VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Bericht. Philips van Artevelde. STADSNIEUWS. Twintigste jaar. Zaterdag 1 December 1906. Nummer 48. De personen die een abonnement nemen aan ons blad voor 1907 zullen van heden tot nieuwjaar het blad gratis ontvan gen. De abonnementsprijs voor dit jaar is slechts 2.50 voor stad. 3 fr. voor de vreemde. Wij moedigen alle le zers aan dit blad te ver spreiden. De kiezing van Kortrijk. De Geestelijkheid en de Boerenbonden. Een man, een stem Oud-Pompiers. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten, 2.50 ft\ voor stad. Per G maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office cle Publicüé, Magdalenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekeml toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Het debat in de Kamer heeft bewezen dat de klerikale meerderheid kost wat kost. M. De Bunne door M. Busschaert wil vervan gen, om de meerderheid van 12 tot 14 stemmen te brengen. Eene ware politieke diefstal De bijzondere commissie gelast met het onderzoek der kiezing van Kortrijk is vrij dag met een voorstel half en half voor den dag gekomen, Zij stelde voor eerst MM. Tack, Reynaert, Liebaert en Van de Venue's kiezing goed te keuren en dan na een rijp onderzoek over de toewijzing van den vijf den zetel aan M. De Bunne of aan M. Bus schaert te beslissen. Men weet dat de Kor- trijksche dompers beweren dat 72 stemmen te veel aan M. De Bunne zijn toegekend geworden. Eenvoudig ware het geweest die bewe ring te onderzoeken. M. Huysmans heeft dan ook in dien zin aangedrongen, maar de klerikale leden der commissie hebben daar niet willen luisteren. Geschiedkundige Romaa Om het even het schijnt mij het «enigst mogelijke en voor alsnu het meest voordeelige. En moest dat ontwerp mij cok even als mijnen zaligen vader het leven kos ten, ik zou het nog aanprijzen, en ver le digen, want de rust en bat welzijn van Vlaanderen leggen het als eene noodzake lijkheid op verklaarde Artevelde op den toon eei?er diepe overtuiging. Inderdaad, heeren, vervolgde hij de stem verheffend, is de verraderij, door het Fransche hof op onzen gezant gepleegd, geen nieuw en zonneklaar bewijs vau zijne slechte trouw ten on'^en opzichte Door de oproeping van den ban en den achteiban des rijks, waant het zich voor t oogeablik al machtig en daarom hoont het ons in af wachting dat het ons in de boeien knelL en ze tot bloedens aaahale Badde het integen deel de overtuiging van zijne zwakheid, net ~M. Mechelynck, een deskundige in kies wetten, heeft al het dwaze van die handel wijze doen uitschijnen. De klerikalen zoeken de gansche kiezing van Kortrijk te doen verbreken om alsdan eene| nieuwe kiezing te doen p'aats hebben als onder het meerder heidstelsel. Eerst tracht de rechterzijde M. De Bunne af te zonderen om hem dan te kunnen treffen. De les, die de linkerzijde aan de rechter zijde gister gaf, heeft bewezen dat zulks zoo gemakkelijk niet zal gaan. Men moet weten dat de klerikale meerder heid slechts 12 zetels bedraagt. Op de 89 leden der rechterzijde die vrijdag de Kamer zitting bijwoonden, waren er 19 afwezig. Indien de 77 leden der minderheid in wer kelijkheid 75 (MM. Van de Venne en De Bunne moeten zich onthouden zooals ander zijds MM. Tack, Reynaert en Liebaert) dins dag aanwezig zijn, dan zou het er kunnen stuiven. Er zouden ook verrassingen kunnen zijn ten nadeele van ne slokops der rechter zijde. Er is iets in het parlement veranderd se dert Mei 1906. De meerderheid is ferm verminderd 1 De Frut van Antwerpen schimpt op de Noodklok, omdat deze laatste beweert