De Lijkplechtigheden van Albert Van Egroo 4- CTTWEEraSBr Aandoenlijker en grootscher begrafenis heeft onze stad in jaren niet gekend... Reeds lang voor het gestelde uur verdrong zich een stille, ingetogen «nenigte in de ruime St-Pieterskerk en de oftrande duurde nog wanneer de lijkdienst al voltrokken was. De ZZ. EE. HH. Kanunnik Lamiroy, pastoor deken van St Maartens en Verrue, principaal van het Bisschoppelijk College, vereerden de plechtigheid met hunne tegenwoordigheid. Na de H. Mis zette de rouwstoet zich in beweging De Harmonie Ypriana» voorop, gevolgd door de volgende afvaardigingen met vaandel het Brandweerkorps, onder het bevel van Luitenant Ernest Seys en adjudant vaandrig Gustaaf Delahaye de Koninklijke Handboogmaatschappij St-Sebastiaan de Koninklijke Hofbouwmaatschappij de Koninklijke Tooneelmaatschappij De Vlaamsche Ster»; de Koninklijke Maatschap pij van Onderlingen Bijstand De Oud-Leer lingen der Stadsschool»; de «Nationale Strij- dersbond (F.N.C. - N.S. B.) het «Nationaal Verbond der Verminkte en Invalide soldaten van den Oorlog (F. N. I. - N. V. I.) de t Postfederatie Yper - Poperinghe de Cer.cle Sportif Yprois de Amitiés Fran- gaises de Dappere Lijnvisschers St-Pieterswijk»de Symphonie «Ypriana»; de Schuttersgilde Yper-Hoekje in rouw door het zoo vroegtijdig als onverwacht af sterven van haar betreurd medelid, Heer Maurice Dumortier, had zich laten veront schuldigen. Een aantal leden der Britsche vereenigingen hadden de Ypersche afvaardi gingen vervoegd. Onder de bevriende maatschappijen van het omliggende bevonden zich het Comiteit en talrijke leden der Koninklijke Philhar- monie van Poperinghe, met den heer Schepen Benoot en den heer Bestuurder Eugène Van Elslande het Comiteit der Koninklijke Fanfare van Meessen, met den heer Bestuurder Defer, tevens Bestuur der der «Fanfare du Commerce» van Armen- tiers het Bestuur en verscheidene leden der Muziekmaatschappijen van Abeele, Kemmel, Waasten en Wytschaete. Een aantal mooie kronen en bloemengar ven werden in den stoet gedragen deze der Harmonie Ypriana »,.der Koninklijke Philharmonie» van Poperinghe, van het Yper sche Brandweerkorps, van den Beheerraad der Muziekschool, van de leerlingen dier school, enz. Een kroon in gesmeed ijzer (werk van M. Demotte), van wegens de wer kende leden der Harmonie, werd door twee meisjes voorop gedragen. Dan volgde de lijk toets Aan de hoeken van het baarkleed hielden zich de heeren Henri Sobry, burgemeester der stad Maurice Ver gracht kapitein-bevelhebber van het Brand weerkorps; Armand Dorck Vermeulen, Eere voorzitter der Harmonie Ypriana en Aimé Van Nieuwenhove, gemeenteraadslid en Voor zitter van den Beheerraad der Muziekschool. De rouw werd geleid door de heeren Joseph Mahieu Van Egroo, Georges Van Egroo, Camille Christiaen Van Egroo, Arthur Van Egroo, en andere familieleden. Midden ce ontelbare menigte bemerkte men de heeren Remi Bouquet, Arthur Gai- mant en Arthur Weckesser van den Beheer raad der Muziekschool de heeren schepenen D'Huvettere en Lemahieu en de heeren ge meenteraadsleden Capoen, Coutelle, Laton, Leuridan, Missiaen, Soete en Vandamme de heer gemeentesecretaris Georges Ver sailles de heer Politiecommissaris P. Van den Braambussche een afvaardiging der plaatselijke Rijkswacht al wat Yper aan overheden en vooraanstaande personen telt benevens al de vrienden, bewonderaars, ge wezen en tegenwoordige leerlingen van den diepbetreurden afgestorvene. Gedurende de droevige optocht speelde de Harmonie Ypriana onder de leiding van den heer Marcel Aniries, de aangrijpende treurmaischen Gloria en Dies ircc door Meester Albert Van Egroo ter nage- Photc Duhameeuw, Yper dachtenis van zijn geliefden vader getoon- dicht... Stap voor stap, traag en ingetogen, geraakte de treurige stoet op het gemeentekerkhof, waar, bij stil geween en diep gevoelde smart, volgende prachtige lijkreden werden uitge sproken... Ze brengen een welgemeende en welver diende hulde aan ons aller vriend wiens dier bare nagedachtenis wij steeds innig zullen bewaren... Redevoering van den heer Burgemeester Sobry Den i3n Mei 1929 begroeven wij hier den zoo jong en schielijk gestorven Heer Angloo, die om zijne muzikale kennissen tot Reheer der der.stedelijke Muziekschool en Vooizitter onzer Ypersche Symphonie verheven was ge weest, en zie, drie weken nadien ree Is, heb ben wij het groot en pijnlijk ei lies van Mijnheer Albert Van Egroo te betreuren, en de stoffelijke overblijfsels van den talentvollen Bestuurder der zelfde school en der Konink lijke Harmonie Ypriana de laatste hulde te bewijzen. 