Alb. Ridey, Rijselstraat, 194, l/S Koopt zuivere HONING Bravo, Heer Senator MULLÏïl Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker - Yper Verslag der Algemeene rergaderiog Tan 20-1-1929 bij den bijenhweeker zelf In het Beknopt verslig ier sitting van 7 he bruari I. I. van het Senaai, lezen wij de volgei.de besprekingen De hrer Mullie. Ik wil de aandacht van den minister vestigen op de herstelling van het kanaal van lepe; en naar den Yzer. Dit vraagstuk heeit d aandacht van di Senaat reeds in andere o ;.standigheden gaan de gemaakt. Reeds acht jaar komt het voor op het programma der uit te voeren werken maar tot nogtoe zijn de werken enkel gescnetsi. De öegrooting voor ty-9 voorziet een u t- gave van 3 millioen voor baggerwerken n voor het bouwen eener .--luis. Maar ei blijit nog een tweede siuis aan te leggen. De Minister. Veigeet niet dat er belang rijke werken werden uitgevoerd te Due Grachten De heer Mullie. Sicilig 1 Het is logisch dat er vooreerst worui gewerkt langs den kant der zee. Maar er moet thans woraen gearbeid aan de sluis te oesinghe. Ik hoop dat het glooaal beurag van de kredieten, uic rtoodig zijn om deze sluis 111 1929 te voltooien, verleend zal kunnen wqiden. Ik heb hooien zeggen dat de minister ten amendement zou iauienen. De Minister. HeJ zal morgen word n iftgediend. Het hoeft nog alleen onderteekend door den minister van hnauciën. Baron Houtart, munster van financiën. Het is een gevaarlijk steisel, amendementen in te dienen om de uitgaven te veihoogen wanneer de begro ting reeds afgesloten is. De heer Mullie. Ik voorzag die op wer ping. Maar ik was vol moed omdat ik wist dat de minister van financiën, evenals wij, deze werken tot een goed einde wenscht ge bracht té zien. x De Minister. Natuurlijk, maar zoo ik in dit geval een uitzondering maak dan zal ieder een uitzonderingen vragen voor andere ge vallen. De heer Mullie. De begrooting zal niet in gevaar-worden gebracht door 8 millioen. Ik zou wenschen dat al .de werken in 1929 werden .begonnen om het, toe te aten dat het kanaal voltooid worde. Daarom had ik een amendement voorzien om de brug van Boe- singhe opnieuw te bouwen. Bij de behandeling van de begrooting der spoorwegen zal ik aan den minister van spoorwegen vragen hoever de bouw van de nieuwe spoorbrug bij de sta tie van Boesinghe gevorderd is. De herstelling van de tweede sluis moet voorziep worden, en de uitoaggering van de tweede sectie tot Ieperen. Ten,slotte, zijn er nog bijkomende weiken, zopals het wederaanl ggen van een jaagpad, hét verplaatsen van waterwerken, het herstel van de haven en van de kaaimuren te Ieperen. Dit alles vertegenwoordigt een uitgave van l,5oo,ooo frank. Ik heb er alle reden toe om te gelooven dat de minister zal vrede nemen met het amendement en dat in iydo de inwoners van leperen het genoegen zullen smaken te zien dat hunne vaart volkomen bevaarbaar is. De Minister. Dit is onze vurigste wensch, en ik heb er aan gedacht toen ik voor Nieuw- poort zorgde. De heer Mullie. Ik zou nog een paar opmerkingen moeten maken over de betaling der oorlogsschade, en meer 111 het bijzonder over de vereffening der lanübouwschade. Ik zou willen dat een reeks vergoedingen, toege staan door de rechtbanken of toegekend ten gevolge van onderhandelingen, ten spoedigste zouden worden uitbetaald Er bestaan over eenkomsten, die dagteekemn van 1924 en 1925. De werken werden uitgevoerd en ge schat en de rechthebbenden wachten steeds op betaling. De heer Franpois. Over 't algemeen heb ben zij zich tot een vergelijk laten overhalen met ae hoop spoedig het geld te ontvangen. De he,r Mullie. Ik spreek over bijzondere overeenkomsten voor het gelijkmaken van de gronden en voor den waterafvoer. Men zou onmiddellijk kunnen uitbetalen, vermits die werken goedgekeurd en nagezien vierden. De landbouwdienst werd afgeschalt en de niet afgew u kt 1de dossiers werden naar de recht banken gestuurd. De rechtbank kent alleen den eigenaar, niet den huurder. Gelukkig had de dienst voor het hersttl van den landbouw gewerkt met het oog op de spoedige uitvoe ring van de werken. Nu gebeurt het dat de huurders, die werken hebben uitgevoerd onder het bijzonder contract, thans alle waarborgen moeten missen. Zoo komt het dat de afwikke ling geen plaats vindt. Ik dring er dus op aan dat de kwestie bij hoogdringendheid opnieuw zou bestudeerd worden. De Minister. Ik ben het eens in princiep Hieron ier de amendementen door den heer Senator Mullie voorgesteld Buitengewone Uitgaven. Tabel I. Art. 78. Kanaal van Yper naar den Yzer: Studies en werken fr. 8.900.000 Verhooging met 6.950.000 frank te verdee- len als volgt 5" (nieuw) a) Heropbouw van de baanbrug van Boesinghe op de baan van Boesinghe naar Langemarck, met inbegrip van het her- aanleggen van het jaagpad 950.000 fr. b) Bouw van een nieuwe sluis te Boesinghe (dorp) vlak boven de spoorbrug 2.5oo.ooofr. c) Baggerwerken tusschen de nieuwe sluis te bouwen te Boesinghe (dorp) en de kaaien te Yper 2.000 000 fr. d) Bijkomende werken in het bovenvak met inbegrip van i°) Het heraanleggen van het jaagpad tus schen de mijkpalen 4.345 en o.2o5. 