YAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Bericht. i Twintigste jaar. Zaterdag 24 November 1906. Nummer 47. De personen die een abonnement nemen aan ons blad voor 1907 zullen van heden tot nieuwjaar het blad gratis ontvan gen. De abonnementsprijs voor dit jaar is slechts 2.50 voor stad. 3 fr. voor de vreemde. Wij moedigen alle le zers aan dit blad te ver spreiden. Klerikaal Kiesbedrog. De grootsche hetooging voor den leerplicht. Op liet stadhuis Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Ter 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 A'le berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicilé, Magdalenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De liberale volksvertegenwoordiger M. Jules Rens van het arrendissement Aalst komt bij den heer prokureur des konings te Oudenaarde eene vervalsching op groote schaal aan te klagen der kiezerslijsten te Geeraardsbergengelijk vroeger te Aalst heeft men aldaar bij vele kiezers de maand en bet jaar der geboorte veranderd om kies recht aan den óénen te geven ea het kies recht aan anderen af te nemen. Er zal kortelings eene interpellatie over die zaak in de Wetgevende Kamers plaats hebben. De Zondag 18 November 190Ö was een jubbeldag voor de zaak van het verplichtend onderwijsBrussel was van den vroegen morgen overstroomd door de tallooze benden betoogers die uit al de hoeken van Belgie gestadig aankwamen. Politiek was ter zijde gelaten, het was een algemeen streven voor de onontb ierlijke vaderlandsche hervorming de leerplicht, van af tien uren waren «le Antwerpscbe- en Zennelanen. groenlei Marktstraat, en aanhoudende straten door eeDe menschenzoe bezet. Vaandels van alle kleuren, behoo- rende aan vaderlandsche-, politieke-, kunst onderwijs-, economische maatschappijen enz, enz. wemelden dooreen zoover het oog strekte. Al de klassen der samenleving waren ver tegenwoordigd IIeeren met hooge hoeden, werklieden in hun zondagspak, s'uienten met kenschetsende pet, dames uit alle stan den, oud-militairen met de cere tee kens op de borst. 't Was ook geen klein bier die machtige stoet in beweging te zetteD, en niet te min gelukten de inrichters de menschenvloed vooruit te krijgen een weinig na 11 ure. De Stoet, Een heerlijk geslaagde manifestatie. Een reusachtige indrukwekkende, overt&lrijke stoet. Geestdrift en diepe overtuiging, om de broodnoodige hervorming van Leerplicht te heroveren. Op de gaanpaden een dicht opeengepakte haag kijkers, die sympathi seerden met de manifestanten van heinde en ver. Eene zaak die over zulk leger vastberaden mannen, ouderen en jongeren beschikt, moet in het kort zegevieren. We mogen zeggen dat het land voor leer plicht gewonnen is en dat de pygmeen, die de vrije onwetendheid door loenscho mid delen nog durven voorstaan, tot machte loosheid gedoemd te zijn. Wij drukken er vooral op dat het Vlaamscbe Land bijzonder talrijk opgekomen was. Wie zou dit voor 6 jaren durven droomen hebben Ook het November-zonneken was met de aanhangers der volksverplichting. Hoe kon het anders. Hoewel in den vroegen ochtend de lucht overtrokken was en eerder regen voorspelde, klaarde zij op naarmate het uur naderde, waarop de schier eindelooze stoet zich in beweging stelde. Te 11 uren was de hemel blauw en wit, doorglansd met zonnelicht. De verstompers van ons volk moeten grinniken en grijnzen. Zij die reeds weken schreven dat de manifestatie een fiasco zou wezen. j. Het groot getal opschriften in den stoet gedragen was hun ze.ver erg onaangenaam Het ouderwijs van het volk is hel kapi taal van zijnen voorspoed (troonrede des koning in 1878), oorlog aan de onwetend heid. Wij willen wat is recht en winnen wat wij willen, om zich te ontslaven moet de werkman weten, enz. enz. In de gothieke zaal ln de gothieke zaal bemerken wij de bhn. De Mot, Lspage, Fóron, Paul Janson, Del- bas'.éa, Augusteyns, volksvertegenwoordi gers Henri Bergé, ouJ-volkv., provinciale raadsleden, enz. enz., alsook M. Robelin, onder-voorzitter van de Fransche Ligue de l'Enseignemenl. De ontvangst op het Stadhuis. Het hoofd van den stoet was nu op de Groote Markt gekomen. M.Buis, gevolgd door den Midden-Raad van den Onderrictitsboiid til de dragers van de verzoekschriften, begeeft zich langs den Leeuwentrap naar het kabinet van den Burgemeester, d.e, omringd door de schepe nen in galakostuum, gemeenteraadsleden, senators en volksvertegenw oordigers de af vaardiging afwacht. Na de gebruikelijke groeten, neemt M. Karei Buis het voord .Redevoering van M. Karei Buis. Mijnheer de Burgemeester, Ik dank u omdat gij ons willen ontvan gen hebt in dit zoo oud gemeentepaleis, waar wij op 8 Augustus 1884 gezworen heb ben de gemeentescholen te verdedigen waar op de stad Brussel rechtmatig trotsch is. Heden overhan iigen wij u, opdat gij ze in het Parlement zoudt neerleggen, ver toogschriften, waarbij 200,000 bergers den leerplicht vragen en een oproep doen tot de eendracht van alle lasthebbers der Natie om aan 150,000 Belgische kinderen het brood van het verstand te verzekeren waarvan zij heden beroofd zijn. Indien, zooals wij het hopen, de nationale wetgeving recht schenkt aan onze wen- schen, dan zal een nieuwe parel gevoegd worden bij de kroon van geschiedkundige herinneringen waarop het stadhuis van Brussel fier is. Wij vragen den vertegenwoordigers van het land de schandige wonde van de onwe