VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. J Philips Van Artevelde. Twintigste jaar. Zaterdag 18 Augustus 1906. Nummer 33. Onvergeeflijke nalatigheid der Liberale Kiezers. Pastoor Daens. Rechtbanken. Het schandalig vonnis van Meenen verbroken. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. par jaar voor den buitm, 2 50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 ce^^" per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 A'le berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzond; ring der beide Vlaandeien, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Pubïicilé, Magdalenasiraat. Brussel Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Viijdag middag vrij en ouderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiteu bevattende worden niet opgenomen. Nog eens herinneren wij de libe ralen dat wij in het volle tijdstip der herziening van de kiezerslijsten zijn. Hoe dikwijls hebben we op den dag eener verkiezing burgers niet hooren klagen dat zij recht hebben op 1, 2, 3 en zelfs 4 stemmen en niettemin op de lijst niet staan. Ge woonlijk zijn die kiezers in partibus verontwaardigd. Zij vallen uit op de gemeentebesturen, de schepencolle- gie en vooral op den gemeentesekre- taris, die gewoonlijk den zondenbok Israels is. Alles ingezien, is de voor naamste schuld van die weglating de protesteerende burger zelfs die zich de moeite niet geeft ofwel om zooals de wet hun aanraadt, zijne aan spraak op het kiezerschap, te doen gelden ofwel niet eens een stond stil staan om de uitgeplakte voorloopige kiezerslijsten eens te overzien ten einde er zijnen naam en het getal rechthebbende stemmen te ontdek ken. Daarenboven hebben zij slechts pen en papier te nemen om hunne associatie te verzoeken eene orde te stellen in den misslag dien zij aldus zouden kannen ontdekken. De associatie ontziet zich geen werk om de rechten van de misken de kiezers te herstellen. Aanstaande jaar zullen er gemeen teverkiezingen plaats hebben. De lijsten die men heden opmaakt, zul- j len er toe dienen. Wie dus zijn bur- Geschiedkundige Roman. - Dia toestand kan niet langer duren; er moet een einde komen aau de ontzenuwende werkeloosheid, het heil en de toekomst des vaderlands hangen er van af. Ik meen dus dat het noodig is gezanten tot den graaf af te vaardigen om hem den vrede voor te stellenzoo spreekt een schepen op het oogenblik dat men den bodo van Raas van Herzeelo aankondigt. Meester Niklaas, gebiedt Artevelde, die iets belangrijks voorziet, - lees ons de brieven voor, welke de heer van Herzeelo zendt. En terwijl Niklaas Carpentier, Philips ge heimschrijver, met luider stemme de bood schap voorleest, verlicht een zegevierende glimlach het gelaat van den Ruwaard. Is de bode nog laar? vraagt Artevel de, na eene lezing. Wellicht kan hij ons nog wetenswaardige bijzonderheden nopens den toestand voor Oudenaarde mededeelen.» Gozewijn van Herzeele verschijnt in de Schepenzaal. gerrecht verwaarloost neemt een groote verantwoordelijkheid op zich. Men weet immers dat het dikwijls op ééne stem aankomt om een zetel te winneri of te verliezen, Het staat vast dat de klerikalen weinige stemmen verliezen omdat zij vooral het opmaken der kiezerslijs ten verzorgen, hunne mannen en dezer stemmen niet vergeten, maar loeren om hunne tegenstrevers van de lijst te schrappen. Overigens, beschikken zij over eene groote macht die wij niet bezit ten, de geestelijkheid, hare beste agenten en kiesdravers. Het is dus plicht voor de liberalen te zorgen dat het gras voor hunne voeten niet meer weggemaaid worde door zelf op te treden en de liberale associatiën in te lichten. Anders blijven de klerikalen voor eeuwig en amen