-HET YPERSCHE LA RÉGION D'YPRE Zondajrust - Repos dominical Bijvoegsel Supplement Wekelijksch Overzicht Heer Alphonse PAUWELS 9e Jaargang, Nr 44 0 Februari 1929 9 Février 1929 9e xnnee, Nu 44 België. Men zal zich nog herinneren met hoeveel ophef er verleden jaar werd aan gekondigd dat twee onzer beste vliegeniers de reis zouden aangaan van Brussel naar Congo. De reis werd aangekondigd voor be paalden datum en weer uitgesteld. Dit ge beurde herhaalde malen totdat het befaamd vliegtuig zekeren dag werkelijk vertrok en na eene heel korte vlucht ten gronde sloeg en bijna de dood kostte aan onze vliegeniers. Yperling te Gent Verdronken STERFGEVALLEN Heer Louis LAPIERRE Overlijden van den Heer Charles - Louis HALLAERT tZIELMISSEN *98!MaG&&5t*j f&HMiBMfl -»•!.- ■-■/■■ -r^asaiv.- <2 Het Kellogg- Verdrag. Dit verdrag deed veel inkt vloeien, deed veel spreken en werd druk besproken. Doch weinig zijn er die niettegenstaande al deze ruchtbaarheid wete w.-ta.m het bestaat. Het voornaamste kenmerk van dit verdrag is, zooveel mogelijk de bijtreding te verkrijgen van al de volkeren der wereld tot het ver bannen van den oorlog. De Volkerenbond was reeds iets in dien zin, maar niettegen staande er 55 mogendheden van deel maken, zijn er andere die er zich niet willen bij aan sluiten zooals Amerika. Het Kellogg verdrag werd reeds aanvaard door i5 mogendheden zijnde Amerika, Duitsehland, Frankrijk, België, Engeland, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika, Ierland, Indië, Italië, Japan, Polen, Slovakije. Het behelst twee voorname punten i) ver zaken aan oorlog voeren uit nationale politiek. 2) de verplichting om altijd langs vredesweg de oplossing te zoeken van alle geschillen die mochten voortspruiten tusschen de aange sloten landen. Ziedaar in 't korte de samen vatting van dit wereldberoemd verdrag, dat de Belgische Kamers in de eerste dagen ook zullen aannemen. Dit jaar werd er nogmaals eene Congo vlucht voorbereid, maar in stilte. Deze week werd uitgekozen om de reis aan te vangen en 't vliegtuig, met onzen held Thieffry aan boord, vertrok uit Deurne. Ongelukkiglijk was de rit ditmaal nog korter dan den vorigen want nauwelijks over Antwerpen, moest Thieffry nogmaals de lucht verlaten en kwam weer met zooveel geweld ten gronde dat het vliegtuig buiten alle gebruik gesteld werd door groote breuk. Spanje. Men weet, zooals wij verleden week aankondigden, dat Spanje nogmaals beroerd werd door eene omwentelingsbewe ging die dreigde de regeering van generaal Primo de Rivera omver te werpen. Deze omwenteling werd in de kiem gedood en nu légt Generaal de Rivera eene openbare ver klaring af als zou alles zonder slag of stoot geregeld geworden zijn. Hij beweert dat het enkel eenige artillerie officieren waren die trachtten hunne misnoegdheid uit te drukken. Er zijn in gansch Spanje, zegt hij, geen duizend mistevredenen. Nochtans doet alles vermoeden dat de zaak erger was dan men ze wil voorstellen. Italië. Alles doet vermoeden dat er weldra eene oplossing zal gevonden worden om de gezegde Romeinsche kwestie op te klaren, 't Is te zeggen dat de Italiaansche regeering de tijdelijke overheid op een deel althans der oud pauzelijke eigendommen of Staten zal herkennen, daarbij eene vergoeding betalen en aldus aan den Paus de vrijheid zijner bewegingen terugschenken, zooals zij bestond vóór het inpalmen der pauselijke Staten door Italië RIK De leurder A. Vienne, afkomstig van Yper, ging langs de Muinkkaai te Gent toen hij struikelde en in de Schelde viel. Zijn lijk werd eenige uren later opgevischt. M Sint RemMskoor van Mb\m t YPBR Zondag 3 Maart eerstkomend, heeft de wijding en inhuldiging plaats van het nieuw orgel in de kerk der Paters Ongeschoeide Karmelieten alhier. Te dier gelegenheid komt het vermaard Sint-Romboutskoor van Mechelen onder de leiding van Z. E. H. Kanunnik Van Nuffel bestuurder der Interdiocesane Kerkmuziek - school, naar Yper. 