- r_--y-g-wri V 1 i r kf 1 |r - Vint la guerre. Comme beaucoup de nous, Albert Van Egroo, s'était réfugié en France avec sa familie. Pendant les premiers mois de son exil, l'artiste musicien ne parvint pas a surmonter l'efïet d'une grande dépression morale provoquée par le souvenir pénible de son pays envahi, de sa ville natale détruite et presque rasée. Peu a peu cependant sa volonté tenace eut raison de ses nerfs et un beau jour, l'instrument sortit de l'étui. C'est a 1'occasion d'un service solennel dans la cathédrale de Dieppe et auquel, notre directeur avait prêté son concours, que son talent de violoniste fut remarqué par les auditeurs. Ce fut le début de son succès en France il eut vite autant d'élèves qu'il ne put en accepter'; l'orchestre du Casino de Dieppe fut mis sous sa direction le lycée de la mème ville le regut comme professeur plus tard, le gouvernement franqais en récompense du concours toujours gracieux qu'il piêiait a toutes les fêtes patriotiques ou de bienfaisance, l'honora des palmes d'officier d'académie. Dieppe, plage fréquentée surtout par les artistes parisiens, fournit a Van Egroo l'occa- sion de frayer les compositeurs francais en vogue et de se documenter davantage sur tout ce qui touche l'art musical. Quand la guerre prit fin, Van Egroo toujours a Dieppe, jouis sait de la plénitude de ses moyens d'artiste et sa réputation d'autre part, lui assurait sous le rapport matériel, une situation trés aisée outre une fortune en perspective. Vers le milieu de l'année 1923, les bati- ments de notre école de musique reconstruits et meublés, la ville décida de rernettre l'école en activité et d'en confier la direction au con- citoyen, le professeur Albert Van Egroo. Celui ci, malgré le superbe avenir qui l'atten- dait en France, sollicité par des amis et admirateurs Yprois, ne put refuser sa contri bution au relèvement moral de sa ville sortant de ses ruines. Nommé directeur le 29 décem- bre 1923, il rentra définitivement a Ypres aux vacances de Paques et s'attela a la reorgani sation des cours de l'école. Aidé dans sa tache par un personnel ensei- gnant conscient de ses devoirs, il porta trés rapidement l'enseignement de la musique a un degré de perfectionnement dépassant r. os espérances. Vous n'aveq hélas cher et regretté direc teur, pu jouir longtemps dü fruit de votre travail des jours sombres sont venus gater votre bonheur au milieu de votre famiile, au milieu de vos 23o élèves votre santé précaire dans ces derniers temps, sans pouvoir domi- ner votre forte volonté, limitait cependant vos moyens. Entre votre désir de vous con- sacrer a l'éducation de vos élèves et l'impuis sance a laquelle vous réduisait petit a petit, une maladie qui ne pardonne pas, la lutte a dü être apre et dure. Tous nos espoirs de vous voir cheminer vers un rétabiissement complet ont été brusquement déqus nos cceurs saignent lorsque nous nous rendons compte de l'immensité de la perte que nous venons d'éprouver par votre déiès si pré- maturé. Vous emportez les regrets amers de ceux qui ont eu" le plaisir de vous connaitre, d'ap- précier votre caractère et de vous. aimer que ce soit une légère consolation pour votre famiile éplorée. Dormez en paix, cher ami Van Egroo, votre souvenir restera dans notre mémoire. Adieu Discours de M. Eug. Van Elslande Officier d'Académie Directeur de la Société Royale Philkarmonique de Poperinghe. Au nom de la Société Royale Phïlharmo- nique de Poperinghe et en mon nom person nel, qu'il me soit permis de dire un suprème adieu a celui qui fut mon collègue, mon bon camarade, mon grand ami. J'ai appris a le connaitre intimement, a l'apprécier comme artiste pendant la grande tourmente alors que nous étions tous deux en exil a Dieppe. C'est la-bas que j'ai pu, dans maintes solen- nités musicales, connaitre, non seulement son beau talent de virtuose, mais surtout, la grande étendue de ses connaissances musicales. Les grands classiques, les romantiques, ainsi que lej compositeurs contemporains lui étaient familiers. II était aussi modeste que grand musicien. Comme directeur de l'Académie de musique d'Ypres, il fit faire a eet établisse ment des progrès considérables. Aussi notre chère ville d'Ypres perd en vous, mon bien cher Albert, un de ses plus talentueux enfants. Moi je perds en vous un trés estimé Collègue et le plus précieux des amis. Du plus profond et de tout mon cceur, mon bien cher et grand ami, je vous dis Adieu Redevoering van den feeer Airné Gruwez Voorzitter der Harmonie Ypriana Mijne Heeren, Beste Vrienden, Namens de Muziekmaatschappij «Ypriana» en in het bijzonder namens hare Harmonie- Afdeeling, sluit ik mij aan bij de dankbare hulde die aan onzen diepbetreurden Bestuur der wordt gebracht. Toen we Vrijdag morgen het smartelijk overlijden van Albert Van Egroo vernamen heerschte in onze stad een werkelijke versla genheid. Hij telde er slechts vrienden, zooals dit trouwens overal het geval was waar men hem kende. Het was een verlichte geest, een rechtschapen man met een hart dat steeds bereid was van zijn gaven mede te deelen. Allen voelen we hoe groot het verlies is dat onze Maatschappij, onze stad zullen lijden. Een bewonderenswaardig leven van arbeid en toewijding, een werkzaamheid geleid door een geestdrift en een prachtig streven naar een verheven ideaal, hadden van