aan het bewind. Een waarachtig Christen mensch, vol lief de voor zijn evenaaste, een waarachtig na volger Christi die niet dulden kan dat zijne eigene party de encycliek van den Paus on der de voeten trapt, ziedaar dien eerlijke mensch die over weinige jaren naar da Ka mer gezonden wierd om er de belangen der christene demokraten rechtzinnig te verde digen. Menigmaals deed bij de partij van Woeste beven in hare kiesforteresseD, en meer dan eins wierden er stappen gedaan bij den Paus of bij den bisschop om do openhartige pries ter van zijn politiek te doen afziendoch te vergeefs. Priester Daens ging met moed en heldhaf tigheid vooruit ten strijde tegen al wat vijan- Ah! gij zijt het die ons zulke goede tij dingen brengt! -jubelt Philips den jongen ridder de hand reikend. Geen betere bodo kon gezonden worden Dan den jonge ling eenen zetel wijzende vervolgde hij Vertel ons nu eens juist hoe het er te Ou denaarde uitziet, want sommige onzer sche penen beginnen ongeduldig te worden en aanschouwen onze spoedige onderwerping als eene noodzakelijkheid. - Naar mijn inzien ware eene onderwer ping, op dit oogenblik, een beklaaglijke misslag;» verklaart Gozewijn, De Leli- aartszitten te Oudenaarde zoodanig inliet nauw dat zij den tegenstand in 'i kort moe ten opgeven. De honger begint bij de o.n- gelukkigen voor de deur te staan. Niet lan ger willen zij de knevelarijen van den adel verduren die buuue stad met ondergang bedreigt. De burgers worden door de Leli- aaris verdrukt, zelfs mishandeld, maar zij hebben besloten bij de eerste gelegenheid da waakzaamheid der schild wachten te be driegen, 's graven aanhangers te overrom pelen en de poorten voor onze gezellen te ontsluiten. Deze inzichten beeft de gevan gene mij voor mijn vertrek nog herhaald dig was aan vrijheid, broederlijkheid en recht, hetgeen zoo dik wijls onder de voeten getrapt wordt door de fanatieke zwarte kle rikale kliek, de vijanden van licht, de ver wurgers van alle vrijheid. Niemand meer dan hij kent de vervolgin gen der klerikalen, niemand meer dan hij kent de lafhartigheid dier inkwisiteurs die niet mc-erde folteringen van vroegere eeuwen kunnende uitvoeren, aan den hongersno d prijs geven alwie voor hen niet wil knie- buigen. Voor zulk een priester nemen wij met eeibieiden hoed af, en wij zijn fier in zulk een tegenstrever zooveel heldenmoed te vin den. De laatste kiezinge.i hebben voor dien eer lijke strijder noodlottig geweest door de in vloedrijke klerikale hoofdmannen die voor niets achteruitgeweken hebben om dien waarachtigen navolger-Christi uit de Kamer te doen verdwijnen door hunne helsche macht op het Kieskorps tewee gebracht. Gelukkiglijk hebben hunne middels maar half gelukt, want zekerlijk zullen de voor uitstrevende partijen niet nalaten priester Daens bij een tweetal jaren voor goed naar de Kamer terug te doen keereu. Van zulke waarachtige navolger3-Christi zooals priester Daens willen de klerikalen niet om de menigvuldige waarheden, die hij openbaart, voor hen toekomen als eea dui vel in een wijwatervat, en zoo zij hem oogenblikkelijk tot stilzwijgen kunnen bren gen, zx> ook bewijzen zij hunne vijandschap met hunne vreugde over dien zegepraal te openbaren door het inrichten te Aalst vau al lerhande feestelijkheden, politieke stoeten, enz..., zoover dat, om hunne stoelen te doen welgelukken, de ou lerlingon der gestichten de kinderen der scholen daaraan moeten deelnemen, ja tot zelfs weeskinderen. Wij lezen daarover een staaltje in liet Weezenblad van Antwerpan. welk het vol gende schrijft in zijn nummer van zondag 1 1. Een onzer ieverigste werkers voor de weezenzaak, vraagt wat wij denken over het optreden der weeskinderen van Aalst, en er ten stelligste bijgevoegd dat do vesting het hoogstens nog eon tiental dagen kan vol houden: Heeft uw heer vader u met geene ande re boodschap belast ?