Ons Bataljon d) TE STEENSTRAETE (Slot) Wij willen deze reeks artikelen, over de noodzakelijkheid en de gepastheid van den terugkeer van ons bataljon, niet eindigen zon der nog eens weer te keeren op het bewijs dat het bestaan van een afgezonderd bataljon noch aan de onderrichting der troepen, noch aan de inrichting van het leger niet schaadt, zelfs ver van daar. De militaire oversten, die zich tegen den eisch der stad Yper verzetten, steunen hunne vijandigheid op het belang van het leger, maar, zooals wij het reeds bewezen hebben, is dit slechts een voorwendsel, en niets anders, om hunnen slechten wil te bergen. En wij bewijzen dit opnieuw door een zeer kenschetsend en volstrekt overtuigend voor beeld, dat der nieuwe inrichting van het fransche leger, voleindigd in 1928. Sinds den wapenstilstand, immers, heeft de fransche legerstaf, voordeel trekkende uit de ondervinding binst den oorlog opgedaan en rekening houdende met de vermindering van den diensttijd, de nieuwe samenstelling en de nieuwe groepeering, die aan zijn leger be hoorden gegeven te worden, bestudeerd. De hersmeliing van de algemeens inrichting van het leger, die met de nieuwe noodwendigheden niet meer overeenkwamheeft dus gedaan geweest naar demoderne opvattingen van de nationale verdediging, tevens toelatende het nieuw militair stelsel aan den werkelgken dienst van een jaar aan te passen Ziedaar de geest die deze nieuwe indeeling der fransche garnizoenen heeft voorgeschre ven. Deze zinsnede drukken wij over uit een studie die pas een week geleden komt te ver schijnen. Welnu, wat zien wij voor wat het voetvolk betreft Van al de fransche regimenten, ziehier de eenige die in een en zelfde garnizoen zijn vereenigd het 14" te Toulouse, het 5y- te Bordeaux, het 27e te Dijon, het i52e te Colmar, het 26' te Nancy en het i58ete Strasbourg. Al de andere regimenten hebben hunne drie bataljons in twee garnizoenen verdeeld. Onder dit opzicht ziehier een zeer opvallende bemerking die ons geleverd wordt door het voorbeeld der troepen van het garnizoen van Parijs Het 24= regiment voetvolk heeft twee zijner bataljons te Parijs, het ander is te... Versailles het 5e heeft er twee bataljons terwijl het andere te Coulommiers' gekazer neerd is; het 4Öe heeft er twee zijner bataljons en Fontainebleau bezit het andere-; het 23e beeft ook twee batalj ms te Parijs, het andere is te Dreux het 21® heeft i, sgelijks een zijner drie bataljons te Divry. Kortom, van de vijf regimenten van het .garnizoen van Parijs is niet een er volledig, allen nebben een batal jon dat elders gevestigd is En men zou ai de andere regimenten kun nen aanhalen Rijsel heeft twee bataljons van het 43% Valenciennes bezit het andere Duin- kerke heeft er twee van het iio°, het andere is te Kales; Cambrai heeft twee bataljons van het ie, Avesnes het andere enz., enz. En zoo is het overal. In Frankrijk heeft men dus de nieuwe regel, van gaosch een regiment niet meer in het zelfde garnizoen te vereenigen, aangenomen. Overal waar het mogelijk is, vormen de batal jons der fransche voetvolk regimenten een afzonderlijk garnizoen. Hieruit moet men be sluiten dat het goed ware hier in Belgie op dezelfde manier te werk te gaan en dat de terugkeer te Yper van zijn vooroorlogsch oataljon onder militair opzicht hoogst prijzenswaardig is. Toen wij, over drie weken, de reden van t) Zie onze nummers van G", lü", 20° en 27" April. den legerstaf aanhaalden betrekkelijk de nood zakelijkheid van onder militair oogpunt 1 de regimenten volledig te groepeeren, hebben wij deze theorie niet durven