Vliegende Kozakken te paard WA RN ETON Inauguration du Monument a«x Morts pour la Patrie. Groots Qalavertoorsing op Zaterdag 4 en Zondag 5 Mei, telkens om 5 u, stipt De Kozakken - Djiguites te Poperinghe BERICHTEN Benoeming van vijf policieagenten. Aan Fransch en in het Vlaamsch een rede uit, waarin hij den heldenmoed verheerlijkte en hulde bracht aan de roemrijke slachtoffers der stikgassen. Om dezen veldslag zonder voorgaande te winnen, zegde hij onder meer, waren er zielen van helden noodig onze vereenigde troepen hebben ze geleverd. Eere aan de dappere Fransche en Belgische legioenen, wier namen voorkomen op dit schoon monument, waarop de kunstenaar op ontroerende wijze de tra gische gruwelijkheid der Aprildagen van igi5 heeft weergegeven. Eere en roem aan het 4i8e, aan zijn leiders, aan zijn verdwenen helden, aan zijn vurige en prachtige jeugd die storm liep met eene dapperheid, waardig van de heldenfeiten der schoonste regimenten van het Fransche leger. Eere en roem aan allen die hier streden voor de heilige zaak van al de verbonden en aangesloten naties Wij buigen voor hen neer mét ontroerde ziel er het hart overstroomend var vaderlandsche erkentelijkheid. In naam der Belgische regee ring sluit ik mij aan bij het vrome gebaar van erkentelijkheid dat ons heden vereenigt. De geschiedenis zal zeggen dat bier, op dezen ouden grond van vrijheid, het Fransch bloed en het Belgisch bloed samenstroomden voor het heil der volken en het welzijn der wereld. Roemrijke dooden, weest gezegend doorheen de tijden. De redevoering van den Heer de Broque- ville werd insgelijks luidruchtig toegejuicht. Daarna werd tot de liturgische wijding van het gedenkteeken overgegaan. Het muziek der Grenadiers vertolkte een hymne van Gounod het Fransch krijgsmuziek speelde de treurmarsch van Chopin. Er werd een minuut stilte onderhouden. Dan schalden de klaroenen. Toen werd de Brabangonne gespeeld door de .Franschen en de Marseil laise door de Belgen. Daarna werden bloe men en kronen neergelegd aan den voet van het gedenkteeken. Er was een allerprachtig ste kroon van Z. M. deii Koning der Belgen. Intusschen hadden de voorstellingen plaats der militaire en burgerlijke overheden, inva- lieden en oud strijders, die met hun talrijke vlaggen opgekomen waren. Ten slotte werd een delilee gehouden voor het schoone 'gè- denkteeken, prachtwerk van Maxime Réal del Sarte. In de groepen heerschte de geestdrift er gedurig steeg het gejuich op Leve België Leve de Koning Leve Frankrijk En langzaam verliet de menigte de plaat sen, getuigen van zooveel heldenmoed, van zooveel lijden en zooveel wee. Een laatste groet werd gebracht aan het stille Zuydschote dat rnet zooveel genegenheid zijn talrijke gasten ontvangen Jiad en waarvan de inwoners met zooveel ijver hadden ge wrocht om huizen en straten te bevlaggen en te versieren. III» in in - C3 ment leur sang sur l'autel de la Patrie. Voulant rendre un témoignage éclatant de gratitude envers tous ces Héros qui, non seu- lement aidèrent a la défense du sol et des frontières beiges, mais nrème du sol francais, et a la sauvegarde des grands centres d'activi- té du Nord pour lesquels la ville de Warneton succom'oa Voulant, par la même occasion, faire preuve de reconnaissance envers la France alliée et hospitalière Le Comité du Mo:: ument invite les Anciens combattants (F. N. C.), les Invalides de guerre. (F. N. I.), les Déporiés de la Region d'Ypres, du sud de la Flandre surtout, a assister trés nombreux le Dimanche 7 Juillet 