Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper 4- opzeggingsbrief bij het dossier gevoegd Zooniet, zijn wij niet verplicht te gelooven dat de huurders vrijwillig van hunne pacht afzien, te meer daar onze collega, de heer Soete, ons vroeger reeds in dergelijk geval bewezen heeft dat dit geen waar was. M. Sobry. Mij dunkt dat dit onteerend is voor de Commissie van Openbaren Onder stand dat wij over haar beweringen twijfelen. Vermits zij ons zwart op wit schrijft dat drie pachters vrijwillig van hun gebruik afzien, moeten wij dit wel gelooven. M. Bonnet. Ik deel het gedacht van den heer D'Huvettere en ik vind dat wij eerst meer inlichtingen zouden moeten vragen aan de Commissie van Openbaren Onderstand. M. Vandamme. Het'is zeer betreurens waardig dat de heer Schepen van financiën, die ons vroeger zoo een schoon verslag gaf over den Openbaren Onderstand, geen voor afgaande kennis van den bundel heeft gehad. M. Sobry. De gedachten zijn verdeeld en best ware over de zaak te stemmen. Stemmen jade heeren Declercq, Van Nieuwenhove en Sobry neende heeren D'Huvettere, Laton, Bonnet, Soete en Cou- telle onthouden zich de heeren Lemahieu, Vandamme, Capoen en Delahaye. Dit punt wordt dus tot de volgende zitting verschoven en nadere inlichtingen zullen in- tusschen aan de Commissie van Openbaren Onderstand gevraagd worden. 12. Aanvragen om toelage. 1) Een toelage van 2000 fr. wordt eenparig gestemd voor het muziek van Erquinghem- sur-Lys, dat hier op 21 Juli a.s. een kunst- concert zal geven. i5oo tot 2000 bezoekers zouden dit muziek vergezellen en hier per speciale trams toekomen. 2) De Koninklijke Harmonie De Leie- galm van Meenen vraagt om met Tuindag hier te Yper een concert te mogen geven. Verleden jaar reeds werd dezelfde vraag ge daan en toen vroeg deze maatschappij een toelage van 600 fr. terwijl zij nu minstens 900 fr. vraagt. De heer voorzitter stelt voor een som van 75o fr. te stemmen. Dit voorstel wordt eenparig bijgetreden. 3) Een toelage van 900 fr. wordt gestemd voor de Harmonie Royale de Mouscron die g5 uitvoerders telt en die hier op een nog te bepalen datum een concert zal komen geven. 4) De Volksharmonie van Meenen (Barak ken) vraagt ook een toelage om te Yper een concert te geven. De heer Voorzitter stelt voor deze vraag te verschuiven tot naaste jaar daar dit seizoen een ander muziek van Meenen reeds naar Yper komt. Ai de raadsleden gaan hiermede t'akkoord. 13. Mededetlingen. 1) In antwoord op zekere beknibbelingen, in een vorige zitting uitgedrukt, schrijft de Commissie van Openbaren Onderstand, in datum van 28 April 11., dat voor het vaststel len der behoeftigheid een ernstig onderzoek wordt gedaan over het bezit van eigendom men en over de inkomsten van de kostgangers in de gestichten of zieken in het hospitaal, en dat de heer dokter voor het gebruik van het materiaal niets betaalt daar er hiervan reke ning gehouden werd tijdens het bepalen zijner wedde. Voor wat betreft den persoon die in het hospitaal zou geweigerd geweest zijn, omdat hij niet seffens een som van 5oo fr. beschikbaar had, wenscht de Commissie van Openbaren Onderstand den naam van dezen persoon te kennen om het geval te kunnen onderzoeken. Anderzijds verklaart de Com missie van Openbaren Onderstand zich bereid om, zooals het te Brugge gedaan is, hare schilderijen en kunstvoorwerpen in een zaal te plaatsen waar ze op bepaalde dagen door de Yperlingen en vreemde bezoekers zouden mogen bezichtigd worden. 2) Een tweede schrijven van de Commissie van Openbaren Onderstand geeft der. toestand harer kas te kennen. 3) De Koninklijke Tooneelkring De Vlaamsche Ster», bij zijn brief van 3n Mei 11., vraagt mits de gewone toelage van 5oo fr. een kosteloos tooneelfeest te mogen geven met Tuindag aanstaande. Dit wordt eenparig gestemd. MVandammeVan aan de Statie tot aan de Rijselpoort zijn er daar langs de wandeling talrijke hovingen gelegen en de visschers kla gen er over dat de afval der hovingen en namelijk dit van het scheren der hagen het water wordt ingeworpen. Ik zou willen vragen dat de politiedienst ervoor zou zorgen opdat dit niet meer voorvalle. Het ware mij ook aangenaam te vernemen wanneer de zwem kom zal gereed zijn. M. Decletcq. Waarschijnlijk met 1 Juli aanstaande. M. Vandamme. In een dagblad heb ik klachten gelezen uitgaande van eenige vis schers nopens de pacht van Dickebusch- en Zillebekevijver. Ware er geen mogelijkheid die pachten op te zeggen en de vijvers opnieuw te verhuren aan voor onze visschers voordee- liger voorwaarden M. Lemahieu. De gebruiker van de wtide gelegen langs de Kasteelgracht zal daar een vasten tuin maken, zoodat de visschers er gemakkelijk zullen toegang hebben. Doch hij dringt er op aan opdat de visschers niet ver der zouden loopen dan het hun toegelaten is. De vrije boord van twee meters breedte, die aldaar bestaat, kan niet afgesloten worden daar de gebruiker der weide het recht heeft zijn dieren in de wateren der Kasteelgracht te laten drinken. De rechten van eenieder moeten geëerbiedigd worden. M. Vandamme. Op dien vrijen boord zijn er daar nog een of twee obusputten. Ware er