VAN YPERIN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Philips van Artevelde. Twintigste jaar. Zaterdag 29 December 1906. Nummer 52. Het klerikaal werk, Scheiding van Eerken en Staat. Verplichtend onderwijs. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten, 2.50 tr. voor stad. - Per 6 maanden 1 fr, 50 - Per 3 maanden 1 fr. - Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangendoor den Office de Püblicité, Magdalenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. ambtgenooten belasterd, de zuivere waarheid durft neerscbrij ven. Ziehier hoe priester l Fonteyne zich des aangaande uitdrukt Hier in ons land treft men meer dan 1 121,000 kinderen aan, die langs de straten j dolen, zonder eenig onderwijs, zonder de I minste opvoeding. Ongelukkige schepselen, I voorzeker bestemd om eens het aas te wor- den van de rasphuizen en de gevangenissen, i En van degene die ter schole gaan, geniet j erjnauwelijks 1 op 5 een volledig onderwijs, l want overal, bijzonderlijk op den buiten, f wordt de school om de kleinste nietigheid t verwaarloosd. Daarbij zijn vele ouders ge- I dwongen, uit armoede en ellende, om een broodpeuningske bijverdienste, hunne kin- deren van af hunne jongste jaren, te doen slaven, of ook nog zijn de kinderkens ge noodzaakt t'huis te blijven omdat zij honger lijden of geene kleerderkens aan 't lijf heb ben. Van daar dit droevig schouwspel in ons land. Ouder onze mannen van 40 jaren leeftijd, de tijd voorzeker van volledig ver stand, de tijd ook wellicht dat men de zwaar ste losten des levens te dragen heeft, onder die mannen hebben wij 18 1/2 por honderd, die noch lezen noch schrijven kunnen. En onder de Beigen gerekend boven -de 8 jaren oud, zijn er meer dan 19 per hon derd, die niet kunnen lezen of schrijven. Ongelukkig Belgie 1 Ziet gij het gevaar niet dat u bedreigt X. De klerikalen hebben drie en zelfs vier stemmen gegeven aan den rijke en slechts eene stem aan den werkman. Alle anders- j denkenden worden uitgesloten ia het uitdee- j len der publieke ambten en bekomen geene bevordering. In alle openbare besturen is de f spioendienst op groote schaal ingericht. Zij brachten des kiesoulerdom van 21 op 30 jaren, en weigerden de invoering der Evenredige Vertegenwoordiging voor den buiten, uit schrik om het politiek leven te doen ontwaken. Zij willen het politiek leven dooden. de stem der bevolking versmachten, om te kunnen regeeren zonder coatrool. Maar, aan den boom kent men zijne vruchten en na een en twintigjarige kleri kale regeering, kan men de uitslagen op sommen welke dergelijk bestuur heeft op geleverd. En deze zijn Meer ontevredenheid onder de werkende klas, meer ontevredendbeid op de buitenge meenten, misnoegdheid in alle openbare besturen, bij alle Staatsbedienden, in de magistratuur, in het leger, in het openbaar onderwijs, enz. enz. De kleine burgerij is ter neer geslagen, omdat de regeering niets doet om dezer toe stand te verzachten. De klerikale partij zelve is verbrokkeld en verscheurd het bewijs daarvan is dat de cüristene democraten zich van het klerikale juk hebben afgescheiden. En hoe kan het anders? Al da beloften der klerikaien waren valsch. In plaats van de lasten te verminderen, verhoogen deze van jaar tot jaar. Het oorlogsbudjet groeit jaarlijks aan het volksonderwijs, die bron van openbaar welzijn, wordt verwaarloosd en toevertrouwd aan onbekwame banden, de werklieden bekomen geen ordentelijk pensioen; het minimum van dagloon voor de werken van openbaar nut, werd verwor pen... voor de werklieden, maar de jaar wedden der pastoors werd integendeel ver hoogd. De werklieden kregen niets, maar behiel den De schandelijke bloedwet De correctie De discipline Hoogstraten enz. enz. Deze toestand moet veranderen. En deze toestand zal veranderen door een krachtig samenwerken en door gelijk strijden voor Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging Het is dus eene afgedane