.1 7 zouden dus als dusdanig mogen behouden blijven. De heer Voorzitter geeft hierop lezing van geheel het reglement en herneemt dan artikel per artikel ten einde de bespreking te verge makkelijken. Artikel éen. Om een dansfeest met of zonder inkomgeld te mogen inrichten moet de toelating voorafgaandelijk gevraagd worden aan het gemeentebestuur en de heer Politie commissaris minstens twee dagen op voor hand ervan verwittigd worden. M. Bonnet. De houders van bestendige danszalen, die er hun beroep van maken, zullen die ook voor ieder bal een afzonder lijke toelating moeten vragen M. Lemahieu. Dit is nu ook zoo tenge volge der taksen en niemand reklameert daarover. M. Bonnet. Ik denk dat dit toch over dreven is. Dit is alleen goed te keuren wan neer het een gelegenheidsbal betreft. M. Van Nieuwenhove. Quand une société privée organise un bal avec entrée non payante, vous n'avez rien a y voir et alors votre règlement ne tient pas debout. M. Lemahieu. Gij vergist u. Het is waar voor het geval door u aangehaald, daar het bal er niet publiek is, doch op een gehucht- kermis betaalt men ook geen inkomgeld in de herbergen waar gedanst wordt, en toch moe ten de herbergiers de toelating vragen om te laten dansen. Het is juist daarom dat ik ge vraagd heb het tweede artikel van het regle ment weg te laten en geen grootte van zalen te bepalen, anders had het op niet een wijk- feest nog toegelaten geweest te dansen. M. Bonnet. Is dit reglement ook toepas selijk voor weldadigheidsfeesten, waarop ge woonlijk een bal gegeven wordt M. Lemahieu. Er is een artikel voorzien waarbij het den burgemeester toegelaten is in uitzonderlijke gevallen bijzondere toelating toe te staan. Hierop wordt dit eerste artikel eenparig gestemd. Al de raadsleden verklaren zich vervolgens t'akkoord om artikel twee weg te laten. Artikel 3 wordt nu artikel 2. Alleen op volgende dagen mag er gedanst worden de Zon en Maandagen van iedere week, al de dagen binst de gemeentefeesten, namelijk Tuindag en Kattefeest, den Dinsdag voor Asschenwoensdag en Asschenwoensdag zelf, de vooravonds van Kerstdag en Nieuwjaar. Op Paschen, Sinxen, Allerheiligen, Allerzie len en Kerstdag is het niet toegelaten te dansen. M. Van Nieuwenhove. Veel bals, door ïpaatschappijen ingericht, worden bij voor keur den Zaterdag avond gegeven. Zal de toelating, die door den heer Burgemeester slechts bij uitzondering mag toegestaan wor den, dan iedermaal verleend worden Bij stemming wordt dit artikel aangenomen. Alleen de heeren Van Nieuwenhove eu Cou- telle stemmen neen en de heer Bonnet ont houdt zich. Artikel 3. Alle muziek mag niet beginnen voor 14 uur en moet eindigen om 23 uur. Uitzonderingen voor wat dag en uur betreft kunnen, in bijzondere gevallen, door den heer Burgemeester toegestaan worden. M. Bonnet. Ik zou van gedacht zijn de bals te schorsen om 24 uur. Dit ware volgens mij een redelijk uur en ik vraag mij af zoo de orde beter zal gehandhaafd worden om 23 uur dan om 24 uur. Ik woon op een der onge lukkigste plaatsen die men onder dit opzicht hebben kan, juist tusschen twee danszalen, en altijd heb ik kunnen zien dat, wanneer het er tot een gevecht kwam, het tusschen Sen 9 uur was. Want op latere uren zijn die soort menschen niet meer in d'herbergen of dans zalen te vinden. M. Declercq. Hetgeen wat meest beoogd is met het bepalen op 11 uur is de nachtrust voor de menschen die daar in de onmiddel lijke omgeving wonen. M. Van Nieuwenhove. In cafés waar muziek gemaakt wordt, wanneer zal het daar moeten eindigen M. Declercq. Ook te 11 uur. M. Sobry. Denkt gij niet dat, van 2 tot 11 uur, dit reeds een schoon eindje is M. Bonnet.