Van South-Wales naar Yper en Gheluvelt Chronique Financière 5 Onder het geleide van Generaal sir Alexan der Cobbe kwam, Sinxen Zondag laatst, naar Yper en Gheluvelt, eene afvaardiging van Britsch Zuid Wales Land, gelegen in't Zuid- Oosten van Australië, omtrent 3o graden onder den evenaar en i5o graden ten Oosten der Parijsche middellijn, om de 4 jaar lang verdedigde stad Yper weer te zien, en een prachtig gedenkteeken in te huldigen ter eere der officieren en soldaten van Zuid-Wales, alhier gesneuveld in den wereldoorlog van 1914 tot 1918. Wat een lange en lastige reis, daar Yper en Gheluvelt omtrent 5o graden boven den evenaar en één graad ten Oosten der middel lijn gelegen zijn Wat een bewonderensweer- dige eerbied en erkentelijkheid ten opzichte van die goed en bloed voor Vorst en Vader land ten beste gaven, en Belgie uit Duitsch- land's klauwen hielpen ontrukken Men be wonderde, in de eerste eeuwen van het Kristendom, de kristene menschen, die, ter eere van St-Jacob, den eerst gemartelden apostel, eene bedevaart ondernamen naar St-Jacob de Compastella in cpanje, en later, tijdens de kruisvaarten, al dezen die het graf van den Zaligmaker gingen bezoeken naar Jerusalem in Klein-Azië hoe zou een Yper- ling onverschillig kunnen blijven voor de bedevaarten, die de Engelschen, zelfs van uit Australië, ondernemen naar Yper's oorlogs front, waar Groot - Brittanje Duitschland tegenhield, Engeland beschermde en Belgie verloste Generaal Sir Cobbe, de eerbiedwaardige Lord Bishop van Swansea en Brecon en andere overheden wierden t'Yper op het be- vlagd stadhuis, te 10 1/4 u., plechtiglijk ont vangen, en gingen met den Schepenraad eene kroon neerleggen aan den voet van het Ypersch oorlogsgedenkteeken. De Schepen- raad beantwoordde die vriendelijkheid met de inhuldiging van Zuid-Wales, oorlogsge denkteeken te Gheluvelt te gaan bijwonen, en' vond er den heer Gouverneur van West- Vlaanderen, den afgevaardigde - bestuurder der verwoeste gewesten Mijnheer Verwilghen, den Arrondissementscommissaris Mijnheer Clinckemaille, de Voorzitters der oud-strij ders en burgerlijke oorlogsverminkten van Yper en veel Gheluveltenaren. De Gemeentelijke overheid van het be- vlagde Gheluvelt wenschte er alle overheden welkom, en op klokslag 11 u. las de eerbied waardige Bisschop een aantal gebeden, ge volgd door de aanspraken van den Generaal Sir Cobbe die lof en dank zei aan de dierbare gesneuvelden, en van den Burgemeester van Gheluvelt die plechtig beloofde voor het prachtig gedenkteeken te zorgen. Discours de 'éonsieur le Bourgmestre de Gheluvelt A Monsieur le General Cobbe, a Messieurs les Officiers et Soldats du 24""-' R' du Sud de la Principauté de Galles Monsieur le Général, Messieurs, Trés heureux et trés honoré, le bourgmestre de Gheluvelt, au nom de toute la commune, s'engage solennellement a prendre sous sa sauvegarde, ce superbe mémorial. Messieurs, le personnel administratif et les habitants de Gheluvelt voussont extiêmement reconnaissants de posséder aussi dans leur village, un monument commémoratif des officiers et soldats anglais tombés sur le champ de bataille pour la libération du sol sacré de la Belgique. On sait que, dans la grande guerre, l'illustre armée britannique a pris sous sa defense ce secteur d'Ypres, dont Gheluvelt était un centre principal. La population reconnais- sante n'a pas oublié que, lorsque l'enva- hisseur allemand était sur le point de s'en rendre maitre, la bravoure de vos soldats nous donna tout le temps de quitter sains et saufs notre chère commune, pour chercher l'hospitalité, les uns en France alliée et amie, les autres en Angleterre oü tous étaient requs a bras ouverts, d'autres encore a l'arrière des armées, auprès de leurs défenseurs anglais qui leur permirent de gagner honorablement leur pain. Toujours, Messieurs, nous nous en sou- viendrons, et honorerons ce monument qui nous rappelle, qu'ici et dans les alentours, tant d'officiers et de soldats venus de la fron- tière du Sud de la principauté de Galles, sont tombés en héros et couverts de gloire. De Last Post en de Reveille wierden ge speeld onder het bieden der wapens, de Engelsche en Belgische nationale liederen wierden door Gheluvelt's schoolkinderen ge zongen en een twaalftal kronen wierden vóór het monument, de gesneuvelden ter eere, beurtelings aangebracht. Na de plechtigheid ontving Generaal Sir Cobbe de uitgenoodigde Pelgrims en over heden aan tafel in Skindies Hotel te Yper, en, na een voornamen maaltijd, dronk de Generaal Sir Cobbe op de gezondheid van Koning Albert van Belgie, de heer Gouver neur van West-Vlaanderen op de gezondheid van Koning George V van Engeland, een tweede Generaal op de gezondheid van Bel- gie's leger en de heer Gouverneur van West- Vlaanderen op de gezondheid van het Engelsch leger. Daarna hoorden wij den volgenden heil dronk, aangeboden door den heer Burge meester van Yper in de taal der aangesprokene Pelgrims Right Honourable General, Ladies and Gentlemen, Excuse me, please, if I can not speak english as you. Anyone toasted very good the venerable Kings and Armies of England and Belgium. Allow me now, please, to toast the Right Honourable Pilgrims of Gheluvelt, and to present you the hommage of the deep respect, admiration, and gratitude of the City of Yper. Yper, that was bombarded, bruised and burned during four years through the invader