STADSNIEUWS. Het drinken en rooken bij de Belgen. Nederlandsch verbond. Twee maten en twee gewichten. Hip, hip, hourah Priester en Priester. Het drama van Ukkel. Schrikkelijke ramp in Amerika. De onmeetbare rijkdom der kloosters in Belgie. Kostelijke vogels. Het vissehen in de vaart. Iets voor de lijnvisschers. Hofbouwmaatschappij Voor eene bevolking van 7,074 9i0 inwo ners heeft Belgie in 1905 verbiuikt: 15,647. 876 hectoliters inlandsche bieren en 203,784 hectoliters vreemde bieren, te zamen 16,151, 660 hectoliters en daarbij nog 339,448 hectol. wijn, 12,381 vreemden brandewijn en 489, 207 inlandsche brandewijn. De Belgen hebben de volgende hoeveelheid tabak gerookt, gedurende 1905: 10,178,971 kilogr. vreemde tabak en 10,696,606 kilogr. inlandsche tabak of te zamen 20,875,880 ki logr. Dit alles verwentlijkt per hoofd, het vol gende: 228 liters bier, 48 liters wijn, 7 liters brandewijn en 3 kilos tabak. Wat kan men drinken en rooken in België!... Het algemeen Nederlandsch ver bond steld eene beurs van ÏOOO fr. be schikbaar als tegemoetkoming aan een vlaamsch student, die tot bekroning van zijn studiën, om zich te bekwamen in de neder- landsche wetenschappelijke taal, voor een tijd een tijd wil gaan studeeren aan een van de Hollandsche Hoogescholen. Wie inlichtingen verlangt, wende zich tot het secretariaat van Groep België van het A. N. V. spiegelstraat 20 Gent. Een liberaal arrondissementscommissaris toont zich in de uitoefening van zijn ambt zoo nauwgezet als onpartijdig, maar denkt, in tijden van kiezing, als privaat personen, liberale kandidaten te mogen aanbevelen. De liberale arrondissementscommissoris wordt door den minister streng berispt. Een pastoor die vrij gesteld wordt van soldatendienst, van de burgerwacht, die op de kosten van de kiezers en belastingschul digen een schoon huis mag bewonen, die vier stemmen krijgt tegen den werkman maar een, die onbezorgd mag leven met de jaarwedde welke wij hem uit onzen zak moeten betalen, mag zich echter als over kop in de politiek werpen, bedreigingen uiten tegen de burgers, stoffelijken en zede lijken dwang en zelfs broodroof uitoefenen op dezelfde burgers die hem 't brood in den mond houden. Mijnheer de minister vindt dat Ces Messieurs in hun recht zyn. Zoo ver zijn wij gekomen in Belgie. En dan durven ze nog de Brabangonne zingen. De miserers zou er beter op passen. De katholieke pers richt eene groote be tooging in ter eere en ten profijte der katho lieke schoolmeesters die 1879 de rol van deserteur hebben gespeeld. Dat is voorzeker schande. Doch tusschen de personen die gemeend hebben zich bij die betooging te moeten aan sluiten en de deserteurs op te hemelen, tref fen wij een heerschap aan dat zijn naam doet vergezeld gaan van 't bijlapje arrondisse mentscommissaris. Dat gaat waarlijk over zijn hout. Juicht, Belgen, juicht en zingt in blijde akkoorden Waarom Wel daar valt ons een stuk dagblad in handen dat juist een nieuws bevat dat wij, eenvoudige werkers, nog niet hoorden ver kondigen. Men leze deze belangrijke brok Wij, Leopold IT, willende de vak ken- nissen onzer onderdanen ontwikkelen. Bevelen: - In onze staten zullen vakscholen inge- richt worden jonge lieden van 12 tot 20 jaar orden er in toegelaten. De leerlingen worden gehuisvest^ onder- wezen, gekleed, gevoed en geneeskundig verzorgd ten koste van den Staat. Dat gaat nu werkelijk over zijn hout. Maakt do Koning hier gebruik van zijne grondwettelijke macht om de democratie ter hulp te snellen. Vindt hij dat het tijd wordt de Belgische nijverheid door vakonderwijs op te beuren Is hij eindelijk ook van meening dat het klerikaal vakonderwijs om zoo te zeggen alleen door de openbare besturen onder steund, ondoelmatig en sektarisch is? In elk geval, hij durft zelfs, in ons belang, de palen zijner macht overschrijden. Dat geeft echter niets; Heil den Wijzen Vorst! Maar wacht nu een beetje, wij lazen het stuk maar ten halven, 'k ga voort: Deze scholen zullen toegevoegd worden aan de Staatswerkhuizen van Boma, Leo- poldville en Stanleyville. Wel God zal alle kaloten straffen. Dat gaat nu potverdikke het stuk niet uit van Leopold II, koning der Belgen, maar van denzelfden Leopold II, souverein van den Congostaat? Daar storten onze luchtkasteelen nu met nen keer in De ^orst geeft tezelfder tijde zijne onder danen wetten zoo breed mogelijk en een soort ministerraad. In