- HET YPERSCHE - LA RÉQIOIN D'YPRES Course des Régioas Dévastées Zondagrust - Repos dominical 10e Jaargang, N' 6 - -18 Mei 1929 10c \nnée, Mc 6 - A 8 Mai 19^9 Bijvoegsel Supplément Wekeiijksch Overzicht Algemeene Vergadering van de Derde Orde van Karmel Veuve Franofs- Auguste PODEVYN f ZIELMISSEN t'^:^BimsBa^a^st!!wsMsmaxsafsK^^ v^^'T-^g^ressyagggsgTg?3 Het Herstelvraagstuk. Men is nog tot geene benadering gekomen in deze netelige zaak. Uit eene ofïiciëele mededeeling blijkt nochtans dat de bondgenooten enkel aan Duitschland vroegen eene voldoende som te betalen om hunne schade te herstellen en om de schulden der aangegane leeningen te kun nen vereffenen. Deze som werd na volkomen akkoord tusschen de bondgenooten vas' gesteld op 12 April niettegenstaande men aldus groote verminderingen toestond op het Dawesplan. Maar Duitschland, in den persoon van Dr Schacht, kwam met nieuwe voorstellen uit die nog veel grooter verminderingen moesten toelaten en die ten slotte aan de bondgenoo ten enkel genoeg zouden gelaten hebben om hunne schulden tegenover Amerika alleen te vereffenen. De stelling der belgische regeering is klaar en eenvoudig en men zou er zich moeten aan' houden Het gaat erom, zegt ze, de oorlogs vereffening te bekomen daarom moet men, volgens algemeene overeenkomst, in staat zijn al de schade door den overweldiger aange richt te herstellen ook mag de k gestie der teruggegeven marken niet van de andere ver wijderd worden. Indien men van deze princieoen afwijkt, kan er geen sprake zijn van vereffening. Rusland. De heer Klein, secretaris van het Handelswezen te Moskow heeft verklaard dat Rusland niet kan wachten op den nieuwen oogst vooraleer aankoopen van graan te doen. Er zijn dadelijk 5oo.ooo ton koren noodig, die waarschijnlijk uit Argentinië zullen moeten komen. De uitgaven daarvoor zullen de schat kist heelemaal ledigen en den voorraad vreemd geld uitputten. Een ander staaltje van wat de sovietinstel- ling als voordeelen oplevert, wordt ons gege ven door de berekening die de «Etoile Beige» heeft gedaan hoeveel schade de russische socialisatie aan België berokkend heeft niet minder dan 28 milliard. Wat zou eene socialis tische Regeering dan wel in ons eigen land te weeg brengen, moest zij meesfer zijn? Australië. In Australië heeft men dui delijk begrepen wat men uit bovenstaande russisch voorbeeld mag afleiden. De algemee ne verkiezingen die in Queensland hebben plaats gehad zijn er een doorslaande bewijs van. De socialisten hielden er het bestuur sedert 14 jaar en thans komen zij eene gevoe lige nederlaag te ondergaan. Op 43 leden in de wetgevende vergadering werden er slechts 26 herkozen. De tegenpartij, die vroeger 29 zetels had, heeft er thans 46. Amerika. Uit statistieken, die thans in de Vereenigde Staten uitgegeven worden, blijkt dat gedurende 't jaar 1928 in Amerika werd afgetruggeld of gestolen voor meer dan 4 1/2 milliard dollars 't zij meer dan i57 milliard frank. Naar de uitgecijferde be rekening komt men aldus tot de bestatiging dat ieder Amerikaan, dooreengenomen, aldus 35 dollars of 1225 fr. aan de dieven heeft moeten afstaan. Duitschland. 