LA RÉQION D'YPRES - HET YPBRSCHE- ZoHdagmst - Repos dominical BAANKOERS Wekelijksch Overzicht La reconstruction de i'Eglise Si-Martin 10e Jaargang, Nr 8 -1 Juni 1929 10c *nnée, Nü 8 -1 Juin 192è 1 Bijvoegsel ===n Supplément OooeJelific Ongeval Een nieuw Treesje Heer Gustaaf VERCOUTER t ZIELMISSEN Gemeente Merckem «Juni België. De Belgische verkiezingen zijn dus in vrede van stapel geloopen en hebben een uitslag gegeven die alle weldenkende lieden zal bevredigen. De partijen van de orde hebben de overhand schitterend beko men op de ruststoorders. Alleen is eene zwartere vlek te bespeuren door den vooruit gang der nationalisten. Toch mag men ze niet te erg opnemen, want uit den volksmond ver neemt men meestal dat er veel stemmen naar de nationalisten zijn gegaan, zuiver uit onwe tendheid of onvoldoende kennis met de ware strekking dezer uitzinnige politiekvoerders. Het is nochtans te hopen dat de Regeering zal inzien dat alle partijen zich moeten samen voegen om eens en vooral eene voldoende oplossing te geven aan de taalkwestie. Dé vroegere koppigheid heeft scheuring verwekt, nog meer koppigheid zou brand doen ontstaan, Ziehier de huidige verhouding der partijen na de jongste verkiezing Katholieken 76 socialisten 70 liberalen 28 nationalisten 11 communisten 1 alleen staande 1. Voor de eerste maal zal er eene vrouw zete len in de Kamérs Mej. Dejardin, socialis tische gekozene voor Luik. Spanje. Men meldt uit Madrid dat de Spaansche krijgsraad eene beraadslaging ge houden heeft van 24 uren in het proces tegen de opstandige artillerie-officieren. Drie offi cieren werden ter dood veroordeeld en acht tot levenslange tuchthuisstraf. Al de andere betichten werden vrijgesproken. Naar men vermoedt zal de Regeering een voorstel doen aan den koning om amnestie te bekomen indien het Hooger militair gerecht het vonnis bekrachtigt. Het Herstetvraagstuk. De oplossing die eene algemeene regeling der herstelling liet voorzien en waarop iedereen zijne hoop stelde werd nogmaals verworpen. De Duitsche gezant Dr Schacht, heeft er zooveel veranderingen willen doen aanbren gen dat het ten slotte weer niet meer mogelijk was, de gevraagde .toegevingen te doen. Thans zijn al de groepen terug ter studie om-e grondplan aan te leggen dat toch tot bevrediging kan leiden. Men meldt echter dat Dr Schacht verklaard heeft dat hij, afgemat zijnde en zich ziek voe lende verplicht is eer.ige dagen rust te nemen. Goed mogelijk maar er is geen twijfel aan dat z' te rust niet werkeloos zal voorbijgaan. Da nee valt alles altijd te herbeginnen. China. Volgens berichten uit Peking zouden meer dan honderd politiemannen eene huiszoeking gedaan hebben in het sovietcon- sulaat ter gelegenheid der geheime bijeen komst der IIIe internationale. Al -)e deelnemers werden aangehouden, waaronder voorname russische gezanten. Ter wijl de bedienden van het consulaat een deel der verdachte papieren in brand staken, werd het vuiv overgezet aan 't gebouw zoodat de hulp do; brandweer moest ingeroepen worden. MexikoDe Times meldt dat de Mexi- kaansche Kamers 52 volksvertegenwoordigers hebben buitengezet, omdat zij zich hadden laten kennen als aanhangers van DonGilberto Valen:- uela, Kandidaat - Voorzitter. Zestien andere zijner aanhangers mochten hun zetel behouden omdat zij bij 't uitbreken der Revo lutie 'gezien hadden van alle werking tegen de Regeering. Afghanistan. Na eene reeks lotgeval len die hem nu eens voordeelig dan weer nadet-lwaren heeft koning Ammanoelah toch de ned; daag gekend, die hem ditmaal, zou men zeggen, voor goed uit zijn land verdrijft. Nu 1 lijven er nog twee partijen over in zijn land die strijd voeren om de overhand te be halen Anderzijds wordt bericht dat deze twee partijei toenadering zouden zoeken om eene sameiO- kende overeenkomst te sluiten. RIK. L'enlèvement récent des échafaudages a l'intérieur de la Cathédrale permet de se rendre compte de la parfaite réussite des travaux de reconstruction du Choeur qui se dégage dans toute sa splendeur sous la voute imposante en briques blanches aux nervures en pierre bleue. Certes le magnifique Maitre Autel de style Renaissance, auquel l'oeil Yproisétait habitué, donnait a l'ensemble une richesse artistique qui ne reviendra plus mais il faut bien recon- naitre que maintenant les proportions sont des plus nobles et que l'ensemble est d'har- monie parfaite. Eclairé par une double rangée de verrières aux dessins var-iés, encadré de son arc triom- phal de style primaire reposant sur ses grêles colonettes, le Choeur reconstruit sur les