LA RÉQION D'YPRE Overzicht Monsieur Jéröme SIMOENS Burgedtjüe Stand va Yper HET YPERSCHE 9e Jaargang, N 42 26 Januari 1929 nnée, N° 42 - 26 Janvier 19 9 BT YPERSCHB Bijvoegsel Supplément c Wekelijks Frankrijk.Maarschalck Foch, algemeen legeroverste der verbondenen gedurende de overwinningsdagen van igiS, werd verleden week op het bed gekluisterd door een' zware ziekte die voor zijn leven deed vreezen. Thans is er een volkomen ommekeer in zijn toestand en men hoopt dat alle gevaar voorbij is. Hij mag reeds iederen dag zekeren tij 1 in zijne kamer opzitten en zoodra de geneesheeren het toelaten zal de heer Poincaré hem een bezoek brengen. Brand Si-Vincenfs College. PLECHTIG TRI DU UM in de Sint-Jozefskerk der Paters Karmelieten ter eere van het H. Kind jezus van Praag voor de Kinderen voor oazi föomanschc O-., cfiankïngi f ZIELMIS. iSoadagrnst - Repos dominical Mr HOUTSK3EK Meenenstraat o— Rue de Me in LEEST VERSPREIDT itt, oju Rusland. Het officieel orgaan van den Werkersraad te Moskou verklaart zelf dat de anti-soviet beweging buitengewone en onrust wekkende uitbreiding neemt te lande. De ontevredenheid der landbouwers, zegt het blad, geeft zich lucht op allerhande gevaar volle wijze. De lijdelijke gelatenheid sterft uit om plaats te maken voor openbare tegen werking. De landelijke bevolking begint den strijd op alle gebied, nu eens met zachte, dan weer met geweldige middelen. Meer en meer wordt er geweigerd het graan te verkoopen aan den Staat en de belastingen te betalen. Deze strijd- methode werd reeds met zooveel bijval door gevoerd dat de regeering er de nadeelige gevolgen van ondergaat. Hoe langer hoe tal rijker worden de openbare gebouwen en staatshoeven in brand gestoken. Het blad noemt dezen toestand het schrikbewind der boeren Maar 't is een schrikbewind tegen den Sovietstaat. Amerika. De Vereenigde Staten, be deeld met de macht van 't geld, alsook met de macht der mecaniek, willen steeds grooter en sterker dan gelijk welk ander land. Thans is men bezig met plannen op te stel len om het grootste en machtigste luchtschip der wereld te bouwen. Het zal eene ruimte behelzen van 20 mil- lioen kubieke voet, en bij machte zijn 1000 reizigers ineens mede te nemen. De reis over den Oceaan zou afgelegd wor den met eene snelheid van 100 mijlen per uurMaar 't zijn nog plannen Afghanistan. Koning Amanoellah, on der de drukking der opstandelingen had, zooals wij zeiden, afstand gedaan van zijn troon. Zijn broeder en opvolger Habiboellah werd niet door alle zijne burgers erkend. Daarop heeft Amanoellah weer zijne verza king aan den troon ingetrokken. De twee mannen staan thans tegenover elkander. Uit Kaboel meld: m.n, dat de nieuwe koning Habib jellth een bevel tot gevangen- n inning van Amanoellah en al zijne ve wanten h ieft uitgevaardigd. Hij heeft aan de leiders der stammen verkl tard dat hij zijne plaats zonder s rijd niet zal opgeven. Op zijne beurt heeft Amanoellah vliegtuigen boven Kaboel uitgezonden om manifesten te verspreiden waarin de bevolking wordt aan gezet zich niet te onderwerpen aan Habi boellah. Deze laatste zou onderhandelingen aangaan met Engeland om zich in den toe stand te mengen. RIK. Dezen nacht, rond 12 1/2 uur is er een be gin van brand ontstaan in een der bijgebou wen van de Chicoreifabriek Wypelier-Taffi 1, gi legen Dickebuschsteenweg, langs de vaart. Dadilijk waren onze wakkere pompiers, met Commandant Vergrai ht aan hun hoofd, ter plaats om het vernielend element te besti ij- den. Dank zij hun werken waren zij alrap het vuur meester en om 3 uur dezen morgen, was alle gevaar reeds geweken. Zondag ioe Februari, geeft het St-Vincen- tius Genootschap van het bisschoppelijk College ter stede, zijn jaarlijksch liefdadig heidsfeest, ten voordeele der noodlijdende huisgezinnen, die het Genootschap onder steunt. Een groep jongens en meisjes uit Hooglede, die onder de kundige leiding van E. H. Blondeel, aalmoezenier der vlaamsche werklieden in Frankrijk, buitengewone bijval oogstte ki Brugge, Roeselaere, en in zooveel andere steden en dorpen, waar hij is opgetre den, zal opvoeren De Tuimelaar van Onze Lieve Vrouw De studenten leden van het Genootschap, zullen ten huize kaarten aanbieden, en hopen, dank de milddadigheid van de Ypersche bevolking, hun edel en bij uitstek christelijk werk, door het bezoeken en ondersteunen der arme menschen, onverzwakt te kunnen voortzetten. Deze weg bevindt zich in zeer !>e 1 nkelijken toestand. Nieman 1 zal h -twisten dat het ver keer daar zeer moeilijk wordt. Daarom ben ik zoo vrij de welwillende aandacht der Overheid te trekken op dezen bedeukelijken staat van zaken. Misschien ware er middel de diepste putten voorloopig te doen dempen met wat steenafval. Dit zou grootelijks voldoening geven aan talrijke belanghebbenden. Fiat. Op Zondag 27 Januari om 9 u., plechtige Hoogmis om 3 u., Maande- lijksche Vergadering der kinderen om 5 ure, plechtig Lof en Sermoen. Op Maandag 28 en Dinsdag 29 Januari om 7 u Mis met oefeningen om 6 u. 