't Kanaal te Kiel heeft in 1928 het ontzaglijk getal van 54102 schepen doorgelaten, met ao.3o8.3n ton draagvermo gen. Het jaar igi3 kende den grootsten toe loop van voor den oorlog en 1928 gaat er nochtans boven met 100 p. c. En Duitschland is arm en te beklagen China. Men denkt thans dat de legers van Koeang-Si in verbinding zijn met de oostelijke afdeeling van China. Eene overwin ning in 't Zuiden zou op het Noorden een doorwegenden invloed kunnen uitoefenen. De Regeering van Nanking zou er zeer verrassende uitslagen door te vreezen hebben. Het verkeer tusschen Noord en Zuid is reeds onderbroken. Er blijft nog altijd meer zwart dan wit op den Chineeschen gezichteinder. RIK. 5t-Jozef's Kerk (EE. PP. Karmelieten) Zondag, ter gelegenheid van Sinxen, zal de Hoogmis om g ure gezongen worden door het StJozefs Koor, met begeleiding van snaarkwartet en orgel. Onder de Mis van 10 Vt ure zal het orgel bespeeld worden door den orgelist der kerk. 's Namiddags om 5 ure, plechtig lof, pro cessie van O. L. Vrouw van 't H. Scapulier daarna sermoen door E. P. Angelus. in 't Klooster der EE. PP. Karmelieten te Kortrijk. Op Donderdag 11., O. H. Hemelvaart, had het tweede jaarlijksche Congres plaats der Derde Orde van Karmel. Ruim 3oo leden uit de verschillende afdeelingen waren opgeko men om de werkzaamheden van het Congres te volgen. Te guur werd het Congres geopend met een zeer plechtige hoogmis, gezongen door Z. E. P. Caelestinus, provinciaal, en opgeluisterd door het St-Jozefskoor, E. P. Raphaël, supprior, hield de kanselrede. Onmiddellijk na de hoogmis werd de ver gadering geopend door Z. E. P. Provinciaal, die de talrijke aanwezigen hartelijk en geest driftig verwelkomde en het doel der bijeen komst toelichtte. De eerste voordracht werd gegeven door E. P. Clemens, supprior en bestuurder te Gent, die op zaakrijke wijze handelde over het inwendig gebed en den geest van gebed die de D. O. moet bezielen. Vervolgens kwam Z. E. P. Hubertus, Prior en bestuurder te Brugge, aan de spreekbeurt en legde den aard en de natuur uit van 't Officie en de verplichtingskracht wegens den Regel. Z. E. P. Maria-Jozef, Vicaris en bestuurder te Antwerpen, besloot de eerste reeks voor drachten en deed het nut en de noodzakelijk heid uitschijnen van de geestelijke lezing in betrekking met het Karmelitaansch leven van den Derde Ordeling. Op de namiddagvergadering werd de eerste voordracht gehóuden door E. P. Bertholdus, bestuurder te Kortrijk, die een heerlijke uit eenzetting gaf van de Derde Orde en O. H. Vader Joannes a Cruce, die meer dan andere heiligen zijn hemelroem verdiende door 't ge trouw naleven der dwaasheid van het kruis. Heer Gaston Lampens uit Yper gaf hierop enkele practische beschouwingen over het apostolaat dat de Derde Ordeling moet be oefenen en hierop volgde een levendige be spreking. Z. E. P. Provinciaal, vatte in een diep doordachte rede de velschillende beschou wingen samen op dien belangrijken zitdag naar voren gebracht en deed beroep op de edelmoedigheid van de aanwezigen om voor taan beter te leven als Derde Ordeling. Het Congres werd besloten met een plech- tig Lof waaronder sermoen door Z. E. P. Dominicus, Prior en Bestuurder te Yper, die aantoonde hoe het leven van een christen mensch moet zijn eene onophoudende hemel vaart, en hoe Karmels Derde Orde die hemelvaart vergemakkelijkt na het sermoen hield men de Maria Processie waarna een jubelend Te Deum en Derde Orde lied. Een heerlijke en vruchtbare dag was het voor de Derde Orde van Karmel. SKOTOOTOLISUB Dimanche 19 Mai 1929 LI ST E DES E N G A G S Catégorie 175 cmc - Tahon Junior 250 Glebïchie 350 Ansiau Omarini Odent De Maere Irmi sur P.A. a Van Hoylant sur P. A. Catégorie 500 cmc De Beer, junior D'Hondt, junior