plans identiques d'avant la guerre offre, avec son beau triforium et ses puissantes nervures rayonnantes, un tout du plus splendide éffet. Ce n'est pas sans raison que Schayes, dans l'Histoire de l'Architecture en Belgique désigne le Choeur de Saint-Martin d'Ypres comme le plus remarquable des constructions religieuses médiévales du pays. Félicitons sans réserve l'artiste reconstruc- teur, M. l'Ingénieur Coomans et ses collabo rateurs. Ypris. BERICHTEN De Burgemeester heeft de eer zijne onder- hoorigen te laten kennen dat er nog een bijge voegde kostelooze openbare zitting van Pokinenting zal gehouden worden ten Stadhuize van Yper, pp heden Zaterdag 1" Juni iQ2g, van 5 tot 7 ure 's avonds. Hij raadt de inenting ten zeerste aan, aan de volwassenen alsook aan de ouders voor hunne kinderen. De plaats van leeraar van notenïeer (jongens - middelbare graad) is open in de stedelijke muziekschool Wedde - proefjaar 1.000 fr. vervolgens 1.100 fr. Aantal uren les per week 3 per jaar (41 weken) 123. De kandidaten moeten hunne aanvraag indienen aan M. A. Van Nieuwen hove, Voorzitter van den Beheerraad der Muziek school te Yper, vóór 10 Juni. Degene die geen diploma van leeraar bezitten zullen een examen moeten ondergaan voorgezeten door den Heer Opziener van 's Rijks Muziekscho len. De schikkingen van dit examen zullen aan de aanvragers bekend gemaakt worden. Yper, den 23 Met ig2g. De Burgemeester, H. Sofory. Maandag 11., rond 6 u. 's avonds, ging Gustaaf Verkouten, oud 70 jaar en sedert lange jaren bode bij de Commissie van Openbaren Onderstand, naar zijne woning toen, gekomen bij de Britsche zegeboog aan de Meenenpoort, hij bij het oversteken der straat door een autobus, met werklieden be laden, aangereden werd. De 70 jarige ouder ling werd erg gewond van onder het zware tuig opgenomen en naar het stedelijk gasthuis overgebracht, waar hi; denzelfden avond overleed. De Apotheek van i La Pharmacie de Mr VAN WAL.LEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station is ALLEEN OPEN op Zondag 2 Juni reste seule ouvertele Dimancbe Juir Op Zondag 9 Juni zal te Rome een Karm^- litesje Zalig verklaard worden Weeral een Treesje Na de groote Spaansche There- sia, de geniale vrouw, die zooveel goeds heeft geschreven en gewrocht na de lieve Kleine Theresia uit Frankrijk, die de wereld heeft veroverd door haren glimlach en hare welda den, komt nu een Italiaansch Treesje op de altaren schitteren ter eere Gods en ten bate van de Zielen. Op i5 Juli 1747 te Arezzo geboren uit de edele familie Redi, groeide het meisje op in deugd en bevalligheid voor God en de men- schen. Lijk de Kleine Theresia van Lisieux, verborg zij onder het aangename van haar karakter, haar strengen en vasten wil om spoedig heilig te worden. Op 18 jarigen leeftijd trok Zij het Karmelietessenklooster te Florentië binnen en na vijf jaren ongemeene vurigheid, was Zij rijp voor den Hemel. Haar grootste kenmerk is de liefde tot Jezus' H. Hart en tot de zieke menschen. Ter gelegenheid harer Zaligverklaring wordt de lieve jonge Gelukzalige voor het eerst ge vierd ook hier ter 'stede in de paterskerk. Daarom zal er op Zondag 9 Juni een plechtig lof gezongen worden om 5 ure, waarin Te Deum en waarna lofzang ter eere der nieuwe Gelukzalige en zegening met hare relikwie. Een Zaligverklaring is een teeken Gods en een vingerwijzing dat God in die nieuwe Gelukzalige wil vereerd worden en ons door hare bemiddeling en voorspraak nieuwe gun sten wil geven. Op den triomfdag van dat Zalig Karme- litesje kunnen we niet spoedig genoeg ons betrouwen toonen in dat nieuw Treesje en haar komen vereeren. Vrouw Gustaaf Vercouter, geboren Marie Raes en kinders melden met droefheid hef afsterven van hunnen teerbeminden echtgenoot en vader bediende van den Openbaren Onderstand overleden te Yper, den 27 Mei 1929, in den ouderdom van 70 jaar. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw" briei zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen, werden op Zondag 2 Juni, om 8 y% uur. in St-jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Elie VANDERMEEESCH gewezen kantoorklerk der belastingen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 Juni, om 8 u.s Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Hector WENES m om 3 ure namiddag zeer stipt onder de Reglementen der B. W. B. voor alle Beginnelingen Opgc'ffistercJ door 't muziek van Merckem 1000 Fr. PRIJZEN 1000 Fr. I RIJ VING bij Prosper Meter tens- Pinceel rot -2 1/2 ure mits 3 frank.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 9