beoordeelen daar wij toen in de meening verkeerden dat zij een zekere waarde had. Maar ziehier dat de fransche legerstaf ons nu het bewijs levert dat deze beschouwing niets waard is, en dit is zooveel te indrukwekkender daar niemand ons zal loochenen dat altijd op militair ge bied de fransche legerstaf de meest bevoegde overheid van de gansche wereld uitmaakt. Wij moeten dus onze houding verbeteren. Het is i« 't belang zelf van het belgisch leger dat wij ons bataljon mogen terug eiscben. De groepeering van al de bataljons van een regiment in een en zelfde stad moet vermeden worden. En waarom zou het Schepenencollege van Yper, en al de Yperhngen, en gansch het Arrondissement Yper zich niet beroepen op het advies van legeroversten zooals Foch en de andere Maarschalken van Frankrijk De nieu ve manier van het groepeeren der troe pen, door hen in Frankrijk aangenomen, moet in Belgie nagevolgd worden. Het is een technisch argument van allereerste belang. De kwade wil en de koppigheid van zekere oversten moet ons niet ontmoedigen inte gendeel wij zullen ons meer Jan ooit er tegen verzetten. Het welzijn van het land moet de bovenhand hebben. Wij onderwerpen onze studie aan den Heer de Broquevilie en aan den Heer Jaspar en wij vragen hen, in 't algemeen belang dat hier op denzelfden voet staat als ons gewestelijk belang,'de kwestie opnieuw te willen onder zoeken en ons in den kortst mogelijken tijd terug te geven hetgeen waartoe Belgie en zijn Koning zich verbonden hebben Ons Bataljon. Het Gedeakteeken aan de eerste slachtoffers der stikgassen Zondag namiddag heeft de plechtige inhul diging plaats gehad van het gedenkteeken, te Steenstraete aan de eerste slachtoffers der stikgassen opgericht. De Koning, door een verkoudheid te Brus sel weerhouden, had generaal Swagers afge vaardigd om hem te vertegenwoordigen. Generaal Gouraud, krijgsgouverneur van Parijs, vertegenwoordigde de fransche regee- ring. Een aantal Belgische en Fransche militaire en burgerlijke overheden waren op de plech tigheid aanwezig. Men bemerkte er ook een afvaardiging van het British Legion De ee; werd bewezen door het muziek der grenadiers en vier compagnies van dit keur regiment en door een compagnie van het 43e fransche infanterie regiment met muziek. Na een hymne, door dit muziek gespeeld, zegde F. P. Birrandon, aalmoezenier der i53s Fransche Infanterie-di visie, het gebed. De Heer P. Héricourt, voorzitter van het Komiteit dat het gedenkteeken deed oprich ten, las het opschrift en de nummers der fransche en belgische regimenten Aux mor Is du j.i8c régiment d'infanterie et aux premières' victimes des gaz asphyxiants A ux troupes fran, aises, infanterie territoriale, zouaves, chasseurs d pied, artillerie, génie Aux troupes beiges, grenadiers, V et 2e regi ments de carabiniers, 3e et 4'' régiments de ligne, artillerie, génie et artillerie lour de d'armée Le 22 Avril igi5, les troupes de la 8"]c divi sion d''infanterie territoriale et de la 48° division d'infanterie fur ent empoisonnées par la premiere nappe de.gaz. Depuis, il meurt cliaqtie jour, dans la paix, des victimes d'un procédé de guerre abominable Dan nam de heer Pecceu, burgemeester van Zuydschote, het gedenkteeken onder zijr.e hoede en sprak volgende rede uit Monsieur le Président, Messieurs En présence du général Swagers, délégué de Sa Majesté le Roi des Beiges auquel j'adresse l'expression de notre inébranlable fidélité, et en présence du général Gouraud qui veuille bien agréer l'assurance de notre admiration, Nous, bourgmestre, échevins et conseillers communaux