naam des vooruitgangs wenschen wij onzen Vorst toch geluk om de weldaden die hij schenkt aan onze broeders uit den Congo. BALSEM zuivere kinawijn, ver wekt eetlust Wij eerbiedigen den priester die gewetens vol zijne evangelische zending begrijpt en vervult, die bij de lijdenden troost en ver zachting brengt, die steeds het woord van verzoening op de lippen heeft, die voor al len, jong en oud, een vriend, een raadgever, een leidsman is. Die priester is van groot maatschappelijk nut. Voor zulken man zal ieder welmeenend mensch eerbiedig zijnen schedel ontblooten Maar de priester die, plichtvergeten, zijne edele zending miskentdie haat en tweedracht zaaitdie steeds vermaleiijdin- gen en bedreigingen, woorden van haat en van wrok in den mond heeft; die verdeeld heid verwekt in de families; de ouders tegen hunne kinders, de vrouwen tegen hunne echtgenoten, de zusters tegen hunne broêrs opstooktdie de helft hunner medeburgers hoont en belastert en aan het misprijzen der andere helft overlevert, die overal twist en tweedracht zaait, dien priester aanzien wij als een ruststoorder, als een kwaadstich ter, als een maatschappelijk gevaar, en dien zullen wij steeds hardnekkig en onver poosd blijven bevechten! VERDRAAGZAAMHEID in ons grond- en hoofdbeginsel. Immers, zonder verdraagzaamheid onder de menschen is gemoedelijk samenleven niet mogelijk. Na lang werken en zoeken is men einde lijk tot eenen uitslag gekomen. De lijken der werklieden zijn onder de puinen gevonden geweest. Wanneer de soldaten van de genie Dins dagnamiddag den put gesloten hadden, defi leerden zij voor denzelfden, op militaire wij ze groetend. De vrouwen en kinders van de bedolven woonden dit eenvoudig doch zeer indruk wekkend tooneel, dit laatste vaarwel, by en weenden bitterlijk, wie er getuige van wa3 weende mee. 10,000 dooden. 70,000 slachtoffers. Vijf groote steden vernield. Steden en dorpen verwoest. Algemeene verwoes ting. Valparaisa brandt gansch af. Honderden levend verbrand. 1 millard 250 millioen fr. schade. Wij mogen vast zeggen dat het jaar 1906, een jaar van ongelukken is, indien men alle rampen en ongelukken moest aanhalen, 't zou verschrikkelijk zijn. De stad Leuven heeft het onuitsprekelijk geluk in haren schoot te koesteren 1638 pa ters en nonnen, verdeelt in 41 kloosters Dat Brugge zich maar goed houdt Het Leuvensche garnizoen telt enkel 1106 soldaten. Weldra zullen de kloosterlingen in getal de mannelijke bevolking overtreffen. En Dixmude met zijne bevolking van 3500 inwoners telt in zijne muren 75 geestelijke personen en nonnen. En het tiende ge deelte dar oppervlakte van het kleine Dix mude behoort aan de doode hand toe. Geheele wijken behooren de zwartjes toe. 't Is van nu al erger dan voor de Fransche omwenteling. In Belgie zijn slechts 200 gemeenten waar geen klooster is. Wilt ge eens weten hoeveel de Keizers en Koningen aan hunne onderdanen kosten Daar elkeen gaarne weet waar zijne centen heen gaan, kan dit zeer aantrekkelijk we zen ziehier dit lijstje De tsar van Rusland 50,000,000 fr. - sultan Turkije 37,500,000 - - shah Persië 33,175,000 keizer Oostenrijk 23,500,000 Duitschland 19,264,000 koning Italië 15,050,000 Engeland 13,275,000 - keizer Japan 7,500,000 - koning Spanje 7,200,000 - Beiëren 6,754,000 België 3,750,000 khedief Egypte 2,500,000 "koning Portugal 2,275,000 Zweden 1,819,000 Denemarcken 1,400,000 "koningin« Holland 1,350,000 «koning Griekenland 1,300,000* Roumanië 1,175,000 prins Bulgarië 1,000,000 koning Noorwegen 1,000,000 prins Montenegro 192,000 De Voorzitters der Republieken worden veel kariger betaald en men heeft daarenbo ven het recht ze te vervangen en dit zonder revolutie, of menschenbloed te vergieten Loubet van Frankrijk heeft 1 millioen 200 duizend frank. Roosevelt van de Vereenigde Staten in Noord Amerika 250 duizend frank. De Voorzitter van Helvetia heeft maar 13 duizend 500 frank. Welk is nu het gelukkigste en rijkste land? Toch Rusland niet, noch Turkije Vele visschers klagen over de nalatigheid van het kuisschen der vaart, het is eene ware schande zeggen de visschers, van de vissehen in het moeras te laten verkwijnen. Vroeger zag men visschers afkomen van alle kante om in de vaart te gaan vissehen, maar nu, vindt men er geene meer, allen moeten naar Boesinghe of Elzendamme omdat er langs daar schoon, zuiver water en goede visch te vangen is, en nog iets dat niet