't Is alsof de dood de edi le muziekkunst en hare bevoordëeiigde kenners en kunste naars in Yper wilde treffen en te niet doen 't Was met vreugde en voldoening dat wij, van alles ontbloot door-den 001 log, de vóór- oorlogsche Muziekschool met haar heet lijk Heynderick's hotel en hare heringet ichte klassen weer zagen tot stand komen wij waren gelukkigeenen Ypeiling, die zich van jongs af onderscheidde door zijnen aanleg en zijne toewijding tot de muziek aan het hoofd onzer inrichting te st llen wij waren ver heugd te bestat gen dat de vooroorlogsche liefde voor het muziek in Yper niet was uitge doofd en dat nog meer leerlingen dan vóór den oorlog de muzieklessen volgden van een beminden en gewaardeerden Meester wij waren vol bewondering voor den Bestuurder, die in de opvolgentlijke prijsdeelingen en muzikale uitvoeringen bewees hoeveel vorde ringen zijne leerlingen mieken, en wij ver wachtten natuurlijk meer en meer kunstwerk en toonkunstenaren van de bekwaamheid en de toewijding van den dierbaren overledene tot meerder deugd en vreugd van de stad en de Ypersche bevolking. Helaas, de mensch mikt, en God beschikt God gaf en God nam, en Yper is voor altijd een zijner beste dienaars kwijt. Weeklagen kunnen wij, maar ons onderwerpen, moeten wij. Laat ons ten minste Gods zegen betrach ten door eene verdienstelijke overgeving Wierd Abraham geen ontelbaar nageslacht beloofd, omdat hij gewillig zijnen zoon Isaac had willen slachtofferen Wierd de ziek en arm geworden Job niet weer gezond en rijk, omdat hij niet gemord had Wierd onze plat- geschotene stad niet heropgebouwd, omdat zij haar lot aanveerd had Laat ons dus met den gekruisten Christus uitroepen Niet mijn wil, o Heer, maar de uwe geschiede In Gods zegen is alles gelegen Zoo, mogen wij verhopen dat een even goede, even be gaafde en even toegewijde bestuurder voor Yper's onthoofde Muziekschool opsta Zoo mogen wij verwachten dat de bloeiende toe stand onzer Muziekschool behouden blijve tot meerdere naam en faam der stad en tot welzijn der bevolking. Mocht Albert Van Egroo's aandenken in eere bewaard worden, bijzonderlijk door de talrijke leerlingen die hij gevormd en in staat gesteld heeft om de schoonste muziekstukken der beste toonkunstenaars te verstaan en uit te voeren Mocht elks bijblijvende achting en genegenheid een troost zijn voor zijne diepbe- proefde weduwe en familie Een echtgenoot, een vader, een broeder verliezen, vooraleer hij 5o jaar vol is, valt buitengewoon pijnlijk, bijzonderlijk als die echtgenoot, die vader, en die broeder zoo buitengewoon verdienstelijk geëerd en bemind was. Wij bidden de familie Van Egroo-Wyeland de verzekering te willen aanveerden van onze rechtzinnige deelneming in hare diepe droefheid en godvruchtige ge beden, en smeeken den Heer den dierbaren overledene te willen beloonen en kronen voor eeuwig hierboven. Albert Van Egroo, vaarwel Discours de M. Aimé Van Nieuwenhove, Président de la Commission Administrative de l'École de Mnsique Mesdames, Messieurs, A trois semaines d'intervalle a peine, l'école de musique perd deux de ses plus dévoués collaborateurs hier, nous enterrions les restes de notre coüègue regretté M. Nestor Angloo, aujourd'hui, c'est devant la tombe de notre directeur que désolés et émus, nous nous inclinons profondément. Enfant d'fpres, Albert Van Egroo requt son instruction primaire a l'école communale de cette ville il passa ensuite a l'école moyenne 011 il s'assimtla les matières cu programme par 3 années de travail. Déja a l'école «La Looïe», il éprouvait un penchant marqué pour la musique et bien qu'élève appliqué et studieux en classe, l'étude de la science musicale i'intéressait et l'attirait. C'est ainsi qu'au bcut de fort peu de temps, il devint le meilleur élève du professeur Ballemaecker et qu'a l'age de 12 ans, Van Egroo jouait la partie de flute a l'harmonie denos Sapeurs-Pompiers. Pendant son sé- jour a l'école moyenne, il trouva des loisirs suffisants pour entamer l'étude si laborieuse du violon, au cours du professeur Goetinckx de notre école de. musique encore bien embryonnairea cette époque. En l'année i8g5, le jeune violoniste entra au conservatoire de Bruxelles oü sous la conduite du réputé pro fesseur Collyns, et la dirtction de l'illustre maitre Gevaert, Van Egroo perfectionnait son jeu instrumental et complétait ses connaissan- ces théoriques après avoir fait partie de l'orchestre de notre première académie musi cale, notre concitoyen quitta l'institution royale en 1898 remportant le prix de violon, ceux d'harmonie, de contrepoint et de fugue. Rentré a Ypres, Van Egroo fit preuve d'une activité débordante il parvint, en peu de temps, a faire apprécier ses talents. C'est ainsi qu'a la fin de la même année, la ville d'Ypres le chargea des fonctions de répétiteur dans la classe de violon et qu'en Mai 1902, il fut nommé professeur du cours de cello et de celu: d'alto a la méme école 11 ans plus tard il succéda a Monsieur Wittebroodt comme directeur de l'harmonie communale.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4