De rampzalige wegen in 't Front 2 Ons Bataljon en 'I jaar 30 Inauguration du M nuruent Franco-B lge de Steenstraete élément de vie soit, a notre détriment a nous, donné en surcroit a Ostende qui n'en a pas besoin. En ce moment, les garnisons les plus rap- prochées d'Ypres sont celles d'Ostende et de Bruges, deux villes distantes de plus de 5o kilomètres. II nous faut un jour entier de voyage pour nous y rendre. Nos jeunes gens, qui font ieur service militaire dans la garni- son la plus rapprochée, sönt done pratique- ment plus éloignés de chez eux que ne le seraient ceux de Bruxelles casernés a Liège. Cette situation n'est pas conforme aux exigen ces de la dernière loi militaire. La grande moitié de la Flandre Occidentale ne connait l'armée que par les lourds sacrifi ces qu'elle impose a la j unesse et aux contri- buables. La masse du peuple chez nous ne la voit plus jamais aujourd'hui Est ce le moyen de la rendre populaire Beaucoup d'officiers se plaignent d'être mal vus. A qui la faute U-n proverbe flamand dit avec beaucoup de vérité de onbekende maakt den onbeminden. Voulez-vous que nous aimions l'armée beige Le moyen est bien facile montrez-'a chez nous A une époque oü le danger du séparatisme menace si sérieusement l'existence de la Bel- gique, n'est-il pas surprenant de constater que ceux qui portent la lourde responsabihté de veiller a son maintien, perdent de vue que le plus sur moyen d'entretenir la flamme patriotique dans le cceur du peuple consiste a lui montrer comment sa jeunesse en armes se prépare a la défendre Si nos bien-aimés souverains se calfeutraient dans leur palais de La1:ken sans plus jamais se montrer aux populations, croit-on que leur immense popu- larité d'aujourd'hui n'en souffrirait pas Le jour béni oü le bataillon reviendra parmi nous, quelle explosion d'enthousiasme patrio tique dans tout notre arrondissement 1 L'effet de cette mesure fera plus de bien a la cause nationale que des années de vaine propagande et des milliers de discours... aux Chambres a Bruxelles. Protester dans la capita-le qu'on tient a nous, c'est trés bien, mais montrer une bonne fois qu'on nous aime, voila ce qu'il faut. J'aime qui m'aime dit le proverbe. (La suite au prochain numéro) UN PÉKIN. (Vervolg) Wij hebben gezien dat er niet een militaire reden, die iets wat ernstig is, bestaat om zich tegen den terugkeer van ons bataljon te ver zetten. Pen andere Yper zal er nooit toe besluiten af te zien van de hoop eens haar vroeger garnizoen binnen hare muren terug te hebben. Het moet ons terugkomen omdat het Bel gisch gouvernement zich ve-rbonden heeft ons al onze vooroorlogsche, officieele instellingen terug te schenken, ten einde ons zelf tot den terugkeer aan te sporen. Wij begrijpen heel goed, nu alle regimentscholen afgeschaft zijn om plaats te maken voor scholen van leger- afdeelingen, dat wij met een uitzondering te eischen maar slecht zouden gekomen zijn. Maar ons bataljon, dit werd niet afgeschaft. Het is zelfs nog niet elders gevestigd, voor- loopig kazerneert het te Gent, het weet nog niet waar het bepaald zal naartoe moeten, men beraamt, zoo zegt men, het naar Oostende te sturen om er de andere bataljons van het 3de linie te vervoegen. In een woord, in afwachting dat men over zijn lot beslisse, hangt het daar, zooals men zegt, in de lucht. Niets belet dus dat eindelijk het besluit geno men worde ons dit bataljon terug te geven. Zoo het gouvernement tegenover zijn eigen volk aan zijn woord te kort komt, welk aan zien kan het dan nog genieten wanneer het aan Duitschland vraagt de verbintenissen van het verdrag van Versailles na te leven De slechte wil van den Duitsch is wereld beroemd. Zal de verwoeste streek den naam van Belg nevens dien van Duitsch mot-ten plaatsen en zeggen dat Duitschland, w inneer het wetens en willens vergeet te beta! n, ten slotte slechts navolgt wat België doet? Hat een vijand tracht zich te onttrekken, dat vt-r staat zich. Maar dat een Staat zoo vrijpostig zijn eigen inboorlingen bedriegt, dat zal me mand begrijpen. De garnizoenen hebben steeds aanzien ge weest niet alleen als een eer, als een oorzaak van fierheid voor een stad, maar voor d< ze zijn zij onbetwistbaar een zeer belangrijke bron van voorspoed. De hardnekkigheid van onzen eisch zal dus niemand verwonderen. Het is onaanneembaar dat, ten onzen nadeele, dit levensbestanddeel gegeven worde als overmaat aan Oostende die het niet noodig heeft. Thans zijn de dichtstbij gelegen garnizoenen deze van Oostende en Brugge, twee steden die meer dan 5o kilometer van Yper verwij deid zijn. Om er heen te gaan, hebben wij een ganschen dag van doen. Onze jongelingen die hunnen diensttijd doen in het meest nabij gelegen garnizoen, zijn dus, in toepassing, van de ouderlijke woning meer verwijderd dan deze van Brussel het zouden zijn zoo zij te Luik gekazerneerd waren. Deze toestand komt niet overeen met de vereischten van de laatste militiewet. De groote helft van West-Vlaanderen kent het leger slechts door de zware offers die het aan de jeugd en aan de belastingschuldigen oplegt. De massa van het volk bij ons ziet heden het leger nooit meer. Is dit het middel om de volksgunst voor ons leger te