ELROSE Opening der jacht. Na 1 September is het telaat Elk zeg het voort. HAAR HERSTELLER Het gevaar der Automobielen. Allerlei. Iets over de aardappelen. Te Oostende. Yfor de Yoermaus en de Peerden. m Deze maatschappij heeft ook eenen kamp strijd ingericht voor de bewoners van Yper, voor de schoonste versiering, van balkons, gevels en vensters met groeiende bloemen. Schoone prijzen zullen toegekend worden. De minister van Landbouw heeft de ope ning der jacht dit jaar vastgesteld als volgt: op 25 Oogst, voor Antwerpen, Brabant, bei de Vlaanderen, Limburg en 't godeelte van Henegouwen, Luik en Namen, gelegen op den linkeroever van Samber en Maas, er inbegrepen het grondgebied der steden Charleioi, Luik, Hoei en Namen en voor de gedeelden van de provincie Luik, gelegen tusschen de Vesdre en de Maas, er in begre pen het grondgebied der stad Verviers. Voor de andere gedeelten der rijks op 1 September. De jacht met den Hazewind is toegelaten van af 15 September, deze op 't groot wilde herten, damherten, reebokken van af 22 September; op den fazant, van af 29 Septem ber. De jacht op de patrijs en de kwakker wordt gesloten op 31 December 1906. De jacht op het waterwild is toegelaten tot 30 April 1907. Denkt men er wel genoeg aan, dat de nik kelstukken zonder gatjes na 1 September geen koers meer hebben dan in de Staats- bureelen en dit dan nog maar tot 30 Novem. Herbergiers, winkeliers en andere nering doeners blijven ons nog altijd weergeven met oude nikkels; zelfs die van 20 centie men, welke men reeds lang uit den omloop waande, zijn terug uit de spaarpotten ge komen. Het ware nochtans voor de neringdoeners niet zoo moeilijk, de oude stukjes in te hou den en ze, als zij er hunne groote leveran ciers niet mêe betalen kunnen, in de bank te gaan uitwisselen. Altijd de neringdoeners zullen zij mis schien roepen 1 Maar het zal toch beter zijn, nu eenige moeite te doen, dan er later last en schade mede te hebben. BURGERSTAND van den 17 tot den 24 Augustus 1906. Geboorten. Coutrez Antonia, Hondstraat. Becquaert Edmondus, Poperinghe steen weg. Maes Joanna, Dickebusch steenweg. Beun Emilius, Klaverstraat. Dedeurwaerder Gaston, Dickebusch steen weg. Clarysse Oscar, Pennestraat. Badson Gilles, Kalfvaart. Devos Germana, Beluikstraat. Baillievier Arthur, Zonnebekesteenweg. Desmit Valerius, Lange Thouroutstraat. Huwelijk. Brillon Camillus, sieraadschilder te Sint- Josse-ten-Noode, en Ferrand Ernestina, zonder beroep, te Yper. Sterfgevallen. Pottel Carolus, 4 weken, Patteelstraat. Versavel Suzanna, 3 weken, Rijke Kla- renstraat. Cleenwerk Ferdinandus, 1 jaar, Lange Meerschstraat. Coffijn Joanna, 13 jaar, zonder beroep, Blinde Liedenstraat. Gastel Maria, 75 jaar, zonder beroep, on gehuwd, Bollingstraat. Sinnaeve Edmondas, 18 jaar, soldaat bij het 3° linie regiment, Statiestraat. Delaire Bertha, 2 1/2 maanden, Klaver straat. Knockaert Maria, 65 iaren, zonder beroep weduwe Ghyselen Eugenius, Bollingstraat. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwi; "ert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Is er geen middel om het gevaar, dat ieder een, voetgangers, voerlieden, landbouwers, wandelaars, spelende kinders, op den open baren weg van wege de automobielen gedu rig bedreigt, eenigszins te verminderen? Dat gevaar is grootwant men zou waar lijk zeggen dat de stokers er zich op toeleg gen om in dolle vlucht geheel het land rond te vliegen; dikwijls, zeer dikwijls leggen zij meer dan 60 kilometers per uur af, en het is ten algemeene