VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Philips Van Artevelde. Twintigste jaar. Zaterdag 11 Augustus 1906. Nummer 32. Guldensporenslag De nieuwe Burgemeester van Antwerpen. Een pastoor duivenmelker. Het Onderwijs. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. par jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent' per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 osntiemen per nummer. Afzouderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekenimakingeu ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondfring der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangendoor den Office de Publicilé, Magdalenastraat. Brussel Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. hij wellicht met de maatschappij die hij niet verstaat in oneenigheid zal komen. Is hij integendeel zwak van aard dan is hij bijna onvermijdelijk bestemd, om de hoop der ongeneesbare bedelaars te vergrooten, zoodat zijn bestaan of een gevaar, of een last voor de staat wordt. Aan deze onwetendheid kan een einde komen, met net verplichtend onderwijs in te voeren. Dat de regeering zorgt dat hot overal tot in het verst gelegen gehucht aan de ouders mogelijk zij hunne kinderen naar eene school te sturen, waar zij het kosteloos onderwijs kunnen genieteD. Dat zij zooveel mogelijk in de inrichting der openbare scholen de vol komen scheiding van Kerk en Staat behoude. Ik gedraag mij hier aan de redens waar door ik u verleden week bewees dat de scheiding in het algemeen door de ware be langen van godsdienst zoowel als door de individueele vryheid vereischt wordt, Verre zy nochtans van daaruit het gevolg te trekken dat het staatsonderwijs eene on christelijke, of ongodsdienstige richting heb ben moet. Al moet men godsdienstige overtuigingen niet als een noodig bestanddeel van een vol- maakt onderwijs, een krachtig hulpmiddel der zeJeleer te aaDzien dan nog ware het een plicht voor het officieel onderwijs, dat door allen ondorsteund en voorgegeven wordt, zich altijd zooveel mogelijk door de meerderheid aannemelijk te maken zonder daarom de rechten der minderheid te schen den. Want het werk van onderwijs moot inder daad geen werk van haat, maar wel een werk van liefde zijn. Doch van het verplich tend onderwijs willen onze fanatieke kran ten die aan het bewind zijn niet weten. Zij weten maar al te wel dat eens de werkman geleerd hij zich zou beginnen te overdenken en zicb zou losrukken uit de sla vernij waaronder bij nu gebukt gaat. Ponpon 11 Aangaande de onthulling van het gedenk- teeken van Groeninge, Det meesterwerk van beelhouwer Godfried de Vreese, schrijft het Fonseblad Wij bieden den talentvollen kunstenaar onze beste gelukwenschen aan. Diezelfde gelukwenschen kunnen wij echter niet aanbieden aan de inrichters van het feest, die huti best gedaan', hebben om de Vlaamsche radei landsche beloo ging zoo nietig mogelijk te maken! Ja onbeduidend, belachelijk, kleingeestig en... nietig waren die feesten, 't was eene begrafenis van 1 klas. Het katholiek blad voegd hierbij: Die heeren die hebben Zondag eersten vooral en met grooten omslag hun postbotel ingehuldigd. Dat gebouw nu, moge prachtig zijn, overheerlijk zelfs en van meer stoffelijk nut dan het fiere monument dat op den Gros- ningerkouter oprijst, het moest niet dienen, zooals het wezentlijk gediend heeft, om dat moesterstuk van vaderlandslievende kunst, waarop al de Vlamingen fier zijn in de scha duw te stellen. Uit de verslagen der dagbladen blijkt dat de inhulding van het postbotel de hoofdzaak is geweest en dat die van het gedenkteeken der Gulden Sporen er, als een toemaatje, heeft mogen bij komen. Geen wonder dat de Vlaamsche maat schappijen op dat zoo erbarmelijk inge richt feest, schitterden door hunne afwezig heid. OostVlaanderen, namelyk, was