zaak. De oorlogzuchtige klerikalen dia de zoete hoop koesterden den godsdienstoorlog in Frankrijk te zien uitbarsten moeten wel te leurgesteld zijn. De vastgesteldea datum voor de toepas sing der wet is verschenen. Men had groote moeielijkheden aangekondigd voor dien da tum; het gouvernement ging zware hinder palen tegenkomen: er zouden onlusten, schermutselingen zijn; de geloovigen zouden wanhopigen tegenstand bieden aan de wet Om het zoover te brengen hadt de geeste- lijkheid geen moeite gespaard. De Paus, bij, had eener weespannige houding bevolen, f Ea bisschoppen en pastoors gingen marte- laar spelen. Zij hadden alles gereed gemaakt om aan vervolging te doen geloo 'en. Men rekende op compassie, op den weêmoed der der lichtgeloovigen I Weê I Weê 1 Och] armei Welnu, alles is van stapel gelocpen zon- der groot laweid. Na de uitvoering der laat - f ste inventarissen is de verhuizing van semi- nariën en bisdomman begonnen,en de plechtig- s heden waarmede deze omringd was, hebben j toch maar hier en daar onbeduidende op- stootjes teweeggebracht. Ea de Zoadag, die fameuze zondag die ons de opstand der ge- loovigen moest la ?en zienmenhe< ftde ge noodzaakte proces-verbalen opgemaakt te gen de missedoendepriesters die de, door de wetgeeischte declaratie niet gedaan hadden, te midden eener kalmte die maar door eeni- ge heel bescheidene protestaties onderbro ken werd. Het schijnt toch wel dat het fransch gou vernement overwint. Overwint, zonder strijd. Het is voldoende geweest krachtdadig te werk te gaan en de wet toetepasen. Al het klerikale geweld, geschreeuw en roedoedce is op een fiasco uitgeloopen 1 De klerikalen beginnen renkenirg te hou den van de onnutigheid, de kinderachtig heid van alle poging tot tegenstand. Ze zijn er alleens niet in gelukt eene ernstige be weging van protestatiete weeg te brengen, Geschiedkundige Romg*. Neen, gij zijt niet ongevoelig, dat weet 1 ik genoeg wedervoer Lente, Maar uwe grenzenlooze vaderlandsliefde doet u vér- dwalen en uw eigen geluk en dat van uw gezin vergeten. Eu nochtans, Philips, gij weet genoeg met wat saoode ondankbaar heid het volk dikwijls d) grootste diensten beloont 10! ik ijs en beef dagelijks bij de gedachte dat gij even als zoo talrijke an deren het slachtoffer uwer genegenheid voor het gomeenebest mocht worden 1 Uwe teedere bezorgdheid voor mij doet u alles in het zwart ziea sprak Artevel de, Overigens, mijne duurbaren, gy weet dac ik mij niet toebehoor; - vervolgde hij met het vuur der begeestering in de oogen. I k heb mijn bestaan aan de volks zaak gewijd en moet mijne loopbaan tot bet einde voltooien, zonder mij door onhei len noch gevaren, zeifs niet door den dood te laten afschrikken. Mijn zalige vader heeft mij het voorbeeld der verhevenste vade dandsiiefie eu der edölste zelfsverloocheni ig gegavea, en dat omdat het volk zich rekening geeft wat de wet is. De geloovigen weten heel wel dat nie mand vervolgd isdat niemand nimmer een enkel gedacht gt had heeft de godsdienst ie verbieden; dat depriester mis mag lezen, zijne eerediensten mag uitoefenen, mits de zeer eenvoudige lormaliteit te vervullen de be schikking der kerken te vragen. De geloovi gen wenschen ook niets anders. En het is om die reien dat volk de houding van de geestelijken niet begrijpt en den oproep tot oorlog niet beantwoord. De wet der scheiding is dus zonder ern stige moeite in toepassing getreden Alles laat verhopen dat de invoering normaal zal voortgezet worden. Na die proef zal de gees telijkheid zich onderwerpen. Reeds, alle nieuws uit Parijs is bevredigend. Ie Rome, zegt men, dat de tot stand ge komen parochiale vereenigingen zooals ze te Parijs ingericht worden, geene tegenkan ting van wege den Paus te vreezen hebben. De geestelijkheid van Parijs laat al ge voelen dat alles zich zal schikken. En dat alles bewijst dat een krachtdadig goevernement, het welk niet denkt iemand te vervolgen, nog al