VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. STADSNIEUWS. Philips van Artevelde. Twintigste jaar, Nummer 38. Belangrijk bericht. Waar 't geld naar toegaat. Duiven en Zwaluwen. Eene vrouw vermoord te Gits. De toestand van den oud-burg. Jan Van Rijswijck W eldadigheidsf eest. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. par jaar voor den buit9n, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Ter 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangendoor den Office de Publïcité, Magdalenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden nie' opgenomen. Aan alle Kiezers raden wij dringend aan niet na te laten zelf de kiezerslijsten te gaan raadplegen en zich te over tuigen dat zij daar wel voorkomen met het getal stemmen dat hun toekomt. Bij elke kiezing, als de kies- brieven rondgedragen worden, zijn er kie zers die ons komen zeggen dat zij recht hebben op meer stemmen dan het getal waarmede zij ingeschreven zijn of dat zij recht hebben om kiezer te zijn en nochtans niet ingeschreven staan. Dan is het te laat. Wij kunnen niet genoeg herhalen dat alwie op de kiezerslijsten niet voor komt, geen recht heeft tot stemmen. De reklamatiën moeten ingediend worden bij het Schepencollegie vóór den 31" October en de kiezerslijsten worden be paald gesloten den 31n November. Er is dus geenen tijd te verliezen om ten spoedigste mogelijk alle bezwaren aan te klagen. Te beginnen van 16" September aan staande, zullen er kiezerslijsten berustenter inzage der belanghebbende in de volgende plaatsen In het lokaal der Liberale Associatie, en in de Jonge Wacht, Zilverenhoofd, Rijselstraat. Het Staatblad van 9 September deelde nu weer een reeks van toelagen mede, verleend aan broerkenssckolen. Aan 17 kloosterscholen worden uit den zak der belastingschuldigen, toelagen ver leend, waarvan de minste 1500 frank en do hoogste 7750 frank bedraagt, en dit onder voorwendsel dat er aan deze kloosterscholen landbouwafdeeliDgen gehecht zijn. Buiten deze toelagen, samen beloopende tot de bagatel van 45,550 frank, werden er toelagen van 750 tot 1000 frs. verleend Geschiedkundige Roman Het verwondert mij en ik begrijp waar- ijk niet hoe bij den welgerichten steek overleefd hebbe dien Gozewijn hem in den strijd bij Pamele toebracht «Het leven schijnt er in vergroeid; on kruid sterft niet licht; bemerkte de maagd. Zijne dood hadde nochtans de wereld verlost van een monster, want laaghar- tiger en verfoeielijker schepsel dan Wou ter leeft voorzeker niet onder de zonne; zijne handelwijze tegenover Gozewijn in dat gevecht was eene wraakroepende laf heid; verklaarde Raas. Kerste huiverde want zij vreesde dat haren minnaar in dien strijd ook een onge luk mocht overkomen zijn. De lage listen van den ellendeling zijn toch zeker niet gelukt? vroeg zij bekom merd. Neen, dank aan mijne tijdige tusschen- komst kreeg Gozewijn ontzet, op het oogen- blik dat de laffe Massemen hem van ach ter een genadeslag ging toebrengen aan 24 kloosteroversten, nogmaals onder voorwendsel van landbouwieergangen. Dit maakt nog eene som van 18500 frs Maar het is nog niet al 1 Verder worden nog toelagen verleend van 350 tot 1000 frank aan 26 klerikale scholen, nogmaals onder voorwendsel van aandeel (1) van den staat in de uitgaven der land- en tuinbouwafdeelingen dezer scholen, zij nog maals 19.314 frs. Alles te zamen genomen vinden wij bier 83 364 frank die door ons broerkensgou- vernement aan de