zou mogen gebeuren, is dat men, volgens men zegt, er mannen zijn die de visch uitsleept zonder betalenterwijl de visschers eene permis moeten hebbenwaar zijn de toe- zichters dan? of slapen ze terwijl de mannen hun werk verrichten, want indien zulks waar is verdienen ze gestraft te worden. Volgens ons zou men waarlijk meer zorg moeten hebben om het water te kuisschen daar de permis genoeg opbrengen om zulks toe te laten, Een Visscher. Wij lezen in Chasse et Pêche\ Wij treden in de drie beste maanden voor het vissehen met de hengelroede, maar, in Augustus moet de visscher, als hij goede vangsten wil doen, zeer vroeg opstaan, want de visch hapt niet meer naar het lokaas na 9 ire, om dan 3 uren voor zonsondergang te herbeginnenvoegen wij hierbij dat hij 's morgens slokkerig is. In de rustige waters en met gras bedekte oevers, begint de snoek zich dicht bij de oevers te houden en blijft er een groot gedeelte van den daghet is dus daar dat men hem behoeft op te zoeken in de weinig snelvlietende kanalen en waterloopen van een groot deel rivieren. In die met snellen loop verkiest men de monding der beken en andere waterloopen. De dikke paling, huist ook in de begrasde gedeelten der oevers en voedt zich, even als de snoek, met klein levende vischjes. Wij raden van aan de hengelroede geene al te groote lokaas te hechten. De middelmatige paling, de tink, de middelmatige en kleine baars bijten zeer goed. Men moet daarvoor aardwormen of roode teeken met een zwart kopje aan de lijn. Het vangen van witten visch geschiedt bijna uitsluitelijk met bloem bevattende lokaas, zooals bij voorbeeld aardappelen in bolletjes, enz. De vissehen die aan de oppervlakte des waters zwemmen, byten gretig naar de krekels, alsook naar dikke blauwe brons kleurige vliegen. De visch vangst op karpels geschiedt uitsluitelijk met bolletjes van aardappelen als lokaas. De zonderlinge burgemeester Co- laert Die hartelooze kerel weigert aan de onderwijzers datj ze de kin deren vergezellen naar eene vreem de stad Een feit zonder voorgaande Men weet dat de wensch van den wetge ver is de kinderen der lagere gemeentescho len, zekere uitstapjes te laten doen in 't be lang van hun onderricht. Beantwoordende aan dien wensch, had het comiteit van den schoolpenning beslist, eene hulpsom van 250 frank ter beschikking te stellen van 2 onderwijzers, om, geduren de de vacantien, de drie eerste van elke klas naar Oostende, Gent, Brussel of Antwerpen, volgens keus, te leiden. Zulks moest voor de eenen als belooning en onderricht strekken, en voor de anderen een middel wezen om te wijdijveren en tot leerzucht aan te prikkeleD§ Het comiteit hoopte dat de verwezenlij king van dat ontwerp geen de minste moei lijkheid zou ontmoet hebben. Maar. ja, het had zonder den zoogenaamden stadsvader Colaert gerekend. De onderwijzers die gereedelijk den last hadden aanveerd, de leerlingen te vergezel len en in de aan te duiden stad rond te leiden moesten natuurlijk er eerst over spreken aan hunnen bestuurden, die, van zijnen kant, alhoewel aan dit ontwerp van speelreisje gunstig, er moest kennis van geven aan bur gemeester Colaert, wiens goedkeuring hem niet twijfelachtig scheen. Hewel! Is het gelooflijk? De heer burge meester WEIGERDE VLAKAF, VERBIE DENDE ZELFS DAT EEN ENKELE ON DERWIJZER DE ARME SCHOOLKNAPEN ZOU GELEIDEN!! Ziet daar, hoe die magistraat, de kinde ren van den werkman liefheeft, en zich bitter weinig bekreunt, over de ontwikke ling van hunnen geest en hun onderwijs. M Colaert, is in deze zaak gelijk in alle andere, de onderdanige en gehoorzame slaaf onzer politieke priesters, die te Yper mees ster spelen en in alle omstandigheid de ver nietiging van onze gemeentescholen betrach ten. Zonderlinge burgemeester en menschen- vriend, niet waar? NOTA DER REDACTIE: Ja, zeer zonder linge kerel die Colaertmoest zoo iets in een ander land gebeuren, men wees dien harteloozen.... burgemeester en slaaf der papen het gat van den timmerman. van het Arrondissement Yper Lokaal getemde Leeuwen Deze maatschappij geeft met medehulp van Stadsbestuur eene luisterlyke interna tionale tentoonstelling, in de zalen der balie öp9-10 en lien September. De ingangs- prijs is vastgesteld als volgt, den eersten dag 50 cent. Tweeden dag 20 cent. en den der den 10 centiemen. mniiMiwrmmi -rvmtiTirr: 1B—— W iwni

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 2