bijzonderheden over't werk van beeldhouwer Godfried de Yreese. Aan den voet van 't monument ligt Ro brecht van Artois, Fransch geharnarst rid der, met gebroken degen en van zijn paard geworpen, te sterven. Ook het dier ligt in doodstrijd. De met leliën versierde mantel dekt gedeeltelijk het lichaam van den over ste die bevel voerde over de gesneuvelde fransche edeliedcn.'t Is het hoofdenkthema van het munument, door M. de Vreese op krachtig sprekende wijze weergegeven. Rechts en links van het monument, in halfverheven beeldhouwwerk,twee groepen, de eene, een echt familietooneel't afscheid van een gemeentenaar die zich losmaakt van zijne echtgenote om den vreemden indringer te gaan bestrijden; verbeeldt de groep den terugkeer van den overwinnaar, gelukge- wenscht door een''ouden landman. Aan 't voorgedeelte van het voetstuk, bo ven de blazoenen van Kortrijk en Brugge, leest men in gothieke letters: - Kortrijk, slag der Gulden Sporen, 11 Juli 1302. Achter het monument is gebeiteld de oude oorlogskreet van VlaanderenVlaenderen die Leu Boven op het voetstuk verrijst het beeld van Vlaanderen, tegen de borst aandrukkend meteen grootsch gebaar van verdediging en macht den zegepralendeu standaard van Vlaanderende andere hand steekt hooge 't vreeselijko wapen dat den dag kenmerkt: de goeden-lag Het momument is 12 meters hoog. Buiten het groote beeld van Vlaanderen, dit in brons is gegoten, zijn al do andere groepen gebei teld in blauw graniet Ovtr heel het land hangt als eene wolk van angst, sedert men weet dat de burge meester van Antwerpen. M. Jan Van Rys wyck, zijn ontslag heeft ingediend bij den Koning en dat besluit heeft doen kennen aan den gemeenteraad van Antwerpen. Men deelt in zijn lijden en verneemt er naar op alle wijzen. Eq dat is de oorzaak van den pijnlijken angst, die drukt op alle medeburgers zijner geboortestad, op alle Vlamingen, op alle Belgen nagenoeg. Want Jan Van Byswyck was een buiten gewoon man, een uitstekend burgemeester. Niemand heeft ooit eene stad zoo verper soonlijkt als hij de Scheldestad. Coremans, noemde hem de grootste en de beste van al de burgemeesteis die Antwerpen ooit heeft gehad. Voor dien naam zwijgen alle partijschap pen. De ziekte waar Jan Van Ryswyck aan lijdt is onverbiddeiijk. 't Is de suikerziekte waaraan hij lijdt, die nog door een hart kwaal verergerd is. Op 25 Oct. 1881 werd de heer Van Rys wyck als gemeenteraadslid gekozen en ze telde bijgevolg ongeveer 25 jaar in den raad. Acht jaren later schepen benoemd, en in 1892 burgemeester zijner geboortestad. De Konmg benoemde hem in 1894 tot Ridder, en in 1902 tot Officier zijner orde, De nieuwe Vlaamsche liberale volksverte genwoordiger voor Antwerpen. M. Fraack, heeft het inzicht een wetsvoorstel ter Kamer in te dienen, waarbij op de koerspleinen, de bookmakers zouden afgeschaft worden en al daar enkel nog weddenschappen toegelaten worden bij middel van de instelling gezegd pari mutuél met afneming van een zeker procent op de sommen ten bate van aan te duiden liefdadige werken. Dit is thans in Frankrijk in voege waar de bookmakers insgelijks zijn afgeschaft en eene zekere som voor liefdadige instellingen wordt afgenomen. Allen die de noodlottige speeldrift bestrij den zullen dezen voorgestelden maatregel toejuichen. Het is echter niet voldoende den bookma ker van het koersveld te weren. Men moet ook nog zekere Brusselsche her bergiers treffen die zich oy alle hoeken der straten als bookmakers aanstellen, een agentie van weddenschappen openhouden waar beambten en werklieden door het vooruitzicht eener mogelijke winst godreved, hun duurgewonnen geld komen verspelen. Deze agentschappen dienden krachtdadig te worden geweerd en met de meeste streng heid door het gerecht bewaakt, Bentley's Extra Stout B. Y. B. Agent Balleul Heugebaert. 