1929, a l'Inauguration du Monument aux Warne- tonnois Morts pour la Patrie. Ce Monument est l'ceuvre de l'architecte Van Hoenacker, Prix de Rome, et de l'artiste sculpteur, M. Van Asten, de Bruxelles. La cérémonie sera rehaussée notamment par l'excellente Harmonie Ypriana Patriotes, tous Warneton le Diman che 7 Juillet prochain l Sicad Poperlnghs: I I ..ni3%too=— DER op het Voetbalplein' Kouter Prijzen i5 Jr. 10 Jr. - 5 jr. De wereld door bekende ruiters De Kozakken-Djiguites die eene schitterende opvoering gegeven hebben in het park Cin- quantenaire te Brussel komen naar Pope- ringhe den 4 en 5 Mei. 't Is de.oproeping van het onsterfelijk Rusland, want Kozakken en dansers zullen er altijd zijn in het keizer rijk der Czars. Deze uitstekende ruiters hebben de voor naamste steden der wereld, bezocht, 't Is ganscb. het gebied der steppen dat ge met die beroemde ruiters zult zien voorbijtrekken. Het spel der Djiguites is zeer gevaarlijk en zeer moeilijk. Hun levë'n in gedurig in gevaar. Maar'het is hun stiel die ze boven alles schatten. De paarden zijn hun beste vrienden. Men zegt dikwijls dat de Kozakken een ongevoelig hart hebben. Dat is ni.et waar. In Europa, weet men niet, hoe goed eh zacht ze zijn. Zij denken alleenlijk aan''-Rusland' en denken 'er weldra te mogen terugkeeren. Wanneer de overblijfsels van het leger Wrangel in Crimée gedreven werden, zijn de- Kozakken naar Bulgarie afgezakt om vandaar de wereld rond' te zwerven. Hunne eerste opvoering had plaats te Parijs in 1922. Bijge volg zijn de Kozakken oude strijders en 't is daarom dat ze overal grootea bijval genieten. De ga.nsc.he bevolking van Poperinghe en omliggende zal ze willen bewonderen in hunne verrassende en verbazende .oefeningen. beminde, in handen had, te vergeten. Mijnheeren, het weze mij toegelaten hier een woord te zeggen om, in den persoon van den heer Graaf de St Saud, al de weldoeners onzer vluchtelingen te groeten en te bedanken. Talrijk zijn de familiën van Zuydschote en van 't omliggende die, binst de droevige oorlogs jaren, in Frankrijk een milde gastvrijheid en de middelen om eerlijk hun bestaan te winnen hebben gevonden. Dat al de weldoeners de uitdrukking onzer djepe erkentelijkheid gelie ven te aanvaarden. Vervolgens sprak Generaal Gouraud een gloedvolle rede uit. Hij schetste het front van Yzer en Yperlee in April 1915 en wees op het hardnekkig werk der soldaten aldaar, arbei dend met allerhande materiaal, in regen en ijskoud slijk. Een onomstootbaar betrouwen in de rechtvaardigheid van hun zaak, een hals starrige wil om hun verminkt vaderland te bevrijden, deden in hun ziel de vurige vlam van toewijding oplaaien Plotseling, den 22 April, rond 5 1/2 ure 's avonds, kwam tegen den grond een geel groene wolk aangedreven onder den adem van den wind en bereikte de Fransche loopgrach ten. De manschappen vielen verstikt neer en de vijand kon zonder moeite de loopgrachten bezetten, waar niets meer dan lijken en ster venden lagen. De doorbraak van het front bedreig le den rechter vleugel van het Bel gisch leger. Maar met een bewonderenswaar dige koelbloedigheid wist generaal de Ceu- ninck, hoofd van den staf, het gevaar af te wenden. Met de bataljons der Majoors De Kempeneer, de Gallatay, Donies, Constant en Borremans, werd de aanval op het Belgisch front gestuit en tevens werd door de Belgische artillerie hulp verleend aan de Franschen. Ik ben gelukkig heden die dappere officiers te groeten in hun hoogen graad van luitenant- generaal, en betreur de