schatrijke kloosters ge schonken worden, onder het voorwendsel van parei en karotten te kweeken. Bij den laatsten duivenprijskamp uit S' Denis, deed M. Delahaye, die de duiven losliet, eene zwaluw mede, welke hij terzelf- dertijd als de duiven in vryheid liet. De zwaluw, die haar nest had onder de poort van M. Delahaye te Montignies-sur-Sambre, werd'rood geteekend, ten einde haar goed te kunnen onderscheiden. De zwaluw was om 10 ure 20 terug de De zwaluw had de 215 kiloweters met eene gemiddelde snelheid van 2150 meters p9r minute afgelegd de eerste aangekomen duif had eene snelheid van 1225 meters per minute gevlogen. Dinsdag avond werd vrouw Kimpe-Coghe, in haar huis vermoord. Toen de man te huis kwam om zijne vrouw te halen om naar het vuurwerk te gaan, vond hij zijne vrouw te midden den vloer liggen badend in haar bloed, eene gapende wonde aan den hals dragende. Een bebloed mes en de petrollamp, die gebroken was, lagen nevens haar. antwoorde de krijgsman. En men heeft' mij nochtans doen ver staan dat Gozewijn zelf den eerlooze on ridderlijk had aangevallen! onderbrak de jonkvrouw. «Wat afschuwelijke valscheid! kreet de grijsaard En gy hebt geloof kunnen hechten aan die helsche logen O neen, heer van Herzeele, viel de maagd in; ik aanschouwde die beschul diging als vuige laster. En toch heeft zij mij ijselijk gepijnigd, te meer daar men mij immer in de onzekerheid liet nopens het lot van den moedigen jongeling en mij zelfs herhaalde malen bevestigde dat hij het slachtoffer van 's gravens wraak gewor den was. Ja, dat zouden ze wel gewenscht heb ben; grinnikte Raas, doch ik heb Goze wijn uit hunne klauwen verlost en thans is hij te Gent in volkomen veilighdd tegen hunne helsche listen en laaghartige ont werpen. Maar zoudt gij, nu ge uit dat Leli- aartsnest ontsnapt zijn uwe pleegouders niet gaan vervoegen? vroeg de legerover ste na eenige oogenblikken. Het was mijn inzicht daartoe uwe tus- Op het hulpgeroep van Kimpe kwamen de gebeuren toegesneld en deze konden slechts, zooals Kimpe bestatigen dat de ongelukkige enkel een lijk was en sinds eenigen tijd moest vermoord zijnwant zij was reeds ge heel koud en stijf. Het parket van Yper, is Donderdag ter plaats geweest om het begonnen onderzoek voort te zetten. Van onzen correspondent uit Antwerpen. De hoofdingenieur Royers heeft zich Dins dag naar Testelt begeven. Aldaar bevonden zich ook familieleden van Mr. Van Rijswijck doch niemand heeft den zieke mogen nade ren. De heer Van Rijswijèk is sinds eene maaDd bedlegerig. Zijn geneesheer M. Sano vertrekt alle avonden om 7 uren naar Testelt en verblijft er tot 's morgens. In den dag wordt de heer Van Rijswijck door den ge neesheer van Testelt verzorgd. Zooals wij gisteren schreven, kan alle verwacht. Dit droevig nieuws werd Dinsdag per brief aan MM. Hertogs, burgemeester, schepen Ceulemans.den hoofdingenieur Roy ers en Fred. Delvaux door Mej. Doca Van Riiswijk bekend gemaakt. De ademhaling van den heer Van Rijswijck is herhaalde malen ontbroken en men vreest dat dergelijk oogenblik de dood voor gevolg kan hebben. De heer Van Rijswijck is bewifst van zij nen gevaarlijken toestand. De laatste berichten, meldende dat er eeDigo verbetering in zijnen toestand zich bad voorgedaan, had algemeene hoop op ge nezing doen ontstaan deze hoop dreigt niet verwezenlijkt te zullen wordeD, integen deel. Fort na den miu'dag ontmoetten wij aan de statie, Woensdag, den hr. Max