't Is natuurlijk geheel het Sint Romboutskoor niet, bestaande uit 200 zangers, maar de beste elementen er van, namelijk het Kinderkoor en het solisten Man nenkoor. Zij zullen ons eenige echt Palestri- niaansche zangen laten hooren, gooals zij alléén dat kunnen. De heer Eug. Van de Velde, leider der Schola Cantorum te Brussel, liet zich als volgt uit over de kinderen Vooral moet met klem gewezen worden op de volstrekte volmaakt heid waarmede de Mechelsche koraaltjes den zang uitvoeren hier wordt de eenheid in samenzang, in klankgehalte, in uitspraak, op de meest absolute wijze bereikt meer kunst betrachting kan men zich bezwaarlijk inbeel den De heer Ernest Closson, kunstcriticus, schreef over het geheele Koor Men zal zich nog den bijval herinneren, te Brussel, van de zangers der Sixtijnsche Kapel, onder lei ding van Mgr. Casimiri. Ons dunkens, zijnde uitvoeringen van het Mechelsche Koor niet enkel van gelijke waarde uit oogpunt van vol maaktheid, maar zij overtreffen zelfs deze der Romeinsche Zangers, uit oogpunt van stijl. Volstrekte juistheid bij de moeilijkste plaat sen, schoonheid van klank, volkomen even wicht der stemmen, volmaakte buigzaamheid der toonsc'nakeeringen, men weet niet wat meest te bewonderen Het Sint-Romboutskoor zal in de kerk der Paters Karmelieten uitvoeren 's morgens, de 4 stemmige gemengde Mis Capella) van den grooten polyphonist der XVIe eeuw Philip de Monte 's namiddags, onder het lof, verscheidene motetten van Palestrina, de Monte, Vittoria en Witt, voor 4 en 6 ge mengde, en 3 gelijke kinderstemmen, echte voorbeelden en ware pereltjes van zuivere kunst en van beschouwenden godsdienstigen kerkstijl. Toekomende week zullen wij hier het vol ledig programma mededeelen. Na het lof, geeft Meester Flor. Peelers orgelist der Metropolitane kerk en leeraar aan het Lemmensgesticht te Mechelen, een orgel auditie. Aan den talentvollen kunstenaar e 1 virtuoos boodt Musica Sacra verleden ja ir zijn beste gtlukwenschen aan, «omdat hij 's lands welverdiende muzikale faam, op zoo waardige wijze, weet hoog te houden, ook langs genen kant van de grens Al de Yperhngen, liefhebbers van schoone muziek, zullen voorzeker die prachtige uit voeringen willen bijwonen. Wij vernemen met spijt het overlijden van geboren te Yper, in 1842, en in den Heer ont slapen te Brugge, op 7 Februari 1929 De oudere inwoners zullen zich genoeg van den overledene herdenken, vroegere jaren meester pasteibakker op de Botermarkt. Gedurende het beleg, bleef hij in Yper zoolang het eenigszins uithoudbaar was. Hij miek deel van het Comiteit tot beheer van de stad, gesticht door E. H. Delaere en de H. Stoffel en „uy. Niett. gen staan de zijne hooge jaren was hi regelm itig op de ziitingen tegenwoordig, en bijzon Ier gelast nu t de bevoorrading va rood voor de be volking Na den oorlog, we'd h 11 voor zijne opoffe- rii g in de droeve da^en an Yper's vernieling, vee >r 1 met het Bu'gerl jk eereteeken van i8te klas 19 4 tgt5. Aan den overledene onz n groet van hulde en achting aan ziine geachte familie, onze gevoelens van innige deelneming. Met spijt vernemen wij het overlijden van den Heer Charles - Louis HALLAERT, Voorzitter van het Hootdcomiteit en Mede stichter der Muziekmaatschappij Ypriana». Wij bieden aan de diepbeproefde familie de uitdrukking onzer gevoelens van innige deel neming in het smartelijk verlies dat haar köml te treffen. Mevrouw Weduwe Alphonse Pauwels - Legrand, kinders, kleinkinders en familie, diep getroffen door de talrijke blijken van genegenheid die hen betuigd werden tijdëns het afsterven van hunnen teergeliefden echtge noot, vader, grootvader en bloedverwant Weduwnaar in le huwelijk ran Vrouw Eugenia Vercouter geboren te St-Jan bijYper, den 23 December i85i en godvruchtig overleden te Yper, den 2 Februari IQ2Q. Oud - Pompier der Stad Yper vereerd met het Burgerkruis van 1* klas danken inniglijk de talrijke vrienden en ken: nissen voor hunne aanwezigheid op de begraf fenis, die Dinsdag 11. heeft plaats gehad. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 Februari, o n 8 u,, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Roger PERSYN van wegens de broederschap der H. Barbara. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gek zen worden op Zondag 10 Februa i, om8v,u,, in St-Jans Hospitaal (Kalfvaart), tot zielelafe nis van Vrouw Blanche VERCAMER echtgenoote van Julien DET HOOR. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 Februari, om 8 u., in St Jacobskerk, tot ziek lafenis van Heer Henri VANRAES en zoon Marcel Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de'ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen, worden op Zondag 10 Februari, om SV> u!, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Cesar RAMBOUR Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMI 5 bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 Februari, om 9 u. in de kerk der EE. HH. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Jules DEDEURWAERDER van wegens de broederschap van den H.Joseph De Apotheek van j La Pharmacie de Mr S M O E K Groote Markt o- Grand'Place is ALLEEN OPEN I' reste seule ouverte le op Zondag 10 Febr. |j Dimacche 10 Févr

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 7