de Zuydschote pre- nons au nom de la commune l'engagement solennel de veiller a la conservation du monu ment dédié aux prenvères victimes. des gaz asphyxiants, a tous les soldats tant iranqais que beiges qui sont tombés dans la glorieuse bataille de Steenstraete-Lizerne et particu- lièrement aux morts du 4i8,na régiment d'in fanterie qui a subi ici le choc de la sinistre et formidable attaque allemande.Ce bel ouvrage, 011 l'artiste Réal del Sarthe,aidé de l'architecte M. Bourin, a symbolisé.avec un si poignant relief le sacrifice libérateur de nos vaillants soldats en le rapprochant du signe sacré de notre Rédemption, restera pour nous et nos enfants une éloquente lecon de courage, d'ab- négation et de patriotisme. Kous vous remer- cions bien vivement d'avoir érigé ce monument sur le territoire de notre commune. Tous les habitants de Zuydschote auront a coeur de l'entourer de respect et le soir, dans leurs foyers reconstruits après la töürmente quand ils prient pour leurs chers disparus, leur souvenir reconnaissant se portera aussi aux morts de Steenstraete comme a ceux de la maison du Passeur et du fameux redan, sans oublier le grand chef, le Maréchal Foch, qui a veillé si longtemps sur les destinées de cette terre flamande qu'il aimait. Messieurs, qu'il me soit permis d'ajouter un mot pour saluer et remercier dans la per- sonne de M. le cornte de St Saud tous les bienfaiteurs de nos réfugiés. Files sont nom- breuses les families de Zuydschote et des environs qui ont trouvé en France pendant les années douloureuses de la guerre, une hcspitalité généreuse et les moyens de gagner honnêtement leur vie. Que tous les bienfai teurs agréent l'expression de notre profonde gratitude. Hieronder geven wij de vertaling van de redevoering van den heer Pecceu Mijnheer de Voorzitter, Mijnheer en, In tegenwoordigheid van generaal Swagers, afgevaardigde van Z. M. den Koning der Belgen aan wien wij de uitdrukking onzer onverzettelijke getrouwheid toesturen, en in tegenwoordigheid van generaal Gouraud dien wij bidden de verzekering onzer bewondering te aanvaarden, Wij, burgemeester, schepenen en gemeenteraadsleden van Zuydschote nemen, in naam der gemeente, de plechtige verbintenis voor de bewaring te zorgen van dit gedenkteeken, opgericht aan de eerste slachtoffers der stikgassen, aan al de soldaten zoo fransche als belgische die in den roem rijken slag van Steenstraete Lizerne gevallen zijn, en bijzonderlijk aan de gesneuvelden van het 4i8e voetvolk regiment dat hier den schok van den rampzaligen en verwoeden duitschen aanval heelt doorstaan. Dit mooi kunstge wrocht, waarin de artist Réal del Sarthe, geholpen door den bouwkundige M. Bourin, op zoo een aandoenlijke wijze het bevrijdende offer onzer moedige soldaten heeft weerge geven door het samen te brengen met het geheiligd teeken onzer Veilosfing, zal voor ons en onze kinderen een treffende les van moed, zelfverloochening en vaderlandsliefde blijven. Wij bedanken 1 zeer hartelijk dit gedenk teeken hier op het grondgebied onzer gemeen te te hebben opgericht. Al de inwoners van Zuydschote zullen het zich tot phcht maken, dit monument te eerbiedigen en 's avonds in hunne heropgebouwde haardsteden, wanneer zij voor hunne dierbare overledenen bidden, zal hunne erkentelijke herinnering ook gaan aan de gesneuvelden van Steenstraete zooals aan deze van Maison du Passeur en van de vermaarde redan zonder den grooten overste, Maarschalk Foch, die hier zoolang het lot van deze vlaamsche streek, die hij

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 2