klacht, dat, als men van ver het seinen van een automobiel begint te hoo- ren, de tijd schier te kort is om ijlings van kant te springen. Rapper nog dan een ex- prestrein komen die wagens aangestormd en op de steenwegen is 't gevaar even groot geworden alsof men aan iedereen den toe gang tot de ijzerenwegbanen toegestaan had. Men zou wel doen de veiligheid der voetgangers ter herte te nemen. Dagelijks lezen zij automobielrampen in de gazetten, waarbij niet zelden menschen- levens te betreuren zijn. Somtijds is er niet alleenlijk onvoorzichtigheid In het spel, maar ook eene hatelijke handelwijze, die volstrekt behoeft met strenge maatregelen tegengehouden te worden, en die in afwach ting eene duchtige straf verdient. Wij ken nen gevallen waarin zekere rijders, na vreedzame voetgangers of spelende kinderen overeden te hebben, hunnen wagen zelfs niet stil hieldon, en de verongelukte personen eenvoudig op de steenwegen liggen lieten, om in nog verhaaste jacht zich uit de voeten te maken. Dat is niet alleen onrechtveerdig maar ook nog onmenschelijk. Voorzeker is het zeer aangenaam voor eenige heeren den minderen man zoo mis prijzend te behandelen, en, op goed kome 't uit, in koortsige vaart de wegen af te rollen. Zij zouden toch ook moeten naden- I ken dat de publieke straten, noch uitsluite- lijk, noch bijzonderlijk, voor hun verzot ge legd zijn: Zij zijn gemaakt om het verkeer van 't vclk te vergemakkelijken, en eerst en vooral zijn zij ten dienste der reizigers en der voerlieden. Van ambtswege zou dat ook niet mogen vergeten worden Op zekere uren van den dag is het op sommige groote banen een duizelig gewoel en hoe er niet meer rampen gebeuren, kun nen wij maar niet begrijpen. Dat de openbare besturen er toch voor zorgen om de uitzinnige handelwijze van eenige sportmannon te beteugelen, en die heeren eens voor goed tot het naleven der policiereglementen te dwiugen. Het is eene gegronde en algemeene klacht, die volstrekt moet aanhoord worden; en 't is hoog tijd de noodige maatregels te nemen. Te bekomen bij M. Raym. OMMESLACH. mercerie-en reukverkooper. Groote Markt) 55, Yperen. In uitvoering van dit besluit, heeft de Mi nister van Financiën en Openbare Werken tot het doen der omwisseling aangeduidde kassen van de Nationale bank te Brussel en dezer agenten in de provinciën, alsmede de kassen van de ontvangers der belastingen in de steden en gemeenten waar geen agent schap der Nationale bank bestaat. Daarenboven zullen de ontmunte nikkel- stukken, tot 30 November 1900, aan al de openbare Staatskassen ontvangen worden ter kwijting van rechten of belastingen of tot alle andere betalingen. Dit koninklijk besluit, heeft nog al op schudding verwekt. Er zijn nickelstukken in omloop voor eene som van fr. 8,946,824,45. Van 1861 tot 1870 vervaardigde men er voor fr. 6,598, 865,80 fr.. namelijk voor 2,048,814,50 stukken van 5 cmen, voor 4,189, 318,30 fr. stukken van 10 cm9n en voor 360, 734 fr. stukken van 20 cm'n. Sinds werden geene stukken van 20 cm,n meer geslagen. In 1894 sloeg men nog voor 238,447,65 fr. stukken van 5 cm° en voor 2,109,511 fr. stuk ken van 10 c"en. Het zijn de laatste muntstukken die wer den geslagen. Er zijn dus in't geheel 161,447,206 nik- kelslukjes uit den omloop te trekken. ELIXIR D'ANVERS stilt maag 3D buikpijn. Kerkdiefstallen. Eene aan houding. X..., 30 jaar, werkman zon der vaste woonplaats, werd door de politie van Meenen aangehouden en in de gevange nis van Kortrijk opgesloten. Hij heeft bekent medeplichtig