2°) Het verplaatsen stroomopwaarts van de waterleiding van Westbuizen. 3°) Het inrichten van de monding van de Zwaen hoef beek. 40) Het herstellen van de brug en de kaai muren te Yper. Totaal voor deze werken i.5oo.ooo fr. Als gevolg dezer besprekingen, lezen wij in de dagbladen van Brussel, van 12 Februari I. I., hetgene volgt Het Kanaal van Yper naar den Yzer De Minister van Openbare Werken heeft aan de Begrooting van Buitengewone Ont vangsten en Uitgaven voor 1929, eene wijzi ging voorgesteld, waarbij eene som van 6 mil joen gevraagd wordt, voor het terug bevaar baar maken en het bouwen der bruggen van de vaart van Yper naar den Yzer. Laat ons dus nu hopen dat men eindelijk aan het werk zal gaan, en dat wij, in iq3o, de alge- meene vreugde van het honderdjarig bestaan onzer onajhankelijkheid met de blijde inhuldiging van onzen waterweg zullen mogen vieren. Het zal het begin zijn van het economisch hei- stel onzer streek, herstel dat wij sedert tien jaar afwachten Wij bedanken den heer Senator Mullie voor zijn zeer gepaste en zeer gewaardeerde tusschen- komst. De Voorzitter opent de vergadering te 14 1/2 uur en de secretaris geeft lezing van het verslag der voorgaande vergadering, verslag dat zonder opmerkingen aangenomen wordt. Voordracht. De gekende Staatsvoor- drachtgever, M. Vander Borght, vergast ons op een leerzame en wel uiteengezette les over den kweek van de spruitkool Zijn voordracht wordt dan ook met alge meen handgeklap begroet. De Heer Voorzitter dankt in gepaste woor den den gevierden spreker en drukt den wensch uit hem nog menigmalen in ons mid den te mogen aanhooren. Vervolgens geeft de secretaris lezing vaa j^ert verslag der werkzaamheden van de maat schappij gedurende het verloopen jaar. De Voorzitter dankt den Secretaris voor zijn dienstvaardigheid en voor den ijver die hij gedurende het verloopen jaar aan de maatschappij heeft betoond. Daarna is het de beurt aan den Schatbe waarder die kennis geeft van den staat der rekeningen in ontvangsten en uitgaven voor 1928. Die rekeningen worden op het bureel ter inzage van de leden neergelegd. De Voorzitter dankt insgelijks onzen ver dienstelijken Schatbewaarder die met vader lijke zorgen de penningen der maatschappij weet te bewaren. M^dedeelingen. De Voorzitter veront schuldigt den heer Isidoor De wilde op de ver gadering van heden niet aanwezig te kunnen zijn Vervolgens geeft hij te kennen dat de tombola van vandaag geschonken is door den heer Evariste Baete, houder van het lokaal, alsmede dat de bestuurraad besloten heeft dit jaar de aanbrengsten uit te betalen aan 1 fr. per punt met een maximum van 10 punten. Nieuwe leden Worden als nieuw lid aanvaard i. Schmidt Emile, voorgesteld door Jacques Henri.2. Landtsheere Georges, voorgesteld door Pierloot Auguste. 3. Beun Firmin, voorgesteld door Michiel Jules. 4. Hoor- naert Thelesphore en 5. Wullens Gustave, voorgesteld door Pinket Valère. 6. Riem Georges, voorgesteld door Neysens Jéróme. 7. Verleure Frans, voorgesteld door Egger- mont Josepri. 8. Raeckelboom Leon, voor gesteld door Vandenbraambussche Pierre. 9. Pauwels Jan, 10. Huyghebaert Camille en 11. Decaesmaeker Maurice, voorgesteld door Vandevoorde Leon. De verkiezing van de helft van den bestuur raad (art. 9 van 't reglement) heeft den volgenden uitslag gegeven. 141 stemmen zijn uit de stembus opgenomen. 4 nietige briefjes. 137 geldige brieven. Hector Casier 137 stemmen Lauwers Marcel i36 Casier Jules 134 Dewilde Isidore 137 Clinckemaille Rob. 121 Vermeersch Emile i3o De Voorzitter wenscht de nieuwe gekozen veel geluk. Tombola. De prachtige tombola, ge schonken door M. Baete en bestaande uit alle slag van schoone prijzen, wordt onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering sluit te 17 1/2 uur. Zondag 17 Februari 1929, te 14 Yt uur ALGEMEENE VERGADERING in het Hotel Continental Dagorde 1) Lezing van het verslag der voorgaande vergadering. 2) Mededeelingen. 3) Voordracht door den Heer Hector Casier, (fruitboomteelt) 4) Beoordeeling der aanbrengsten. 5) Aanveerding van nieuwe leden. 6) Inschrijving voor de hofbezoeken. 7) 1 ombola bestaande uit zaden geschon den, gedeeltelijk door het Ministerie van Landbouw en gedeeltelijk door den heer Armand Donck, Eere lid der Maatschappij. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, Ferd. Dethoor. Th. Herreman.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4