Albert Van Egroo een vooruitstaand man gemaakt die eerbied afdwong en zich aan de herinnering opdrong. Zijn bijzonder en openbaar leven hadden hem de groote achting doen verdienen waar mede hij omringd was. Als Bestuurder onzer Harmonie, waaraan een zware verantwoordelijkheid verbonden is, vervulde hij een groote, overwegende rol en hij volbracht zijn lastige taak met een plicht besef die zijn geestesscherpte en zijn arbeids kracht meer en meer deden waardeeren. Met uiterst veel aandacht werd steeds naar Albert Van Egroo geluisterd in alle omstan digheden konden wij ons rekenschap geven hoe gewetensvol, met welk ongeëvenaard talent, met welke verkleefdheid, met welke nooit falende bedrijvigheid hij het kiesche ambt vervulde dat hem w s toevertrouwd. Allen, Mijne Heeren, Beste Vrienden, hebt gij weten naar waarde te schatten hoezeer de aanminnigheid van zijn karakter hartelijkheid bijbracht in zijn omgang met allen die hem kenden. Te recht mocht men van Albert Van Egroo zeggen dat een edel gemoed dien grooten burger, dien knappen, nooit volprezen kunste naar bezielde dat zijn levendige en zoo uit gesproken persoonlijkheid, vol levenslust, rechtzinnigheid en oprechtheid, zijn blik tinte lend van geest en goedheid en fijn blijmoe dige en vroolijke glimlach al zijn muzikanten en leerlingen hebben bekoord. Hij was toch zoo geren gezien zegt het dankbare volk, en dit is wel de schoonste hulde die men Albert Van Egroo brengen kan. Een Meester was het, in den vollen zin des woords en zijn zoo vroegtijdig verdwijnen zal hier een leemte laten waarvan we thans de volle dracht nog niet kunnen beseffen. Echte tranen werden door ons allen gestort bij het pijnlijk, onherstelbaar verlies dat we zoo onverwacht komen te onderstaan Aan de dierbare echtgenoote van onzen diepbetreurden Bestuurder, aan zijn teerge liefde dochter, aan zijn zeer verkleefden broeder onze goede en trouwe vriend Georges aan zijn zuster, aan al zijn be droefde naastbestaanden, gaan op dit oogen- blik onze gevoelens van innige deelneming. Hun troost, zooals de onze, beruste in de verzekering dat 't den Almachtige behaagde te bekronen dat voorbeeldig leven van werk, van opoffering, dat leven van liefde Diep buigen we ons voor de gedachtenis van den edelen kunstenaar Albert Van Egroo aan hem zullen we een onuitwischbaar aan denken bewaren Begrafenis var» dsn Heer* Maurice OU8VSOK1YIEE8 Dinsdag 1 1. had, in de Parochiale Kerk van Brielen, de plechtige lijkdienst plaats van Mijnheer Maurice Dumortier, die op Vrijdag 3i Mei, in den bloei van zijn leven, aan de liefde der zijnen ontrukt werd. Een overgroote menigte vrienden en kennissen, had er aan gehouden de plechtigheid bij te wonen en den dierbaren afgestorvene, wiens vroegtijdig heengaan alom betreurd wordt, een laatsten blijk van genegenheid te betuigen. Een talrijke afvaardiging der Handboogmaat schappij Yper- Hoekje met vaandel, woonde eveneens de begrafenis bij en de Heer René Schmidt, eere - voorzitter der maatschappij, bracht in naam der leden een roerende hulde aan de dierbare nagedachtenis van den aangenamen en trouwen vriend, van den rechtschapen en eerlijken koopman en vooral van den ijverigen en gedienstigen lokaalhouder der maatschappij Yper - Hoekje. Redevoering van den heer René Schmidt Damen en Heeren, Vooraleer dit graf te verlaten aanzie ik het als een plicht in naam der Handboogmaat schappij Yper-Hoekje een laatste maar welverdiende hulde te bewijzen aan onzen diepbetreurden vriend- Het was zoo droevig toen plotseling de tragische doodmare door de stad vloog «Heer Maurice Dumortier is overleden Deze dood zoo verrassend, zoo vroegtijdig, heeft ons allen diep getroffen, de dierbare afgestorvene genoot aller achting, niet alleen in ons midden, maar overal waar men hem kende. Reeds van in zijne kinderjaren had hij het handboogschieten gewaardeerd als zijnde een der deftigste vermaken. In 't jaar 1899 werd hij als lid der Maatschappij opgenomen en wist zich weldra door zijne behendigheid te laten waardeeren. Later volgde hij zijne Ouders op in het lokaal. Hoe gedienstig, aan genaam en gezellig het er altijd was, hoef ik hier niet breedvoerig uit te leggen, U allen zijt er immers ooggetuige van geweest. Als lid deed hij alles wat mogelijk was om hier ter stede zooals in het omliggende de faam onzer maatschappij te laten kennen en in eere te houden. Bij slecht zoowel als bij goed weder, altijd was op de bres. Wij weten het, dierbare vriend Maurice, de hulde die wij U hier brengen, als laatste afscheidsgroet, kan in geene mate uwe ver diensten beantwoorden, maar de enkele woor den die wij U hier toesturen komen uit het hart onzer leden, want in U verliezen wij een goeden medewerker en trouwen vriend. Ja, wij vereenigen onze gevoelens aan de droefheid en tranen uwer echtgenoote en geliefde kinders, op hen zullen wij de genegen heid overdragen welke wij gevoelden voor haar echtgenoot voor hun vader en dat het voor hen een troost mochte wezen te weten hoeveel wij in hun leed deelen. En aan U, Maurice, dierbare afgestor vene, betuigen wij onze innige gehechtheid en brengen I' hier een diep Vaarwel,Vaarwel! Aan zijne bedroefde weduwe en kinderen, aan zijne geachte familie biedt Het Yper- sche de uitdrukking zijner oprechte deel neming. c

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 5