-vraagt de Ruwaard want oer Gozew ijn zijne rede eindigt. Hij hoeft mij niets anders bevolen verklaart deze met eene bnigiug. In zulk geval geef ik u oorlof en verzoek en naar mijno woning te gaan waar men u met vreugde zal wederzien besluit Arte velde. Niet zoodra heeft de jongeiiug de zaal ver laten, of de Ruwaard neemt het woord. De schepen De Hert, begint hij, heeft zoo- even onzen toestand met de zwartste kleu ren geschetst en eenen oproep tot onze va derlandsliefde gedaan om ons tot den vrede over te halen. Ik ook bemin den vrede, ik ook bemin het vaderland, ik ook bemin onze geboortestad, haren bleei en haren rijkdom en die bloei baten wanneer wij de vr ij hei J missen? Wat kan er van de alge- meene welvaart geworden wanneer het land in bloeien geknelt ligt Hoe wilt gij dat koophandel en nijverheid zich ontwik kelen en vooruitgaan wanneer het slaven- in den politieken stoet van 28 Mei 1. 1., in gericht ter gelegenheid van den katholieken zegepraal en den val van priester Daens. Het Weezenblad heeft aangaande deze zaak geen oordeel uit te drukken, daar het tot de strengste onpartijdigheid verplicht is. Ziehier echter het gevoelen van een in vloedrijk Katholiek, den heer Biebuyck, voorzitter der Burgerlijke Godshuizen van Yper. Volgaarne sta ik toe dat de weesjongens met hun muziek aan het feest deelnemen, (betooging van September 1903 ter eere van een gedeltoreerd ambtenaar der ijzerenwegen van Westvlaanderen) [te Meenen, omdat ik weet dat er geen politiek mede gemoeid is ware het anders, ik zou die gunst niet ver- leenenin eene politieke betoogiag zijn onze kinderen niet op hunne plaats Zulks is ook onze meaning, Weezenblad maar wij zouden eens daarover de denkwijze willen kennen van onze klerikalen persrid ders en in 't bijzondere van De Leugenaar. Spirit. Het proces heropgeroepen. Vrijspraak der veroordeelden. Onze lezers kennen het ongeloofelijk von nis dat door den klerikalen vrederechter van Meenen was geveld tegenover het 13jarig Volkskind Julia Laperre, schrijft Voor uit. Om een rood vlagje to hebben gedragen wat verboden was moest het meisje tot haar 21 jaren in de Verbeteringscheol1 Men herinnert zich het protest dat aller- wege opsteeg tegen dit schandaal. Men kon het eenvoudig weg niet aanne men dat zulk vonnis uitgesproken was in Belgie. Enkel de klerikale Meenenaar dierf zeggen dat er RECHT was geschied. juk van Frankrijk ons op do schoudeis drukt en elke zuurgewonnen penning ons door de vreemde en nooit verzadigde uit zuigers benijd en zelfs ontroofd wordt Zeker, ik treur wanneer ik zie dat de vel den door de Leliaarts verwoest wordeü, dat de Vlamingen als slachtoffers van plicht en vrijheidsliefde sneuvelen, dat de nering kw ijnt en het werk door onbedreven hand wordt voortgezetdoch er zijn in het levea der volkeren, evenals in dat van enkele bur gers, opofferingen die noodzakelijk zijn on welke men zich moet getroosten. Zulke op offering is het welke wij thans op het altaar der vrijheid moeten doen. De toestand is guDstig en wij zullen uit dezen strijd kernen machtiger en vrijer dan ooit. Gij hoort dat Oudenaarde weldra moet bezwijken ik ben er van overtuigdhet kan niet anders. Eens die stad gevallen dan zul len de andere van zelf volgen en garsch Vlaanderen zal aan ons zijn. Dan zal de graaf zelf den vrede vragen en wij, sterk en machtig door de toestemming van 't gan- sche Vlaamsche volk, zullen hem kunnen zeggen hoe wij onzen vorst willen... Wordt voortgezet. HET WEEKBLAD (60" Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1