-Ja, maar het is niet voor mij dat ik hier ten beste spreek. Doch wij moeten al doen wat mogelijk is om de jeugd aan te trek ken en om de handelaars en herbergiers toe te laten goede zaken te doen. Ik zou veel liever andere maatregelen zien nemen dan die beperking M. Van Nieuwenhove. Dans la rue de la Gare, pour ne donner que eet exemple, vous avez la plusieurs cafés oü il y a de la musique. Beaucoup de gens, revenant du cinéma qui finit vers les 11 heures, vont encore dans ces cafés pour entendre un air de musique. Sup- primez toute musique pour 11 h. et ces cafés perdront du coup toute leur clientèle, ce qui ne manquera pas de vous attirer nombre de justes récriminations, et ce qui est plus c'est encore une restriction de la liberté. D'ailleurs ce ne sont pas les Yprois qui se battent et, a mon avis, minuit seraitune heure convenable. Af. Vandamme. Na 23 uur is er maar weinig jeugd meer te vinden in de danszalen, daar meest allen op den vreemde werken en den Maandag morgen vroeg moeten opstaan om naar 't werk te vertrekken. Ik denk dat 23 uur meer dan voldoende is. Af. Bonnet. Van 't oogenblik dat er geen dansers noch geen verbruikers meer zijn in de cafés, is het dan nog wel noodig een poli- tiereglement te nemen Af. Vandamme. Het is noodig voor die eenige achterblijvers, voor die twee, drie ruststoorders. Af. Sobry. Daar de gedachten verdeeld zijn voor het bepalen van het uur, ware het best hierover te stemmen. Het eerste voorstel van 23 uur wordt aan genomen. Alleen de heeren Van Nieuwen hove, Bonnet en Coutelle stemmen neen. Vervolgens wordt gansch het artikel in stemmen gelegd en bij zeilde stemming goed gekeurd. Artikel 4. De kinderen van min dan 16 jaar oud mogen in de danszalen niet toege laten worden tenzij vergezeld van hunne ouders of voogden. M. Lemahieu. Ik zou liever het woord «voogden» zien wegvallen en veranderen door verantwoordelijke personen daar de voogden soms uren ver kunnen wonen. MDelahaye. Zoudt gij niet beter doen de woorden tenzij vergezeld van hunne ouders of voogden eenvoudig weg te laten Voor kinderen beneden de 16 jaar is het hun plaats niet in publieke danszalen. Af. Bonnet. Alswanneer de kinderen door hunne ouders vergezeld zijn, is er niet een politiereglement die dit kan verbieden. Af. Sobry. Dit ware tegen de wettelijk heid, want wij mogen geen inbreuk maken op het recht van de ouders hun kinderen op te voeden zooals zij het verkiezen. Af. Lemahieu. - Het ware best dit artikel te laten zooals het is en het woord «voogden» te veranderen door verantwoordelijke per sonen Dit voorstel wordt goedgekeurd. Alleen de heeren Van Nieuwenhove, Bonneten Coutelle stemmen tegen. Artikel 5. Alle overtredingen aan voor gaande bepalingen worden gestraft met een boete van 5 tot 25 fr. en bij hervalling wordt deze boete verdubbeld of veranderd in enkele dagen gevangzitting. Dit artikel wordt zonder bespreking aange nomen. Stemmen neen de heeren Van Nieuwenhove, Bonnet en Coutelle. Art. 6. Alle tegenstrijdige verordeningen worden ingetrokken. Af. Delahaye. Voor den oorlog bestond er een artikel waarbij, in geval van gevecht in een danszaal en het bewezen werd dat de herbergier niet gansch zijn plicht had gedaan, de zaal voor drie maanden gesloten werd.' Ware