gemakkelijk die kleri kale verwaandheden en pretention kan be tengelen, Frankrijk is eene groote en verstandige natie. B. «Weg met het officieel oderwijs,huilen de klerikalen, enkel en alleen om hunne scholen aan te bevelen. En zij roepen zulks' niet omdat zij eenen afschrik hebben van de onzijdige school, maar wel omdat zij tegen den leerplicht zijn, die, werde hij in ons landeken ingevoerd, de macht der dompers merkelijk zou verminderen. Meest al de priesters zijn tegen de vea- plichtende school nochtans treffen wij eenen priester aan, die alhoewel door zijne bloed kan of mag ik niet verloochenen. Even als hij, zal ik desnoods mijn leven voor de vrijheid en de welvaart van het Vlaam- sche volK ten offer brengen Een luid snikken was het antwoord der twee vrouwen op Philips warme uttboeze- mtng. Zij gevoelden, eens te meer, dat hij do man met was om met zijne plicaten iu bedenkenis te komen en voorzagen het oogenblik waarop hij zijne beianglooze po- gtiïgen ter redding en verheffing van het v.-derland met den dood zou bekoopen. Den g: nschen avond heerschte dan ook in het gezin eene diepe neerslachtigneid, die Arte- velde, ondanks de hoopvolle toekomst, welke hij de vrouwen vertooverde en de stellige belofte van eenen spoedigea terug- koer, niet vermocht te verdrijven. Insgelijks het afscheid van den volgenden morgen was pijnlijk en wat moeite de Ru waard ook deed om zijne gevoelens te he- meesteren, hij kon den traan niet bedwin gen die, hij het treurig vaarwel, iu zijn oog glinsterde. Te Oudenaarde bleek men reeds kennis te hebben van de inzichten der Franschen, want nauwelijks waren Artevelde en de Gentsche afgevaardigden in het kamp aan- gekomen, of Raas van Herzeele verzccht een onderhoud met den Ruwaard. Nog maals moest deze, gelijk daags te voren, eene belegering in regel doors'aan, wijl ook de edelman van gevoelen was dat de vrede, i bijzonder nu Frankrijk zrif de voorstellen i deed, moest aangenomen worden. 1" Ik kan u daaromtrent niets beloven besloot Artevelde zijn gesprek met den ridder. - Volgens mijne persoonlijke over- f tuiging, treebt men ons door listen van de 5 Engelschen af te trekken om ons daarna i alleen te kunnen bevechten. Wat meer is, i de drie leden van Vlaanderen zullen beslis sen en wij zullen ons aan hunne uitspraak onderwerpen. Artevelde's antwoord beviel den heer van Herzeele maar half. Hij gevoelde, even als Lente en Kerste, dat het besluit van den Ruwaard vast stond, en dat het lastig, zoo niet onmogelijk zou zijn, hem van zijn ge dacht of te brengen. Het zij dan zoo sprak hij de tent verlatente. Ik vrees dat wij in den strijd tegen de Franschen adel zullen bezwijken en daarom moeten wij trachten tijd te win nen met in schijn ten minste den vrede ta aanvaarden en onze onderwerping te doen. Mocht ik mij in mijne vooruitzichten be driegen, het is mijn vurigste wensch. De Deutsche afvaardiging bevond zich het eerst ter vergaderingplaatse het ge zantschap van Brugge kwam slechts tegen den avond aan, en de leperlingen versche nen slechts 's anderendaags rond middag in het kamp. R .as van Herzeele had dus de gelegenheid de inzichten de invloedrijk ste Schepenen te onderzoeken en de kansen van vrede op voorhand te bereken. Tot zijne groote verwondering heerschte nopens dit punt op verre na de eensgezindheid niet waaraan hij zich ver wachtte. De omstandig heid alleen dat men de brieven aan de drie steden afzonderlijk gestuurd had zonder ze aan den Ruwaard te zenden, had het wan trouwen van sommige gevolmachtigden op gewekt en deed het bedrag der Franschen als eene list aanschouwen. Het was echter te onpartijdig en te voorzichtig om desaan- gaande zijne eigen9 denkwijze te uiten en verbeidde met een ongeduld, dat blykbaar angst verborg, de opening der zitting. Wordt voortgezet.) HET WEEKBLAD ivi ft C'tö8 vervolg). 11 ih ill* i» O O «"TTT-r-ni sgbusk A

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1