of Belgium, was generously and valiantly defend by the British Isles and Dominions, it suffered excessively and lost all, but had the honour protect also England and deliver Belgium it came an historic city by the historic duel between Great Britain and Germany, a venerable cemetery of two hundred thousand British Heroes and more German wariors and an holy ground, piously recovered with splendid Memorials so is Yper a great attraction, not only for you and all the survivors soldiers of the great war, but for so many fathers and mothers, brothers and sisters, widows and orphans, who will always honour their dear and valiant Dead. In the name of Yper, I thank the British King and Armies for our deliverance, and the English People for his love and annual visit. England for ever Wat in't vlaamsch wil zeggen Hooggeëerde Generaal, Damen en Heeren, Verschooning, zoo ik het engelsch zoo wel niet spreek als Gij Elkeen dronk zeer gepast op de gezondheid der Engelsche en Belgische Koningen en Legers. Laat mij nu toe, als 't u belieft, de gezondheid voor te stellen van de Hoogge ëerde Pelgrims van Gheluvelt, en U de hulde aan the bieden van den diepen eerbied, de bewondering en de erkentelijkheid der stad Yper. Yper, dat, gedurende 4 jaar, beschoten, verbrijzeld en verbrand wierd door Belgie's overweldiger, wierd edelmoedig en dapper verdedigd door de Britsche Ei- en Kroonlan den het leed buiten mate en verloor alles, inaar had de eer alzoo Engeland van oorlogs leed te vrijwaren en Belgie te verlossen het wierd eene geschiedenisstad door het ver maard tweegevecht tusschen Groot-Brittanje en Duitschland, een eerbiedweerdige begraaf plaats van 200.000 Britsche Helden en nog meer Duitsche strijders, en een gewijde grond, vol eerbied bebouwd met prachtige gedenk- teekens zoo is Yper vol aantrekkelijkheid, niet alleen voor U en alle overlevende strij ders van den grooten oorlog, maar ook voor zoovele vaders en moeders, broeders en zusters, weduwen en weezen, die voort en voor altijd hunne dierbare dappere Dooden willen vereeren. In Yper's naam, bedank ik Groot-Brit- tanje's Koning en Leger voor onze verlossing en 't Engelsch volk voor zijne genegenheid en jaarlijksche overkomst. Leve Engeland Elkeen juichte toe, en herhaalde 't laatste woord England for ever Puisqu'il apparait que la reprise du marché, dans une certaine mesure est imminente, il me semble nécessaire de faire un retour en arrière afin de déceler ce qui pourrait et sem ble devoir attirer l'attention du public. Comme j'ai eu l'occasion de le dire a main- tes reprises tandis qu'on broyait du noir, la question des réparations est pratiquement résolue. L'évolution politique franqaise indi- que la formation politique du cartel comme étant de moins en moins possible, d'oü une tranquillité ministérielle relative. La consultation de demain, dans notre pays, s'annonce bonne. Peut être les partis extrêmes, de droite ou de gauche, gratteront- ils des voix aux partis voisins il y a toujours des mécontents et des arrivistes. II apparait toutefois probable que la forme actuelle du Gouvernement n'a rien a craindre et qu'elle sera renforcée. D'ailleurs a quelque parti qu'il appartienne, qui ne possède quelque chose a conserver et a défendre quelque soit la posi tion sociale qu'on occupe, n'a t on pas a se défendre contre les fauteurs de trouble et de discorde, qu'ils soient a la solde de Moscou ou se rattachent aux Séparatistes, ennemis de l'unité de la Belgique. En mettant ces factions hors d'état de nuire, c'est a dire en votant pour l'ordre, la continuation des bonnes finan ces est acquise par la prospérité du pays. Et par la même la Bourse enregistrera a son baromètre sensible, la confiance du pays. J'ai déja dit ce qu'il faut penser des élec- tions anglaises. Les travaillistes, lorsqu'ils furent au pouvoir, ne se sont pas moins mon- trés businessmen que les conservateurs. Et l'industrie, peu importe le vainqueur de cette lutte, trouvera dans le futur gouvernement l'appui efficace pour achever de restaurer la prospérité qui renait. Les charbonnages anglais gagnent de l'argent, ce qu'on n'avait plus vu depuis cinq ans la métallurgie remet en marche chaque mois de nouveaux hauts fourneaux. La crise anglaise est passée et avec sa disparition, le chömage s'atténuera. Ces considérations générales exposées, il faut noter que notre marché a considérable- ment évolué ces derniers mois. La raison a calmé la fougue de la masse et lorsqu'on parle de la reprise du marché, il ne faut pas s'imaginer que nous allons assister a une vaste liesse. Certainement non. Si l'ambiance joue un certain röle dans la tenue générale de la cote, ma conception des choses n'attribue aux vaLurs antérieurement choyées qu'une reprise minime de sympathie. Je ne suis pas seul a penser qu'en ce qui con- cerne les valeurs européennes, il faut un revenu. Cela ne s'appelle pas condamner ou critiquer telle ou telle valeur c'est faire oeuvre de discrimination. II est certain qu'a de rares exceptions prés, nos valeurs bancaires, de trusts, d'électricité, métallurgiques donnent un revenu manifeste- ment insuffisant. Ne pas conseiller la Part de Réserve a 32.000 frs,, ce n'est pas estimer que le titre n'est pas trés bon, c'est le trouver trop cher. C'est pour le même motif que je déconseille jm«jcs

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 5