het niet mogelijk dit artikel thans opnieuw in voege te doen treden Af. Sobry. Dit is een weinig onbepaald. Er bestaat een wet op het drank geven aan dronken personen, wilt gij dat wij zeggen dat het verboden is drank te geven aan dronken dansers Doch ik denk dat dit buiten onze' bevoegdheid valt. Af. Bonnet. Het is niet mogelijk een her-' bergier verantwoordelijk te stellen voor het geen buiten zijn huis en zonder zijn weten v. or-' valt, want meest al de gevechten gebeuren cp straat. Dit laatste artikel wordt hierop goedgekeurd' bij zelfde stemming als hiervoren. Daarna legt de heer Voorzitter gansch de politieverordening in stemmen. Stemmen ja 1 de heeren Declercq, Lemahieu, D'Lu vettere,' Vandamme, Capoen, Laton, Soete, Delahaye' en Sobry; neen: de heeren Van Nieuwenhove, Bonnet en Coutelle. 8. Kerkfabriek van St-M aar tens Rekening over het dienstjaar IQ2S. Aangenomen. Alleen de heeren Van Nieu-f wenhove, Bonnet en Coutelle onthouden zich.' q. Brandweer Rekeningen ig28. Aangenomen. De heer Delahaye onthoudt zich. 10. Financiën Aanvraag tot kredietope-, ning Vernieuwing. Het voorstel, de vernieuwing der krediet opening van 5oo.ooo fr, bij de Bank van Kort- rijk aan de hoogere overheid aan te vragen, wordt eenparig gestemd. Zoolang de belas tingen niet regelmatig inkomen, zal de stad zich verplicht zien deze kasbewerking telken jare te vernieuwen. 11. Openbare Onderstand Zaailand Openbare verkooping. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt de toelating éen perceel zaailand, ter grootte van 88 aren en gelegen te Zarren, openbaar te koop te mogen bieden op den instelprijs van 25.000 fr. per hectaar, 't zij 22.000 fr. voor het perceel in kwestie. Af. D'Huvetter e. Volgens schatting van den heer Ontvanger der Domein n te Dixmu- de, zou de instelprijs voor dit perceel de som van 27.000 fr. moeten bedragen, gezien hij (Ie waarde ervan schat op 22.000 fr. zonder de verhooging van een derde. Immers wanneer het openbare gestichten betreft, moeten de goederen een derde hooger verkocht worden dan hunne wezenlijke waarde. Af. Vandamme. Is dit voor den Notaris? (Gelach). MSobry. Het geldt hier slechts een instelprijs en iedereen wordt toegelaten op te bieden. Hierop wordt een gunstig advies over deze vraag uitgebracht. Onthouden zich: de heeren Vandamme, Capoen, Laton, Bonnet, Soete en Coutelle. Af. Sobry. Den iin Mei hebben wij, van de Commissie van Openbaren Onderstand, een tweede beraadslaging ontvangen hande lende over het vernieuwen met October 1929 van drie pachten waarvan de gebruikers af zien. Het was ons dus niet mogelijk dit punt op de dagorde van heden te plaatsen en ik vraag zoo er iemand zich tegen de hoogdrin gendheid verzet. Af. Vandamme. Moest volgens het huur contract de pacht zes of drie maanden op voorhand opgezegd worden Wanneer het slechts drie maanden is, dan kan er nu nog geen spraak zijn van hoogdringendheid is het echter zes maanden, dan vind ik dat zij wel wat laat afkomen met deze vraag. MLemahieu. Hier in dit geval zien de pachters vrijwillig vanhunne pacht af en tegen de nieuwe verpachting goedgekeurd is" zal hét wel October zijn. Wij kunnen dus gerust de hoogdringendheid aanvaarden. Het voorstel dit punt bij hoogdringendheid aan te nemen wordt gestemd. Alleen de heeren Vandamme, Capoen, Laton, Bonnet, Soete' en Coutelle onthouden zich. Af. D'Huvettere. Is de afstandsakte of - K--

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 3