Banqae Nationale de Belgique Crédit a l'Industrie Nationale Bank van België 'jcTsdlet aandeNijvBrhsid ZOMERCRRNRVRL f)e rampzalige Wegen in 'f Front LJjn visschen Si nous faisions comme Verdun De Vaart van Yper naar Komen met RiKLAAB/iSTO^T 6.000 Fr. PRIJZEN, Fr. 6.000 en ®t jaar 30 Obligations de la Société Nationale de échéant le 15 Mai 1929 Les porteurs de ces obligations peuvent se présenter immédiatement a la Banque Nationale pour le renouvellement sans aucun frais de leurs titres. Le dernier coupon des obligations anciennes a l'échéance du i5 Mai 1929, leur sera payé d'avarece jusqu'a concurrence de 1000 fr. en coupons. Schuldbrieven van het Nationale Yennootschap voor uitkeeïbaasr den 15 Mei 1929 De drij aangehaalde beweegredens pleiten gansch ten voordeele van onze arme frontstreek. Op economisch gebied bevinden wij ons verre onder alle andere deelen van 't land zonder scheepvaart, met weinig ijzerwegen en zeer ge ringe autobusdiensten. Wat den indruk betreft op de vreemdelingen, de twee staaltjes hierboven aangehaald zijn wel sprekend genoeg 1 Onze frontstreek, gelegen tusschen de grenzen en de kust, is het kruispunt van de bezoekers van alle landen en verdient de voorhand in het her stellen der wegen en banen. De Toeristen komen niet in de frontstreek als nieuwsgierigen in lustreis, maar wel als Pelgrims in bedevaart naar de grafsteden hunner dierbare gesneuvelden Hoe droevig te bestatigen dat zij er zelfs geen toegang hebben. De Helden offerden hun bloed om onze onaf hankelijkheid te vrijwaren. Het dankbare vader land moet toelaten hunne graven te vereeren. YPERLING. La ville de Verdun a constitué un musée de guerre oü sont exposés et conservés les sou venirs de toute nature (documents, portraits, dessins,etc.), se rapportant a la bataille géan- te qui, durant des mois et des mois, se déve- loppa autour d'elle. Pour compléter et élargir ce mémorial, le Conseil municipal se propose de créer une bibliothèque oü seraient classés les livres inspirés par cette lutte, les journaux de tranchées, les historiques des régiments ayant combattu devant la Place, les citations obtenues la par ces unites, bref, tout ce qui peut avoir trait a Verdun pendant la guerre. La tache est ardue, car toute cette docu mentation se trouve dispersée en cent, en mille endroits différents. La municipalité de Verdun fait done appel aux grands éditeurs, aux jour naux, aux commandants des troupes qui passèrent sous ses murs pendant la guerre, aux associations de combattants, pour colla- borer avec elle et lui procurer tout ce qui pourrait exister dans eet ordre d'idées. Elle prie également les personnes (anciens combat tants ou non) qui détiendraient des volumes ou écrits concernant la bataille de Verdun et qui ne pourraient s'en dessaisir de vouloir bien les lui signaler avec, le cas échéant, le nom et l'adresse des éditeurs. Illustration. en de Openbare Gezondheid Mogen wij vragen aan wien het aangaat sedert wanneer onze vaart van Yper naar Komen, en wel namelijk het eindje gelegen tusschen den Vlamertinghe- en Dickebusch- steenweg, als mestput van Yper dient Immers, wij hebben er onlangs kunnen be statigen dat sedert eenigen tijd reeds alle soort huishoudelijke afval en allerhande vuilnissen daar regelmatig de vaart worden ingeworpen. Het valt buiten twijfel dat die vuilhoopen voor de voorbijgangers en wan delaars maar weinig aantrekkelijkheid bieden, maar wat erger is verspreiden zij reeds een geur die alles behalve aangenaam is. Wat zal het dan zijn binst de warme zomerdagen die wij in 't korte mogen verwachten Tot heden hebben wij nog niet vernomen dat de vaart Yper Komen veroordeeld werd om te verdwijnen, in alle geval wij twijfelen er sterk aan zoo het vullen ervan op die manier zal mogen geschieden. Doch wij zijn eerder van gedacht dat de groote schuil van dit alles aan de gebrekkige inrichting of beter nog uitvoerirg van onzen reinigheids- dienst te wijten is. De menschen van ten uitkante moeten toch ievers een uitweg zoe ken voor hunnen afval, zoo de vuilkar daar niet op tijds of in 't geheel niet en komt. Wij verhopen stellig dat de Heeren van ons Stadsbestuur, die steeds beweren zoo bekom merd te zijn met de openbare gezondheid, er ons thans het bewijs van zullen geven met onmiddellijk de noodige maatrege len te nemen en te beletten dat links en rechts vuilhoopen worden gemaakt, die vroeg of laat de stad zullen verpesten en een gevaar voor de open bare gezondheid worden. STAD POPERINGHE ZO\DAG 12 MEI 1929, om 3 uur Ade inlichtingen alsook de voorwaarden tot deelneming, kunnen verkregen worden op het Secretariaat van het feest, Yperstraat, 2, te Popermghe, waar de inschrijvingen ten laatste den 5 Mei moeten toekomen. De dragers van die schuldbrieven mogen zich onmiddellijk ter Nationale Bank aanbieden, voor de vernieuwing, zonder onkosten, van hunne titels. De laatste koepon van de