afwezigheid van den roemrijken gekwetste, luitenant generaal Lotz, toenmaals kolonel der grenadiers. Spreker gaf een geschiedkundig overzicht van den strijd die tien dagen duurde en waar na de bondgenooten de verloren loopgrachten op den vijand heroverden. Hij huldigde de 6e B Igische legerafdeeling die stand hield spijts de stikgassen en.de meest verwoede aan vallen. Hij zegde te buigen voor de voetvolk- regimenten en vervolgde Men zou aan het voetvolk een gouden gedenkteeken moeten oplichten Het was noodig de gedachtenis te vereeuwigen der gevechten waarin de vijand vóór de eerste maal gebruik maakte van stikgassen, in het opschrilt van het monument met reden afschu welijk genoemd omdat de gassen na den oorlog voortgaan met langzaam te vermoor den. Duitschland had nochtans de konventie van Den Haag geteekend, waarbij het gebruik van stikgassen verboden wordt. Het is waar dat het eertijds de onzijdigheid van België had erkend en dat het sedert te Versailles de ver bintenis heeft geteekend om de schade te herstellen België, onder den smaad zijn eer aange daan, is opgesprongen op den oproep des Konings en der regeering en heeft zich aan de zijde van Frankrijk geschaard. Het heeft de smart der verbanning en den rouw van den oorlog gekend, maar ons goed recht heeft gezegevierd. Frankrijk heeft zijn onafhanke lijkheid gered en zijn grondgebied herwonnen. Koning Albert is aan het hoofd van zijn leger het bevrijde Brussel binnen getrokken. Vier lange oorlogsjaren hebben in het bloed de vriendschap der twee naties bevestigd. Die vriendschap blijft een waarborg van den vrede, zooals zij een factor der zegepraal is geweest. De geschiedenis zal Albert I vermelden als de verpersoonlijking der eer en der vaderlands- helde. Leve België Leve de Koning Hie kreten worden door de talrijke aanwe zigen herhaald en besloten met deze van u Leve Gouraud Leve Frankrijk Minister de Broqueville sprak dan in het La ville de Warneton, baignée par la I.ys, et, pendant la grande guerre tête de pont de Lille, dut a ce privilege sa démolition rapide et compléte. Elle fut en effet, avec Ypres, l'une des villes - martyres de notre Front du Nord. Déjaen Octobre 1914, les hordes bar- bares l'envahirent et la détruisirent par le fer et par le feil. L'un de ses plus nobles habitants fut lachement fusillé; nombre d'autres.enlevés ds force de leur familie, jeunes comme vieux, furent déportés impitoyablement et amenés en captivité dans les geóles allemandes. Les autres habitants se virent obligés, pour la plupart, de se réfugier en France qui leur réserva un accueil sympathique et qui, ainsi, devint leur seconde Patrie. Entretemps la Fleur de notre Jeünesse se sacrifia sur les champs de bataille, pour Ia cause du Droit, de la Liberie, de la Justice et de IHumanaté, et nombreux furent cèux'qui versèrent Brave- De Bprgemeester heeft de eer zijne onder- hoorigen te laten kennen dat er eene bijge voegde kostelooze openbare zitting va© Poksnenting en Herinenting zal gehouden worden in een der benedenzalen van 't stad» huis, op Zondag 12 Mei 1929, tusschen 10 en 12 uren. Hij raadj de inenting ten zeerste aan, aan de volwassenen, alsook aain de ouders voor hunne kinderen. vangswedde 10.100 fr.1.boven' kleedingsver- goeding. Aanvragen te doen aari het Gemeen tebestuur vóór 20 Mei 1929. De kandidaten zullen een geneeskundig- en bekwaamheids- onderzoek moeten ondergsfati. 4 Yper, den 2 Me; 1929.' De' Phrgemeester, H. SOBRY.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 3