's avonds, Lof en Sermoen. De sermoenen worden gepredikt door E. P. Joachim. De eeuwenoude eeredienst van het H. Kind Jezus van Praag is heel en gansch eigen aan de Karmelietenorde Zulks blijkt uit de geschiedenis toen in 1628 het Karmelietenklooster te Praag, in Bohemen, in uitersten nood was en dat zelfs het noodige brood ontbrak, werd door goddelijke in geving de prinses Lobkowitz naar het klooster gezonden met een klein beeldeke van 't H. Kind Jezus en zij zegde tot de paters dit te vereeren om groote gunsten te bekomen De paters deden zulks en sindsdien was alle nood verdwenen te meer, daar op zekeren dag een der paters duidelijk deze woorden mocht hooren Hoe meer gij mij zult vereeren, des te meer zal ik u zegenen Sindsdien hebben de Karmelieten en Karmelites- sen de wereld door den eeredienst van 't H. Kind Jezus van Praag onderhouden en verspreid, met het gevolg dat overal het christen volk bijzondere gunsten verwerft. Z H Paus Pius X, bij Decreet van 30 Maart 1913, heeft de Broederschap van 't H Kind Jezus van Praag goedgekeurd en aan de PP Karmelie ten volkomen vrijheid en toelating gegeven die Broederschap overal op te richten. Zij bestaat ook in onze stad Yper en zij bloeit, want zij telt hier reeds boven de 1.000 leden. Dat is een zegen en een bewijs dat de kleine Koning heerscht over de kinderen en het is schoon eiken 41 Zondag der maand al die brave moeders met hare kinderen het H Kind Jezus te zien komen vereeren in de Paterskerk, waar de kinderen wordt geleerd hoe zij moeten braaf en deugdzaam zijn Schoon zal het ook zijn voortaan de kinders met hun nieuwe vlag van 't Kindje Jezus in de Lieve Vrouwprocessie in de Paterskerk op eiken 3n Zondag te zien stappen. Ouders, wilt gij uwen lastigen plicht der opvoeding verzacht zien, steunt den ijver der priesters, vooral in het schoone werk der Broederschap van 't Kind Jezus van Praag, opgericht in de Paterskerk. De duivel zal wel grqnzen en flauwerikken zui len wel lachen met die godsvrucht; maar gij, Ouders, stelt uwe kinderen onder de bescherming van het H. Kind Jezus en het zal u zegenen Jufvrouw Marguerite Dedeurwaerder Heer en Vrouw Arthur Dedeurwaerder- Mote; Vrouw Weduwe Emile Leroy-Chevrier, danken langs dezen weg vrienden en kennis sen voor de talrijke blijken van genegenheid hen betuigd bij het afsterven van hunnen teerbeminden vader, broeder en schoon broeder HEER Jules-Leopold DEDEURWAERDER Weduwnaar van Amandina LEROY. Madame Jéróme Simoens, née Marie Godest Monsieur et Madame Alphonse Vander Helst-Simoens et leur tils Monsieur et Madame Valere Sennesaei-Simoens et leurs filles Monsieur et Madame Henri Aubé-Simoens Monsieur Lucien Lormier, ont la profonde douleur de faire part de la perte cruelle de leur époux, père, beau-père et grand-père bien-aimè décédé inopinément d Rouen, ie 1.5 Janvier 1929, dans sa 62mi année. Les funérailles ont su iieu. Les amis et connaissances qui, par. oubli, rVauraient pas regu avis personnel sont priés de considèrer ie présent avts comme en tenant lieu. Vrienden en kennissen wor len uitgen "todigd de ZIEL VII i bij te wonen -lie z 1 gez jagen- worden 00 Zo iday 27 Ja juari, om 9 u., in de kerk der EE. HH. Paters Oarm lieten, tot zielelafenis van Haer Jules DEOEUKW 1ZD van wegens de broederschap van't H Scapulier De Apotheek van j La Pharmacie de is ALLEEN OPEN op Zondag 27 Jan. reste Sf'-ile ouveri. Ie Dimanche 27 Janv. Verklaringen van den ij tol den 23 Januari rQ2Q Geboorten Vandenberghe Leon, Zonnebekesteenweg, 76. Vanlerberghe Marguerite, Zonnebekesteenweg. Rossey Marie-Thérèse, Veurnesteenweg, 66. Lenne Jean, Carto'n- straat, 7. Nevejans Agnès, Koterstraat, 46. Verminck Roger, Neerstad, 27. Debruyne Marie-Jeanne, St-Jacob- straat, 73 Leuridan Robert, Wenninckstraat, 8. Huwelijken Gollier Raymond, handelsvertegenwoordiger en Burgho Margareta, z. b., beiden te Yper. Vandermar- liere Mauritius, juwelier en Depuydt Yvonne, z. b., beiden te Yper. 0/erlijdens Russe Pharaïlde, 54 j., kloosterzuster, Po- peringhesteenweg, 26. Santy Emma, 67 j., huishoudster, echtg. Siosse Eugène, Blindeliedenstraat, 13. Florquin Louise, 73 j., z.b., wed. Malengier Charles, Meenensteenweg, 71. Trachez Mathilde, 85 j., z.b., ongehuwd, Meenen steenweg, 71. Dael Mathilde, 72 j., z b., ongehuwd, Rijsel- straat, 38. Bronaux Horttnse, 75 j., z.b., ongehuwd, Poperinghesteenweg, 26. -TTf;"*

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 7