te zijn aan den diefstal onlangs gepleegd in de kerk van Bisseghem. Hij stal aldaar eene kelk inhoudende 50 hostiën, met het doel, zegt hij, zich van maagpijn te ge nezen. De ouderdom der vrouw. Ge kunt altijd juist weten, hoe oud eene vrouw is Als ze zegt, dat ze 16 jaar is, dan is ze er 14, Als ze zegt, dat ze 18 jaar is, dan is ze er 16, Als ze zegt, dat ze 19 jaar is, dan is ze er 21, Als ze zegt, dat ze 20 jaar is, dan is ze er 28, Als ze zegt, dat ze 24 jaar is, dan is ze er 32, Als zo zegt, dat ze 30 jaar is, dan is ze er 40, Als ze zegt, dat ze 35 jaar is, dan is ze er 50, en dan verjaard ze niet meer! Ontmunting van nikkelstukken. De nikkelstukken van 20, van 10 en van 5 centiemen, volgens de type van den Belgi schen Leeuw, geslagen krachtens de beslui ten van 27 December 1860, 25 April 1861 en 9 Juni 1864, zullen, van af 1 September 1906 ophouden wettigen koers fe hebben. Tot 30 November 1906, zullen die stuk ken aan de door den minister van Financiën en Openbare Werken aangeduide openbare kassen worden omgewisseld tegen doorboor de nikkclmunten. Suiker. Van Stroopthem is kruidenier en hij had Pantalon reeds dikwijls met zijne waar bedrogen, tot op den duur deze laatste zei, dat hij nooit meer iets uit den winkel van den dief zou willen. Pantalon hield geruimen tijd woord, maar op zekeren dag zag Van Stroopthem zijnen ouden klant weer binnenkomen. Ah, dag M. Pantalon zei hij. Wat zal er u believen? Twee kilos bruine suiker! zei Pantalon. Van Stroopthem woog de waar. En ter wijl hij dezelve zorgvuldig inpakte, sprak gij Ik dacht, dat gij nooit meer iets uit mijnen winkel zoudt gewild hebben, mijnheer Pantalon. Dat is zoo! sprak de andere. Maar ge moet weten, ik heb een aantal afzetters van planten gekregen en ik had geen zand genoeg meer om die in te planten.. Daarom. Wat hebt ge eindelijk Ge trekt z'oon aardig gezicht? Ja... Voor vier weken is mijn vrouw er van onder getrokken. En treurt ge daarom nog zoo? Neen... Maar ze is teruggekomen. Loven boven Uit eene onlangs op gemaakte statiestiek blijkt dat Leuven niet minder dan 41 klooster bezit met eene bevol king van 1638 paters en nonnen. De bezetting telt slechts 1106 soldaten, de burgerwacht 1.037 leden. Deze toestand dreigt nog te... verbeteren. M. Clemenceau, in Frankrijk, zet het werk van M. Gombes voort en weldra mag men zich aan een nieuwen -trek» van kloos terorden uit Frankrijk verwachten. Waar kunnen ze beter ziju dan in België, en vooral te Leuven. Weldra zal aldaar 't aantal kloosters dit der huizen overtreffen en de kloosterbevol king het cijfer der leeke inwoners insge lijks. Zomerdrank. Ziehier een uitmun tende zomerdrank, die wij den maaiers, aardbewerkers en veldarbeiders gedurende de hevige hitte aanraden Fijne gebrande koffij in poeier 500 gr. Reglissenhout in fijne deeltjes 200 gr. Kokend water 20 liters. Laat werken gedurende een uur en giet het daarna door een linnen doek. Voeg er bij Brandewijn 1 lit. 1/2. In plaats van brandewijn mag men ook kirsch of rhum gébruiken. Bewaring der vellen en wollen stoffen in den Zomer. Om alle stoffen van motten te vrqwaren, neme men eene groote kist, een oude koffer, zeer goed slui tend. Werpt er stukjes kamfer, peper en tabak (in dikke papieren zakken), in. Ieder stuk moet wel geslagen en goed gevouwen zijn bijzonderlijk manskleeda ren alles wordt dicht opeen gestapeld, om de lucht te beletten in te dringen. Het is vol doende in den herfst de stoffen eenige uren uit te hangen om de plooien en den sterken reuk te