15 Juli, om 3 uren. 600 li*, prijzen. De vergadering der Velodroom te Blanken- berghe, vastgesteld voor Zondag 15 Juli zal een verbazende aantrek zijn voor die lieflijke badstad, van alle kanten bereid men uit stapjes voor doel hebbende, de piste der wielrijdersbaan de schoonste van Vlaanderen met haar bloeiende bloemparken waar de beste renners des lands en den vreemde de eerste plaatsen zullen bestrijdenmet de deelneming der loopers van Parijs-Oostende van 14 Juli zal dit feest des te meer bijval hebben. Kortelings zal de eerste lijst der inge schrevene verschijnen. De koersen blijven vastgesteld als volgt. I. Kampioenschap der Sport Cycliste Ostendais 1000m. 100 fr. II. Wederlandsche koers voor liefhebbers, 3000m. 200 fr. III. Wederlandsche koers van beroeps renners, 3000 m. 100 fr. IV. Wederlandsche koers voorbehouden aan de rennersParijs-Oostende5000m. 100 fr. V. Wederlandsche koers voor lichte moto- cycletten, 10,000'". 100 fr. Inleg 2 fr. voor al de koersen; inschrij- vingslijst gesloten den 12 Juli 's avonds; Zich wenden aan den heer Fritz Vanderstuyft Directeur Villa des Sports te Oostende. De volgende dagen zijn voorbehouden om ook feesten te gevenden 5- 15- 19 Augusti, den 2- 15-30 September. Men zal dus niet te klagen hebben dat er geen sport genoeg te Blankenberghe zal zijn dezen zomer. Proeft de Petit-Beurre Parein van Antwerpen. Het getal aanhoudingen gedaan, in ver band met de zaak der bende Pollet, bedraagt thans 29. Wij laten er hier de volledige lijst van volgen, met den datum der aanhouding: Op 2 mei: Abel Pollet, 33 jaar; Julienne Platteel, vrouw Abel Pollet, 34 jaar; Louise Matoret, 21 jaar. Op 3 mei: AugustPollet 36 jaar; Canut Vromant, 28 jaarAngè'.e Platteel, vrouw Quaegbebeur, 28 jaar. Op 11 meiEugenie Morent, vrouw Au gust Pollet, 40 jaar; Gustave Leclercq, 46 jaar, Géline Pollet, vrouw Gustaaf Leclerq, 38jaar; Theofiel Deroo, gezegd Chariot 28 jaar; Sebastiaan Bartholozzi, 35 jaar; Jules Brabants, 40 jaar; Camiel Guyard, ge zegd Lapar 35 jaar. Op 15 meiSidonie Keden, weduwe Deroo 65 jaarMadeleine Deroo, 26 jaar; Marcel Deroo 26 jaar: Helène Leclerq, 18 jaar; Zoé Leclercq, 14 jaar, Op 6 juni: Vrouw Marie Lagache, 36 jaar. Op 19 mei: Marie Bucquoy, vrouw Bra bants 40 jaar. Op 9 juniHelène-Rosalie Lefebvre, ge zegd Fernande 26 jaar. Op 13 juniAlfred Dehouck, 32 jaar. Op 15 juni Henri Dekimpe, 38 jaar; Al- phonse Verbeke, 36 jaar. Op 27 juni: Achille Deroo, 28 jaar; Jé- rome Decocker, 26 jaar; Jules Hauspie, 42 jaarEugèDie Vandenbucke vrouw Parret, 45jaar. Daar Alfred Dehouck in vrijheid ge steld is, blijven er 28 betichten achter de grendels. Natuurlijk is de plichtigheid van al de aangehouden nog niet bewezen. Velen onder hen hebben, wel is waar, mele de misdaden bedreven, doch anderen dienden enkel om de huizen te bespieden en aan te duiden, of om mede de diefstallen te