Ficherolle, junior Paurvers, junior Denys, jun. Decroix, juu Huyssenne, jun. de Vinck N., jun. De Koninck sur Gillet Bob sur F N. Creemers sur P. A. De Keersmaeker sur P. A. Walker sur P. A. Rivo Castro sur P. A. Isenbout sur P. A Burelle sur Saroléa Verleye sur Saroléa Gheysens sur F. N. Dusquesne sur Lady. Cat. 750 cmc Mona sur Indian 360 cmc - Side-car Nevejans sur Nevejans 500 cmc Side car Tannquet, junior Herbert (Madar) sur Gillet Biribi sur Saroléa AVIS TRES IMPORTANT aux coureurs experts et seniors La Belgian Benzine Company assure le ravitail- lement gratuit des experts et seniors en huile et essence SHELL Poste de ravitaillement a partir de 6 heures du matin et pendant la course au local Hotel du Due de Brabant oü ont lieu le départ et le passage a chaque tour. B3@d£mkBr9£| Heer Julien DE PROST enfamilie danken de talrijke vrienden en kennissen voor de menigvuldige blijken van genegenheid hun betuigd bij het afsterven van hun diepbetreur- den zoon Albert DE PROST Monsieur et Madame Georges Podevyn et leurs enfants Marie, Antoinette et Denise Mademoiselle Gabrielle Podevyn": Monsieur le Capitaine - Médecin et Madame Edouard Podevyn et leur fils André, ont la profonde douleur de faire part du décès de MADAME née Emerence DESMRDRYL née d Oostvleteren, le 3 février 1854 et pieusement décédée a St-Josse-ten-Noode, le 11 mai 1929. Les personnes qui, par oubli, n'auraient pas re?u de lettre de faire part, sont priées de vouloir considérer le présent avis comme en tenant lieu Jufvrouw Léontine Deswarte Jufvrouw Marie Gruson De familiën Degrave, Swekeis en Deswarte, melden met droefheid het afsterven van MIJNHEER ferdinand pierre* léon corneille DESWARTE hun teergeliefden broeder, neef en kozijn, geboren te Yper. den 27 Juli 1875,en er godvruchtig overleden,den 1-6 Mei 1929. De lijkdienst, zal plaats hebben op DINSDAG 21 MEI 1929, om 10 1/2 u., in de parochiale kerk van St-Maartens te Yper. Vergadering aan de Kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht ais dusdanig te aanzien. Yper, Boomgaardstraat, 3. De familiën Charles Casier - Claeys en Edmond Dlwacbter - Casier noodigen vrienden en kennissen uit tot de Zielmissen die zullen gezongen worden óp Zondag 19 en Maandag 29 tïei, telkens om 9 u., in de kerk der EE. HH. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van hunne moeder Vrouw We Charles CASIER - HERMAN van wegens de broederschappen van den H. Jozef en van 't Scapulier. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 Mei, om 8 1/2 u in St- Niklaaskerk, tot zielëlafenis van Heer Jules MENU en zijn echfgts Celma VANBRABANDT Madame RA BAU et familie prient les amis et connaissarces de bien vouloir assister le Mardi 21 Mai 1919, a 10 heures, en l'église St-Pierre a Yprcs, au Service Anviversaire qui sera célébré pour le repos de l'ame de leur regretté ép^ux et pcre Monsieur Arthur RABAU décédé a Ixelles, Ie 20 Mai 1928. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 26 Mei, om 9 u., in de kerk der EE. HH. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Vrouw Marie-Louise DESCAMPS Weduwe van Emiel Baeyen. De Apotheek van La Pharmaciede Mr WECKESSEÜ Dixmudestraat o— Rue de Dixmude is ALLEEN OPEN reste seule ouverte lt: op Zondag 19 Mei j Dimanche 19 Mai en deze van et celle de Mr S N O E K Groote Markt o— Grand'Place den Maandag 20 Mei 2c Sinxendagj le Lundi 29 Mai (Lundi Pevtecöte)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 9