in den stoet vertegenwoordigd door... twee maat schappijen van buitengemeenten Ondanks dat alles behoudt voor ons de dag van Zondag zijne bij uitstek vaderland- sche beteekenis. Het meesterstuk van De Vreeze, het ontzagwekkend zinnebeeld van vaderlandschen heldenmoed, staat erhet beheersebt het Groeningeveld en van daar uitgansch Vlaanderen en Belgie, ondanks alle kortrijksche, kleingeestige knoeierij! Het klerikaal gemeentebestuur van Kort- rijk met papa Reynaert aan het hoofd werd j. 1. Zondag niet weinig over den ha- kol gehaald. Iedereen was hst te Kortrijk eens om die zonderlinge... uitvaart van 1® klas te bespre ken. 't Was geen feest, 't was 'n begrafenis met een dozijn klerikale politieke lijkbidders. J. H. Een Koninklijk Besluit van 30 Juli be noemt de heer Alfons Hertogs, gemeente raadslid, als Burgemeester van de Schelde- stad, alhoewel de heer Schepen Desguin, door de liberale meerderheid van den Ge meenteraad éénstemmig was aangewezen tot opvolger van den heer Van Ryswyck, wiens ambt bij schier onafgebroken vier jaar lang met veel talent heeft waargeno men, De misnoegdheid onder de liberale be volking is groot en de afgevaardigden der politieke groepen met do gekozenen der libe rale partij van Antwerpen hebben een krachtdadig protest uitgebracht tegen deze beslissing van het Staatsbestuur. Wat Minister De Trooz wil met de benoe ming van den burgemeester die hem door niet één groep, noch van zijne partij, noch van de bevolking van Antwerpen, is voor gesteld geworden, laat zich gemakkelijk radenHij wil wanorde brengen in het bestuurder stad Antwerpen en verdeeld heid in de Liberale Partij. Geen dorp van Oost-Vlaanderen telt zoo veel duivenmelkers als Synghem, waar de onderpastoor zelf een zeer groote liefhebber is. Zondag acht dagen nu, was hot groote vlucht uit Grenoble en heel Synghem vloog mee. En de onderpastoor die de vroegmis deed Het onderwijs laat in ods land ontzagelijk veel te wenschen. Vele kinderen bezoeken de scholen niet, vele niet geregeld, en vele eindelijk, de meeste zelfs, verlaten te vroeg de school en onderhouden en vermeerderen het geleerde niet, nadat zij de schoolbanken verlaten hebben. Er is een natuurlijke invloed die voor het goede of voor het kwade luider en krach tiger tot het kind spreekt, dan de les van den besten onderwijzer, en waarvan het gemis door geene kunstmiddels ten volle kan aangevuld wordendat is de invloed van vader en moeder. De handelingen zijner ouders zijn de eerste die het jonge schepsel waarneemt, hunne voorbeelden de eerste die het zoekt na te volgen, hunne woorden, hunne voorschriften de eerste die zich in zyn teeder hart druk ken. De ouders zoowel als de onderwijzers hebben hun aandeel in de vorming van den zedelijke mensch, en zij zyn aan eene schrik kelijke verantwoordelijkheid onderworpen wegens de iever en de inzichten waarmede zy hunne plicht vervullen. Het kan Diet geloochent worden, dat iedereen met eene verschilligen aard, en met verschillige geestvermogens ter wereld komt. Doch onze ziel is daarom niettemin gelijk een veld, waar goede of kwade vruchten kunnen opwassen, niet alleen volgens min dere of meerdere vruchtbaarheid van den bodem, maar volgens dat het goed of slecht beploegd en bezaaid is. Inderdaad een onwetende mensch is gelijk een vreemdeling, dié alles hoort en ziet, zonder er den diepen zin van te verstaan. In den nauwen kring zijner zinnelijke waarnemingen beperkt, kent hij noch het edel der kunst,noch de treffende voorbeelden der geschiedenis, noch de nuttige uitvindin gen der wetenschap, Heeft de natuur hem met eenige geestes kracht begaafd, dan valt er te vreezen dat Geschiedkudige Roman. (60» Varvolg). Gekwetst door de tergende onderbreking van den Bruggeling, dien bij niet betrouwde, wierp do ridder eenen blik van diepe