geen middel dien weg een weinig effen te maken Dit ware een klein doch nuttig werk. M. Bonnet. Den Zondag der inhuldiging van het gedenkteeken van Steenstraete waren er hier 227 automobielen op de Groote Markt gerangschikt. Allen waren geplaatst met den kop langs een en zelfden kant der Markt, bachten de getrokken lijn, zoodat gansch den anderen kant der Markt van dien overvloed van bezoekers niet genoten heeft. Moest gij al dezen kant een gelijkaardige lijn trekken, gij zoudt de verscheidene drankhuizen die zich langs hier bevinden en waarvan de hou ders evenveel lasten betalen als de andere, grooten dienst bewijzen. M. Van Nieuwenhove. Die lijn werd daar getrokken omdat de Staatsbaan moet vrij zijn. M. Lemahieu. Ik denk dat een tweede lijn overdreven is. Ten andere al dezen kant der Markt mogen de auto's tot bij het voor land komen. Men moet ook rekening houden met het verkeer en men mag het park der auto's niet te groot maken anders ware heel de Markt belemmerd. M. Delahaye. Zondag aanstaande is men reeds Sinxen. Heeft men er reeds aan gedacht de Voorzitters der lokale muziekmaatschap pijen bijeen te roepen om dien dag een concert te geven M. Coutelle. De stadswerklieden zijn soms wat laat betaald, er zou moeten gezorgd worden opdat dit niet meer gebeure. De heer Vandamme steunt deze vraag en zegt hierop vroeger reeds gewezen te hebben. De heeren Declercq en Van Nieuwenhove leggen de oorzaak hiervan uit. Het gebeurt dikwijls dat een werkman op een en zelfden dag aan drie, vier verschilligè werken is ge bezigd, en daar er in de begrooting geen speciaal krediet voorzien is voor de loonen der werklieden, moet dit afgenomen worden op drie of vier verscheidene artikels der be grooting waarin die werken voorzien zijn. Ook is het den stadsontvanger niet toegelaten een som uit te betalen zonder in 't bezit te zijn van al de vereischte en in regel zijnde bewijsstukken. De heer Voorzitter geeft vervolgens nog lezing van een schrijven van de Compensatie kas voor gezinsvergoeding van West-Vlaan- deren. Deze brief zal aan de plaatselijke bladen medegedeeld worden. De openbare zitting wordt hierop te 20 u. 45 geheven. Tijdens de geheime zitting werd er vooral besproken welke bestemming dient gegeven aan den nog vaagliggenden grond, den weste lijken hoek der Groote Markt en der Dixmu- destraat uitmakende. Twee oplossingen werden onderzocht. In het eerste geval ware het de stad zelf die dezen grond zou koopen om er een houten gebouw op te richten in den trant van som mige onzer vooroorlogsche gevels. Er werd echter nog niet bepaald tot wat dit gebonw zou dienen Volgens de tweede oplossing zijn er twee lieihebbers die er begeeren ieder een woning te bouwen waarvan de plannen of ontwerpen aan den gemeenteraad voorgelegd werden. De meerderheid der gemeenteraadsleden schijnt de voorkeur te willen geven aan deze laatste oplossing, die de stad niet den minsten geldelijken last noch verdere onderhouds- zorgen oplegt. Daar dit punt echter op de dagorde niet vermeld stond zal die kwestie in de aanstaande openbare zitting besproken worden. Verslag der algemeene vergadering gehou den in het lokaal Continental op 21 April 1929. De Voorzitter opent de vergadering te i5 uur de Secretaris geeft lezing van het verslag der voorgaande zitting, verslag dat zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. Voordracht De heer Lagast, Staats- voordrachtgever te Kortrijk, vergast ons op een klare, leerzame en tevens zeer nuttige les over bloementeelt en namelijk over het zaaien der eenjarige bloemenplanten. Het talrijk publiek volgt met veel aandacht den geachten spreker in zijn flink uiteenge zette les die ten slotte met algemeen hand geklap wordt begroet. In wel gepaste woorden dankt de Voor zitter den heer Lagast en moedigt al de toe hoorders aan het meeste nut uit die schoone les te putten. Daarna geeft de heer Hector Casier, onder voorzitter, eenigen uitleg over de ringrups en duidt de manier aan om deze te verdelgen. Nieuwe leden Worden als nieuwe leden aanvaard 1) Vandecasteele Camille, voorgesteld door Lepercq Firmin 2) Dezuttere Emile, voor gesteld door Lepercq Firmin 3) Baes Mau rice, voorgesteld door Declercq Edmond 4) Verbeke Arthur, voorgesteld door Tahon Camille 5) Vandenbussche Joseph, voorge steld door Vermeersch Emile 6) Lemaire Joseph, voorgesteld door Vandevoorde Léon Aanbrengsten Flepts Antoine, bekomt 6 punten voor zijne salade Mei Koningin en radijzen. Boudein Paul, bekomt 2 punten voor zijne salade Oudenburg I ombola Een i5o tal Dahlia kliesters, geleverd door het huis Hector Casier, worden onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering sluit om 17 1/2 uur. Zondag 19 Mei 1929, om i5 1/4 uur en niet om i5 uur, ALGEMEENE VER GADERING, in het Lokaal. DAGORDE a) Lezing van het verslag der voorgaande vergadering. b) Voordracht over kamerplanten door den Heer Lagast. c) Mededeelingen. d) Aanvaarding van nieuwe leden. e) Beoordeeling der aanbrengsten. f) Tombola. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, Ferd. Dethoor. Th. Herreman.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4