-HST YPERSCHB- LA RÉGION D'YPRES Zosdagrus! - Repos dominical Un Fléau Supplément Wekflijksch Overzicht LEERGANG IN ENGELSCH Sterfgeval 9e Jaargang, N' -46 23 Februari 1929 Oijvoogfiel 9e \nnee, N° 46 - 23 Février 1929 tutu«tow;**..', --^^ggpgaMeaaamiaatBmMatfmA- Spanje. Na den gedempten opstand in Spanje, waarvan wij reeds gespreken hebben, zijn er veel geruchten van verschillenden aard in omloop geweest. Het is niet te ontkennen, na al de tegenstrijdige berichten, dat de jong ste poging om generaal Primo de Rivera omver te werpen, heel ernstig is geweest. Nadat de Regeering de bovenhand verkregen had, is er een geschil ontstaan lusschen den koning en den Dictator en er was een oogen- blik heel veel waarschijnlijkheid dat men tot het oud regeeringsstelsel zou terug komen. Thans schijnt de toestand weer opgehelderd en generaal Primo zal aan 't bewind blijven Uit onzijdige bron blijkt, dat men generaal Primo de Rivera over 't algemeen niet onge negen is en dat men hem dank weet om de vaste richting en zeer nuttige hervormingen die hij ingebracht heeft. Dit belet niet dat er een kern van misnoegden blijft bestaan, voor eerst onder de partijgangers van het vorig bestuur en ten tweede onder de legerafdee- lingen die getroffen werden door.zijne mjli taire hervormingen. Afghanistan. De toestand in 't land van koning Amanoellah is en blijft duister. Volgens de laatste berichten zou geen enkele der par tijhoofden den toestand meester kunnen De stammen loopen over van 't eene legeihoofd tot het andere, vechten ondereen en weten niet duidelijk wien volgen. Amanoellah zelf ziet geene gelukkige uit komst aan zijn strijden en zou besloten hebben zich weer in Europa te komen vestigen in afwachting dat de zaken beter gaan en dat hij den noodigen steun zou vinden om doelmatig werk te kunnen verrichten en weer baas te worden. Mexico. De verwikkelingen in Mexico zijn ook nog niet ten einde. Na den moord op den voormaligen Voorzitter werd M. Porto Gil als voorzitter verkozen. Nauwelijks heeft hij zijn zetel beklommen of er werd ook een aanslag op zijn leven gedaan. De trein die hem vervoerde vloog, ten gevolge eener bom, gedeeltelijk de lucht in, doch zonder den heer Gil te kwetsen. Nu is er eene tegenrevolutie uitgebroken aangevoerd door M. Valenzuela en generaal Hauzo. De toestand moet nog al ernstig zijn want het mexikaansch leger werd opgeroepen om den opstand te versmachten. Zelfs moet de macht der opstandelingen gewichtig zijn, want Voorzitter Porto Gil heeft er toe bt sloten een gezant af te sturen om met de opstandsbevel hebbers te onderhandelen. Frankrijk Alhoewel de heer Poinca-é tot hiertoe altijd zijne politieke veldslagen heeft gewonnen, schijnt zijne overmacht sterk te dalen. Dtze week werd zijn kabinet bijna omvergeworpen. Dank aan de tegen woordig heid der ministers en der Staatssecretarissen kreeg hij de meerderheid met 6 stemmen. M aar 't is bitter weinig en als de zaken zich nogmaals voordoen zou er eene crisis kunnen uit voortspruit n. Italië. De grootste wereldgebeurtenis dezer laatste tijden is ontegensprekelijk het akkoord tusschen de Italiaansche Regeering en het Vatikaan. De tweestrijd die bestond tusschen Italië en den Paus sedert deze laatste beroofd werd van zijne Staten, loopt daarmêe ten einde. Door tusscher komst van den heer Mussolini heelt de Italiaansche Regeer ing een akkoord getroffen met den Heiligen Stoel, bij hetwelk aan d»-n Paus eene vergoeding betaald wordt voor de geleden schade en daarbij een strook grond geschonken wordt in volle bezit, zoodat de vrijheid van Rome weer gansch onafhan kelijk wordt van den Staat. De Paus, die sedert de berooving zijner Staten, nooit meer het Vatikaan verliet, zal thans weer Rome nu.gen te buiten gaar. indien hij het goed vindt. RIK. Officieel Mtuws In h'-t Staatsblad van 21 PeOruari wordt het ontslag aanvaard van d' n heer A. Baert, Notaris te Dixmu le zeilde l id meldt de benoeming an den heer F. 'Saert, als Notaris te Dixmude. Onze hartelijkste gelukwer s hen. S I 8 E R I E In Siberie is het onverbiddelijk koud en toch gaat het leven zijn normal n gang. Niettegenstaande de hittere k ude wordt iedereen vei wacht op Zondag 24 Februari, te 4 uur stipt in de goed verwarmde feestzaal van St Vinei r tius College, voor de tweede opvoering van de Tuimelaar van O. L. V. Het wonder stuk dat overal zooveel bijval geniet. De naschoolsche leeigang in de Engelsche taal, tijdelijk onderbroken, zal hernemen zoohaast de lokalen der Middelbare School opnieuw verwarmd worden, waarschijnlijk Dinsdag aanstaande, te 7 uur. Weeral komt een oud Ypersch figuur te verdwijnen. Maandag 18 dezer is de Heer Chailes Baekelandt, in den gezegenden ouderdom van 75 jaar, zachtjes in den Heer ontslapen. Eenvoudig, gedienstig, handig en eerlijk ambachtsman, was- hij van allen geacht en bemind. Lange jaren voor tien oorlog was hij aangesteld voor de waterleiding der stad, die hij tot in haar minste bijzonderheden kende. Binst de bange