Les débats de la Conférence des Képarations De Besprekingen der Conferentie voor fierste! Yparech© We^rerif Textile Yprois possession du béton aux conditions stipulées dans le contrat précité sauf Lien entendu a ne l'employer qu'a des fins d'utdité publique. Agréez, Monsieur le Représentant, l'ex- pression de mes sentiments tiès dévoués. Au Nom du Ministre Pour l'Inspecteur Général assimilé aux Directeurs Généraux, Le Sous Directeur, (signé) HENRION. a Monsieur Brutsaert, Meynbre de la Chambre des ReprésentanisPoperinghe. Ministerie wan Landbouw Brussel, den 29 Jan. 1929. Bebeer der Gemeentewegen Nr A. G. 111. C. 5085 Mijnheer de Gouverneur Sedert eenigen tijd wordt, voor het verbe teren der landbouwwegen uwer provincie, het gebruik voorzien van betonblokken voort komende van de afbraak der schuilplaatsen. Om het zuiveren der frontstreek aan te moe digen heeft mijn bestuur dit, bij uitzondering, toegelaten. In de ontwerpen voorziet soms de technische dienst dat de gemeente de leve ring der materialen op zich neemt, hetgeen voor gevolg heeft dat de uitgave, die er uit spruit, door den Staat niet is gesubsidieerd. Het ware dus voordeeliger te voorzien dat de levering van beton blokken zal geschieden door den aannemer en in zijn aanbiedingsprijs is begrepen. De aannemer kan, indien het voor hem voordeelig is, door de gemeente van haar voorkeurrecht doen gebruik maken om de steenblokken aan te koopen mits den prijs die voorzien is in het verdrag door het Ministerie van Financiën gesloten met den aannemer voor afbraak der schuilplaatsen. Op deze wijze zou het Departement van Landbouw tusschenkomen in den aankoop van bovenvermelde materialen. Gelief, Mijnheer de Gouverneur, de belang hebbende besturen ervan te willen onder richten. Namens den Minister, De Ugemeene Bestuurder, (Get.) F. MAERTENS. Aan den Heer Gouverneur der Provincie. De gemeenten dus die, voor het herstellen der wegen, zelf de noodige materialen leveren, ontvangen hierop geen toelage, maar en dit is het besluit dat uit voorgaande brieven moet genomen worden die moeilijkheid kan gemakkelijk gekeerd worden met eenvoudig weg het voorkeurrecht, dat de gemeenten bezitten voor den aankoop van beton aan 5 fr. den m3, aan den aannemer af te staan. Uit de besprekingen, waaraan afgevaardig den van verscheidene gemeenten deelnemen, en uit de inlichtingen door den Heer Hoebeke gegeven, blijkt nu dat alle steenafval van vroeger afgebroken onderstanden tegen het einde dan dit jaar moet weggeruimd worden. Het noodige materiaal hiervoor bestemd moet den aannemer den i5° dezer geleverd worden, zoodat hij dit werk aanstonds zou kunnen aanvangen. Alle schade door den aannemer veroor zaakt, bij het doen springen van de onder standen in beton, moet door hem vergoed worden. Te dien einde werden alle noodige onderrichtingen gegeven aan de sectie over sten, waarvan de bureelen gevestigd zijn te Yper, Lombaardstraat, 1/ 12, voor de vol gende gemeenten Abeele. Poperinghe, Elver- dinghe, Boesinghe, Langemarck, Poelcapelle, Westroosebeke, Oostnieuwkerke en Rousse- lare en de gemeenten ten Zuiden dezer lijn, voor die ten Noorden dezer lijn zich wenden te Dixmude, Woumenstraat, nr 33. De afval der onderstanden moet binnen de 3 maanden weggenomen worden, doch de aannemer is niet verplicht de vereffening van den grond, waar de schuilplaats gestaan heeft, te doen. Zooals een afgevaardigde het deed opmerken zal dit vereffeningswerk door den gebruiker zelf gemakkelijk kunnen uitge voerd en de noodige aarde om den put te vullen allengskens gevonden worden bij het omploegen en bewerken van het land. Ten andere zal dit werk grootelijks vergeld worden door het herwinnen voor den landbouw van dien grond, die vroeger als voor altijd verlo ren aanzien werd en als dusdanig door den Staat onteigend en vergoed is geweest. De gemeenten hebben een voorkeurrecht om betonblokken, die ten hoogste 5o kg. mogen wegen, aan den aannemer af te koo pen aan den maximumprijs van 5 fr. den kubieken meter, doch slechts wanneer deze betonblokken uitsluitend voor het herstel der wegen moeten dienen. Deze betonblokken moeten ter plaats zelf door de gemeente af gehaald worden en in geval van moeilijkheden met een eigenaar, die zou verbieden op zijn land te rijden om de steenbrokken af te halen, staat er de gemeenten niets anders te doen dan dezen weerspannigen eigenaar voor den vrederechter te dagen. Doch zulke gevallen zullen zich, over 't algemeen, maar zelden voordoen, gezien meest alle eigenaars en ge bruikers niets beters vragen dan zoo spoedig mogelijk van alle afval van schuilplaatsen of andere ontlast te zijn. Ook wanneer de steen- afval nog al ver van de baan verwijderd ligt en het afhalen ervan met karren en peerden de landen nogal zou beschadigen, kunnen de gemeenten zich met den aannemer verstaan die het vervoer dan per decauvillespoor zou uitvoeren. De heer Voorzitter raadt hierop de burge meesters ten zeerste aan zoo haast mogelijk den aannemer te verwittigen zoo zij beton- afval begeeren over te nemen of niet, en des gevallend hoeveel kubieke meter, dit ten einde den aannemer alle nuttelooze