dat de priester zich niet mag bemoeien met de aan- en verkoopen der boerenbonden. De Noodktok antwoordt hierop in dezer voege Het is valsch te beweren dat wij er tegen zijn dat de priesters de boeren met raad en daad bijstaan. Wij nemen dit veel eer eene verheven zending der geestelijken. Maar wat wij geen verheven zending meer noemen, is wanneer de priester zijne mede werking en invloed leent om syndicale han delsondernemingen in 't leven te roepen, die den ondergang van een groot deel der bevolking van den buiten moet voor gevolg hebben, «Wij noemen het geen verheven zen ding, den toestand van den eenen te willen zou ons vleien, ons stroelen eri zelfs do lafste toegevingen doen om ons tot bedaren te brengen Dit was steels zijne handelwijze Icgeuovcr ons vaderland listen, bedrog en valscheid v anneer wij in staat waren het hoofd te bieden geweld, uitbuiting en rechtsverkrachting wanneer wij, uitgeput door onze inwendige verdeeldheden, ged wee en lijdzaam den nek moesten buieon. Som migen onder u denken dat wij niet opge wassen zij a tegen de talrijke en w elgeou- fe de troepen die op ons land zuilen storten. Dat is mijn gevoelen niet. Ik meen dat wij gerust de kans mogen wagen, want ook het Fransche volk is de dwingelandij moede en zal ons streven naar vrijheid krachtdadig onde'rstf unen. Om echter zekerder te zijn van den goeden uitslag onzer pogingen en de vreesachtigen geenen nutteloozen schrik aan te jagen, geloof ik dat wij bondgenoten moeten zo'ben. Engeland heeft ods, veertig jaren geleden, moedig ter zijne gestaan en dank aan zijne tusschenkomst. Lebben wij de hatelijke machtbrieven zien vernietigen dia de Fransche koningen zoo dikwijls, tot verbeteren ten nadeele van vele anderen... wij noemen alleen iets verheven het goed dat gedaan wordt, zonder grooter kwaad te stichten. En die verheven zending h eft de aan koop in den Boerenbond niet. Wij noemen het in 't geheel niet verhe ven, daar waar de geestelijken zich han delsagenten maken eener naamlooze maat schappij van negentien rijke kapitalisten, die in vier jaren tijd eene ronde winst heb ben gemaakt dividenden en aflossingen. Wij aanzien het niet als een verheven zending, wanneer priesters omzendbrieven vol leugens onderteekenen, die aan de boe ren gezonden worden om de politieke hee ren op te hemelen en den strijd der burgerij voor een stuk dagelijksch brood tegen te werken. De Gazet vraagt of het beter zal gaan voor de kleinhandelaars, wanneer de gees telijken zich er niet meer mede bemoeien. En wij antwoorden volmondig Ja. De boe ren vragen niet beter dan te keopen bij de handelaars van 't dorp, Gij zult misschien zeggen De boeren zijn vrij te koopen waar zij willen.... Schoons vrijheid, voorwaar die niet aange nomen wordt door alwie iets van den buiten kent. Het woord van eenen pastoor is daar voldoende de aanbeveling van eenen pries ter is daar een bevel. Indien de dorpspas toors morgen tegen den gezamenlijken aan koop zich verzetteden, dan bestond deze laatste geene maand meer. Wanneer zal de geestelijkheid eens be, grijpen dat hare rol bestaat in goed te doen, en vrede en eendracht onder hare parochia nen te doen heerschen Ais zij beseft dat haar rijk niet van deze wereld is, zooals haar leermeester voorhield, dan ook zal zij wederom tie achting en de liefde terug be komen, dat zij vroeger genoot, en die zij door hare haatzuchtigheid heeft verloren. Evenredige Vertegenwoordiging in alles en voor alles. In 1902 ontstond er in 't land e9ne groote beweging tegen het meervoudig stemrecht, ons aller rampspoed, tegen Vlaanderen in