winnen Veel officieren klagen dat zij slecht gezien worden. Aan wien de schuld Een vlaamsche spreuk zegt met veel waarheid de onbekende maakt den onbeminden. Wilt gij dat wij het leger beminnen De middel ertoe is zeer ge makkelijk toont het hier bij ons Op een tijdstip waarop de eenheid van België zoo ernstig wordt bedreigd door het gevaar van het separatisme, is het niet ver bazend te bestatigen dat dezen, die de zware verantwoordelijkheid dragen voor zijn behoud te moeten zorgen, het zekerste middel, om de vlam der vaderlandsliefde in het hart van het volk te onderhouden en dat bestaat in het laten zien hoe de jeugd zich voorbereidt om het te verdedigen, uit het oog verliezen In dien onze geliefde vorsten zich zoo maar op hun gemak in hun paleis te Laeken moesten ophouden, zonder zich nog ooit aan de be volking te laten zien, denkt ge dat hun over- groote populariteit er niet door zou te lijden hebben De gezegende dag waarop het batal jon hier bij or.s zal terugkeeren, welke los- bersting van vaderlandsche geestdrift in gan.sch ons arrondissementDe uil w rkiigvan dezen maatregel zal meer deugd doen aan de vaderlandsche zaak dan jarenlange vruchte- looze propaganda en dan duizénde redevoe ringenin de Kamers te Brussel. In de hoofdstad openlijk verklaren dat men van ons houdt, is zeer wel, maar eens een goede maal toonen dat men ons bemint, ziedaar wat wij moeten hebben Ik bemin die mij bemint, zegt het spreekwoord. Het vervolg in ons aanstaande nummer). Een Burger. Sinds eenigen tijd wordt in d'hoogere kringen veel gewag gemaakt van verbeteringen aan wegen en banen. Eerst hield men zich bij de 600.000.000 fr., nu spreekt men fel van Eén milliard De oorzaak van die herstellingskoorts, die onze hooggeplaatste mannen zoo geweldig foltert, is te vinden in den ongelukkigen toestand van onze wegenis en 't naderen van 't jaar 30, gezegd 't Jubeljaar O logica, wat zijt gij bewonderensweerdig Jubelen in diepe putten ware inderdaad gevaarlijk, daarom zullen die aangevuld worden. Grootsche wegeniswerken zullen uitgevoerd worden maar wij beginnen er aan te twijfelen dat onze armzalige frontstreek rechtmatig zal medegedeeld worden. Volgens officieele afkondiging gaat de voorkeur naar de routes axialesles voies de grande communication.... celles des regions des Exposi tions Wij kunnen goed verstaan dat die banen eerst in aanmerking komen, maar dat wij hier in onze reeds zoo verlaten frontstreek nogmaals op kant gezet worden, kunnen wij maar slecht aanveerden. Een der talrijke commissiën, die aangesteld zijn om de jubelfeesten in te richten, spreekt van La Belgique fleurie Opperbest maar dat gaat toch zeer moeilijk samen met den ongeluk kigen en erbarmelijken toestand der wegen en straten in onze nog steeds zoo geteisterde front streek. Wij hier, meer dan alle andere Belgen, hebben ondervonden wat die Onafhankelijkheid, die wij zullen vieren, ons gekost heeft. In 't diep ste van onze ellenden in den oorlog, zegden wij nog Liever dood dan Duitsch». Maar thans, na tien jaren gedompeld te hebben, laten wij ons ook tos te zeggen Alle Belgen gelijk vóór het herstel. Wij zullen onze grieven betrekkelijk de wegen en banen nogmaals laten kennen (dit ook voor de 100e maal) en aandringen om verbetering, opdat het niet zij La Belgique fleurie au front meurtri Yperling. flu* premières victimes des gaz asphyxiants PROGRAMME de la Cérémonie du Dimanciie 28 Avril 1929 A 14 h. 3o, arrivée de S. M. le Roi des Beiges. 1) La musique militaire beige et la troupe rendent les honneurs. 2) Hymne (musique militaire franqaise). 3) Prière par le R. P. Barrandon, aumö- nier de la i53e D I. franqaise. 4) M. P. Héricourt, président du Comité du Monument, lit la dédicace et los numé- ros des régiments franqais et beiges. 5) M. le Bourgmestre de Zuydschote prend le monument sous sa sauvegarde. 6) Discours du général Gouraud et enlè- vement du voile recouvrant le monument. La troupe pr ésente les ai mes et les repose dés que le voile est tombé. 7) Discours de S. M. le Roi des Beiges. 8) Hymne (musique militaire beige). 9) Bénédiction (culte catholique). 10) Marche funèbre (musique militaire franqaise). 11) Minute de silence. 12) Sonnerie du réveil. t3) Tymne national beige (par la musique militaire tranqaise), puis hymne national trai c-iis (par la musique beige). 14) Déj. öt de fleurs et couronnes. 15) Presentations a Sa M. le Roi des Beiges. 16) Visite du Monument. P- 3. l a route entre le Pont de Steen- sttaete et le carrelour de Lizerne sera barrée a partir de 1.4 h. Les sociétés d'anciens combaitants (cartes ,e* ^es Personnes munies d'une carte d invitation sont priées de se trouver en place avant 14 h. i5. Le public aura accès a une pature face au monument en longeant la voie cyclable. Ce chemin sera indiqué par la police. De Nationale Maatschappij van buurt spoorwegen maakt het publiek kenbaar dat op Zondag 28 April aanstaande zes bijzon dere trams zullen ingericht worden, ter ge legenheid der plechtigheid van Steenstraete. Vertrek uit Yper om i3.3o uur. Aankomst in Steenstraete 14.00 Terug uit l6.l5 Aankomst in Yper 16.45 De prijs heen en terug 3.5o frank.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 2