uitkeerbare schuldbrieven op i5 Mei 1929, zal hun op voorhand uitbetaald zijn, tot beloop eener som van 1.000 fr- in koepons. De Staatsbanen onzer Frontstreek, de kalsijden evenals de macadams bevinden zich in zeer slech ten toestand. Wij zijn, ten -andere, niet alleen om dit te bestatigen. In 't Ypersche van 13 April, lazen wij een brief, verschenen in een onzer grootste dagbladen, waarin een fransche dame zoo bitter haar beklag miek over onze slechte banen. In 't nummer van 26 April laatstleden smeekle een engelsche oud strijder om verbetering. Hij schreef II est vraiment regrettable pour une ville si admirablement jolie et si respecfée, qu'on attache si peu, pour ainsi dire pas, d'attention aux routes. Comme vous ne l'ignorez pas par les mauvaises journées il est impossible d'approcher de queSqaes uns de nos cimetières, et même par le plus beau temps le voyage d'Ypres a Ploegsteert, pour ne rappeler que cette route Ia, est trés incoofortable et offre des risques assez graves aux autocars sur- chargés de visiteurs. In der waarheid de banen langs Dickebusch en langs Kemnnl zijn doorslecht en gevaarlijk 't is 't schandaal van de streke en van gansch 't Land I En niettegenstaande dit alles komt het voorstel, van de Dickebusche baan te verbeteren, nogmaals verworpen te worden. Dit is een schreeuwend onrecht waartegen wij ons verzetten. Die baan is onberijdbaar en moet hersteld worden Niets wordt gedaan om onze kalsijden te ver beteren. Aan onze macadamwegen'wordenjzeer dikwijls, zelfs maar al te dikwijls herstellingen gedaan. Maar waartoe baat dit Omtrent jaarlijks worden zij 3 tot 6 maanden afgeslotenom 6 maanden nadien in nog slechteren staat te zijn. Intusschen wordt het verkeer afgewend langs de smalle gemeente banen die gansch vermorzeld worden. 't Is aan ons niet de oorzaak op te zoeken waardoor de herstelde wegen zoo korten tijd weerstaan. Worden de werken mis opgevat of misschien niet goed uitgevoerd Aan de hoogere en bevoegde Overheid dit na te gaan. De heer Minister van Openbare Werken, tijdens de bespreking in 't Senaat, verklaarde dat groöte verbeteringen dienen gedaan te worden aan {de wegenis 1) In 't economisch belang 2) Om het toerisme uit te breiden 3) Om geen slechten)indruk te maken )op de vreemdelingen. In deze laatste tijden werden door de Regeering pogingen aangewend en maatrege len getroffen om den nederigen, behoorlijke, deftige, gezonde en tevens schier kostelooze uitspanning te verschaffen. Hier te -Yper is, onder dit opzicht, de massa nog slachtoffer van een naoorlogschen wantoestand, die slechts enkelingen heeft bevoordeeligd doch na tien jaar heropbouw en streven is de tijd gekomen,in overeenkomst met de demokratische strekkingen, die in alle middens zijn ontstaan, om een einde te stellen aan de voor de inwoners thans zoo nadeelige kontrakten, die gesloten werden tusschen de stad Yper en de pachters der vijvers van Dickebusch en van Zillebeke. In de handen dezer huurders heeft de stad al hare rechten op de opbrengst en het toezicht der vischvangst afgestaan. Te Dickebusch wordt het water door den pachter uitgebuit. Alle vischvangst wordt er verboden of enkel toegelaten, mits de vangst geheel of gedeelte lijk aan den herbergier af te staan. Te Zillebeke betalen de Yperlingen, 3 fr. en de vreemdelingen, 4 fr. per lijn en per dag, om op plaatsen te visschen, voorafgaandelijk aangeduid door den pachter van het water huis. Onze stad bezit, in hare onmiddellijke nabijheid twee der schoonste vijvers van 't land. De zoo talrijke lokale en vreemde lijnvisschers kunnen er zich enkel aan hun geliefd sport wijden, indien het met den goe den wil van twee#personen overeenstemt. Met het oog op de mogelijkheid aan onze werklieden en mindere bedienden aangename, gezonde en voordeeiige ru turen te verschaf fen... en deze nederigen te onttrekken aan drankhuizen en kroegen insgelijks met het doel aan de stad de geh genheid te geven de voor de lastenbetalers nadeelige pachten, die vroeger gesloten werden, niet meer te zien ïernieuwen, (te Zillebeke is de huurprijs 800 fr. per jaar,.ie Dickebusch is het bedrag der huur eveneens zeer gering) verzoeken de lijnvisschers eerbiedig de Gemeenteover- aeden der stad Yper zoo spoedig mogelijk middelen te treffen, om aan een groot deel der bevolking voldoening te geven, door de visch vangst op bovenvermelde vijvers te doen uitbuiten door de stad, die hierin eene bron van inkomsten zou vinden. Het spreekt van zelf dat in den nieuwen toestand alle recht van visschen met puiken, netten, nachtlijnen, enz. aan de huurders der vijvers zou ontzegd worden. Wellicht xan de mogelijkheid van pachtver- breking beschouwd worden, mits behoorlijke schadeloosstelling aan de huurders. Onze zaak is rechtvaardig en wij hopen aanhoord te worden. Een groep lijnvisschers. Yper, den 3o April 1929.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4