oorlogsjaren bleef hij tot een der laatsten in de stad en niettegenstaan de het groot gevaar aarzelde hij niet de stuk geschoten waterleiding, zelfs tot tegen Zille- bekevijver, te gaan herstellen. Het was enkel, wanneer de waterleiding langs alle kanten beschadigd en het water van Zillebekevijver onbruikbaar werd, dat de Engelsche overheid maatregelen trof om Yper van drinkbaar water te voorzien. Na den oorlog kwam Charles Baekelandt zich voorloopig te Poperinghe vestigen en toen, in 1920, de Heer Sandron belast werd inet het opzoeken der oude waterleidingen, vond hij in Charles Baekelandt een behulp- zamen en onschatbaren medewerker die de voor hem zeer moeilijke en lastige taak uiterst gemakkelijk en eenvoudig miek. Ook heeft de Heer Sandron er aan gehouden, toen hij hier den 19 Februari 1927, voor de leden der Han delskamer, een Conferentie gaf over de water leiding van Yper, den Heer Charles Baeke landt openlijk te huldigen voor de onschat bare diensten die hij hem en in 't bijzonder de stad Yper bewezen heeft. Wii bieden aan zijn diep beproefde kinde ren, die in zoo korten tijd zoo pijnlijk getrof fen worden, eerst door het verlies hunner geliefde moeder en nu door het afsterven van hunnen teerbeminden vader, de uitdrukking onzer innigste deelneming. Des loutres ayant signalées dans les eaux de la ville, deux de nos plus fins chas seurs ont considéi comme un devoir d'exter- miner ces fléaux de nos remparts. Accompagnés de deux porteurs, bien armés, et suivis par leurs chiens, ils ont cru trouver la piste de ces volturs de poissons. Mais ils n'y ont pas réussi et ils durent abandonner leurs recherches. Nous n'en pré sentons pas moins a ces courageux chasseurs nos felicitations et plus de chance dans l'avenir. DeSpécheurs De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAM ROBAEYS Boterstraat o Rue au Beurre is ALLEEN OPEN op Zondag 24 Febr. reste seule ouverte le Dimanche24 Fé^r. ÉÜ2t Heer en Vrouw Leopold Baekelandt-Devos Jufvrouw Marie Baekelandt Heer en Vrouw Qustave Tailler-Baekelandt Heer en Vrouw Nestor Boudrij-Baekelandt De familiën Baekelandt, Winne, Mieroo en Degryse, melden met droefheid het afsterven van HE E R Charles - Louis BAEKELANDT Vereerd met het Burgckruis van le en 2e klas De Herinneringsmedalie van Leopold II Het Eerekruis der Stad Yper en de Herinneringsm 1914-18 Wed. in le huwelijk van Vrouw Philomène-Hélène MIEROO en In 2e huwelijk van Vrouw Rosalie-Nathalie MIEROO hunnen teerbeminden vader, schoonvader en familielid, geboren te Moorseele, den 13 September 1853 en god vruchtig overleden te Yper, den 18 Februari 1929. De personen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusda nig te aanzien Heer en Vrouw Albert Leclercq-Sockeel Heer en Vrouw Medard Messiaen-Leclercq Heer en Vrouw Remi Van Rumst-Leclercq H^er en Vrouw Jules Tasseel-Leclercq De familiën Leclercq, Delbaere en Verhelst, melden met droefheid het pijnlijk verlies van hunne teerge liefde moeder, schoonmoeder en bloedverwante VROUW Clemence - Florence DELBAERE, Weduwe van Heer Eugène LECLERCQ, geboren te Yper, den 3 Juni 1851 en aldaar godvruchtig overleden, den 22 Februari 1929. De lijkdienst, gevolgd van de begraving zal plaats heb ben in de parochiale kerk van St-Niklaas, op Maandag 25 Februari, om 9 y2 uur- De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Bedarikingan De familie Blootacker Deweerdt, diep getroffen door de talrijke blijken van genegen heid die hen betuigd werden.tijdens het afster ven van hunnen teergeliefden vader, schoon vader, grootvader, broeder, schoonbroeder en bloedverwant Heer Henri - Frederik BLOOTACKER,, Weduwnaar van Vrouw Flavie-Lucie DEWEERDT, overleden te Yper, den 16 Februari 1929, danken inniglijk vrienden en kennissen voor hun aanwezigheid op de begraving. Heer Alois Vangheluwe' en kïnders, dan-' ken vrienden en kennissen-voor dfe talrijke' merken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven huhner teèrgëlie'fde echtgenoote en moeder i Vrouw Alois VANGHELUWE, geboren Hermina -.Juliana VERSAVEL en voor hunne tegenwoordigheid op den lijk dienst. Tevens nood'igen zij de vrienden uit tot de ZIELMIS die zal gezongen worden in de parochiale kerk van Briélen, op Zondag? 3 Maart, om 7 Vi'uur. tl IE L-M I 5 5 ZN Vrienden en kennissen word ui Yiitge'noodigd de ZIELMIS bij te-Yvonen die zal gezongen worden op Zondag 24 Februari, om 8 u., in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Keer Louis ANDRIE3; echtgenoot van Vrouw .Celina FERTINEL. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 24 Februari, om 8y»u. in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Oscar HACKE:CAS»EF, van wegens de familiën Troch, Casier en Vanbeselaere. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 3 Maart, om 7 y, u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer trnest BAILLlEVIf R en Vrouw Louise VANSEVENAWT, van wegens de kinders Raillievier.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 7