JAARLIJKSCHE KERMIS Schoonheid GROOT BAL I W yml chez la veuve Henri Hoflack m Post en IJzerenweg. Plaatselijke meening. Krijgsoefening. BERICHT. Het geheugen der vogels. Stad Yper (Gehucht Fotyze). Luisterlijke Trabolliug 50 fr, prijzen Onze taal in den Congo-Vrij staat. Stokpaardj es-Leliemelkzeep A la Nouvelle Posfce derlijk op de plaatsen waar de vliegen bij voorkeur nederzetten. Dit middel levert de beste uitslagen. Er bestaat nog een ander middel tegen de vliegen steek ten der peerden. Ga, bij eenen apotheker en vraagd hem voor 10 centiemen acide phéniqué, doet er eenige druppels in en litter water smelten, welke in eenen blikken kruik, meet bewaard worden. Ge bruikt het om er uwe peerden meermaal mede te wasschen. Wij melden ook dat met de warmte zich de wonden zullen voordoen, zoo menigvul dig aan de schouders en gareelen der peerden En het is onvermijdelijkHet meeste deel der gareelen voor trekpaarden wegen tien kilos en meer: zij bevuilen zich door het zweet en zijn om zoo te zien nooit gekuischt; men doet het gareel aan de peerden ten 5 ure 's morgens, en men doet het af om acht ure 's avonds. Vele.voermans doen het niet af om te dro gen 's middags binst dat het peerd eet. Men mag stout verzekeren dat binst de warmte meer dan het derde van de trek- peerden gekwetst zijn 't zij onder de zadel of onder het gareel. Vele voermans nemen er geen acht op en zeggen dat zij, door hunne verwaarloozing, hunne vlijtige helpers martelen, waar het zou genoeg zijn van eiken dag, 's morgens en 'b avonds, de schouders en do spanstokken van het peerd te wasschen met zoutwater en van wel de gareelen en zadels te onder houden om deze pijnlijke kwetsuren te ver mijden. Bentley's Extra Stout B, Y. B. AgentBailleul Heugebaert. Burgerstand van Poperinghe. Geboorten. Coutigny Augusta, Wijk A. Crombez Elisa, Wijk D. Saesen Maria, Wijk C. Depoorter Romain, Wijk H. Caron Rachel, Wijk D. Dereekx Blanche, Wijk A. Huwelijken. Hooghe Isidoor, ontvanger van den tram en Margareta Salomé, zonder beroep. D'heere Marcel, horlogeur en Maria De Corte, kleermaakster. Worm Charles, landwerken en Romanie Christiaen, werkster. Sterfgevallen. Deroo Marcel, 3 maanden, Komstraat. D'hondt Estelle, 4 maanden, Veurnestraat Vanloot Maria, 97 j. z. b. ongeh. St An- nastraat. Rouseré Joseph, 78 j. rentenier echtge noot van Melanie Vandamme, Gasthuis straat. Verwaerde Leonie, 50 j. landbouwster echtgte van Florimond Debergh gehuisvest te Watou. Einde van September eerstkomende, heb ben een Vlaamch en Fransch vergelijkend examen plaats voor de aanwerving van or deklerken bij het Beheer van Spoorwegen en het Beheer van Posterijen. Wie de voorwaarden van toelating tot dat examen verlangt te kennen, leze de berich ten die in de spoorwegstation en in de post en telegraafkatoren aangeplakt zijn. Aanvragen voor eene bediening moeten uiterlijk op 25 Augusti 1906 bij het Depar tement inkomen. Waarom nog hoesten Wanneer wij openbaarlijk verzekeren dat eene flesch Borst Siroop De Pralere altijd voldoenen is om den geweldigsten en gevaarlijksten hoest te genezen. Alwie borstsiroop De- pratere genomen heeft kon niet nalaten zijne voldoening uit te drukken en zegt aan alwie die het hooren wilt; dat is waarlijk eene goedt borst remedie. 