tendheid te heelen, eene wonde die haar nog bevlekt, wij vragen hen zich te vereenigen met het oog op een werk van menschelijke solidariteit en vaderlandsch vooruitzicht. Geene Grondwet waarborgt beter dan de ODze de gelijkheid en de vrijheid van alle burgers en wy zijn er rechtmatig trotsch om. Doch de gelijkheid is maar een ijdel woord indien de eenen, door de school ge wapend, mogen oprukken tot de verovering van alle toestanden, die een volhardenden en verstandigen arbeid beloonen en indien de anderen onmachtig geworden door hunne onwetendheid verwezen worden een ellen dig bestaan te leiden. Is het waarlijk eea vrije burger deze welke door zijne onbekwaamheid ongeschikt is zich door zijn eigen rekening te geven van zijne burgerlijke plichten Door welke zonderlinge blindheid men zich onophoudend bezorgt over de verbete ring van onze handels- en nijverheidsuit rustingen de vervoermiddelen te water en te lande vermenigvuldigen, nieuwe havens openen, oude ontwikkelen en vergelen dat die stoffelijke werktuigen enkel hun nuttig uitwerksel zullen hebben wanneer zij gericht zullen worden door onderwezen hersenen. Van alle werktuigen van onzen stoffelijken voorspoed is het de mensch, dien men het minst denkt te verbetereu. Nochtans meet do hand die het werktuig gebruikt niet geleid worden door een verlicht verstand? Op de vreemde markten ontmoeten wij mededingers, die zich hebben kunnen onder werpen aan de neilvolle tucht der school, bij welke het methodisch aanleeren en het technisch onderwijs leerlingen vinden voor bereid door den leerplicht. Indien wij onze plaats tusschen de vrije en eerlijke mededinging der nijverheids natiën vilpn behouden, dan zullen wij mannelijke b sluiten weten te nemen. Wij zullen den moed hebben dezelfde middelen te gebruiken die heden zegevieren dank aan den verstandelijken voorrang. Dit zijn, Mijnheeren senators en afgevaar digden, de gevoelens die alle deelnemers aan de manifestatie van dezen dag vereenigen. Zij zijn talrijk aangekomen, uit alle hoeken des lands, zonder onderscheid van jartijen. Zij hebben zich enkel laten geleiden door de liefde van het vaderland, want zij zouden ons land overdekt zien van scholen toegan kelijk voor dezen zonder onderscheid van eerediensten of overtuigingen die ver dedenscholen doordrongen van den geest der wetenschap en der broederlijkheid die vereenigt, om te beantwoorden aan alia noodwendigheden van eene woikzame en vreedzame natie. Ook is het vol vertrouwen in de vader landsliefde der Kamers, dat de Algemeene Raad van den Onderrichtsbond, bunk over handigt, door uwe tusschenkomst, M. de burgemeester, die verzoekschriften door welke de burgers, die we vertegenwoordigen, dringend eene wet eischen die voor doel heeft den huisvader aan zijne kinderen het onderwijs te geven of te doen geven in de school van zijn keus. De heer senator De Mot, burgemeester van Brussel nam dan de verzoekschriften aan en sprak dan de volgende woorden MIJNHEER DE VOORZITTER Uwen opvolger is het bijzonder aange naam U te ontvangen in dit huis, waar de geheugenis van uw beheer onuitwischbaar is en er den man te begroeten die het beste deel van zijn leven gewijd heeft aan het onderricht, den man die heden nog aan de edele zaak een nieuwe getuigenis van zijne standvastige z orgen geeft, lk neem de zending aan die de Onder richtsbond mij wil opdragen. Ik zal de door U overhandige verzoekschriften aan het Parlement doen geworden. Mijnheeren, de belangrijke stoet die U hier gebracht heeft, zooals de aanwezigheid van talrijke vertegenwoordigers der Natie, toont de volksgezindheid om de gevraagde hervorming Die hervorming, Mijne heeren, zal, wat men ook zegge, vervuld worden. Haar uur is geslagen en het heeft maar lang genoeg geduurd. En dat men niet zegge dat het eene pavtijzaak isl De leerplicht is eene nationale kwestie, een maatschappelijk vraagstuk van eersten rang. Alle denkwijzen overheerschend die de regeering des lands betwisten, dringt zij zich op als de onont beerlijke voorwaarde van den vooruitgang en van het bestaan zelf der vrije volkeren. Heden durfc men Diet meer staande hou den dat de huisvader het recht heeft zijne kinderen in de onwetendheid te behouden. Bij eene werkzame bevolking die al hare zonen verzoekt hare openbare macht te dee- len, moet de wetgever tusschen komen om den burger het werktuig te schenken nood zakelijk voor zijn burgerlijke en politieke onafhankelijkheid. Mijnheeren, de landen die ons omringen hebben den leerplicht uitgevaardigd. Laat ons ze navolgen. Laat ons do krachtsinspan ningen van eene vaderlandsche propaganda vereenigen voor de snelle verwezenlijking der ontvoogdende hervorming die gij voor stelt Na die plechtigheid, begaven zich de heeren burgemeester, schepenen, gemeente raadsleden, senators en volksvertegenwoor digers naar het balkoeu om den indrukwek- kenden optocht van den reusachtigen stoet bij te wonen. Men schat het getal deelnemers, zonder de minste overdrijving, op 70,000 betoogers. Een policieofïicier, sinds jaren in dienst, verzekert ons dat de betooging verre deze overtreft van 1884. De volksmenigte is ontzaggelijk op gansch den doortocht en vooral op de Groote Markt. Om 12 uren juist kwam het hoofd van den stoet aldaar toe en om 1.30 u. stonden de laatste deelnemende kringen nog op d« Zennelaan l HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1