ver achting op den pels werker en vervolgde dan De schildwachten hebben dezen Dacht eenen inwoner van Oudenaarde aangehou den, die, door den honger gepraamd, de stad poogde te ontvluchten. Na den man aan een zorgvuldig onderzoek onderworpen te hebben, dat geenen uitslag opleverde, heeft men hem eten gegeven en hem vervolgens in mijne tegenwoordigheid gebracht. Ik heb hem ondervraagd en zoo vernomen dat de voorraad in de stad erg begint te ontbreken, en de overgave der vesting door de bewo ners dringend gevraagd wordt Gevraagd is niet toegestaandat kan nog lang duren; qnderbrak nogmaals de Bruggeling op spottenden toon. Zwyg; eerbiedig onzen bevelhebber ef ik smijt u buiten; bulderde Simon Co- kermoes, de zware hand naar zijnen ambt genoot uitstrekkende en gereed hem aan te grijpen. Bedaar, Simon, laat begaan; die spel- desteken trtffen mij niet; suste Raas den wrevel van zynen vriend. Dan zich tot de overige leden der vergadering wendende vervolgde hij Het oproer heerscht in de vesting, de bevolking Is tegen do Leliaarts opgestaan, en zoo verre gaat het wantrouwen dezer laatsten, dat zij geen enkelen inwoner op de muren toelaten. Door het gebrek be dreigd, dcor de poorters in het Dauw ge bracht en door ons aangevallen, kan de vesting, naar het zeggen van den vluchte ling, het hoogst< ns nog acht of tien dagen uithouden, De man, die met levensgevaar ontsnapt is, slaapt thans onder bewaking in eene tente der nabijheid. Zoo ge 't uoodig oordeelt, zullen we hem mekken en hem zijne verklaringen doen vernieuwen. - Dat schijnt mij overbodig; opperde Cokermoes. Het is voldoeDde te weten dat er eenige spoedige oplossing aan onzen toestand zal komen. De meeste dekens deelden dit gevoelen en betuigden dat het onnoodig was den ge vangene eene tweede maal te onderhooren. Raas van Herzeele vervoorderde dan ook: Ten aanzien van die gunstige wending, meen ik, dat het ieders plicht is de uiterste pogingen te beppoeven om de ontevreden heid en het ongeduld der gezellen te maligen en vooral om de ontvluchting uit het kamp te beletton. Gansch Vlaanderon heeft het oog op ons gevestigd, de zending, ons opge legd, is gewichtig, en het ware eene lafheid, een verraad den dood waardig, in dit opper ste oogenblik te vergeten m'at eer en plicht gebieden. Ik reken dus op uw aller vader landsliefde om de gisting te doen ophouden en de benden, door overrediDg en overtui ging, tot de stipte nakoming der bevelen over te halen. Ik, van mijnen kant, zal nog heden eenen bode tot den Ruwaard zenden om hem te verzoeken ten spoedigste het be vel over het leger te komen nemen en ons tegen den vijand op te leiden. Met ongelooflijke snelheid verspreidde zichhmt gerucht der aanstaande overgave vanOudenaerde ia de Vlaamsche legerplaats. Dit nieuws deed de hoop hernemen: Het misnoegen bedaarde, het gemor hield als hij tooverslsg op, en de gezellen toonden eene vurigheid, welke dij van vroegere dagen herinnerde. Zelfs de zieken schoaen te her leven en juichten bij het hooren der tijding: Oudenaarde gaat bezwijken. Ook kon Raas van Herzeele den Ruwaard berichten dat de geest van tucht en vader landsliefde in het kamp wedergekeerd was, en hij metvortrouwen de toekomst te gemoet blikte, wijl de stad weldra, zonder slag of stoot, in de handen der Vlamingen, zou val len. Wanneer Herzeele's bode te G;nt aan kwam, bevond Artevel le zich in Schoen- zitting, want ook da&r en in de andere ste den, begon men om den vrede te roepen. D j langdurige afwezigheid der ambachtsgezel len viel de huisgezinnen lastig, de handel verkwijnde, de lakennijveiheid leed en zon der de levensmiddelen, door Coolman ge stuurd, stonde, gelijk eenige maanden vroe ger de hongersnood aan de deur. Wordt voortgezet. HÊT WEEKBLAD .«it».

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1