2 fr. deflesch te Oostende en te bekomen bij M M May Libotte, Aertsens en Donck te Yper, Monleyne, Poperinghe. Van Win dekens te bekomen en overal. En te bekomen in alle goede apotheken. De meening van eenen inwoner van Yper heeft altijd voor ons meer belang, bijzonder als het een feit is dat op de ondervinding steund, zooals het volgende: M. Depuydt 2 Oude Konijnstraat te Yper, zegt ons Sedert zes weken leed ik veel aan de nieren, ik was van zeer scherpe pijnen aan getast, ik had hevige hoofdpijnen en zoo duizelingen dat ik mij moest vasthouden om niet te vallen, mijne nachten waren ruste loos en 's morgens was ik verplicht dikwijls vermoeider op te 'staan dan den avond te voren bij 't slapen gaan, de minste moeite was mij lastig, mijn water was troebel en rood, ik was krachteloos en ontmoedigd, want ik wist niet wat doen, toen ik van de Foster Pillen voor de Nieren verkocht in de Apotheek Becuwe, hoorde spreken, wilde ik ze op mijne beurt beproeven. Ik volgde zeer nauwkeurig de aanwijzingen van het bericht en was zeer gelukig mij reeds van den derden dag gansch verlicht te gevoelen en na eene week verpleging was ik teenemaal genezen. Ik verklaar het boven staande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Indien ge niet wilt teleurgesteld worden, verzeker U dan dat het wel de echte Foster Pillen voor de Nieren zijn, die men U geeft; mijd U dus voor namaaksels met min of meer gelijkend voorkomen en naam, want ge zoudt den gewenschten uitslag niet ver krijgen. Men kan ze in alle Apotheken bekomen tegen 3 fr. 50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor Belgie: Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50 Goudenbergstraat, Brussel, Wacht U voor namaaksels, eisch het hand- teeken James Foster op elke doos. W. Y. 15. Niemand zou het groot geheugen der dui ven durven betwisten. Bewijzen zijn er te veel voor handen. Niet zelden vernemen wij dat duiven na drie, vier jaren afwezigheid op hun oud hok terugkomen. Dit geheugen is niet alleen eigen aan de duiven, maar ook aan de zwaluwen, papegaaien en andere vogelen. Het volgende dient tot staving van het geen wij hier zeggen. De officier Jadot, die over eenige jaren terugkwam van den Congo, bracht eenen papegaai mede, die spreken kon gelijk een mensch, lachen en weenen gelijk een kind en zingen en fluiten, alsof hij de lessen eener muziekschool had gevolgd. Telkens die papegaai zijnen meester zag, zegde hij: Bonjour,j.7adot Op zekeren dag vertrok de officier weder naar het zwarte land en vertrouwde zijnen kostelijken vogel aan eenen vriend. Na drie jaren in Afrika verbleven te hebben, kwam hij naar België terug en zijn eerste werk was naar zijnen vrieni te gaan, om te ver nemen, hoe het zijnen papegaai stelde. Zeer goed, antwoordde men hem, maar sedert gij vertrokken zijt, heeft hij nooit meer uwen naam uitgesproken. Men begaf zich naar de kamer, waar Coco zich bevond. Nauwelijks had het dier zijnen oudmeester gezien, of een kracht- tig Bonjour Jadot liet zich hooren. De officier was er zoodanig over getrof fen, dat hij van aandoening weende. Nationale bank van België. Het drukken der nieuwe biefjes van honderd frank thans ver genoeg gevorderd zijnde; heeft de Nationale Bank besloten de briefjes in te trekken, welke in Januari laatst voor- loopig waren uitgegeven, met de woorden Honderd Frank in het rood gedrukt. He bestuur der Bank, redenen hobbani) i gelooven dat pogingen aangewend werden om deze voorloopige briefjes na te bootsen, heeft besloten geene meer uit te geven en verzoekt het plubliek ze zoo spoedig moge lijk ter uitwisseling aan te bieden, hetzij te gen bri fjes van het nieuw model, hetzij te gen briefjes van de oude type (De woorden Honderd Frank in het zwart gedrukt) In het opschrift van de poststukken voor troepen van de 30 en 4a LEGERAFDEELIN- GEN die deelnemen aan de groote oefenin gen moet, van 29 Augustus tot en met 6 Sep tember, GEENE PLAATS VAN BESTEM MING staan. In het adres geeft men enkel op: het Nr van het regiment, het bataljon en de compagnie (of het Nr van de batterij, het eskadron, de kolom, enz.), met de duide lijk geschreven melding: BESTUUR DER KRIJGSOEFENINGEN of 3* LEGER- AFDEELING - of 4e LEGERAFDEELING Eiken dag, neemt het Hoofd van den post dienst van het Leger de noodige maatrege len om die poststukken op de