onkosten te vermijden en hem toe te laten zijn werk op de beste en de spaarzaamste manier te regelen. Dit betonafval kan natuurlijk aan alle gemeen ten, die de aanvraag gedaan hebben, niet aanstonds geleverd worden doch slechts na afbraak der onderstanden die zich op die gemeenten bevinden. Wanneer echter een gemeente een genoegzame hoeveelheid beton afval aanvraagt, dan kan de aannemer seffens een ploeg werklieden naar die gemeente zen den om aldaar aanstonds met de afbraak der schuilplaatsen te beginnen. AlLs komt er dus op aan van weerskanten wat goeden wil aan den dag te leggen. De aannemer is met de beste inzichten bezield, hij vraagt niets beters dan met het werk zoo spoedig mogelijk gedaan te hebben, en zal trachten, in de mate der mogelijkheid en zonder natuurlijk zijn eigen belangen te bena- deeligen, alle vragen te voldoen. De bijzonderen die, voor herstel hunner straten en uitwegen, betonafval zouden begee ren kunnen dit eveneens bekomen aan een overeen te komen prijs, die volgens den Heer Hoebeke xo fr. den m3 zou bedragen, mits ervan de aanvraag te richten tot de sectie oversten der maatschappij. Anderen die wenschen een onderstand te behouden moeten dit aanvragen bij den Heer Muyshondt, afgevaardigde-commissaris van de Domeinen, met het toezicht over de onder standen belast en wonende te Yper, Kalivaart, ofwel rechtstreeks bij den Heer Bestuurder der Domeinen te Brugge. Deze uiteenzetting en bespreking heeft op al de tegenwoordige afgevaardigden den besten indruk gelaten, namelijk dat met een weinig goeden wil het vernielen der onder standen in beton ter ieders voldoening zal uitgevoerd worden. Het was dan ook in aller naam dat de Heer Deleu, Burgemeester van Meessen, een welgemeend en hartelijk woord van dank toestuurde aan de Heeren voorzitter en leden van het Bureel om deze hoogst belangrijke vergadering van heden belegd te hebben, en ook aan den Heer Hoebeke, afge vaardigde van de maatschappij Travaux en Ciment om al de nuttige inlichtingen die hij zoo welwillend verschafte. De vergadering wordt hierop te 16 u. 3o geheven. Le Lundi, 11 Février, la Confért-nee a tënu sa première réunion. donsieur Young, délé- gué des Etats Unis, a été nommé président. C'est logique. Délégué du pays banquier, il doit servir d'arbitre pendant les discussions et les décisions, ainsi que son pays sera plus tard l'arbitre lors des payements Cette conférence a ceci de particulier, c'est que l'Allemagne n'y parait plus comme un accusé qu'on condamue mais comme un homme d'affaires en difficultés, qui discute avec ses créanciers les modalités des payei ments a efhetuer pour éteindre ses dettes. il est évident que son róle sera d'asso norir sa situation financière p sur' s'en tirer le phis avantageusement possible. Mais il est ques tion d'aller contróler chez lui I'exactitude de ses assertions et puis il y a le rapport de M; Parker Gilbert, que M. Schacht, dans SOn exposé, n'a pas discuté. Les créanciers ont parléd'abord. La France par la bouche de M. Moreau, la Belgique par la voix de M. Franqui. M. Schacht a ensuite défendu la situation du débiteur. Certains disent que la conférence pourjfait bien durer trois mois. Qu'elle dure tout lè temps qu'il faut, mais qu'elle amène, ce que toute notre population désire, la restaurafio'n intégrale du pays sacrifié Maandag, 11 Februari, heeft de.Confereifcie haar eerste vergadering gehouden. f De heer Young, afgevaardigde der Vereë- nigde Staten, werd voorzitter benoemd. 'tJs logisch, want, als afgevaardigde van het land dat als bankier zal optreden, moet hij bij .de besprekingen en beslissingen als .scheidsrech ter dienen, evenals later zijn land scheidsrech ter zal zijn tijdens de betalingen. Het- eigenaardige dier conferencie besfaa*t hierin dat Duitschland er niet optreedt als 5Str beschuldigde die men veroordeelt, maar als een zakenman die in moeilijkheden verkeêrt en die met zijn schuldeischers de wijze der betalingen, die moeten gedahn worden onj.de schulden te vereffenen, bepleit. Het spreekt van zelf dat het zijn rol zal' wezen zijn htian- cieele toestand zoo slecht'mogelijk voor te stellen ten einde zich tenyoordeeligste moge lijk uit den slag te kunnen trekken. Maar ef is spraak ter plaats, bij hem, de echtheid zijner beweringen te gaan nazien en daarbij is er neg het verslag van M. Parker Gilbert, dat M. Schacht in zijne uiteenzetting niet besproken- heeft. De schuldeischers hebben het eerst gespró ken: Frankrijk door den mond van M. VloFbau en Belgié door de stem van M Franqui. De Heer Schacht heeft vervolgens den föe stand van den schuldenaar verdedigd. Sommigen zeggen dat de Conferencie mo gelijks wel drie maanden zou kunn n durêa. Dat zij den noodigen tijd neme, maar dat kij ons brenge hetgeen gansch onze bevolking be? geertde algeheele herstelling vaq de geslacht offerde streek De Jaarlijksche Vergadering zal plaats heb ben op Maandag 11 Maart a. s., om 17 u.\' in het Hotel du Sultan Groote Markt, te Yper. L Assemblee Annuelle aura lieu le Lundi 11 Mars prochain, a 1.7 heures, au Sultan,. Grand'Place a Ypres.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 3