doen verdwijnen. Steken van insekten. De steken van insekten, vliegen, muggen, vlooien, enz. kunnen onmiddelijk genezen worden bij middel van eene parijplant. Het is voldoende het gekwetste deel met deze plant te wrijven en het gezwel verdwijnt. Nude aardappelen in bloei beginnen te komen, zal het volgende zeker wel zijn nut hebben om in prachtiek te worden gesteld. Verleden jaar heeft men op een proefveld van den Staat in Holland, een hectaar aard appels geplant van dezelfde soort met even veel mest, op dezelfde soort grond en op den zelfden tjjd. Toen de planten begonnen te bloeien heeft men zorgvuldig van de eene helft der hectaar de bloemen of knoppen afgesneden, zoodat ze niet konden bloeien; de andere halve hectaar lief men ongedeerd en de bollen liet men tot rijpheid komen. Daarop werd ter gelijkertijd het veld gerooid, de halve hectaar wier knoppen men had afgesneden gaf 2000 kilos aardappels meer dan de uitgebloeide. In het Kurszaal Op het einde van verledeoe week kregen we twee uitmuntende concerten: eerst, op Zaterdag 11 Oogst, dat gewijd aan Italiaan- sche muziek, en den daaropvolgende Zondag het concert met medewerking van Caruso, den beroemden tenor uit het zonnige Italië. In het Italiaansch concert vertolkte de symphonie van kapelmeester Rinskopf eeni ge meesterstukken der meesters van het zuiden, waaronder vooral werden opgemerkt een Adagio van Corelli voor al de Vio loncellos en een aria uit de opera Andréa Chenier van Giordano. Dit aria word ge zongen door Mvr. Gemma BellincioDi en ver wierf veel, heel veel bijval. Het concert ein digde met het gekende Danue des Heures van Poqchielli en met de nationale hymme van Italië, die door alle aanwezigen recht staande aanhoord werd. Het kon niet anders of het concert van Zondag 11. moest een nieuwe perel aan Caru so's kroon echten. De gevierde - koning der tenoren heeft slechts te verschijnen om donderend ap;.laus te verwekken. Daarna eene groote stilte. De aandacht is gespannen toen het orkest zacht de begeleiding begint. En uit het ruischen dier begeleiding onstaat zacht eene schoone mannestem die met veel gevoel een aria zing uit - Aida van Verdi of - Elisire d'Amore van Donizetti. De meester wordt immer terugeroepen door zijne aanhoorders, en met eene welwillendheid waarvoor eenieder hem dankbaar is vergast hij ons op een, twee, ja zelfs drie bissen De begeestering van het publiek bereikte het toppunt wanneer het prachtig lied uit - Paillasse van Leoncavallo door de con certzaal weergalmde. Kraehtige bravos wer den Caruso toegeroepen, zakdoeken werden gewuifd; slechsde tonen van het orkest, dat het laatste stuk begon, konden de stilte be komen. Verder gaf de symphonie ons nog het ope- Diogstuk der - Meesterzangers van Wag ner en de - Marche Nuptiale voor orgel en orkest ten aanhoren. En, wanneer wij het programma van al die concerten en van al de feeiten die hier ga- geven worden, dank aan Mr Marquat, door- loopen, dan verwondert het ons geenszins dat de koningin der badsteden krioelt vanhet volk, van een volk dat wij hier nog nimmer zageD, vaneen volk dat niet wil vertrekken vooraleer bot zomerseizoen gansch ten einde zal zijn. Men weet.) dat öc vliegen in den zomer grootelijks de peerden plagen. Wilt gij een goed middel kennen om ze te verwijderen, leest als volgt Laat de bladeren van notelaren in water koken, dopt cr eene spons in en besti ijkt ze meermalen op het vel van het pcerd, bijzon- MEEST GEZOCHTE

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 3