legerplaatsen dier twee afdeelingen te doen toekomen. Op Zondag 2 September 1906 met de welwillende medehulp van een bij zonderen. Om 4 uren s' morgens, aankondiging der kermis, door het gebrom van onze kanons. Om 4 uren namiddag, in de bolbanen des herbergen De Nieuwe Potyze, De Linie en de Oude Potyze Om 6 uren, groote prijskamp op den Vogelpik, 15 fr. prijzen bij Henri Dehouck. Om 7 uren, bij Ernest Kestelein om ter schoonst en kluchtigst zingen, 10 fr. prijzen, alle oneerlijke gezangen zijn verboden. Maandag 3 September, Om 10 uren 's morgens, Groote prijskamp in het puidenloopen, 15 fr. prijzen. 4 uren namiddag, Groote Trabolling, 40 fr. prijzen. om 5 uren, in de herberg de Vlaamsche Leeuw, bolling door de ladder voor vrouwen, 15 fr. prijzen. Om 7 uren, bij Henri Geldof, Groote Tombola 15 fr. prijzen, inleg 0,5 c. Donderdag 6 September, Om 6 uren, Volksspelen voor man en vronwspersonen, kinderen beneden de 12 jaren mogen geen deel nemen in de feesten. Bolling in de Trou-Madame, in de her bergen, De Linde, Oude Potyze en a la Campapne, 40 fr. prijzen in iedere herberg 10 fr. 10 c. iDleg voor al de prijzen te zamen. Om 11 uren, treurige begraving van het hespebeen. In geval van slecht weder zal de commissie beslissen over al de spelen der kermis. Voor de voorwaarden zie de plakbrieven. Het was een rechtmatige grief van het Vlaamsche Volk, dat het Bestuur van den Congo-Vrijstaat zich volstrekt niet gelegen liet aan de taal van de grootere helft van de Belgische natie, niettegenstaande dat die grootere helft toch ook ruimschoots bijge dragen had in de onkosten der ontwikke ling en dat vlaamsche zonen, vlaamsche hel den, inruim aantal, het begchaangs werk van deze streken mede hadden vooruit ge holpen. Is het nu dat het Bestuur tegenover hardnekkige vijandigheid van vreemde be lagers ook steun wil vinden bij Vlamingen Althans een eerste erkenning onzer moeder taal, schijnt bij het Bestuur van den Congo- Vrijstaat te wijzen op eene verandering in zijn houding tegenover onze taal. Een overeenkomst werd gesloten tusschen den Heiligen Apostolischen stoel en den Con go-Vrijstaat, waarin deze laatste, voor den afstand van grond aan Katholieke missies, bedingt dat deze scholen zullen oprichten voor de inboorlingen, waarin zij zullen be kwaamd worden voor land- en boschbouw of beroepsonderwijs zullen genieten. Art. 3 van deze overeenkomst luidt Het programma der studiën en der leergangen, zal aan den Gouverneur-Generaal onderwor pen worden en de leervakken zullen door onderling overleg bepaald worden. Het on derwijs in de Belgische nationale talen zal noodzakelijk deel uitmaken van het programma. Het Algemeen Nederlansch Verbond zrl maatregelen nemen om zich te vergewis sen of dit beding geen doode letter blijft en zal het zijne bijdragen tot verbreiding van onze taal in den Congo-Vrijstaat. bestaat in een teder vlekkeloos gezicht, frisch, rooskleurig uiterlijk, witte flueelzachte huid en verblindend mooi gelaatskleur. Dit alles verkrijgt men door van BERGMANN C°,, Radebeul p. St. 75 ets. in Meenen, bij Gr. Delorge, Coiffeur, Rue Royale. 0n peut se procurer CABARETIÈRE RUE DE LILLE N° 61, YPRES. Bières en l>outeilles la bouteille Roulers-Rodenbachbrune,pdledouble 0,30 D'Ypres 0,20 Audenaerde 0,40 Bière blonde de ménage 0,25 Stout 0,45 1/2 bouteille 0,25 Vieux temps (drijdraad) 0,60 Bavière 0,30 Louvain 0,30 1/2 bouteille 0,15 Diest 0,50 Boe 0,50 Lambic 0,00 1/2 bout. 0,30 Cauwe (Roulers) 0,24 KERMIS VAN SINT JAN. Zondag en Maandag 26 en 27 Augustus 1906 In de herberg DE KALFVAART INGANG VRIJ. SlfW®® I— II IIMIII UBIIIIW ■■III IWIHII——II—■IMBHIIIIHHIBIIII—I» 1 prijs 18 fr. 2 prijs 14 fr. 3 pr(ja 10 fr. 4 prijs 8 fr. iiglXiX^COXW echte fabrieksmerk Stokpaardjes

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 4