plegen. Anderen heb ben weergeld ontvangen voortkomende van de diefstallen. Anderen worden tot nu toe maar verdacht. De aanhoudingen te Poperinghe Na met den onderzoeksrechter van B< thune gehandeld te hebben heeft de polit commissaris vrouw Parret aangehouden, g boren Eugénie Vandenbulcke, geboren Clercken, herbergiersür sedert een 15, jaren te PoperiDghe woonachtig. Het was die vrouw die de juweelen, d0( de bende gestolen, opkocht en ze te Bruss ging verkoopen. Zij diende Diet alleen vj verheelster, maar wees de dieven ook a; waar eene goede slag te doen was. Daar ziek is, heeft men haar voor'oopig in vri heid gelaten. Zij wordt verzorgd in een hu dat streng bewaakt wordt. M. de policiekommissaris van Poperingl heeft terzeifJertijd Jerome Decoker aang; houden, metsersgast, woonende in de Mee: senstraat. Die kerel heeft reeds vijf of ze misschien nog wel meer diefstallen op zij geweten. Hij heeft ook deelgenomen aan de diefstal bij de weduwe Leclercq, gezegd Perlutte te Hazebroeck. Decocker is d neef der echtgenooten Brabants, die beide in het drooge zitten. De genaamde, Jules Hauspie, 42 jaar oui voddenkoopman in de Ypersstraat, te Pop£ ringhe, is insgelijbs aangehouden. Hij z0 als verheeler medeplichtig zijn. Ook werden er te Poperinghe huiszoekin gen gedaan bi] een herbergier, insgelijks vet dacht den rol gespeeld te hebben van ver heeler, misschien ook wel van aanduider. De onderzoeksrechter van Hazebroec werkt ioverig voort. Zaterdag morgend m< de men hem een belangerijken diefstal, op 5 miart 1905 gepleegd ten nadeele van M Le be, kruidenier te Veurne. De dieven stol er eene som van 15,000 fr., juweelen en a dere voorwerpen van weerden. Erzalonde zocht worden of deze diefstal ook niet do< de bende Pollet gepleegd is. BALSEM zuivere kinawijn, vei wekt eetlust Op zondag 15 Juli. ten 3 ure gee het personeel der rijschool eene zeer aai trekkelijke publieke feest, op het polygoi veld. Bijzondere trams zullen ter dier gelegei heid ingericht worden. In geval van slecht weder zal er een w vaantje op St Maartens kerk geplaatst woi den, aankondigend dat liet feest geen plaa zal hebben. Zaterdag aanstaande zullen wij het pr gramma aan onze lezers mededeelen. Uitslag der schietingen. Afstand, 20 meters. Onderwijzendpeloton. 2 serien v 10 kogels in eene zitting) 23 mededingers. 1. Bossaert Leon, 17 kogels, 67 punten; 2. Poot Georges, 17 id. 65 id. 3. Liégeois Josef, 15 id. 64 id. Compagnie van den lsteu ban. 4 serit van 10 kogels in 4 zittingen, 120 medi dingers). 1. Maton Medard, 38 kogels, 160puntei 2. Joos Fernand, 37 id. 140 id. 3. Ranson Josef, 36 ld. 135 id. 4. Boone Albert, 36 id. 139 id. 5. Nuytten Leon, 35 id. 143 id- 6. Lesatfre Paul, 35 id. 141 id. 7. Blomme Josef, 35 id. 136 id. 8, Santy Leon, 35 id. 117 id. 9. Mahieu Rich. 34 id. 126 id. 10. Casier Jules, 34 id. 122 id. Compagnie van den 2° ban. 1 seri van 10 kogels in eene zitting. (78 melt dingers.) 1. Swekels Albert, 10 kogels, 41 puntei 2. Salome Arthur, 10 id. 39 id. 3. Candeel Gustave 9 id. 37 id- 4. Casier Josef, 8 id. 34 id- 5. Qoethals Jules, 8 id. 34 id- Bij zonderekampstrijd voor onderofi eieren en korporaals. 25 kogels en eet zitting. (31 mededingers). 1. Blomme Josef, 23 kogels, 99 punten 2, SaloméArthur, 23 id. 92 id- i i I B B I

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 2