riepen. Dat was een gouden tijd voor het vaderland. Handel en nijverheid bloeiden en nooit was de algemeene welvaart groo ter en algemeener. Die voordeden, ik ben er van overtuigd, zou een nieuw verbond met Engeland ons nogmaals aanbrengen en, zoo ik u mijn gevoelen daaromtrent niet eerder heb medegedeeld, was het om dat de omstandigheden mij ongunstig schenen. Door Engeland ondersteund en geholpen, zijn wij machtig en zal Frank rijk, ondanks zijne bewapemng, stellig aarzelen ons den oorlog aan te doen. Wen den wij ons dus tot de Engelschen, beloven wij hun onze hulp in den strijd tegen Fran krijk, en zonder twijfel zullen wij ook van hen den noodigen onderstand erlangen oir. voor goed aan de vreemde overheersching te ontsnappen en den bloei en den welstand in Vlaanderen te doen wederkeeren. De rede van den Ruwaard had de mees te leden der vergadering overtuigd en schier eenparig werd zijn voorstel van bondgenootschap met Engeland aangenomen. alsook tegen de schreeuwende en onrecht vaardige wijze waarop de Evenredige Verte genwoordiging voor de samenstelling der Gemeenteraden wordt toegepast. Minister de Trooz verklaarde dat er zeker meer harmonie in onze kieswetten diende gebracht te worden in de gemeente- en prc- vinciekiezingen. Eu nu zijn wij in 1906. Dinsdag werden er wetsontwerpen neer gelegd, namens de liberale linkerzijde door MM. Mechelynck, Feron, ReDS, Termote, Buyl, Vandamme, Persons, Neujean, Hy- mans, Termote en Rens 1. Wijziging betrekkelijk de gemeente kiezers en de toepassing der E. V. 2. Wetsontwerp nopens de provinciale kiezingen. Zondag 11. was het volop feest bij de Oud- Pompiers, ter gelegenheid van St Cecilia, om 11 ure was er vergadering in bet lokaal om van daar naar M. H. Moermrn, waar er eene aubade gegeven werd. twee bloemtui len werden hem aangeboden, waarvan hij zeer tevreden was, nadien trok men door eenige straten van stad, gevolgd van eene groote menigte, naar het lokaal, en ten 12 ure begon het wandelings Concert, er was zooveel volk dat de zaal te klein was, want velen moesten buiten blijven. Spijtig is het dat dezj maatschappij niet van tijd tot tijd zulk een concert geeft, zij zou niet dan leien en liefhebbers winnen. Na 't Concert was het banket om 1 1/2 u. in de Cbatellenie. Zooals gewoonte was alles zeer goed gereed gemaakt allen hebben hun nen buik een zielemis gedaan, het eten en de wijnen waren uitermate goed. Mej. Ael- broucq haalt er eer van. Na het maal is men overgegaan tot den zang en muziek, tot in den avond, nadien vertrok iedereen kontent, met den wensch, nog zoo een feest te mogen bij wonen, en op 9 December St Barbara, nogeens zich te mogen vermaken. Ten gevolge van deze beslissing togen eenige dagen later, talrijke afgezanten van Gent, B ugge en leper naar Londen om in den naam der gemeenten, het verdrag te maken dat, naar Artevelde's oordeel, Vlaanderen voor altijd aan het dwangjuk van Frankrijk onttrekken. XVI. De L°liaarts, ondanks de voorzorgen en do pogingen van Yhanderen's bestuurders, nog talrijk in het gewest verspreid, hadden hunne vrienden handlangers al spoedig met het vertrek der gemeentelijke gezanten naar Londen bekend gemaakt. De oude middelen waardoor men de Vla mingen reeds zoo dikwijls om den tuin ge leid had, werden nogmaals in het werk ge steld om ze te bedriegen en te verschalken en den trots en de macht van het Vlaamsche volk voor altijd te fnuiken. Wordt voortgezet.) WEEKBLAD IHII— IMIHIB—g—E-ag» (72« Vervolg). MSg-t&nv.L'fl rj4iytvrfwu.f fl-raKTTOgyjyy-CTwjira ^Ifyw^irira

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1