Rooses, schenkomst in te roepen; wedervoer Kers- te, Ik brand van verlangen om den Ru waard en de goede Lente van den Broecke in mijne armen te drukken, doch ik durf zonder geleide de verre reis niet onderne men. Ik zal maatregelen nemen opdat gij gemakkelijk en zonder gevaar ter bestem ming geraket; stemde de heer van Her zeele toe. Vooreerst echter zal ik zorgen u eenige versterkingen te doen toedienen, want gij moet uitgeput zijn van vermoeid heid en ontberingen. Eenige oogtnblikken later, zat de edel- vrouw aan een lekker ontbijt en liet het zich goed smaken, terwijl Raas van Her zeele de noodige bevelen gaf om alles voor het vertrek in gereedheid te brengen. Een uur daarna was de maagd, in eene rosbaar gezeten, in optocht naar Gent, den Hemel dankend over hare onsnapping uit de handen van den snooden Massemen en biddend dat hare vlucht heuren vader niet al te zeer mocht bedroeven of vertoornen. Hare onverwachte verschijning bij Arte- velde sloeg de huisgenooten met stomme verbazing en aanvankelijk was niemand in boezemvriend van den hr. Van Rijswijck, die zich naar Testelt ging begeven, en er zeer neerslagtig uitzag. Mocht bij betere tijding terugbrengen. Volgens wij vernomen hebben zal er op 14 October 1906, in de zaal der Oud-Pom piers een luisterlijk feest gegeven worden ten voordeele eener weduwe met drie kleine kiu- ders, door het muziek der Oud-Pompiers, lnfatigables en Vlaamsche Ster. Het feest beloofd zeer aantrekkelijk te zijn, hieronder geven wij aan onze lezers t programma der feest. 4° 6° PROGRAMMA 1° Lysistrata, openingstuk door de harmonie der Oud-Pompiers. 2° La Bohème fantazij door de harmonie der Oud-Pompiers. 3" Bewegingen voor het boksen door de Maatschappij der Onvermoeibaren. Par expres blijspel in één bedrijf door de Vlaamsche Ster. Dans der hoveniers door de Maatschappij der Onvermoeibaren. Adda 't herderinnetje zangspel in één bedrijf door de Vlaamsche Ster. Leden dezer maatschappijen zijn reeds aan het rondgaan met inschrijvingsiijsten, mogen er soms personen zijn, waar zij met de lijst niet geweest zijn. Men kan kaarten bekomen bij M. K. Deweerdt, Rijselstraat alhier. Familiekaart, 5 fr. Persoonlijke kaart2 en 1 fr. staat zijne verrassing te schetsen. Lente van den Broecke was als uitzinnig van blijdschap en hing snikkend aah den hals heuren pleegdochter zonder een woord te kunnen uitbrengen, en, in eenon hoek der zaal stond de Ruwaard dit roerend tooneel van liefde en verknochtheid diep aange daan maar sprakeloos aan te staren. Zelfs GozewijD, die zich ten huize van Artevelde bevond om met hem de reis naar Brugge te ondernemen, hij, de opgewonden en verliefde jongeling die gansche dagen van Keste's verlossing droomde en sprak, kon zijne oogen niet gelooven cn stond eene wijl als aan den vloer genageld. Niet zoodra echter was die eerste ver wondering voorbij, of de maagd werd met vragen bestormd en genoodzaakt niet al leen heure ontsnapping, maar tevens beur gansch wedervaren, sedert den noodlot tigen dag der schaking te vertellen. Met gespannen aandacht, nu weenond van ont roering, dan de vuisten ballend van veront waardiging en gramschap, hadden Arte velde en Gozewijn naar dit verhaal geluis terd, tot dat eindelijk de laatste, in eene vlaag van woede, uitriep: Wordt voortgezet HET WEEKBLAD (64® Vervolg). ooroto duif ion 11 uiv OC. OOCerthlikken esn ncnrllnHiofp nflnnr, wnrSnn i» it

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1